L 3® I I I 'I WOENSDAG 13 DECEMBER 1899. No. 99. Buitenlandsch Nieuws. I I II De motie-Kuyper. Officiéél gedeelte. Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. vaste jaarlijksche toelage Idem Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. een wetsontwerp werd door den ms af De Burgemeester, H. M. TROMP. eer ets- of, 1 I ld o- pt is ,n b le En wanneer dan was ge- eene uitnoodiging de Zuid-Afrikaansche Republieken of aan Paus te rekenen viel, dan had men den in dergelijke omstandigheden den Haag voor de Conferentie beschikbaar kon stel- In de Tweede Kamer werd de ontevreden heid over de uitsluiting van Transvaal en Oranjevrijstaat en van den Paus het eerst be sproken door den Hr. Schaepmandie sprak over de gevoeligheid eener minderheid over de uitsluiting van den Paus en van ’t geheele volk over het niet-uitnoodigen der Zuid-Afri kaansche republieken, wier leven wij medeleven, Toen kwam de Hr. Rink, de woordvoerder der Liberale Uniemannenhij liet de niet- uitnoodiging van den Paus rusten (terecht naar ons dunktwant hoe kleingeestig die niet- uitnoodiging ook zij, als natie hebben wij daar over geene ergenis te betoonenom de ecn- I hoeve van de ons stamverwante Republieken in Zuid-Afrika, niet gedaan is vat had kunnen geschieden, gaat over tot den orde van den dag.” Het zou dus gaan om de af- of goedkeuring van het optreden van Minister van Buitenland- sche Zaken. Nadat echter de Hr. Beaufort de motie als eene bepaalde motie van afkeuring had gekwalificeerd, en de Kabinetsformeerder Pierson eene verklaring bad voorgelezen, dat het geheele Kabinet zich voor de handelingen van den Hr. de Beaufort aansprakelijk stelde, werd hare intensieve beteekenis geheel over- schaduwd door bare politieke beteekenis. Het werd thans de vraag: Zal ik door voor de I 3 I Conferentie ter sprake kwam den oorlog tus- schen Engeland en Transvaal niet kon voorzien, en dat men zich bij de beoordeeling van de houding der Regeering moest plaatsen op het standpunt van de publieke opinie vóór de Con ferentie toen was die opinie zoomen had van de Conferentie geene groote verwachtingen, maar men wilde den Tzaar toch bij zijn grootsch plan geene hinderpalen in den weg leggen. De Hr. van Karnebeek verklaardedat de Minister in de waarneming van de Nederland- sche belangen niet te kort was geschotendat het eischen van eene uitnoodiging voor den Paus en de Zuid-Afrikaansche republieken de vredesconferentie zou hebben doen mislukken dat het in ’t belang was van den Transvaal niet op die uitnoodiging aan te dringen, want daardoor zou de beteekenis van de niet-uitnoo- diging zijn verzwaarden dat als men de kwestie voor eene Europeescbe Rechtbank had gebracht, Transvaal naar alle gedachten in ’t ongelijk zou zijn gesteld. Deze verdediging van den eersten gedelegeerde van Nederland ter Vredesconferentie vermocht echter niet de ontevredenen tevreden te stellen. Integendeel toen kwam Dr. Kuyperdeze toonde ten over vloede nog eens aan dat het natuurlijk niet in ons vermogen lag voorwaarden te stellen maar dat de Regeering het aanbod om hier te lande de Vredesconferentie te houden maar niet dadelijk met twee handen had moeten aangrijpen, maar eerst inlichtingen had moeten vragen en tijd van beraad en overleg nemen. Hij belichaamde de ontevredenheid in de vol gende motie: »De Kamer van oordeel, dat ter gelegenheid van de Vredesconferentie ten be de Zuid-Afrikaansche republieken nI n- I ie- I ;ht i lat I id, lar J iet j de j^r, le Ui len een die in ril let hiet m; re, iten iote 00- me r. lit- ing en en- van den IN Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. staat dan een 1 schuwde bij tegen de voorstelling dat de Paus de vredebrenger bij uitnemendheid zou zijn dat was Jezus Christus. De geheele redenee ring was zoo’n vreemde opvolging van hyper- juridische en theologische beschouwingen, dat men al lezende zich afvraagt of de spreker ook de kluts kwijtraakt. De