WOENSDAG 29 NOVEMBER 1899. No. 95. Neêrlands Goudbron. Binnenlandsche Berichten. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. e r i L. C. Pool, te Alkmaar. de visscherij De heer A. W. 1 UITGEVERS Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM voor leden. de is •bij leg ten ers be- me /as nht iet srd ,11e ms ;en es- rs- id, wij len en, te sw- on- en. ide bij ne- ihe igs eel el- jnt het lijn m- oor Ier en. ai- afé est en. het nig •le ien te ar- bij er i- ds' ib' m ZÜ ids ten ?8- ler >en je- en, ?e- >en de het ste el- nog 26 bestuurs- en andere leden van de van de belangen Pry's per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. volgaarne gevolg en dien- we dienaangaande eenige Bij monde Workum warm i aanwezigenvoor zijne veelvuldige bezigheden ten belange der visscherij. Een. twintigtal nieuwe leden sloten zich bij de afdeeling «Hindeloopen” aan. Ook van onzen kant bevelen we het zoo goed begonnen werk in aller belangstelling aan. II. Het lid der Tweede Kamer mr. A. Ker- dijk, heeft zich wegens gezondheidsredenen gedwongen gezien, eenige weken volstrekte rust te nemen en is daarom Donderdag 1. 1. naar het Zuiden vertrokken. Verscheiden Nederlanders, in dienst bij de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Spoorweg Maatschappij, laten door de directie bier te lande maandelijks eene som van bun salaris aan familie of betrekkingen uitkeeren. In verband met den toestand in Transvaal beeft de directie thans aan die personen medege deeld, dat voorloopig, in afwachting van nadere berichten uit Transvaal, de uitbetaling van dit geld zal ophouden, tenzij het moet dienen het levensonderhoud van naaste familie- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Dinrdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. het adres van de heeren P. Noordhoff, De Berner- Conventie. Sijthoff, uitgever te Leiden, heeft aan H. M. de Koningin een adres gericht, waarin hij verklaart eene toetreding van Nederland tot de Berner Conventie ten zeerste te zullen betreuren, omdat naar zijn innige overtuiging die toetreding niet alleen geheel indruischt tegen het algemeen belang van het Neder- landsche volkmaar meer bepaald tegen de belangen van den boekhandel en aanverwante vakkendaar immers door de beperking en de bemoeilijking van de uitgave van vertaalde boeken, vooral het werk op de drukkerijen in de eerste plaats zeer zou verminderenwaar van het gevolg zou zijn meer werkeloosheid dan nu reeds onder de typografen heerscht. Adressant verklaart verder geheel in te stemmen met de gewichtige bedenkingen tegen die toetreding in October j.l, kenbaar gemaakt in A. de Jager en L. van Giffen te Groningen en «Vereeniging ter bevordering des boekhandels” uit alle oorden des lands. Hij verzoekt, op de gronden in dat adres ontwikkeldaan bet verzoek van de Vereeni- ging «De Berner-Conventie-Bond” tot toetreding geen gehoor te verleenen. Sint. Nicolaas-schoenen. Mijn armen hebben aan St. Nicolaas het volgende versje gedicht: Mijn schoentjes zijn versleten, Moeder mag ’t niet weten Moeder heeft geen geld gehad, Daarom zijn mijn voetjes nat. Geef haar ook nieuwe schoenen, Zij kan zoo niet gaan boenen. Vergeet de arme kinderen niet, Wij zingen U een dankbaar lied. Wie helpt mij hun wensch vervullen? Cath. Alberdinck Thijm. Friso vraagt het ook mee. WORKUM. Ds. Jac Eringa van de Her vormde Gemeente te Gorkum naar hier be roepen werd Zondag v.m. bij de Gemeente al hier bevestigd door zijn broeder ds. D. Eringa te Parrega. ZE. hield in den nammiddagbeurt zijn in treerede. Beide gelegenheden was het kerkgebouw overvol. SNEEK, 27 Nov. De Raad nam in zijn jongste zitting met twee stemmen tegen de volgende regeling der onderwijzers jaarwedden aan. Ieder, die na t Jan. 1900, als onderwijzer- of onderwijzeres wordt benoemd, begint met een salaris van f 550. De hoofdacte geeft f 50 meer, verplichte f 100 daarboven. Voor een verplichte taalacte wordt uitgekeerd f 100, verplichte wiskunde f 50. Verder vier vijf-jaarlijksche verhoogingen Na deze algemeene zaken hadden meer der directe omgeving betrekking hebbende plaats havenverbeteringen, ansjovis zouterijen, bokking- rookerijenbotvangst, enz., gevolgd door be- stuurs-verkiezingen voor de afdeelingenuit- noodiging tot het zenden