4 Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. t I de dorpskerk en de school ge- Voor de zwaarst verwonden zijn »God Save weg kunnen terugzien. Onderwijzer, (verzuchtend voor de klasse): m zijn te benijden I Bij hen Evenwel bij deze dadelijke hulp worden bewezen diensten niet vergeten. De roepstem van de hulpbehoevende strijder van '30 moge doordringen tot de ooren onzer Regeering. Zoovele hulpbehoevenden van dien aard zullen er wel niet meer zijn en hunner zij men in dachtig door een behoorlijke levensregeling van Rijkswege, desnoods even als een spoedeischend wetje vast te stellen. Met enkele duizenden is deze quaestie in orde. Wat de Boeren-republieken in Afrika aan belangt, men denke nu reeds aan eene wel dadigheid, die langer dan drie jaren duurt en formeere een fonds der verwante weezen en weduwen ter wille. Want zij zullen vele zijn en hulpbehoevend ongetwijfeld. Zoo sturen we op ’t kompas der toekomst met~eenons baak wijst heden helpen en daarna niet vergeten. H. Te Rotterdam is plotseling op zijn bureau overleden de heer W. A. de Laat de Kanter, hypotheekbewaarder. De teelt van bloembollen is volgens het Dagblad van den Helder in de laatste jaren op Texel zeer toegenomen. Sommige bloem de familie Sjoerdsmaafkomstig uit Grouw. Deze familie bestaat nog uit vijf broeders en zusters, die samen niet minder dan 408 jaren tellen. De oudste, Jan, is geboren 13 Juli 1811, de tweede, Tjettje, 5 Maart 1814, de derde, Sjoerd, 6 Augustus 1817, de vierde, Saakje, 1 October 1820 en de jongste, Rienk, 29 Juli 1825, zoodat zij successievelijk 88, 85, i 82, 79 en 74 jaar oud zijn. Jan en Saakje wonen te Grouw, Tjettje te Boornbergum Sjoerd te Berlikum en Rienk te Franeker Dezelfde familie telde vroeger ook nog eene zuster, die op 80-jarigen ouderdom is overle den. vaar echter getransporteerd konden worden werden naar bracht, waar ook alles tot hunne ontvangst gereed was. rustbanken opgeslagen, voor anderen heeft men stroo op den grond gespreiden daar kussens en dekens overheen gelegd. In die beide lokalen zijn in weinige uren reeds over de 300 binnengebracht. Daar tegen den school muur liggen een honderdtal onderofficieren en soldatenOostenrijkers en Pruisenieder in zijne deken gerold, in twee rijen rustig naast elkander, want zij zijn verbonden en vier vrouwen gaan nu rond met bouillon, vruchten sap, wijn of eenige andere verkwikking, waartoe de geneesheer vergunning geeft, om hen te laven. »Kunt gij het aanstonds schikken” vraagt een, wiens verband om het hoofd doet zien dat hij een houw over den schedel heeft ge kregen aan eene damedie hem een kop bouillon toereikt, zijn compres bevochtigt en het kussen recht schikt »een enkel woord aan mijne ouders »Zeker, zeker, ik moet er nog vier helpen, en dan kom ik bij u”. Kort daarna zit zij op de hurken naast zijne legerstede, eene schrijf portefeuille op de knieën, en een blauw potlood in de hand. Zij schrijft de woorden van den gekwetste aan zijne ouders. Wel mocht zij er op zijn verlangen aan toevoegen»Ik ben in goede handen gevallen!” ment zoo grijs was, des avonds de donder rommelde en bliksemflitsen de aschgrauwe lucht zoo akelig doorkliefden en kraaien krassend op de vlucht sloegen, meenden sommigen reeds de voorbereiding der ondergang te zien. Vaal-bleek waren de gezichten, angstig de gelde maken, alles opeten en drinken, op reis gaan en de groote wereld nog eens zien, want Dinsdag was toch alles gedaan Nu zeggen wij»menschen weest gerust, nu is ’t voorbijpast nu maar op dat de wereld in u zelf niet vergaat”. SNEEK, 13 Nov. De gemeenteraad van Wijmbritseradeel heeft met 8 van de 15 stem- J men benoemd tot secretaris zijner gemeente de heer J. Poppinga, secretaris van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Met 9 van de 15 stemmen besloot de Raad in dezelfde zit ting tot opheffing der scholen te Nijland en te Wolsum, met bepaling, dat tusschen beide dorpen een nieuwe school zal worden gesticht. BOLS WARD, 13 Nov. Hoe broos is toch ’t menschelijk levenHeden morgen vêrliet de koopman in hoeden en petten T. gezond en wel alhier zijne woning, om in den omtrek zaken te doen, heden