tr 1 i 4 Is 1 I 1 v' 1 IN Helpen en niet vergeten. J HET ROODE KRUIS. V WOENSDAG 15 NOVEMBER 1899. No. 91. !r Officiéél gedeelte. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. e r Maar edel is Zij, die, hoewel zwaar gekwetst, zonder ge- UITGËVERt Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Daar worden duizenden j en vijand weldoende. Omtrent de werking dezer Vereeniging moge ook bet onderstaande opstel van den heer M. W. Scheltema Ez. gelden, dat, ofschoon ’t be- nog hulpbehoevende oud-strijders van 1830 in den lande zijn. Men mocht ze eens vergeten Al weder blijkt de moeielijkheid om ’t elk naar den zin te maken. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 8B oont PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Men heeft in het bovenstaande twee zaken, die men niet met elkander moet verwarren al komen zc in hoofdzaak op 't zelfde neer. Bij een ongeluk een rampeen oorlog of zoo iets is de indruk van velen op ’t eigen oogenblik diep en men dient er van te profi- volg. Maar verder de hulp met-een. Daar is eene jonge vrouw uit netten stand. Met den dood van haren veelgeliefden echtge- 1 van bestaan ten er zijn vermogende die der droeve troost toezeggen in den vorm van jaarltjksche bijdragen, ’t Eerste jaar gaat ’t goed ’t tweede begint ’t te haperen en ’t derde, maar lieve hemel, moet dan de weldadigheid ook eeuwig duren Zij wordt een last in plaats van een lust en er is sprake van genadebrood 1 't Is moeielijk ook weldadigheid te betrach- een’ tenzonder aanstoot te geven. onderscheidenlijk wegens -- y van de heeren j Maar edel is en 1 verminkten op ’t slagveld bij te staan. borst is gegaan, een jong officier met de doods- trekking heeft op den Pruisisch-Oostenrijkschen oorlog van 1866, een goed denkbeeld geeft gelegd van gebracht een armvoogd en eens i hunner zaak staande houdt en hunnen moed prijst? Een bagatel! Ziet, tienmaal zooveel, eenige millioenen, dan zou het nog iets lijken.” En dan lezen we daarbij in de bladen Aan onze eigen landgenooten »Wat schat van rijke gaven ge aan uw >neven” biedt, Vergeet ook in deez’ dagen uw arme broederen niet Onderteekening>Namens een hulpbehoevende oud-strijders van 1830. allen droegen een witten band, waarop een Met uneven” worden in het bedel-rijmpje rood kruis was gehecht, om den linkerarm, bepaald bedoeld de Hollanders in Afrika. En Eene witte vlag met een rood kruis werd op Het convooi is ge reed. Ieder neemt plaats in de waggons. De locomotief fluit en de extra-trein van het Roode Kruis is spoedig uit het oog verdwenen en Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. opgestapeld. Verscheidene personen, mannen en vrouwen, heeren en dames van verschillenden stand en paar zeer leeftijd hadden zich in de wachtkamer vereenigd blijft bet, gekwetsten en Zoo- Voorstel van Burgemeester en Wethouders lang die leelijke duivel, dien men oorlog noemt, n n r» n I t, nn 1 Ha Ut» r, A -1 r van ingekomen stukken. ^*^re,on™ al®cl,rÜv’ng van Hoofdelijken teereD) zoowel voor het heden als voer ’t ver volg. Maar verder De indruk verflauwt en IV. Adres van F. H. Eijdman te Delft om hem voor den tijd van één jaar voorrang van concessie te verleenen voor het maken eener water- lettende op vriend of vijand alleen den hulp behoevenden mensch op ’t oog heeft. Voor ’t oogenblik zijn dan ook de sommen aan ’t Roode Kruis verleend o. i. gewettigd. Van eene afzonderlijke hulp aan de Boeren kan later sprake zijn. Men vergete niet, dat de duizenden Engelschen evenmin schuld aan den oorlog hebben, als de steller en de lezers van dit schrijven. Zij kunnen ’t ook niet helpen zij moetenjammer genoeg. Wanneer zal ’t punt »oorlog” ook eens aan eene volksstemming onderworpen worden Helpen we dus door onze gaven de Ver eeniging Het Roode Kruis, alszoodanig vriend meer dan twee tonnen gouda, een aardig som* metje, naar hij meende. »Wat?” zei een ander, »een bagatel en niets anders. Is dat helpenwaar men overal den mond vol heeft van de Boeren en »«g een. weer d. Boerenhet rechtre.rdige “"„„'“et heden. Het duurde niet langof aan het station van den Nieder-Schlesischen Markischen spoor weg werd met eene bewonderenswaardige orde en vlugheid in de goederenwagens