J «fc I lip M 'll I - M 11 I ra I I ft is® WÉ ZATERDAG 2 DECEMBER 1899. No. 96. s. i 'F\ Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Van de wereld geschept. Voor de recht- I zr UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM van Rjucht”. De materieele schade volgens de Arnh. Crl. is aan de bekomen wonden Prys per kwartaal 70 oent franco per post 8C cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de pry’s belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. terecht, Dirk en Frans, geslagen vijanden ge worden door een vechtpartij in het holle van den nacht bij de paardenslacbterij van Zink, na het gebruik van een potje bier. Dirk heeft zich bij die gelegenheid van zulk een verraderlijken kant doen kennendat Frans hem aanklaagde. Het eenvoudig verbaal van Frans luidt als volgtWe hebben een potje bier gedronken en gaan van elkander, ik zeg »Dag Dirk”, eigen om en zegt: sNacht Frans”, zeit-ie; Maar toen draait ie z’n »och kerel, wat heb ik met je te maken”, en heeft me daarop tegen de wereld geschept, zoodat ik er mirakel uitzag. De persoon heeft me zoo in eens van de wereld afgeschept. Dirks verhaal luidt echter, dat Frans hem heeft toegevoegdJe bent een aap”, waarop hij geantwoord heeft »dat kun je ook worden”. Daarop beeft Frans hem bij de keel gegrepen en over bet trottoir struikelend, is hij gevallen. »Dat ’s niet waar, Dirk” zegt Frans; »ik ben gewoonweg door je opgeschept”. Een gevaarlijke plaats. Te Tilburg gaat er haast geen week om, of men boort van vechtpartijen of aanvallen, waarbij het mes wordt gebruikt en min of meer ernstige ver wondingen worden toegebracht. Zondag is daar de heer V. onverwachts aangevallen en zoo gestoken, dat hij bewusteloos naar zijn huis vervoerd moest worden. De dader is in hechtenis genomen. Bij een spoedig daarop gevolgde vechtpartij deed een agent van politie een snede in zijn arm op. INHOUD van het Friesche Tijdschrift sSljucht en Rjucht”. 2 Decimber 1899. Jan Starter, W. P. Sinteklaes, Th. v. d. As min net in hier mear op ’e holle laten. geheim verdrag is en Perzië, waarbij voor den aanleg 1 Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. K stootbok aangereden, was aanzienlijk en een der reizigers overleden. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de gelegenheid tot verzending van brieven en andere stukken naar Transvaal en Oranje-Vrijstaat op 4 December e.k. langs den weg van Napelsmet den trein van 12.40 a. van Amsterdam naar Antwerpen. Te Tiel is een Landbouwbank opgericht met een kapitaal van f 500,000, waarvan f 200,000 is volteekend. Directeuren zijn de heeren mr. J. G. Pijnacker Hordijk en J. het, T. J. B. Fryslan, 0. H. In fleu rige brilloft mei in bidroefd ein, J. P. A. Ut Amsterdam. ’t Moat hwet skikt wirde, (mei plaetsje) D. H. Z. Een specialiteit. Voor eenigen tijd zwierf in Drente een Duitscher rond, die voor gaf een specialiteit te zijn in het snoeien van boomen, terwijl hij tevens een afdoend middel had tegen rupsen. Hier en daar werd hij door velen aan het werk gesteld en geholpen door den zoon van een slaapsteéhouder, bij wien hij gelogeerd was. Hij zaagde en hakte er vreeselijk op los en bestreek de aldus mis handelde boomen met een mengsel van kalk- water en een vocht uit een aantal flesschen, die met lak vergezegeld waren en ieder op 1 Mark (60 ct.) kwamen te staan. Na zijn vertrek verklapte zijn gewezen helper, dat de man al de flesschen in de slaapstee gevuld had met cichoreiwater en daarna dichtgelakt Dus elk landbouwer kreeg voor f 2,40 aan cichoreinat. Moge dit anderen ter waarschu wing strekken. Burgemeester Buis heeft tegen 17 De cember zijn ontslag als burgemeester van Brus sel genomen. Woensdag was er gedurende de zitting van het Hooggerechtshof te Parijs weer herrie. Het Hooggerechtshof zette het getuigen verhoor voort met Guerin. Toen het publiek op de publieke tribune in opschudding kwam naar aanleiding van een vechtpartijtje tusschen twee zich daar bevindende damesdeed de president de tribune ontruimen. De aangeklaagde Bariflier schold twee leden van het Hof voor oude wijven uit. Hij werd daarop verwijderd eischte tegen hem maand. Omtrent het seizoen, dat op ’t oogenblik in Z.