Bs Boer en Engelschman. WOENSDAG 22 NOVEMBER 1899. No. 93. Buitenlandsch Nieuws. Officieel gedeelte. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Wat is bet voor een oorlog, die ginds wordt Enge- zijn wijngaard ontneemtweet gij niet hoe de Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Of zou bet Engeland gelukken, Vrijstaat en Trans- Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7j cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ons vreugdebetoon; «veldslagen afkeurend aoo 1 zij ooit vreugde mogen wekken.” hiertegenover staat als mijn gevoelenals En geland noodeloos veldslagen uitlokt, verheug ik mij over eiken veldslag, bij welken perfide Albion wordt uit bet veld geslagen, en na de eerste de beste overwinning, die de Boers be halen, laat ik andermaal wappren het dundoek Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dindag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. «Gerechtigheid verhoogt een volk; «Onrecht is schandvlek eener natie!” Naar Israel’s spreukendichter. Vrij moge hoog worden opgegeven van onze eeuw van verlichting en beschaving, het tegen woordig get lacht, dat op de grens van twee eeuwen leeft, moge zich verheffen op de wondren van vooruitgang, die nog steeds worden ver licht, dat allee neemt niet weg, dat in de annalen der menschheid bet eind der negen tiende eeuw gemerkt zal staan met zwarte kool. Om niet van andre dingen te spreken, noem ik slechts de twee groote gebeurtenissen die >den spot drijven met onze boog opgaande be- schaving, het Dreyfus-scfaandaal en de Boeren krijg* Aan Nederland is intusschen de eer, dat het niet verborg» zijn weerzin jegens deze twee ongerechtighedenwelk een sympathie voor den balling van het Duivelseiland, welk een warm meeleven met de Boers van Vrijstaat en Transvaal! Nedorland toont, dat het niet houdt van die verfoeieliijke neutraliteit, die nog erger is dan de ongerechtigheid zelve, ginds bedreven. Als uit ons hart gegrepen was dan ook het woord van Dr. Lueger, den burgemeester van Weenen«wij zijn allen aan de zijde van de boeren, wij verheugen er ons over dat ook God onze zijzal God zelf Intusschen die strijd zal offers eischen, wij kinderen. T"~ deze vrouwe u voorleest uit haar wie zal telen de tranen, geleden o---door moeder en zuster en vrouw en kind. Weet gij niet welk lot wachtte die onzalige koningin, wier hebben voor heel de beschaafde, weldenkende wereld. Maar hoe het ook ga, dit staat vast, God en de Tijd zijn twee rechtvaardige rech ters, met andere woordendaar is een zedelijke wereldorde En zoo waar als het is, dat Gerechtigheid een volk verhoogt, zoo waar is het ook, dat onrecht eener natie grootste schandvlek is 1 Ds: F. W. DRIJVER. als noodlottige heerschenswoedemeent zich zelf te verheffen tot hoofd van a Europeesch Staten-stelsel. Reeds opent het ken, t is ook waar, dat de Boers een machtig schijnt de victorie behaald luttel dagen kun krijgsliedAan Nog is het niet te laat: toen een koning Afrika? Zou een groot staatsman eens verwachtte, dat namelijk en Zuid-Afrika Engelands gloriezon zou doen tanen? dan heeft Albion bet aan waar het dezer dagen nog zoo overmoedig uitsprak, dat het geen arbiter wil, aan zich zelf te wijten, dat God te zijnen nadeele als scheidsrechter optrad. Met warme belangstelling, en meer dan dat, aan slaan wij gade de gebeurtenissen in Zuid Afrika, vaal te vernietigen, weet dan dat datzelfde en achtereenvolgens maakt zich van ons meester Engeland tegelijk zich moreel vernietigd zal gend neèrgebogen voor buig uw trotschen nek, geef den Boers hun ooilam weer! gestreden? Het is niet anders als het recht den RAAD der j van den sterkste, dat de sterkte van bet recht wil trotseeren en ondermijnen het is de reus, die den dwerg wil vertreden, omdat die kleine man voor zich bedingt een plekje, waar hij wonen met zich en de zijnen. En reus spot met den kleinen weêrspannigen man, één slag van zijn sterke vuist wacht even, forschgebouwde, welgewapende één oogenblik van bezinningsta toe, dat we ons even ncêrzettcn, ik zou u zoo gaarne kort iets zeggenof lieverziet gij deze vrouwe hier, een lijvig boek met gouden sloten dragend, zij vraagt verlof even maar dat boek te mogen ontsluiten. Gij kent toch die vrouwe wel? Haar naam