Hr. van Kol wierp ook zijn duit in ’t zakje, hij gaf even alsof dat iets spiksplinter nieuws was de mededeeling ten beste, dat de vredesconferentie heelemaal geen vrede bad gebrachtdat het geheime doel van die con ferentie volgens den Hr. van Kol wasde bestrijding van het socialisme zal voor velen even als voor ons nieuw zijnhet deed dien afgevaardigde natuurlijk genoegen dat dergelijk pogen was mislukt. Krachtige verdedigers vond Minister Beaufort in de H.H. Mees en Karnebeek, vooral in den laatste. De eerste betoogde, dat men toen de Die 21 stemmen zijn uitgebracht door de 14 Kuyperianen, 4 Katholieken (de H.H. van Vlijmen, Ras, Travaglino en van der Kun), en de socialisten op van der Zwaag na, die daar door zooals de Hr. van Kol schreeuwleelijker gewoonte het uitdrukte zouden toonen, dat ze niet alleen konden blaffen maar ook bijten. Zoo is dan in onze Tweede Kamer met groote meerderheid verklaard, dat ten behoeve van de Zuid Afrikaancche republieken wel ge daan is, wat kon geschieden. Hoe dit fraaie nieuws door de voor goed en bloed strijdende Transvalers zal worden opgenomenlaat zich denken. De schuld van dit treurige feit wordt geheel en alleen gedragen door Dr. Kuyper die zijne motie had behooren in te trekken, toen bij wist dat ze om politieke redenen zou verworpen worden. Dat hij dit niet heeft ge daan, niettegenstaande hij na Piersons verklaring zeide te weten, welk lot zijne motie te wachten stondis zeer onbegrijpelijk voor zulk een vriend van den Transvaal. Hij kan thans den twijfelachtigen roem den zijne noemen, dat hij alles gedaan heeft om eene verwijdering tus- schen ons Hollanders en onze Zuid-Afrikaan sche broeders te bewerkstellingen. PRINS JORIS. DUITSCHLAND. In den Rijksdag van gister verklaart de kanselier Hohenlohe, dat de regeeringen der Duitsche Staten tot de overtuiging gekomen zijndat de bestaande vloot niet voor alle eventualiteiten voldoende is. Daarom zal een voorstel aan den Rijksdag worden voorgelegd tot verdubbeling der Duit sche oorlogsvloot. FRANKRIJK. De Kamer behandelde de Koloniale begrooting. De Afgevaardigde Faure critiseerde in eene uitvoerige rede de koloniale politiek en legde er zich voornamelijk op toe de zwakke zijde van de verdediging daarvan te doen uitkomen, vooral tegenover de Engelsche politiek en vroeg den minister Decrois om zich te verklaren, want bij vroeg zich af, of niet Chamberlain het conflict weer zou oprakelen om de aandacht van het Engelsch publiek af te leiden. Vrijdag is bij de begrootingsdiscussiën de weerloosheid der Fransche koloniën ter sprake gebracht, de ontstentenis van eigen telegraaf kabels enz. Men drong krachtig bij de Re geering op maatregelen aan, o. a. met de opmerking, dat de Engelsche mininister Cham berlain, om de aandacht zijner landgenooten van Zuid-Afrika af te leiden, er te avond of morgen zeer wel toe zou kunnen komen een botsing met Frankrijk uit te lokken. Spoedige indiening van betreffende telegraafkabels minister Decrais toegezegd. ENGELAND. Dat het Britsche departement van Oorlog denkt over het zenden van eene 7e divisie naar Zuid-Afrika is reeds bekend. De Daily News voegt daaraan toe, dat in elk geval eene nieuwe brigade cavalerie gezonden zal worden. De Times berekent, dat wanneer alle troe pen in Zuid Afrika aangekomen zijn, welker uitzending thans reeds besloten is, sir Redver Buller aldaar 89,070 man van alle wapenen uit het Britsche leger onder zijne bevelen zal hebben, makende met de koloniale contingenten een totaal van 105,770 man, in het beheer der gemeentelijke gasfabriek. eeDe “Protestantscbe natie zijn) maar betuigde VIII. Alsvoren van herschatters en van een’ zijne ontevredenheid over de uitsluiting van de tegenschatter van de huurwaarde der localiteiten, Zuid-Afrikaansche Republieken, aangezien hem -I-—1 - gieken wa8 dat de Regeering zoo blij ge weest was met het aanbod om de conferentie in den Haag te houden, dat zij dadelijk met een ja daarop had geantwoord, en eerst toen overleg was gaan plegen om ook de Zuid- Afrikaansche republieken te doen uitnoodigen. We hadden, zei de Hr. Rink zoo terecht, reeds alleen met ’t oog op de sympathie die in ons .