-Afrika heerscht, deelt het Jldbl. het vol gende meesDe Zuid-Afrikaansche Republiek is thans in zomerseizoendat van September tot eind Maart duurt. De maand November komt daar overeen met de Meimaand op bet noordelijk halfrond. Het land ligt tusschen 22u en 24° zuiderbreedte, dus dichter bij den evenaar dan eenig Europeesch gebied, en heeft wegens de gesteldheid van zijn bodem twee klimaten. Ten Zuiden van de Magaliesbergen en ten Westen van het Drakengebergte heerscht een subtropisch, bijna Europeesch klimaat, met een gemiddelde jaarlijksche temperatuur van 19.4° C., terwijl de thermometer in de warm ste maand (Januari) stijgt tot 23° C, en de laagste temperatuur van het jaar (in Juli) 14 9° C. bedraagt. Ten Noorden van de Magaliesketen en ten Oosten van bet Draken gebergte heerscht een bijna tropisch klimaat. De zomer is het vochtige jaargetijde met zeer zwaren regenval in December, Januari en Februaride winter onderscheidt zich door droogtedie toeneemt van het Oosten naar het Westen. Engelsche barbaren aan het werk. Van verschillende zijden worden particuliere brieven aan de dagbladen ter inzage gezonden, waarin bijzonderheden omtrent den oorlog worden mede gedeeld en waaruit o. a. blijkt dat de Engel- schen, die de Boeren allerlei slechte daden ten laste leggen, zelf op zoo onmensebelijke wijze optreden, dat het er veel van heeft alsof er een bende barbaren over Zuid-Afrika is losge- Zoo lezen wij in een schrijven van 24 wijven uit. en de procureur generaal een gevangenisstraf van een Oct. uit Pretoria omtrent ’t gevecht bij Elands' laagte o. a. het volgende Na dien slag heb' ben de Engelschen zich beestachtig gedragen door hun overwinning op dien dag waren zij gek van vreugdede meesten waren ’s avonds stomdronken van de whisky en toen hebben zij zich niet ontzien om onze gewonde krijgs gevangenen met lans- en bajonetsteken verder af te maken. Gedurende het gevecht hebben de Engelschen zelfs op onze ambulance ge vuurd, waarvan zij 5 mannen gevangen namen, bonden en toen een Maxim kanon op de onge- lukkigen lieten richten. Onder de uitroepen xDamn the Red Cross” en »to hell with de Red Cross” sabelden de manschappen van het Imperiale 18e huzarenregiment in een woeste charge (gedekt door kanonvuur) onze wel doeners der gewonde menschheid neer In een anderen brief schrijft eene dame over het gevecht bij ElandslaagteHet was een klompje van 700 tegen een overmacht van 6000 Engelschen. Dat slechte volk, het zijn beesten. Als zij het slagveld vermeesterd hebben, gaan zij dit rond en vermoorden alle gewonden met hun lansen. Ook hebben ze ons Roode Kruis mishandeld, beschoten en gevangen genomen en geen kabelgram kan verzonden worden, daar alles in Aden wordt verbrand. Het verlies valt echter meeuit het Johannes- burger commando, Duitschers en Hollanders- corps te zamen, 23 gesneuveld, 55 gewond, 10 zwaar gewond en 85 gevangen, maar wij hebben buiten de 250 gesneuvelde Engelschen 150 gewonden in Dundee en 270 gevangenen, hier in Pretoria. Met Gods hulp moeten we winnen, maar ten koste van hoeveel levens? Onze Hollanders vechten als leeuwen, dat wordt algemeen be vestigd. Dokter Lingbeek, vroeger woonachtig te Woudeend, seinde den 26 en Oct. uit New castle naar Pretoria, dat de Engelschen gewon den afmaakten, na ze ontwapend te hebben. De dokter verzekert, dat bij dienaangaande verklaringen bezit, onder eede afgelegdhij houdt die ter beschikking van het gouverne ment. De Petersburgsche correspondent van de Daily Mail zegt dat er een gesloten tusschen Rusland Rusland het monopolie krijgt van spoorwegen tot 1909. Een visitekaartje De bekende Fransche bokser en worstelaar Charlemont zat onlangs te Parijs in een café aan een tafeltje, geheel alleen. Zooals meermalen met zulke gewel dige menschen het geval is, is Charlemont goedig van aard en doet bij steeds al het mogelijke om ongenoegen te vermijden. Zijn uiterlijk is hiermede geheel in overeenstem ming en wie hem niet kende zou hem voor een rustig burger houden, met wien zonder gevaar wel een loopje genomen kan worden. Dezen indruk althans kregen eenige lawaai makers, die tegenover hem zaten in het café en van het begin af aan reeds bezig geweest waren zich ten koste van hem te vermaken. Dit duurde