is Gerechtigheid, bet boek, nu reeds opengeslagen voor haar liggend, beet Historie. Het was in ’t jaar 165 vóór onze jaartelling, dat de koning van Syrië, Antiochus, met 40,000 man voetvolk en 7000 ruiters optrok om Juda te verderven. Tegenover hem staat de Macca- beërmet nauwlijks 3000 gewapendenals dezen zich hebben nedergebogen voor der koningen Koning, wordt gestoken de trompet, straks zoekt het machtig Syrisch leger heil in de vluchten andermaal buigt de Macabcër met de zijnen zich ncêr, brengend bun offers van dank op den grooten dag, die nog jaarlijks door Israël als feestdag wordt gevierd. Het was op de grens van de 4 6de en 17de eeuw. Het machtig Spanje rijk waarin ook de zon niet onderging bad Alva met zijn bloedraad gezonden naar deze gewesten uitrustend straks een een strijd van Republiek met algeheelen ondergang niet te vergeefs sloot Oranje een verbond met den Potentaat der Potentatenstraksin de gouden eeuw van Frederik Hendrik zal Ncêr- lands vlag waaien over alle zeeëngezien en geëerd bij alle landen en volken. Het was aan den aanvang onzer eeuw dan 300,000 zijner mannen den dood vinden zijn begaan met, droefheid vervult ons over het aan de oevers der Berezina. ’o*‘ dier manno,. Reus van Albion, wat hebt gij te zeggen op ’t geen boek met gouden sloten 1 DUITSCHLAND. Door onhandigheid van haren opperkamerheer heeft de Keizerin een ’t was in échec geleden in de vergadering der Stedelijke Regeering van Berlijn. Deze hal aan de Keizerin op haren geboortedag hare geluk- wenschen floen toekomen. In het antwoord op dien gelukwensch zeide de Keizerin met smart gemerkt te hebben, dat een groot getal der leden van de Stede lijke Regeering niet had willen meewerken met de kerkelijke over heid, die toch in alle opzichten voorkomend was geweest. Er bestaat namelijk vele jaren strijd tusschen beide corporaties, voornamelijk over het bouwen van kerken. Ook had de Keizerin, dus stond in het antwoord, met leed wezen gemerkt, dat kort geleden een hoogleer- aar van de Universileit, zonder tot de orde te zijn geroepenheilige woorden uit het Evangelie spottenderwijze had gebezigd in de vergadering der Stedelijke Regeering, waardoor het Christelijk gemoed moest worden beleedigd. Het schrijven van den opperkamerheer, vrijheer v. Mirbachheeft in verschillende kringen groot opzien gebaard. Algemeen is men van oordeel, dat deze den Minister van Binnelandsche Zaken in het geval had moeten kennen. Het Keizerpaar met bun zoons August Wil helm en Oskar en gevolg is Zaterdagmorgen 9 uur met het Keizerlijk jacht de Ilohenzollern van Kiel vertrokken. Zondagavond is het jacht te Porthsmoutb aangekomen. De leden van de Duitscbe ambassade te Londen begaven zich Zondagmiddag naar die stad om het Keizerpaar te ontvangen. Maandag zijn de booge gasten te Winsdor aangekomen. FRANKRIJK. Dreyfus heeft, zoo wordt nu weer gemeld, Carpentras niet verlaten, maar zal daar den winter blijven. Het bericht, dat bij met zijne echtgenoote te Genève was, is toe te schrij ven aan eene verwarring met zijnen broeder en schoonzuster, die genoemde stad zijn doorge reisd op weg naar Mulbuizen. Volgens de Petite J-épublique heeft de kapi tein de rekening ontvangen van zijne proceskos ten te Rennes. Het totaal is 20,847 fr. en 7 centimes. Een standbeeld voor De Lesseps is Vrijdag te Port Saïd, onder begunstiging van prachtig weder en in tegenwoordigheid van internationale autoriteiten, een standbeeld onthuld voor Fer dinand de Lesseps. Er werden toespraken gehouden door den Khedive, prins 'd Arenberg, De Vogué en Charles de Lesseps. Meer dan 5000 menseben waren bij deze plechtigheid tegenwoordig en in den ingang van het kanaal lagen verscheiden oorloge- en handelsschepen. ENGELAND. Met intrekking van alle vorige mededeelingen is door de Britsche regee ring, op grond van art. 8 Internat, reglement, bepaald dat de overbrenging over Aden, zoowel als over Kaapstad is verboden van alle telegram- bonden aten baar vleesch en lekten haar bloed? het niet, zij, die daar lijden, zijn met U is het niet om een wijngaard, maar om een tot bed.» .tut hu. kant b geweest I” Ho. S»“d''!d. d"“- h,K e“ “we lat klinkt daartegenover, wat de .Nederlander" ó"re‘- 1 el. IH ,oze schreef, aanmanend tot groote