het noodige VERGADERING van den RAAD der gemeente WORKUM, op Vrijdag den 17 November 1899, ’s namiddags 7 uur, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. Notulen der 2 vorige vergaderingen. II. Mededeeling omslag over 1899. Adres van voor den tijd van één jaar voorrang c leiding in deze gemeente V. Adres van A. D. en J. A. Walta, pachters n00*' gaa^ 00 middel der Gemeentereiniging om ontheffing der pacht gronde. Geen nood of vrijstelling van de betaling der pachtsom van familieleden, de Gemeentereiniging. - - VI. Benoeming van een lid der plaatselijke Commissie van toezicht op bet lager ond'-rwijs, wegens periodieke aftreding alszoodanig van den heer W. Kroese. VII. Alsvoren van een Weesvoogd wegens periodieke aftreding alszoodanig van den heer J, Deinnm. VIII. Alsvoren van secretaris-boekhouder periodieke aftreding alszoodanig F. Brouwer en J. Oudeboon. IX. T' tot het verleenen van gratificatiën aan de Rijks- veldwachters brigadiers-titulairs Brouwers en Lem- stra. nog door de kinderen Mammons wordt aange beden, en zijne doodende bliksems met hosan nah’s worden begroet, doet het deu werke- lijken mensch goed den aartsvernieler onmidde- lijk gevolgd te zien door den Engel der Liefde, hier optredend als »Roode Kruis”, die niet en tienduizenden - - bijeengebracht alom in den lande ten behoeve van de gekwetsten en verminktenginds in het verre Afrika. Op allerlei wijzen komt men tot bijdragenschaalcollecten, inteekenings- lijsten concerten en voorstellingenlezingen postwissels, busjes, enz., kortom ieder doet zijn best om iets bijeen te scharrelen voor die arme stakkertsdie daar in de brandende hitte in ’t stof bijtenzelfs de fanfare-corpsen blazen den menschen de duiten uit den zak om ze een plaats te geven in den buidel der onge- ziene weldadigheid. Een liefhebber van cijferen telde de bedragen onlangs samen en kwam tot een bedrag van binnen weinige uren zal dokter Meier met zijne reisgenooten menig ongelukkige van den dood redden, menig stervende bijstaan in zijn laatsten stond De trein van het Roode Kruis is op de plaats zijner bestemming aangekomen. Dokter Meier en zijne helpers en helpsters hebben na ingewonnen inlichtingen zich naar dat punt in de nabijheid van het slagveld begevenwaar nog geene ambulances en veldlazaretten waren opgeslagen en in orde gebracht en men toch vermoeden koudat een aantal gekwetsten dadelijk hulp zouden behoeven. Op de kerk en het schoolgebouw van een Boheemsch dorpje, dat door de inwoners geheel verlaten was omtrent een half uur van Königgratz gelegen, wordt de witte vlag met het roode kruis ge plaatst eenige mannelijke en vrouwelijke op passers blijven daar onder leiding van een paar doctoren en chirurgijns, en zij richten die ge bouwen met eene bewonderenswaardige vaardig heid tot hospitalen in. Intusscben is dokter Meier met anderen verder op gegaan. Eene alleenstaande hoevewier muren en dak de sporen dragendat in hare nabijheid het oorlogsvuur gewoed heeft, wordt door hem in bezit genomen en van hetzelfde herkenningsteeken der Vereeniging voorzien terwijl de chirurgijns en ziekenoppassers hunne instrumentenwindsels en compressen pluksel en alles gereed maken, wat dadelijk noodig kan zijn. Inmiddels gaat dokter Meier met eenigen, die van draagbaren voorzien zijnhet veld in, terwijl een tweetal ziekenwagens hem volgen Nog hooren zij het bulderen van het kanon, nog worden schoten op weinig afstands van hen gewisseld. Het Oostenrijksche leger ontruimt al strijdende Bohemen en wordt door de Pruisen achtervolgd, terwijl beiden hunne geneeskundige legertreinen meevoeren, duizen den gekwetsten en zieken hulpeloos achter latende. Meier en de zijnen behoeven niet verre te gaan, om dadelijk met zegen werkzaam te zijn. Op geen honderd el afstands van de hoeve ligt een groot aantal verwonden. Hier zijn de grenadiers der Pruisische garde slaags geweest met een Oostenrijksch corpsaan de witte uniform te herkennen. De strijd is verwoed geweest en het is duidelijkmen heeft man tegen man gevochten. Hier ligt onder het lijk van een reusachtigen Oostenrijker, wien een zwaard midden door de kleur op het gelaat. Dokter Meier knielt bij hem neder, luistert naar zijne ademhaling