J ZATERDAG 9 DECEMBER 1899. No. 98. I 4 4 Nieuwstijdingen. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Te Breda is een j door huiswaarts keerende heeren het lijk ge- slechts weinige jaren het voorrecht had den De hoeveelheid gecondenseerde hun Duitsche vrienden een uitste- /V-— y Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUffl As. Zaterdag is er feest voor de kinderen der leden en introducés. I en verdronken. INHOUD van en Bjucht. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 8& cent PRIJS der AD VERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel nceer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. d. Tol. Koart biskie, Jan fen ’e Sang een cadeautje vereerde. De vroolijke stemming er nog door verhoogd en bereikte haar en bet daarop gevolgd Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, aiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Nieuw systeem van verwarming en ven tilatie. Op het laatste congres van de Ame- rikaansche vereeniging ter bevordering van bij haar leden achterlaat. De Kamer heeft deelgenomen in het groote verlies dat zijn echtgenoote en dochter door ambukrce-c7mitT“daarïës7rekin7én zijn overlijden hebben ondervonden. houden Alsnu legden de ledende heeren Prinzen en Van Wijk, die in den afgeloopen zomer als leden herkozen waren, de vereiscbte eeden af en namen plaats. Insgelijks nam zitting het nieuw benoemd lid voor Limburgde heer Michiels van Kes die reeds door H. M. beëedigd is en onderzoek door eene Moord, te Breda. T vreeselijke misdaad gepleegd. In de ginneken straat werd Dinsdagnacht omstreeks half twee vonden van een man, die bij onderzoek bleek door vier messteken te zijn afgemaakt. De ver moedelijke dader is aangehouden. Hij blijft hardnekkig ontkennen. De gerechtelijke schouw ing had plaats. De wonden zijn toegebracht I met een gewoon zakmes. Te St. Jansteen zijn Maandagavond een vijftal landbouwschuren met een grooten oogst haver, benevens 16 koeien en 8 varkens in de vlammen opgegaan. Alles was verzekerd. I Te Veendam is een jonge schippersvrouw, een kennisgeving van het moeder van 5 kinderen, in het water geraakt levensmiddelen voor de soldaten en het voeder voor paarden en muilezels moet uit Engeland naar het oorlogstooneel worden gezonden, aan gezien de opbrengst van den bodem in Zuid- Afrika ontoereikend is voor de daar vertoevende Britsche troepen. In gewone tijden zijn twee officieren en een vijftigtal man voldoende om de voorraden in Woolwich te bezorgen. Thans zijn daar 10 officieren en 500 man bezig om elke maand de noodige levensmiddelen voor mensch en dier naar Zuid-Afrika te zenden. Er moeten op het terrein van den oorlog voor vier maanden levensmiddelen zijn voor 116,000 man en 51,000 dieren. Tot dusver zijn in Zuid-Afrika nog maar voorraden voor drie maanden. Daarom wordt dag en nacht gewerkt om het ontbrekende aan te vullen. Op de lijst van de voor vier maanden be rekende levensmiddelen staan bovenaan twaalf millioen pond vleesch in bussen en evenveel beschuit. Verder staan er 400,000 pond koffie, 200,000 pond thee, 2,200,000 pond suiker, 800,000 pond geperste groenten en 400,000 pond zout. melk is op 360,000 bussen berekend en ander half mi'lioen pond ingemaakte fruit, dat in den veldtocht in Soedan uitstekend heeft vol daan sluit de reeks der eetwaren. Onder de dranken staan bovenaan 80,000 gallons (1 gallon is 4| liter) rum, dan volgen 12,000 flesschen whiskey, 32,000 flesschen portwijn en 400,000 pond citroensap. Hierbij behooren 10 ton aluinaarde voor de zuivering van het drinkwater. Tabak voor vier maanden weegt 40,000 pond, maar de soldaten moeten 1 sh. per pond betalen. Vermeldenswaardig zijn de rantsoenen die de soldaat voor geval van nood in het veld meeneemt. Kleine tinnen busjes die zeer wei nig plaats innemen bevatten 4 ons pemmican, gedroogd en tot poeder gewreven vleesch, dat tot een klomp is samengeperst, benevens 4 ons cacaodeeg. Beide voedingsmiddelen kunnen droog worden gebruikt of opgelost in warm water en zijn voldoende voor 36 uren. Voor dieren worden ten slotte nog 25,000 ton hooi, 31,000 ton haver en 3000 ton zeme- I len verstrekt. voedingsmiddelen gerequireerd, die in de mijnen van den Rand zijn gevonden en er re?us voor gegeven. I