avond werd I nengedragen. Onder ’t behoor van 1 Pingjum werd hij dezen middag bewusteloos gevonden en hoewel men eerst nog hoop had en ook trachtte de levensgeesten weer op te wekken, bleek die hoop ijdel en waren de aan gewende pogingen te vergeefsch. WITMARSUM. Zaterdagavond ontlastte ons dorp een hevig onweder, ver gezeld van eene windhoos. Deze heeft op verschillende plaatsen hare geduchte kracht doen blijken Hooihoopen werden van de plaats gezet of verstrooidpannen en schoorsteenen I afgerukt, zelfs wordt er beweerd, dat een per soon werd opgenomen en over eene sloot ge worpen. Ook was de bliksem soms zoo fel, dat meer dan een verschrikt opstoof in de meening, dat zijne woning getroffen was. Zöo’n geducht onweer is zeker wel een vreemd ver schijnsel in het midden van November. WITMARSUM. Na in den morgengods- dienstoefening door zijnen vader bevestigd te zijndeed onze nieuwe Doopsgezinde leeraar Zondagnamiddag zijne intrede. »Wat ik heb, dat geef ik U,” die woorden van Petrus hoopte hij tot de zijne te maken. Door onderlinge waardeering en liefde kan en zal er veel op- Mocht die samenwerking tusschen gemeente en leeraar steeds blijvend zijn, dan zullen beide na verloop van tijd met dankbaarheid en voldoening op den afgelegden Zoowel bij de beves tiging als bij de intrede vulde een talrijke schare het kerkgebouw. FRIESCHE ZUIDWESTHOEK, 13 Nov. De afdeeling nHindeloopen” van de Friesche Maatschappij van Landbouw heeft zich gesplitst in eene afd. iWorkum” en »Koudum”. Van de laatste afdeeling zijn tot Bestuursleden ge kozen de heerenJ. de Jong Dz. te Koudum (Voorz.) P. van der Zijpp te Warns, D. Doedes Breuning te Hemelum, Dr. L. de Jong te Koudum en Pasma te Kolderwolde. GA ASTERLAND, 13 Nov. Voor de a.s. volkstelling zijn in onze gemeente als tellers benoemd voorBalk K. van Hout aldaar, voor Harich B. v. d. Wal te Balk, voor Mirns en Bakhuizen II. Asma te Sondel, voor Oude- mirdum, H. Kouwenhoven aldaar, voor Nijemir- dum J. B. de Vries te Balk, voor Sondel en Ruigahuizen I. de Vries te Balk, voor Wijckel G. Bos te Balk. BALK, 13 Nov. De collecte voor het Roode Kruis heeft in onze gemeente opgebracht de som van f 680,48 s. Gedurende de maand October werd op het Postkantoor alhier en op -zich boven De heer Tak van Poortvliet die de najaarszitting der Kamer nog niet bijwoonde, was Vrijdag weer ter vergadering tegenwoordig. Volgens de Arnh. Ct. is het gerucht als zou jhr. A. P. O. van Karnebeek zijn aange zocht voor den post van gezant te Londen, stellig van allen grond ontblood. De Duitsche gezant, baron Von den Brincken is in de residentie teruggekeerd. Het Kamerlid Van Kerkwijk is verhin derd de Kamerzittingen bij te wonen. Zijn gezondheidstoestand eischt beweging in de vrije lucht. Van de tweede Nederlandsche ambulance, uit te zenden door het Roode Kruis, zullen o. a. deel uitmaken mej. H. E. Stoffers hoofdver- pleegster in het Wilhelmina-Gasthuis en mej. J. Westerbeek van Heesten, tot voor korten gebouwd worden, tijd werkzaam in hetzelfde gasthuisen eerst onlangs aan Roode Kruis verbonden. De Minister van Waterstaat enz. brengt in de St.-Ct. van 11 Nov. ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Maart van het jaar 1900 een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van candidatendingende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor opzichter van den Rijkswaterstaat. Aanmelding tot deelname hieraan moet ge schieden vóór 1 Februari 1900 aan het Mini sterie van Waterstaat enz., met een op zegel geschreven verzoek. Verder zie men genoemde Staats- Courant. In grooten eenvoud werd te Egmond- aan-Zee de eerste steen gelegd van een Zieken paviljoen voor de sPrins-Hendrik-Stichting” ter nagedachtenis aan den heer A. C. Wertheim den in 1897 ontslapen voorzitter van het col lege van regenten. De steen werd gelegd door den heer Joh. G. Wertheim, den oudsten zoon van den over ledene, en daarna met een toepasselijk woord van den voorzitter van regenten den beer Aug. M. J. Hendrichs, de geteekende oorkonde in gemetseld. Het paviljoen zal den naam dragen van »W ertheim pa viljoen,” gesprekkensommigen wilden alles maar te