It I ZATERDAG 11 NOVEMBER 1899. No. 90. N ieu wsti j dingen Negen en twintigste Jaargang. fj Dit Blad versehijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. de jagers kan Virginië. Het 1 UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM eens, u zeidet u kendet Onze schoolmeester heeft 1 I I 4 In de nabijheid daarvan weidde dezer een schaapherder zijn kudde, toen hem Nicolaas samen een nam zelf de teugels en zoo reed men de beide Keizerinnen volgden in een span naar het Neue Palais terug. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel ireer 7} cent. Bij abonnement is de pry's belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Sneek. van zeiden de dameste meldendat de reis tot nu toe zeer voorspoedig geweest was, dat allen in den besten welstand verkeerden en zij allen vol moed en vertrouwen naar het slagveld heet trokkenvooral de tot nu toe zoo gun stige berichten omtrent de krijgskans onzer stamgmooten deed hen blijkbaar zeer veel ge noegen. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. AdvertentiAn Din:dag en Vrydag morgens vóór 12 uur. ver candidaten gekozen zullen worden in OhioI Massachusetts Iowa Pennsylvanië, Kentucky, sche majesteiten een wandelrit door het park en alleen de twee rijmende werkwoorden te laten waar ze zijn. Doch die likkende honden en de jagers kan l’saar Nico- ik heelemaal niet op Engeland’s verontwaar- i F en minderen weken geleden deed, doch daar zat ten minste eenheid in, terwijl dit wel een compleet klok- zooveel klanken klinken er. «Reverse”, «Tegenspoed” heet het en het be gint Engeland voor te stellen als een zwem mer die, door een golf, welke hem terugslaat, niet ontmoedigd wordt, doch geprikkeld ook tegen sterker zee zijn weg te vinden. Daarna toevoeging van jbr. Loudon, thans als souschef te Rome. Op zijn buitenverblijf Schaarsbergen is het Congres plaats gehad plotseling overleden mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp, lid der Eerste Kamer voor Gelder land vroeger lid der Tweede Kamer voor De overledene bereikte den leeftijd 68 jaar. - INHOUD van het Friesche Tijdschrift I Sljucht en Rjucht. 11 Novimber 1899: Jan Starter, W. P. Drankjes, Jan fen ’e Gaestmar. KwaksalverjjSj. de Zee. Koartswyl. Frage. Dat komt er fen (mei plaetsje), D. H. Z. Ongelukken. Te Budel zijn twee kinderen door een molenwiek getroffen. Zij verkeeren in levensgevaar. Te Herenthal is een 10-jarige jongen van een hooizolder gevallen. Hij brak beide beenen en stierf kort daarna. Te Harenkarspel is een man in een water molen door een rad gegrepen en ernstig ver minkt. Men vreest voor zjjn leven. Uit de prov. Groningen wordt tegen- dit jaar het 6000ste zeeschip 1w0°rd,« wede' ee“ ma88a ^oo1 I geschreven Het stoomschip König is de haven van Lis sabon behouden binnengekomen met vrij slecht weder. Tot de eerste bezoekers aan boord van het vaartuig behoorden H. M. Minister-Resident hier, Z. Exc. baron van Heeckeren van Keil, De tram vergezeld van den vice-consul der Nederlanden, den heer C. George, alsook de heeren J. A. Gerken en H. Wattel, correspondenten der Transvaalsche Volksstem en Randpost. De schrijver vond mejuffrouw G. Beijnen aan het dek gezetente midden van haren staf van jonkvrouwen, en werd allerminzaamst ontvangen. Vooral moest ik niet vergeten me voor de kook is; een zwemmende eik, die als zon dauw met leeuwenkracht opslorpt, is een beeld dat veel eigenaardigs heefthet herinnert in de verte aan het Duitsche poëem >Wenn der Mops mit der Wurst über den Spucknapf springt «Und der Storch in der Luft den Frosch verschlingt” met welk juweel jeugdige Germanen zich amu- seeren, door de zelfstandige naamwoorden op allerlei manieren van plaats te doen verwisselen en hunne weduwen)” is ge legateerd door wijlen den gepensionneerden diri- I b~‘- "v6 lv xxuucu. xwariia a wordt het een eik die niet deinsde toen Enge land’s vijand wies in kracht, doch zijn zon slorpte dien vijand op als dauw en zijn kracht ontwaakte als een leeuw. Dan wordt ver klaard dat Engeland niets opziet tegen een vijand die even stoutmoedig vecht als hij de trouw brak en hem ook wel wil prijzen al bindt geen eer hemdoch niets zou Engeland meer ergeren, dan jagers te zien, wier honden hun voeten likken. 