Ook komt er bericht dat de Transvaalsche senicb, die reeds door II. M. beëedigd is en regeerjng groote voorraden te Lourenzo Marques wiens geloofsbrieven na onderzoek door eene L» ft- commissie door de Kamer zijn goedgekeurd. De waarnemende griffier mr. Zillesen, deed vervolgens mededeeling van een reeks inge- 'zyn"7eïugïocbt“ uit"Ëstcoürt ikornen stukken en wetsontwerpen waaronder I de Indische begrooting voor 1900, die naar de afdeelingen werd verzonden. De vergadering werd daarop verdaagd tot Vrijdag, des namiddags 2 uur, teneinde alsdan over te gaan tot de benoeming van een griffier en tot behandeling der alsdan gereedzijnde wetsontwerpen. Te ’s Hage is een bijzondere Chineesche missie aangekomen. Zij bestaat uit Lu-hai- Hoeanbuitengewoon gezant van China te Berlijn en ’s HageLoe Eu-Tsjang, secretaris van legatieTsjang-Ti en Lu Rrhattachees, en werd door H. M. de Koningin ontvangen. Naar het Hdbl. verneemt is door onze Regeering zoowel tot de Engelsche als tot de Transvaalsche regeering het verzoek gericht een Nederlandsch officier tot bijwoning van de krijgs- daarbij tevens haar 7-jarig bestaan herdacht in verrichtingen toe te laten. P' dus dat de beide uit te zenden officieren elk waarnemen. heeft gekocht. Een boodschapper uit het hoofdkwartier van Joubert bij Ladysmith meldt, dat Joubert bij t een groote kudde vee meevoerde, die hij daar bad buitgemaakt. Ook bij Ladysmith hebben de Boeren den 24en November 200 stuks vee van den vijand weten machtig te worden. De leuke manier waarop zij dat deden, vertelt de correspondent der Daily News: Den 24en November wierpen de Boeren die bij Blaauwbank opgesteld waren, verscheiden granaten tusschen de stad en een kudde die ten westen van het kamp liep te grazen, om het vee naar zich toe te drijven. Dat gelukte inderdaad, en toen een afdeeling bereden infanterie met kanonnen uitrukte om i legatiexsjang-ri en iju xirnattacnees, kostbare voedsel terug te brengen, werd het dr. Kreyer, secretaris tolk. Het gezantschap Z1J z0° Hevig beschoten dat zij terug moest. ------ Qok na versterking verkregen te hebben, slaag den zij er niet in, te beletten dat de Boeren 200 stuks vee buit maakten. De Nederlandsche vereeniging te Hamburg heeft opgewekt het St. Nikolaasfeest gevierd, en v o i De bedoeling is gebouw Erholung. Ongeveer een 80 per- -- c„c—j 80nen waren bijeendie zich amuseerden met een verschillende partij zullen waarnemen. muzikale voordrachten en de opvoering van De minister van oorlog heeft ter kennis een tooneelstukje. Toen verscheen St. Nikolaas belanghebbenden gebracht, dat het examen i in hoogst eigen persoon, die elk der aanwezigen hen die wenschen te worden toegelaten verbintenis als vrijwilliger voor het werd van het toppunt bij het souper bal. Heel wat toosten werden gezegd, die blijk Een inval van inklvisschen. Uit Concar- neau wordt aan do Figaro geschrevenEen inval van inktvisschen op de kust van Finistère begint voor onze visschers meer en meer ver ontrustend te worden, daar zij steeds meerdere schade veroorzaken. Zelfs op de kust van Finistère en vau Roscoff nabij het eiland Vierge, heeft men deze afschuwelijke weekdieren ont moet, die de netten der visschers verscheuren, terwijl zij de zeekreeften en garnalen in hunne schuilhoeken terngdrijven. Enkele hunner heb ben verbazende afmetingen. Men heeft dezer dagen nabij Camaret bruinvisschen zeldzame sprongen zien maken om zich te bevrijden van deze wangedrochten geklemd om hunne kop pen. Er zijn er onder wier voelers bijna twee meters lengte hebben. Deze cephalopoden beginnen, naar bet schijnt, zich nu ook te vertoonen in de baai van Douarnenez; de visschers vreezen zeer hunne aanwezigheid met het oog op de aanstaande visscherij campagne. Ons Land brengt thans den tekst der brievengewisseld tusschen overste Schiet en den secretaris van sir Redvers Buller over zijne gevangenschap. De overste schreef op 9 November aan boord der Penelope: Mijnheer, In den slag bij Elandslaagte ontving ik een wond in het beenen werd op bet slagveld den volgenden morgen gevangen genomen door manschappen, behoorende tot de colonne van majoor Davis. Op den 23en was generaal sir G. White vriendelijk genoeg om de gewonden in het Ladysmithhospitaal te bezoeken en