Engelschei i—_ii__ i00pen (je eze|g weg, jjjj mij blijven zij zitten Amsterdamsche Huishoudschool. Aan het jaarverslag 1898/99 is het volgende ontleend Het aantal der leeringen, die de school be zochten, is weder belangrijk hooger. Het voor afgaande jaar waren er 656, thans 720: waar van 397 uit de volksklasse en 323 dames- leerlingen. De leerlingen uit de volksklasse vermeerderden met 43, de damesleerlingen met 24. Beter bewijs voor den bloei der inrichting zal wel niet geleverd kunnen worden. Dat deze bloei voornamelijk te danken is aan de groote toewijding van de directrice, mej. Meyboom, met haren trouwen staf, wordt dank baar erkend. De behoefte aan grootere ruimte, meer lokalen doet zich dan ook gevoelen. Aan de oplossing van dit probleem zijn echter moeie- hij als oo e bin- ly^beden verbonden, die voorloopig van plan- van het orp nen tot uitbreiding moeten doen afzien. Tegen September 1.1. was door de leerlingen van de school tot opleiding voor socialen arbeid een cursus aangevraagd, die door gebrek aan ruimte en leerkrachten eerst in Januari 1900 kan worden geopend. Intusschen heeft bet bestuur besloten, voor de toelating op de school eenigzins hoogere eischen te stellen, nl. om jonge dames beneden de 18 jaar tot den cursus niet toe te laten, omdat de ondervinding geleerd heeft, dat het onderwijs door dezen niet met voldoend voor deel kan gevolgd worden. Ook is een toe latingsexamen verplicht gesteld voor haar die alleen de hoogste klassen wenschen te volgen. Ter algemeene vergadering der Nederl. Chrysanthemum-club te Utrecht gehouden en gepresideerd door den heer J. K. Budde bleek, dat er pogingen worden aangewend om óf te ’s-Gravenhage óf te Amsterdam een chrys- tentoonstelling te organiseeren. Een voorloopige reusacbtig getal hakenoogen bespreking met het bestuur van het genoot schap »Natura Artis Magistra” heeft reeds plaats gehad, terwijl de club zich ook zal wenden tot het bestuur van het Kon. Zool. Genootschap te ’s Gravenhage. Intusschen zal aan de leden gelegenheid worden gegeven om zich te verklaren in welke plaats Amsterdam of ’s Gravenhage de expositie zal gehouden worden. Sedert de opheffing van het afzonderlijk marinestation in Suriname zijne de stations Curasao en Suriname thans vereenigd tot één station West-Indië. met Curasao als hoofdstation voor het in West-Indië gestationneerde oorlogs schip. Eens per jaar zal de stations-commandant in overleg met de gouverneurs van Curasao en Suriname met zijn bodem een bezoek brengen aan de kolonie Suriname om daar eenigen tijd te vertoeven. Bovendien zullen de Nederlandsche koloniën in West-Indië door oorlogsschepen van groot charter worden bezocht voor zoover andere diensten dit toelaten. Gedurende het verblijf van het stationsschip in Suriname zal de stations-commandant in overleg met en onder goedkeuring van den Gouverneur van Suriname zooveel mogelijk de verschillende rivieren der kolonie bevaren of wel de nabu rige koloniën en eilanden bezoeken tot het vertoonen der vlag en het bevorderen der be langen van den Nederlandscben handel. Een aartsvaderlijke familie. Tot de familiën die op een zeldzaam hoogen ouderdom mogen bogen, behoort zeker in de eerste plaats -o-- kweekers zenden hunne producten rechtstreeks naar Engeland en Amerika. Dat de verzen ding naar elders ook nog al van beteekenis kan zijn, bleek dezer dagen, toen door een handelaar drie honderd mudden bloembollen in eens werden verscheept. WORKUM, 14 November. Gelukkig nu voorbij Wat is voorbij? Argelooze lezer, wat vraagt gij nog? De Kritieke dag is voorbij. In den nacht van 13 op 14 November zoude de wereld vergaan, en toen Zaterdag het firma- te trappen, ik het voor ik bet had. Dat houd ik nog vol. de daaronder behooren de hulpkantoren in de Rijkspostspaarbank ingelegd de som van f 5820,53 terugbetaald werd f 2206,75. LANGEZWAAG, 12 Nov. Tijdens het korte, doch hevige onweer, dat over ons dorp trok, werd de woning van den heer J. Woud- stra getroffen, echter zonder brand te veroor zaken. Wel werd zij erg beschadigd, daar de gevel er voorweg geslagen is en een deel van het dak ingestort is. De goten moeten ge