't Komt van een al <irw de wet van 1877 Uit Lissabon wordt o. a. aan het Nieuws geerend officier van gezondheid dr. F. C. Hermus, te Bergen op Zoom, de kapitale som van vijftig duizend gulden, vrij van successierech- ten. Nabij Broeresloot zijn Dinsdagmorgen twee trammen met elkaar in botsing gekomen. i van Sneek stond stil en die van Heerenveen, met een lange rij wagens, waarin ’n 20 ossen en heel veel passagiers met marktdag te Sneek, is daarop geloopen, ten gevolge de helling voorbij de brug. De ma chinist sprong in de sloot en enkele passagiers bekwamen lichte verwondingen. Vier rijtuigen werden min of meer beschadigdo. a. zijn twee balkons ingedrukt en glasruiten gebroken. De Tsaar en de Tsarina hebben Woens dagavond Potsdam reeds weer verlaten. De hooge gasten van den Duitschen Keizer ver trokken van het station Wildpark na een allerhartelijkst afscheid van de Duitsche Kei zerin genomen te hebben. De Keizer deed ben uitgeleide tot Charlottenburg. Des middags maakten de Russische en Duit- u zonder gevaar door het moeras heen komen.” De handelaar rijdt verbluft verder, zit echter spoedig op een onzekere plaats met paard en wagen in de modder. Toen bij alarm ge maakt had en de toegesnelde schaapherder de les wilde lezen, zeide deze zeer veront waardigd iHoor u Latijn en Fransch mij zelf gezegd, dat wie Latijn en Fransch kent, dat die de geheele wereld door kan komen en u kunt nog niet eens door dit Kuhlrader moeras Dan nog maar liever in de gevangenis. volgende karakteristieke verbaal is in Coblenz gebeurd. Uit de gevangenis waren twee beruchte inbrekers losgebroken. Ze waren over den hoogen muur geklommen, die om de gevangenis heen gebouwd is. De dadelijk door de politie ingestelde onder zoekingen en informaties naar het verblijf der boeven had geen succes. Dezer dagen echter vroeg een der heeren weer opname in bet door hem ontvluchte huis. Na zijn uitbraak was hij goed en wel thuis gekomenmaar zijn vrouw had hem verwel komd met zoo’n «stormachtige” ontvangst, dat hij dadelijk rechtsomkeert maakte en de be schermende gevangenismuren weer opzocht. De gelukkige heeft dus van twee slechte het beste gekozen. Treur zegeltjes. Het volgende verhaaltje deelt een Straatburgsche courant mede: Een vrouw daar vroeg aan het postkantoor »een zegeltje voor Lotharingen”. Toen ze er een kreeg, zei ze verlegen «Maar, meneer, dat zal ik niet kunnen gebruiken. Ik heb het j o I noodig voor een rouwbrief en daar kan ik dat Swinburne geweldig toch geen rooden postzegel voor nemen. Heeft u niet een ander voor mij?” De beambte liet haar toen de andere soorten zien, en zij koos een blauw zegel als nog het meest stemming en geschikt. En zoo ging de brief met 20 pfenning be zwaard naar Lotharingen. Met geëngageerde luitjes staat men vaak voor dergelijke gevallen, zegt het blad. Die toonen dan hun voorliefde voor wat vroolijker kleurtjes. Voor de stemmige is nog tijd genoeg. De gewezen gouverneur-generaal van Ned.-Indië, jhr. Van der Wijck, is Woensdag ochtend met zijn vrouw te ’s-Hage aangekomen. Namens H. M. de Koningin werd hij verwel komd door den adjudant baron Sirtema van Grovestins en verder door den minister van koloniën en den secretaris-generaal van departement, benevens de ministers van binnen- landsche zaken, marine, financiën, verschillende oud ministers, generaals, tal van hooggeplaatste staatsambtenarenwaaronder velen met hun dames. Aan mevrouw Van der Wijck werd een bloemruiker aangeboden. Jhr. Van der Wijck verzocht zijn eerbiedigen dank aan II. M. de Koningin over te brengen en drukte allen hartelijk de hand. De oud gouverneur- generaal heeft zijn intrek genomen in het pension aan den Sophialaan. Dr. Leyds, de gezant der Zuid-Afrikaan- sche Republiek, heeft in een hartelijk schrijven aan het hoofdcomité van bet Nederlandsche Roode Kruis dank gezegd voor de uitzending der ambulance en allen, die pogingen steunden. Gij en uwe landgenootenzegt hijhebben reden trotsch te zijn op hun werk. Met groote belangstelling en innige dankbaarheid zal men in de beide Republieken uw menschlievend streven toejuichen, meer dan ooit zal men daar gevoelen, dat tusschen Nederland en de Repu blieken banden bestaan die in tijden van ge vaar en onnoemelijk leed steeds vaster worden geknoopt. Hij hoopt verder dat de voortzetting van het werk bekroond moge worden met heerlijke uitkomsten. Namens zijn regeering en het zoo zwaar beproefde volk der Zuid- Afrikaansche Republiek, en vooral namens de gewonden en lijdenden onder hen, brengt hij diep gevoelden dank. Toeneming van verkeer. Te Rotterdam 1 is Woensdag van t uitgeklaard. Hetzelfde gebeurde verleden jaar den 26sten Nov. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Friesland, onder bevel van den kapt. t. z W. Römer, 7 dezer te Port-Victoria op Mahé (Seychellen) aangekomen. liet Nederlandsche Roode Kruis” op weg naar Z.-Afrika. Naar men verzekert, zal de afgetreden gouverneur generaal jhr. Van der Wijck, na enkele maanden van verblijf te ’s-Hage, zich vermoedelijk metterwoon te Arnhem vestigen. In diplomatieke kringen worden de vol gende verplaatsingen in de Nederlandsche diplomatie aanstaande geacht. De gezant te d t Constantinopel zou naar Petersburg gaan de gezant te Stockholm naar Londen en die te Washington naar Constantinopel, terwijl onze gezant te Bucarest naar Washington zal worden verplaatst. De Kabinetszaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken zouden onder algemeene leiding van den secretaris-generaal komen, met Movnooino van ihr T.nndnn thana ala annar.hef land uitgevoerd. Zoo wordt uit Winschoten gemeld dat alleen door den heer J. Niekamp er aldaar 60,700 stuks over Nieuweschans zijn zooals ik met zijn bloeddorstig sonnet eenige verzonden. Aan de «Koninklijke Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen kenepel gelijkt, van het Nederlandsche leger (onderstand aan hulpbehoevende militairen gepensionneerd vóór /la Trrai- 1 1 nn knnnn ron/lll rrnn V’ ia rrn. Swinburne is echter niet meer van de kook dan zijn medeburgers, en dat is geen wonder Amst. Ct. Strenge logica. In de omgeving van Scbönberg ligt het wegens de onzekerheid van zijn weg algemeen beruchte Kuhlrader uw vuugico piaaio gcuau, uv uuoiag 10 uvg UlOêTaS. niet geheel bekend, doch de berichten tot dus- dagen I- - I vraagd werd, of het moeras wel te passeeren j was. «Kent u Latijn en Fransch5*” vroeg de «Jawel; natuurlijk 1” van Sanssouci naar de Russische kolonie en brachten vervolgens een bezoek aan het mau soleum van keizer Friedrich III. laas legde daarin oen krans neder. diging pasklaar maken, 't Komt me zoo voor Daarna bestegen Keizer Wilhelm en Tsaar dat Groot Brittannië op het oogenblik aller- - - dogcart; Keizer Wilhelm minst last heeft door iemand gelikt te worden en evenmin ooit door iemand gelikt is, of het open twee- moesten de redacteurs der «gele” pers zijn, die druk bezig is haar maag met zoete zelfbe- Om 7 uur had er een diner plaats, waaraan i wondering te overladen. o.a. de in Berlijn aanwezige vorsten, de rijks- kanselier, de ministers Miquel, Von Bülow en Von Gossler en de leden der Russische ambas sade deelnamen. Te 9 uur vertrokken do hooge gasten weder. In Amerika hebben verkiezingen voor De uitslag is nog ontvangen melden dat de republikeinsche door een dien weg afkomenden koopman ge- «Kent Zuid Dakota, New Jerseyde democraten in schaapherder laconiek. Maryland, Mississippi en Virginië. In de stad antwoordde daarop verwonderd de geleerde New-York is Mazet, de republikeinsche candi- handelaar. «Nu, rijd dan maar voort, dan kunt daat voor het Huis van Afgevaardigdenver slagen door Stewart. Op verscheiden plaatsen, vooral in Kentucky en ook te New-York, hebben bloedige vecht partijen plaats gehad bij de stembus. Wolff’s bureau meldt, dat tusschen het Duitsche Rijk en Engelandbehoudens toe stemming der Vereenigde Staten, een overeen komst is aangegaan, waarbij de Samoa-eilanden, met uitzondering van Tutuila en de daarbij gelegen eilanden, aan Duitscbland zijn toege wezen. De kluts kwijt. Niets is geschikter om duidelijk te maken dat Engeland totaal de kluts kwijt is, dan het vers dat Swinburne van morgen in de Times laat drukken, ’k Heb een oogenblik over gedacht het te vertalen, FRISO JIMS- H IIIIEIIIEÏIIE- BUIIIIIIIH FIIIESLUII. I 47 and iiitaravnarH 7.nn wnrrir mr. W inRohnrPn

Friso nl | 1899 | | pagina 1