hij leeft nog Spoedig wordt het lijk ter zijde 1 en met wat water worden de lippen den stervende bevochtigdhij wordt bij- t en behoedzaam op een draagstoel geplaatstmaar er is geen tijd te verliezen de rechterarm is hem vermorzeld, alleen dade lijke hulp zal hem kunnen behoudenop het slagveld wordt bem de arm afgezet en daar hij door bloedverlies te uitgeput is, om ver vervoerd te kunnen worden, wordt hij naar de boerderij gebracht. Ginds ligt een sergeant- majoor, wiens beide beenen met kogels zijn doorboordook hij vindt eene hand, die hem redten daar op bet oogenblik geene draag baar meer beschikbaar is en bij op het veld niet kan geholpen worden, nemen een paar vrijwillige ziekenoppassers hem behoedzaam op en dragen hem, terwijl het zweet hun langs het voorhoofd gutst, naar de ambulance in de boerderijde gekwetste was een Oostenrijker, de beide helpers waren Pruisen. De mannen en vrouwen van het Roode Kruis kennen geen vijandenzij vragen niet, waar vriend of vijand ligt, maar waar een officier of soldaat in lijden is, daar is een mensch in lijden en zijn zij tot hulp gereed 1 Dr. Meier wenkt een paar zijner helpers dat zij wat achteruit moeten gaan en wijst hun een zeven- of achttal gekwetsten aan, waar onder hij nog een zich heeft zien bewegen. Hij zelf buigt zich over een jong mensch, een toonbeeld van mannelijke schoonheidhij heeft eene doodelijke wond in de borst gekregen Meier licht zijn hoofd op, de stervende heeft nauwelijks de kracht zijne band op te heffen, hij wijst naar zijn gouden ring Meier begrijpt hem, en neemt den ring van zijn vin ger aportefeuillefluistert hij, en in den borstzak zoekende, vindt Meier haar. »Groet mijne ouders groet haar God zij mij Het hoofd voorover bui gende gaf bij in de armen van Meier den geest. Eenigen tijd later kon de arts aan de beproefde bruid den verlovingsring en een brief, haar op den avond vóór zijn dood geschrevendoen toekomen, en den ouders de plek aanwijzen, waar het lijk van bun zoon begraven lag. Zoo kwamen Meier en de zijnen als reddende engelen op het slagveldde gekwetsten, die zonder levensgevaar niet verder vervoerd konden worden, werden naar de boerderij gebracht, waar zij die liefderijke verzorging vonden, die hun treurige toestand vereischte. Een tweetal chi rurgijns en helpers en eene vrouw uit den deftigen burgerstand hebben bier het werk der liefde op zich genomen. De eerste, die op een brancard werd binnengebracht, was een grenadier. Men legt hem op stroo ter nederhij ziet I er walgelijk uit, met dat bloed en zand op zijne gescheurde kleederen. Hij verroert zich niet, hij klaagt niet; toch is hij door drie kogels in den schouder, in de heup en in het been getroffen, Men mocht bij hem niet lang dralen met de operatie. Een chirurgijnbij gestaan door een der helpers, haalt de kogels uit de wondende vrouw ondersteunt hem het hoofd en spreekt hem troostrijke woorden toe bij draagt zijne smart met heldenmoed. Intusschen zijn andere lijders de hoeve bin- dengebracht. Ziebij, die bij de staldeur op eene matras is nedergelegdvereischt wel spoedig hulpeene lading schroot beeft hem langs den rug getroffenzijne kwetsuren zijn vreeselijk om aan te zienzijne ledematen zijn akelig gezwollendoor eene dikke laag pluksel, die met water bevochtigd op de wonden wordt gelegd, tracht men hem een kussen te bezorgen, waarop hij rusten kan. nVerlaat mij niet!” smeekt bij de vrouw, die zich beijvert zijn leed te verzachten. »Zeker nietspreekt zij hem toe, en drukt hem de hand. Mevrouw,” vraagt de chirurgijn, »van waar hebt gij de kracht al die ellende hier te aan schouwen »Ik ben moeder!” antwoordt zij en verpleegt met moederlijke liefde den ongelukkige. Weinige uren later nam bij hare hand, bracht die aan zijne lippen, en stierf, haar aanziende met eene onuitsprekelijke uitdrukking van dank baarheid. worden in het bedel-rijmpje rood kruis Ia Hnllandora in A frilzn Fn I F Ann wiHc t is mede duidelijkdat de inzender of de een der wagens geplaatst, dichter van het aangebaalde, de gestorte bij dragen nog al tamelijk ruim vindt en er daar om op meent te moeten wijzendat er ook FRISO BUII IM KIBSMII. JIMS- H UllIBHAIII I. 1 i III.

Friso nl | 1899 | | pagina 1