schroeid zijn. LANGEZWAAG, 12 Nov. Dat de profetie j omtrent het vergaan van de wereld hier nog 18 al geloofd wordt, blijkt uit het feit, dat som migen gister avond tijdens het onweder, het oogenblik met vrees en beving verbeidden J waarop onze wereldbol vernietigd? zou worden. Dat paard, dat je me verkocht hebt, slaat en bijt en doet zijn best om den stal kapot en toen ik het kocht zei je, dat geen f 1000 zou verkoopen, als Raak. Professor dr. Wilson van de Universiteit te Edinburg, die benoemd is ge worden tot geneesheer van Koningin Victoria, had in zijn college-zaal het volgende doen aan plakken vProfessor Wilson heeft de eer den heeren studenten mede te deelen, dat hij benoemd is geworden tot bijzonder geneesheer van II. M. de Koningin”. »Een student schreef hieronder: the Queen Baas boven baas. Voor 14 dagen kwam te Sydney, zoo schrijft men van daar den 4en Oct, de eerste stoomboot der White Star Line, de Medio aan. Het was een reuzenstoomboot van 11,600 tonnen inhoud; algemeen werd zij aangegaapt en bezocht. Het entreegeld, dat voor de bezichtiging geheven werd, beliep in weinige dagen de ronde som van f 2400. De Engelschen triomfeerden, want nu waren de booten van den Norddeutsehe Lloyd in de schaduw gesteld. Voor hoe lang? Want nu reeds heeft de administratie dezer maat schappij door haar agent daar ter plaatse doen bekend maken, dat zij buiten de beide dub- belschroefstoombooten Main en Rhein (elk van 10,500 tonnen inhoud) ook de Groszer Kurfürst op de Australische lijn zal laten varendeze laatste registreert 12,500 tonnen, dus bijna 1000 tonnen meer dan de veelbewonderde Media. Alles voor de zaak. Een toonbeeld van reclame kan men lezen voor het etalagevenster van een winkel in heeren-gaderobes te Ber lijn. Daar hangt namelijk het volgende plakkaat Ieder kooper van een costuum of winterjas wordt onmiddelijk in mijn lokaal, ook des avonds met magnesiumlicht, gefotografeerd. De geachte kooper kan zijn portret dadelijk mee nemen, waarbij tevens een prachtig vergulde lijst gratis geleverd wordt. Buitendien ontvangt ieder kooper nog 10 pfenning tramgeld. Een gevolg van den oorlog. In Londen zijn meer dan 1600 meisjes, dagelijks gedu rende 12 uren, bezig met het maken van kleedingstukken en wat daarbij behoort, voor de soldaten die naar Zuid-Afrika gaan. Zij krijgen daarvoor een weekloon van 14 a 27 gulden. Eiken dag worden er ongeveer 2000 uniformen klaar gemaakt en 4 a 5000 hem den. Mannen zijn aangewezen om de kleeding stukken te snijden, welke in 36 verschillend o maten gemaakt worden. Er zijn 8,4000,000 knoopen in ’t geheel noodig, en verder een i enz., 600,000 naalden met garen en vingerhoeden worden bij de uniformen gepakt. 18000 paketten met een gewicht van 16,000 centenaars hebben tot nu hun weg naar Zuid Afrika gevonden. Een autombiel voor het vegen en be sproeien der straten. In de Nature komt een beschrijving voor van een door den ingenieur Lochener uitgevonden automobiel, die gelijk tijdig voor het vegen en besproeien der straten is ingericht. Een horizontale ring is met riemen opge hangen aan het lemoen van een veegmachine, en daaronder draait een tweede ring, bevestigd op een raamwerk, op wielen. Op dit raam werk is een Patin-eclectrische motor, gevoed door accumulatoren geplaatst, tevens op veeren rustende, waardoor aan het geheel een zekere elasticiteit wordt gegeven, hetgeen voor de goede werking der electrische installatie noodig is. Door een raderwerk wordt de beweging van den dynamo op raderen en veegmachine overgebracht. Het gebeele toestel is zeer ge makkelijk te behandelen en men kan er korter bochten mede maken dan indien er een paard ware voorgespannen. De bestuurder heeft een commutator handvatsel binnen zijn bereik, waar mede hij aan het voertuig een snelheid kan geven van tusschen j en 5 mijl per uur, te vens twee electrische remmen in werking kan brengen en ook aan het geheel een achter- waartsche beweging kan geven. Reeds eeni gen tijd is deze machine in exploitatie en de resultaten moeten zeer bevredigend zijn. De grond wordt voldoende bevochtigd zonder ’t i M. W. ScHELTEMA Ez.

Friso nl | 1899 | | pagina 2