van afgevaardigden naar de in de volgende maand te Amsterdam te houden algemeene vergadering, enz., enz. Waarna wijders weder het algemeene terrein werd betreden. De spreker wees er vooral op, hoe de Nederlandsche Visscherij-Vereeniging een fonds wilde formeeren tot ondersteuning van oude visschers en van de nagelaten be trekkingen, zoo noodig, dewijl in de onderhavige Ongevallenwet omtrent de visschers niets bepaald wordt. Het onophoudelijk gebedel voor visschers- weduwen en weezen moet niet meer plaats hebben. De meer dan 25’000 wakkere man nen die dagelijks hun gevaarlijk bedrijf op zee uitoefenen moeten zekerheid hebben. En als ze zelve maar beginnen, dan zal bun voor zeker geen steun ontbreken. Tot de Vereeniging kunnen ook donateurs toetreden en immers de betrokken gemeenten hebben in de eerste plaats er groot belang bij, dat zulke hulpbehoevenden niet tot de arm lastigen behooren. Met een Binken steun ook van hunnen kant kan er veel gedaan worden. Het voornemen bestaat om in April, als II. M. de Koningin de hoofdstad bezoekt, eene groote demonstratie op ’t getouw te zetten van allerlei visschersvaartuigen, liefst onze geheele visschersvloot bij ’t fort Pampus. Men wil H. M. een revue aanbieden over deze vloot. Deze mededeeling werd door al de aanwezigen met daverend applaus begroet en ieder ver klaarde zich onmiddelijk bereid mee te doen. Als onderkenningsteeken van den «Visschers- bond” werd aangegeven een bol in ’t achter- kleed van ’t zeil, een paar decimeters beneden den gaffel. Een witte bol in een gekleurd een zwarte bol in een wit zeilen voorts zal elk aangesloten vaartuig, dat hulp behoeft een blauwe vlag voeren met een witten bal in ’t midden en is ieder visscher-lid verplicht den I in nood zijnde te helpen. Vooral op die on derlinge hulp drong spreker aan en hij eindigde zijne rede met de opwekking: «Strooi het zaad der eenheid in de breede voren van Uwen bedrijfs- en handelsakker en Ge zult als rijke vruchten van uw schoon en edel strevennieuw levenbloei en welvaart daar is ten behoeve der j oogsten en wederom zal er jubel heerschen in j BieuuiB vwintigduizend gulden uitge- de lage landen van Noord- en Zuiderzee.” dat is dus niet eens het zestigste Bij monde van den heer Zwolsmanvan werd den heer Zwier Visser een' woord van hulde gebracht, namens alle wonen, gaven we tengevolge geven mededeelingen. Na een woord van welkom tot de aanwezi- aan- ver We kunnen in dit opzicht 't bij enkele aanhalingen laten. De spreker stelde de Re- geeringszorg omtrent den landbouw en de vee teelt tegenover die der visscherij en kwam tot de slotsom, dat de laatste stiefmoederlijk wordt bedeeld. Waar toch de begrooting aanwijst eene som van ruim een en een kwart millioen gulden ten behoeve van den eerstgemelden tak van volksbestaan visscherij slechts twintigduizend gulden uitge-1 de lage landen van Noord- en Zuiderzee.” trokken, dat is dus niet eens het zestigste Bij monde van gedeelte. En toch bedroeg de omzet uit Neder- België b.v. over 1897 aan vee 7, graan 6 en aan visch 5 millioen gulden. Terwijl de prijs van den haring hier te lande slechts f 1.50 per tal (200 stuks) bedroeg, maakte men in Duitscbland nog f 5 a f 6. Bestaan in andere landen speciale handels- agenten en bestaan daar van Rijkswege hulp banken waar de visschers tegen bepaalde voorwaarden gelden kunnen verkrijgen, in ons land is daaromtrent niets te vinden. Waar de landbouw is vrijgesteld van bedrijfsbelasting, daar worden de visschers getroffen. Vooral klimt deze onbillijkheid in Zeeland. De pach ters daar van de oesterbanken betalen ruim f 641’000 en hebben na die pacht nog een consent noodig ad f 5 om te mogen visschen. Gevallen zijn voorgekomen, dat de pacht werd geweigerdniettegenstaande ruim een derde van de opbrengst werd geboden. heer Zwier Visser laat het daarbij niet Postpakketten op St. Nicolaas. Bij gelegenheid van bet aanstaande Sint Nicolaas- feest wordt de vergunning, om meerdere pak ketten aan het zelfde adres van slechts één adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot 6 December a. s. ingetrokken en zal derhalve bij elk gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket een adres- j kaart behooren gevoegd te zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om, ter