voorzichtigheid, arme en - heet het daar - zijn te vreessehjk, dat Profee‘ ^em moedig overtuigde van zonde J a T onrecht, toen heeft die David zich verootmoedi I Als t zoo wordt, >oit vreugde mogen wekken. Lijnrecht .nnr God> En glj) Eogeland) zich zelf te wijten, een gevoel van verontwaardiging, van bewon dering, van droefheid en van vreeze. Verontwaardiging over ’t gedrag van lands grooten en Engelands plebs. Hoe ver achtelijk is ons het doen van den gewetenlooze Chamberlain, den vrijbuiter Jameson, den goud vraat Rhodeseven verachtelijk minstens het doen van de groote menigte, het volk welks stem voor sommigen nog wel geldt als do stem van God. Weten wij niet hoe den 24 Sep tember j.l. de edele Felix Moscheles door sterke politiemacht op Trafalgar square be schermd moest worden voor ’t gepeupeldat hem wierp met vuil en steenen en voor Judas en verrader schold! Trouwens, Frankrijk niet anders, waar ’t gepeupel van de straten van Parijs luid riep zijn conspuez Zola, a bas le Juif! Door het schervengevecht de geschiedenis leert bet wordt de eeuwen door Aristides de rechtvaardige ver bannen Verontwaardiging maakt zich van ons meester, als wij zien, boe de Engelsche pers optreedt &ïs «pluimstrijkende hoveling dezer democratie, van welke Boissevain naar waarheid getuigen kon, dat zij verachtelijk is als Nero. Maar dan ook zijn we vol bewondering voor 't geloof dier Boers, geloof, waarvan Kiüger de tolk was, toen hij bij ’t sluiten der Volks raden met ontroerde stem sprak «God zal de beslisser zijn, en zijne beslissing zal nooit op leugen gegrond zijn, doch op recht en waarheid. Daar gaat van Afrika een stemme uit over gansch de wereld, een stem, die predikt hoe «onoverwinlijke vloot”, J 80 jaren dreigt eene kleine naam tot den huidigen dag met als straks de demon verachting wordt genoemd, Izebel, die Naboth uitgewoed, is ’t lijden weduwen en weezen op hulp en steun. Vergeet t ons van éénen stam, spreken met ons ééne taal Daar komt eind’lijk ons overstelpen een ge voel van vreeshoe zal ’t afloopen in Zuid- waar kunnen worden, wat een VERGADERING van gemeente Hemelümer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag den 25 November 1899, des voormiddags te 9| ure. Punten ran behandelingan 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. “e 2. Aanvrage om eervol ontslag van den heer J. Poppinga uit zijne betrekkingen van Secretaris dezer gemeente, lid van de PI. schoolcommissie en lid van het burgerlijk armbestuur te Koudum 3. Benoeming van leden van- en boekhouders 'bij de burgerlijke armbesturen. 4. Idem van een lid in de plaatselijke commis sie van toezicht op het lager onderwijs. 5. Adres houdende aanvraag tot concessie voor den aanleg van een tramweg door deze gemeente 6. Adres van eenige ingezetenen van Oudega en Kolderwolde om aldaar eenige lantaarns te plaatsen. 7. Idem van Lutske de Vries om eervol ont slag als helpster bij het nderwijs in de nuttige handwerken aan de openbate lagere school te Warns. 8 Behandeling van een bezwaarschrift tegen het le suppletoir kohier van hoofdelijken omslag in beroep bij Gedeputeerde Staten. Koudum, den 20 November 1899. De Burgemeester, H. M. TROMP. groot is de macht des geloofs. Ook de Boers weten bet: rnenschen schrijven de wereldgeschiedenis, maar God maakt ze, en zij zeggenniet wij hebben de Majuba ver overd, maar onze Groote Generaal in Zijn wijs beleid vertrouwen we ook nu ons lot en onze toekomst Laat het dan waar zijndat zij voortaan o De zullen moeten steunen op eigen kracht, nu de groote Corsicaan, aangegrepen door even stoute Vredesconferentie dood is en de nog levende i keizers van Rusland en Duitscbland stil zich één groot den oorlog tot Zuid-Afrika zullen laten beper- 4 14. I Iron ’t. ia nnlr mnn» A_x J_ T> verlaten Moskou voor hem de poortenreeds bondgenoot hebben, gelijk zij het zeggen in nog en wij zien den wereldbeheerscber in aller 8,rÜ ijl op boerenslede ontvluchten, terwijl niet minder lot dier mannen, wij denken aan hunne vrouwen en kinderen. Wie zal beschrijven het leed, i en geschreid Komt de handen ineengeslagen ook dan, i van den krijg zal hebben niet voorbij, maar wachten Hllll HIK ..||'I iMl lll’IIIS t< Uil Uil l.MII UITGEVER: FRISO.

Friso nl | 1899 | | pagina 1