tegelijkertijd vroeg bij mij of hij iets voor mij kon doen. I Daar ik vrienden te Pietermaritzburg had verzocht ik daarheen te worden gezonden en de generaal beloofde aan mijn verzoek te vol- i doen. Terzelfder tijd vroeg sir George White mij of ik bereid was mijn eerewoord te geven, en i ik antwoordde, dat ik daartoe bereid was onder de gewone voorwaarden, want daar ik gewond was kon ik geen dienst meer doen. t Heitelan, H. D. H. Een stafofficier ontving daaropin tegen- i woordigheid van den generaal, mijn eerewoord in geschrifte, dat ik in het volste vertrouwen gaf en waarbij ik mij verbond gedurende den tegenwoordigen oorlog niet tegen de troepen van Hare Majesteit te vechten. Dit document werd ook geteekend door EERSTE KAMER. Te 8^ uur Woensdagavond opende de Voor zitter de vergadering en herdacht in hartelijke bewoordingen het overlijden van den griffier mr. O. Star Numandien bij prees als een man van onbeperkte plichtsbetrachting en als een mensch met een edel karakter, in wien de Eerste Kamer veel verliest. De minister president de heer Pierson, sloot zich bij deze woorden aan. De Voorzitter deelde daarna mede, dat mr. Pyls om gezondheidsredenen zijn ontslag ge nomen heeft als lid der Kamer en liet tevens voorlezing doen van overlijden van mr. W. G. baron Brantsen van j de Zijp, lid der Eerste Kamer. INHOUD van het Friesche Tijdschrift De Voorzitter, herinnerende dat deze Kamer sijucht en Bjucht. 9 Decimber 1899: slechts weinige jaren het voorrecht had den jan Starter, W. P. As min net in hier heer Brantsen van de Zijp in haar midden te mear op >e holle het, T. J. B. De Fryske zien, hield zich overtuigd, dat hij ongetwijfeld taej j v- - - - - - - door zijn karakter en omgang een uitstekenden Gaestmar. Bang oan indruk op de Kamer gemaakt heeft, en dus Aj to waenn (mei plaetsjes), D. II. Z. Mr. J. B. Loman gaat Woensdag met dr. Van Leersum naar Petersburg om met 1 te over de uitzending der Russisch-Hol landsche ambulance. De Transvaalsche regeering heeft alle twee andere officieren van de Zuid-Afrikaansche Republiek, nl. veldkornet Pretorius en assistent- veldkornet De Wet Ik neem derhalve de vrijheid uwe aandacht te vestigen op het feit, dat, hoewel ik mijn eerewoord heb gegeven op verzoek van generaal sir George White, ik niet behandeld ben ge worden volgens de militaire wetten en etiquette, gewoon in beschaafd oorlogvoeren. Gewond als ik was, werd ik in een gevan geniscel te Pietermaritzburg opgesloten en ten strengste bewaakt. Op den tweeden avond werd ik als gevangene naar Simonsstad ge zonden, waar, te zamen met mijne mede-offi- cierenik een gevangene ben in den volsten I zin van het woord. Sinds mijne gevangen neming is mij geen gelegenheid gegeven mijn eerewoord te breken of anderszins, zoodat er geen de minste oorzaak kan zijn ontstaan om mijn eerewoord te wantrouwen. Derhalve wensch ik eerbiediglijk te kennen te geven, dat de wederzijdsche overeenkomst van geven en ontvangen van bet eerewoord niet uitgevoerd is door de officieren van Hare Majesteit, die om mijn eerewoord vroegen en dat verkregen. Ik wensch echter te zeggen, dat de geneeskundige hulp mij verstrekt, ge heel degelijk en vriendelijk geweest is, en dat de persoonlijke behandeling van kapitein Bruce [den commandant der Penelope] niets te wen- schen overlaat. Ik benenz. A. S. ScHIEL luitenant-kolonelcommandant van het Dui sche korps, Zuid-Afrikaanscbe Republiek. Bij proclamatie van 20 Nov. j.l. heeft de President der Vereenigde Staten van Amerika de voordeelen der Amerikaansche wet op het auteursrecht (copyright) uitgestrekt tot de Nederlandsche onderdanen. De proviandeering der Britsche troepen. De proviandeering van bet Britsche leger in Zuid-Afrika is voorwaar geen kleinigheid. Alle van van tot een reservekader bij de bereden korpsen wapen der artillerie, dit jaar zal plaats hebben bij het korps rijdende artillerie op 21 Decem ber a. s., bij de regimenten veld artillerie op gaven dat er tusschen de Hamburgsche Neder- 22 December d.a.v. en zoo noodig op een of landers en meer volgende dagen. Voor bijzonderheden kende verhouding bestaat, van aanmelding en examen zie men de St. Ct. No. 288. I FRIS WHS- ffl IIIIHI1IMII? KI.UHIHIR FBIESIJM). UITGEVER:

Friso nl | 1899 | | pagina 1