zoo ongeveer 10 minuten en het gelach van de ^grappenmakers” trok zoodanig de aandacht van de aanwezigen, dat Cbarle- mont bet ten slotte tijd vond daaraan een einde te maken. Hij haalt zijn potlood te voorschijn en.... schrijft zijn naam op het mar meren blad van het tafeltje, daarna geeft hij met zijn vuist zulk een geweldigen slag er Een vorstelijke samenkomst. Woensdag heeft de samenkomst plaats gehad te Vlissingen tusschen onze Koninginnen en de Keizer en Keizerin van Duitschland. Voor drieën kwam de trein, die de Koning innen van 1 binnen. De Koningin droeg een donkerblauw fluweelen robe met zwarten mantel en een donker blauwen fluweelen hoed met witte veer. De Koningin- Moeder was in het zwart. De Koningin onder hield zich minzaam met verschillende autoriteiten en begaf zich daarna naar de ponton. De Keizer en de Keizerin waren inmiddels reeds aangekomen en hadden zich ter inspectie naar de Kaiser Friedrich begeven, vanwaar week de lokaaltrein van Medemblik tegen een zij zich even over vieren naar de ponton be gaven vergezeld door hun beide zoontjes en de prins van Sleeswijk Holstein, minister Von Bülow benevens de dames en de heeren van het gevolg. De marinekapel speelde bet »Heil dir im Siegerkranz.” De ontmoeting tusschen het keizerlijk paar en onze vorstinnen was recht hartelijk. De Keizer liet zich verschillende autoriteiten voorstellen en reikte minister De Beaufort vriendelijk de handwaarna bet gezelschap voorafgegaan door den opper-ceremoniemeester, graaf Dumonceau, naar het recepciesalon ging. De Keizer ging aan de linkerhand van de - Koningin, met wie hij zich levendig onderhield. Pennington de Jongh. - - - bank te Amsterdam stonden Woensdag, aldus I de N. R. Ct., twee voormalige boezemvrienden Von Bülow, zich druk met elkaar onder De bedragen, jaarlijks aan de muziekcorp sen van bet regiment grenadiers en jagers en van de regimenten infanterie toegelegd, zijn bij Kon. Besl. nader vastgesteld: Voor het muziekfonds van het regiment grenadiers en ievu awam uv nOiu, «.e xxvu.ug op f 15.880; voor dat van het le regi- het Loo bracht, het station Vlissingen r ment infanterie op f 6765; en voor dat van - - - - - - elk der overige regimenten infanterie op f 5965. De dagelijksche toelagen voor muzikanten zullen niet meer worden genoten. Voorts vervallen de toelage voor eerste uit rusting en de dagelijksche toelage voor kleeding en uitrusting toegekend aan de élève-muzikanten, een en ander in te gaan op 1 Januari 1900. Spoorwegongeluk Te Hoorn is verleden De Keizerin ging naast de Koningin-Moeder. Opgemerkt werd, dat de beide ministers van Buitenlandscbe Zaken, de heeren De Beaufort en hielden. Na een kort verblijf in het salon, waar een collation werd gebruikt, begaf het Duitsche Keizerpaar zich naar hun trein, vriendelijk af scheid nemend van onze Koninginnen. De Keizerin en haar zoontjes spraken voor het open portier met de Koningin-Moeder, terwijl de Keizer uit het portier leunend zich aldoor met de Koningin onderhield. Naar de N. R. Ct. vernam is er niet over politiek gesprokende Keizer sprak over zijn Engelsche reis, en de Koninginnen spraken nog eens haar voldoening uit over haar verblijf te Potsdam. De Keizer, de Keizerin en de beide Prinsen zijn Donderdagmorgen 8 uur te Potsdam aan gekomen. De toestand van het Kamerlid Schepel die voor een half jaar ernstig ongesteld is ge weest is thans gunstig. In de Dinsdag gehouden vergadering der Provinciale Staten van Noord-Holland is met 35 tegen 22 stemmen aangenomen een voorstel van Gedeputeerde Staten om voor den aanleg van een tram Bergen- Alkmaar-Egmond aan Zee te geven een renteloos voorschot van f 40,000 en tevens deel te nemen in een te stichten maatschappelijk kapitaal van f 120,000 voor f 60,000, mits de belanghebbenden ook f 40,000 gaven als renteloos voorschot en zij tevens de andere helft van het maatschappelijk kapitaal voor hun rekening namen. De vergadering is gesloten. Met het oog op den abnormaal lagen waterstand (Cauber pijlschaal heden 90 c.M.) zijn de vrachten van de Amsterdamsche Rijn- beurtvaart zoowel Rijn opwaarts als Rijn-afwaarts 30 pet. verhoogd. FRISO iiuii Hinn rii iLsi.i\n. MMS- FA III1EIIIEVIIE- 1 I BI

Friso nl | 1899 | | pagina 1