T I •L M w ZATERDAG 18 NOVEMBER 1899. No. 92. iH v Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Een te laat aangekomen, zoodat de trein 80, die j vijf voor T. i i Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUNI het Friesche 18 Novimber dankt heeft voor een bezoek aan de City lord Lonsdale, ja zelfs De brullende hield op be- aan den Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel rteer 7} cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. w RotterdamGouda, voorgevallen. Volgens voorloopige berichten valt het leven van zwaar en 30 a 40 licht gewond zijn. Zooals gewooulijk bij mistig weer was Engelsche mailboot uit Engeland te Vlissingen te Milligen is de influenza uitgebroken en reeds in vijf verschillende stallen voorgekomen, weldra in de St. Ct. verschijnen. Nadat de kelner hem het bestelde gebracht had, lichtte de jonkman het deksel van de bierpul op en Te zamen ontvangst van Li Nieuwstijdingen. De Spoorwegramp bij Kapelle a/d. IJsel. spoorwegrampWoensdagmorgen bij zijn gesteld, en dus, na dien datum, waarde loos zijn voor de frankeering van brieven en andere stukken. Brieven en andere stukken, geheel of ge deeltelijk met die zegels gefrankeerd en op of na 1 Jan. 1900 ter post bezorgd, worden derhalve als ongefrankeerd of onvoldoende ge frankeerd beschouwd en met verschuldigde port van frankeerzegels, brief- van het publiek op gevestigd, dat en briefomslagen voor Aan den bij het eskader in Oost-Indië dienenden marinier le kl. J. Pruimeboom is de zilveren medalje voor 24 jarigen langdurigen en trouwen dienst toegekend. Met het nieuwgebouwde pantserdekscbip I Utrecht werd Woensdag een vaartsnelbeid van uur verkregen. Het schip heeft alle gestelde eischen voldaan. - Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen. Een net gekleed jongmensch kwam in de laatste dagen dikwijls in een druk bezocht is, zoodat de werving voor die categorie van militairen bij genoemd korps zal gesloten wor den. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Dincdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. sief die der spoor- en 1 Maatschappij geëxploiteerd. Reizigers Bagage en honden Levende dieren, rijtuigen enz. - Goederen- Diversen- een Onder de paarden bij het Remonte depót deelde baron Van Goltstein mededat zijn is opvolger reeds was benoemdde naam zou bet Maandblad. Aanschrijving van den v. justitie inzake onbevoegde uitoefening genees- en artsenij-bereidkunde. Nog het boertje van Staphorst. Een won derdokter overleden. De prentjes van Hol loway. De «kwakzalverij” op bet Natuur- en Geneeskundig congres te München. Grootere artikelen: Asthmapoeder van Boom. Klooster-balsem. Lana sanitaria. Excal- factorium salutare. Kaartleggen en planeet- lezen. IngezondenDe breukzalf van Martin Beek. Antiépileptique Uten. RechtszakenHet sanatorium Arentsburg. Onbevoegd gereedmaken van medicijnen op recept. Correspondentie. Herhaalde waarschuwengen: Boon’s Maag- poeder. Inhoud van no. 42 van Tijdschrift sSljucht en Bjucht.” 1899. J»n Starter, W. P. In ütfenhüzer, M. G. onheils was gekomen, en de eerste hulp ver- 8. 'Iwa dingen ut it folkslibben, Piere Jel 0 a> een familie, be- oangeande, G. P. Sinnestrieltsjes, Miedema. Zl' 1“ wonder, d. V. Selskip «Friso” Am- zelf was zwaar gekneusd, een der kinderen was sterdam, Y. Hamming. Koartswyl. Dat waren de beide beenen komt er fen (mei plaetsje), D. H. Z. De bovenbedoelde frankeerzegels, briefkaar ten en briefomslagen worden na 1 December niet meer verkrijgbaar gesteld en kunnen na 1 Januari tot 1 Juli a. s. tegen frankeerzegels, respectievelijk briefkaarten en omslagen van gelijke waarde der uitgiften van 1898 en 1899 worden ingeruild. Te Batavia heeft zich een comité van 23 heeren gevormd om gelden in te zamelen. De heeren vice-admiraal F. J. Stokhuyzen voorzitterds. A. S. Carpentier Alting, H. J. Meertens en L. G. Delbaere, secretaris, maken het dagelijksch bestuur uit. Tot alle hoofden van gewestelijk bestuur is het verzoek gericht in hun gewest mede dergelijke comité’s in het leven te roepen. De Soekaboemische Landbouw- vereeniging heeft f 500 voor de Boeren