verzekering van een goede overkomst der pakketten 1. zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden voor werpen in dier voegedat deze op afdoende wijze voor breken of beschadiging gevrijwaard zijn 2. zoo mogelijk de adressen op den omslag der paketlen te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoo vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan tijdens het vervoer geen vrees behoeft te bestaan; 3. in de pakketten, waarvan het adres niet op den omslag zelf geschreven is, een tweede, los adres te sluiten. Ter reede van Vlissingen is geankerd het Duitsch oorlogsschip Kaiser Friederich, van Portsmouth. Het blijft tot Woensdag 29 dezer bij de aankomst van keizer Wilhelm te Vlissin gen. Uit Petersburg is door den heer Jac. P. R. Galesloot te Amsterdam het bericht ontvan gen, dat de inzending vruchten der »Ned. Pomologische Vereeniging” op de tentoonstel ling daar is bekroond met de hoogste onder scheiding, het eere-diploma voor de gouden medailje. Aldus luidt de titel van een werkje ad vijftien cents verkrijgbaar bij den uitgever M. gen besprak de heer Zwier Visser eenige L. C. Pool, te Alkmaar, ’t Bedoelt het ver- gelegenheden, in ’t bovenbedoelde werkje krijgen van samenwerking op het gebied onzer vat. Visscherij en is een woord ter overweging aan Visschers, Vischhandelaars en alle andere Be langhebbenden op verzoek samengesteld door den heer J. Zwier Visser, te Alkmaar. Dit warm geschreven werkjedat we in breeden kring kunnen aanbevelenomvat in zijne zestig pagina’s na eene inleiding, achter- I eenvolgens de beantwoording van verschillende vragen, als: Hoe is de toestand van den handel tegen woordig? Wat valt daarbij op te merken zoowel in- als buiten ons land Wie genieten land naar hoofdzakelijk de voordeelen? Wat wordt bij aan ons voor de visscherij gedaan Geniet de vis scherij evenveel medewerking, als de land- en tuinbouw en veeteelt? Wat heeft samenwerking in het buitenland tot stand gebracht en wat heeft de Regeering daar niet voor gedaan Daarna wijst het op den toestand in Duitsch- land en de ontzaglijke ontwikkeling der vis scherij aldaar, en op de bescherming en den steun der visscherij in andere landen, om verder de stellingen te verdedigensamenwerking op het gebied van den vischhandel is een eisch des tijde en samenwerking op het gebied van den handel is practisch uitvoerbaar. Het geheel is samengesteld om propaganda te maken voor eene Nederlandsche Visscherij Vereeniging die op breede schaal wil werken. De - - - - - bij schrijven alleenmaar hij reist bet land door om met den gloed der innige overtuiging in krachtige taal tot aansluiting op te wekken. Reeds vroeger spraken we over hem en zijn werk en dezer dagen hadden we ’t genoegen 'hem weder te mogen hooren. ’t Spreekt wel van zelve, dat hij bij zijne besprekingen het bovenvermelde geschrift als grondslag neemt, en daarom is het voor ieder belanghebbende <en belangstellende zaak daarmede kennis te nemen. De geringe prys is zeker geen beletsel. Als een gevolg van de ijverige pogingen van den heer Zwier Visser zijn reeds tal van afdeelingen gevormd over verschillende provin ciën -. Zeeland, Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en ook Friesland. Sommige dezer afdeelingen tellen tal van leden, zoo b.v. die te Enkhuizen wel 182. Niet alleen de eigen visschers kun nen lid worden, ook de knechts en ’t is zelfs izeer wenschelijk, dat ook deze in het bestuur der afdeelingen zitting hebben. Wat ons ge west aangaat, nog dezer dagen werd te Warns «eene afdeeling samengesteld, waartoe ook de visschers uit Laaxum behooren. Verdere af deelingen bestaan reeds te Stavoren, Molkwerum, Hindeloopen en Workum, zoodat deze aange legenheid van nabij onzen Zuidwesthoek raakt en wij derhalve volkomen gerechtigd zijn de zaak tot een onderwerp van bespreking te maken. Zaterdag jl. werd ten huize van de Wed. de Boer te Hindeloopen, onder leiding van den heer Zwier Visser eene openbare vergadering gehouden van de afdeelingen Workum, Hinde loopen en Molkwerum. Ongeveer een vijftigtal visschers waren tegenwoordig. Aan de tot ons gerichte uitnoodiging om de vergadering bij te FRISO litlil' KI IIIIEIITM- 111.1i) mini uiii.si.1 \n. 1 30 en id. T 'l- te n, f-

Friso nl | 1899 | | pagina 1