gegeven. Kapitein Junck, die in de zaak-Dreyfus een minder mooie rol heeft gespeeld, is op bevel van den Franschen minister van Oorlog. De Galliffet ter beschikking van den minister van koloniën gesteld bij zal naar Madagascar gedetacheerd worden. De Duitsche Rijksdag is weer geopend. Zij was de honderste zitting die in dit parle mentaire jaar werd gehouden. Uit Londen wordt nu weer gemeld dat keizer Wilhelm, om zijn bezoek aan Engeland het particu ier karakter te doen behouden, be- Müncbener bierhuis en bestelde een pot Mün- dankt heeft voor een bezoek aan de City en aan het kasteel van voor een welkomstadres te Porthmouth. wekt in Engeland veel teleurstelling. De pest te Triest. Uit Triëst is naar I de gasten opsprongen Weenen geseind Hier heerscht groote opwin- de hoeken anders, tot vervoer van de reizigers en de post naar Holland dient, bij aankomst der boot reeds vertrokken was. Daar zulks in de laatste maanden nog al vaak voorkwambad het spoorwegbestuur besloten om telkens, wanneer zulks gebeurde, een extra-mailtrein te laten loopen, de trein 80bis. Ook Woensdagmorgen gebeurde dat. De mailboot nu was dien morgen slechts een goede 20 minuten te laat, zoodat trein 80bis, de mailtrein dus, 20 minuten te laat te Rot terdam arriveerde, te ongeveer 8 uur. Van hier gaat de reis verder om de stad Rotterdam, langs de ceintuurbaan naar het station Kapelle, waar alle treinen, ook die van het Maasstation komen, om op dezelfde lijn naar Gouda verder te gaan. Te 8.15 was trein 60, een passagierstrein van Rotterdam naar Gouda vertrokken, doch daar bet zwaar mistte en de signalen dus niet te zien waren, kwam men slechts langzaam vooruit, en bleef de trein bij het station Kapelle staan, op de plaats, waar de Rotterdamsche ceintuurbaan in de eigenlijke lijn overgaat. Natuurlijk dacht er niemand aan, dat langs de ceintuurbaan de mailtrein met razende snel heid naderde en ook op dien trein kon men niet denken, dat op het kruispunt een andere trein stond. Toen dan ook de kolossen dicht genoeg bij elkaar waren gekomen, dat de machinisten het gevaar konden zien, was de botsing onvermijdelijk, en het volgende oogen- blik wierp zich dan ook trein 80bis op trein 60, alles verpletterende wat in zijn weg kwam. De gevolgen van de botsing waren vreeselijk. De waggons lagen versplinterd over den spoordijk en daartusschen de gekwetsten en de dooden. De aanblik was vreeselijk, verklaarde een student in de medicijnen, de heer Le Rutte die met een trein uit Gouda naar de plek des leende. Hij vond daar o a. een familie, be- i oangeande, G. P. Sinnestrieltsjes, Miedema. staande uit een moeder en twee kinderen. Zij dood, en een ander waren de beide beenen komt er fen (mei plaetsje), D. H. Z. afgesneden. Tot lid van de Eerste Kamer voor Lim burg is, ter vervanging van den heer Pijls gekozen de beer A. Michiels van Kessenich, met 40 van de 42 stemmen. Jhr, Victor de T Q te Londen heeft uers a er medegedeeld, dat hij alleen uit zijn dan tijd is, dat een jongere kracht het werk de rest van zijn leven in het vaderland wilde doorbrengenen rol te spelen in de politiek. Ten slotte stierf hij. Het verloop van de ziekte maakte een bakteriologisch onderzoek noodzakelijk en deze wees uit, dat men hoogstwaarschijnlijk te doen had met een geval van pest. Meer gevallen hebben er zich tot nu toe nog niet voorgedaan. Als teeken van de stemming in Duitsch- land, ten aanzien van de aanstaande reis des Keizers naar Engeland, maakt men ons op merkzaam op onderstaand Duitsch vers, dat in die Gesellige, een te Graudenz verschijnend blad is opgenomen. Dem Kaiser. Wenn sonst, o Herr, zur Reiso die Standarte, Am Mast emporstieg auf dem Oorlogscbiff, Dann segnend, grüszend an dem Strande barrte Ein treues Volk ob’r ging zum Nordlands Riff, Ob deine llohenzollern, wie ein Schwan Nach Süden flog, gehorchend dem Befeble, Des Ilerrn, durchfurcht den weiten Ocean, Es zog mit Dir des Deutschen Volkes Seele. Doch geht Dein Weg ins Brittenland hinein, Dann, Kaiserlicher Herr, fiihrst Du allein O, höre was Dein Volk jetzt bittend spricht, Nach England gehe nicht! In Süden kampft ein Volk uns stammverwandt Den furchtbar schweren Kampf urn Ilaus und Ebre Dasz es der Tücke, die sein Vaterland Ihm oft geraubt, von neuen sich erwehre; Dasz es das Land, vom Kaffer und vom Leu Mühsam erstritten, ferner sich bewahre, Ein Volk so fromm, so voll german’scher Treu, Alsob es sich urn Deutsche Fahnen schare, Voll Goldgier bricht der Britte dort hinein, Voll Lug und Trug, voll List und Heuchelschein England, das niemals balt, was er verspricht: Zu ihm, Herr, gehe nicht! Herr, wenn wir Deutsche Groszes was erstritten, Es war, weil Fürst und Volk beisammen war In Freud und Leidgemeinsam wird gelitten, Gemeinsam ging’s den Weg, wo Friedrich’s Aar, Wo uns Luisen’s Segen hat begleitet, Wo Blücher jnuchzend führte übern Rhein, Wo Kaiser Wilhelm seine Schare leitet, Zum Siegeszug ins Frankenland hinein. Es iet die Lieb' ein wunderbares Ding, O, teurer Kaiser, acht sie nicht gering: Hör’, was Dein treues Volk in Liebe spricht: Nach England gehe nichtl De brullende leeuw. De volgende ge schiedenis is geen carnavals ui, maar is werke lijk gebeurd in Keulen. Kapelle a/d IJsel, het eerste station op de lijn 21 -aan 7 personen te betreuren, terwijl 15 anderen -i spoorwegen. Bij benadering vastgestelde totale de ontvangsten van de maand Aug. 1899, inclu- tramwegen door de f 1,160,646,76 wordt in de St. 41,681,30 frankeerzegels, briefkaarten 58,228,78 van vroegere uitgiften dan van 1898/99, 842,207,35 zoover die niet reeds vroeger zijn ingetrokken, 46,163,22 I met ingang van 1 Jan. 1900 buiten gebruik Te zamen. f 2,148,927,41 Totale ontvangst van af 1 Jan. ’99 f 14,418,206,04 gemiddeld aantal kilom. in expl. van af 1 Jan. 1585 dus ontvangst per dagkilom. f 37,43; tegen in 1898 definitief f 13,681,864,98, 1587, f 35,48$. Inhoud van No. 11 van het Maandblad uitgegeven door de Vereeniging tegen de Kwak- belast. zalverij. Berichten: Verslag van de Algem Vergade ring der Vereeniging. De gratis-verspreiding van Min. van eens Brult, zooals de leeuw brult, Wanneer uw pul niet geheel is gevuld I «En hier, kijk eens, overtuigt u”, zeide de geïsoleerde heer lachend, «het bier staat nog twee vinger- Den 4en November breedten onder den rand”. Naar men meedeelt hebben zich voor de betrekking van bedrijfsboer op de proef- zuivelboerderij te Hoorn 230 sollicitanten aan gemeld. Te veel wild. Onder Eemnes (bij Baarn) komt zooveel wild voor, dat door vele land bouwers een adres aan H. M. de Koningin- Moeder is gezonden, om de drijfjachten op het domein Soestdijk te willen uitbreiden. Aan dit verzoek zal, blijkens ontvangen bericht, voldaan worden. Waardeloosheid kaarten, enz. De aandacht Ct. er chener. Dit 4en November er een persoon is overleden de pest, en i maatregelen genomen zijn. De gezant verklaarde, dat bij er niet aan dacht om nog Polis Mitylene in de haven binnengeloopen met pnn vialrnn hnnfumon aon Rnn-rrl rlin rlan I in het hospitaal is opgenomen, en, als lijdende aan een besmettelijke ziekte, ia een barak opgenomen werd. Een gardenier te Arum oogstte van kwart p.m. land ongeveer 22000 k.g. suiker bieten. Een opbrengst van 16 a 17000 k.g. is overigens aldaar geen zeldzaamheid. Baron Van Goltstein, Nederlandsch gezant aan den correspondent der Uit vertrouwbare bron wordt medege- po8t gaat) om(jat hij meent, dat het tijd deeld, dat het organiek getal vrijwilligers voor "2 - het reservekader bij het 7e reg. inf. aanwezig op zjch neemt. begon hevig te brullen, zoodat i en de dames van schrik Weenen geseind Hier heerscht groote opwin- de hoeken van het café invlogen. Spoedig dingsedert ’t bekend is gewordendat den echter kwam de eigenaar en vroeg zeer deel- r-L2-J aan nemend aan den steeds brullenden man of hij niet dadelijk de noodige strenge ziek geworden was en of hij gauw de dokter wilde laten halen, f De zaak heeft zich aldus toegedragenden gon te lachen en wees op een spreuk 28en October is het Grieksche stoomschip de wand, die luidde een zieken bootsman aan boord, die den 31en FRISO mms- h iiiidiii mii lli.lll lllllli IIIII'SLIMI. UITGEVER: -i TT»4 «mtiltiAiiw Vxn tazx krnn mnrlnmn_ I 1 v 1 i I 2| ffTftAF i

Friso nl | 1899 | | pagina 1