«u Mand voor Hemelumer Oldephaert I wordt gekoesterd tot geenen prijs juist de uit- j den sluiting van ons moeten doen uitgaan. Dan 1899, des voormiddags waren wjj naar elders per conferentie opgegaan j geen staatsbelang eischte dat die Conferentie van het 2e suppletoir kohier van hoofdelijken omslag dienst 1899. 9. Idem van het kohier van schoolgeld over het 4e kwartaal 1899. Koudum, den 11 December 1899. Onderstaand artikel lazen we in de Enkh. Ct. van 10 dezer. Omdat we in vele opzich ten met den inhoud instemmen, nemen we ’t hier over. Red. aan welke wij door stamverwantschap gehecht I zijn. Hij verklaarde zich niet tevreden met de uitlegging van de Regeering over deze zaak. Hij begreep zeer goed dat de Regeering, zoo als zij verklaard had geene voorwaarden had kunnen stellen maar zij had officieel en offi cieus inlichtingen kunnen vragen over de sou- vereinen en over anderen, die misschien zouden worden uitgesloten. bleken, dat in geen geval op aan van j den Tsaar zoo hoffelijk mogelijk kunnen bedanken -de eer, die hij ons had aangedaan, maar IX. van X. 1ste suppletoir kohier over 1899. XI. Bezwaarschriften tegen aanslagen in het schoolgeld-kohier over het 3<1e kwartaal 1899. VERGADERING van den RAAD der gemeente 1 en Noordwolde, op Zaterdag 16 December - te 9J ure. Punten van Behandeling: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Missive van Gedeputeerde Staten, houdende bedenkingen tegen de verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van strookjes grond te Molkwerum. 4. Benoeming van een Armvoogd te Molkwe rum. 5. Idem van een Ambtenaar van den Burger lijken Stand. Idem van een gemeente-secretaris. 7. Idem van een helpster bij het onderwijs in vak k aan de openbare lagere school te Warns. 8. Vaststelling juist bier in Nederland zou gehouden worden, misschien wel een stadsbelang, zei de Hr. Rink met nijdige ironie zinspelende op de voordeelen door Haagsohe rijtuigverhuurders en restaura teurs van de Vredesconferentie getrokken. Wie den Hr. Rink kent, hoort hem dat sstadsbe- lang” uit den bleeken hoekigen mond komen. De Hr. de Savornin Lobman hield eene redevoering, die zeker te hoeg was om door ons geheel begrepen te worden. De Regeering werd thans de vraag: had z. i. wel anders kunnen handelen dan zij motie te stemmen dit Kabinet doen vallen? deed, maar men moest niet vergeten, dat een Het gevolg was dat de Liberale Uniemannen Minister in deze zaak op een ander standpunt hunne stem niet aan de motie konden geven lid der Kamer; verder waar-1 Bij monde van den Hr. Rink verklaarden zij -4._ii:j-i. 4- zeer correcti dat zij hoewel het gedrag der Regeering afkeurendegeen ministerie zouden laten vallen dat met vele belangrijke wetsont werpen o. a. met Leerplicht voor de deur stond. Van de Katholieken was weinig sym pathie voor eene motie te verwachten, die met geene enkel woord sprak over de uitsluiting van den Paus. Niet iedereen heeft het zoover gebracht in de casuistiek als de Hr. Travag lino. die verklaarde vóór de motie te zullen stemmen, omdat hij dan geacht wilde worden tevens zijne afkeuring te kennen te geven over de uitsluiting van den Paus, een armhartig geknoei, waarover de Hr. Schaepman met zijne bekende rondborstigheid het anathema uitsprak. De conservatief liberalen zouden natuurlijk even min als de Cbristelijk-Historischen hun geliefden Beaufort in den steek laten. En zoo gebeurde bet dat de motie met 71 tegen 21 stemmen verworpen werd. VERGADERING van den RAAD der gemeente WORKUM op Vrijdag den 15 December 1899, ’s namiddags 7 uur, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten De Burgemeester, T. M. ten BERGE. I. Notulen der vorige vergadering. II Mededeeling van ingekomen stukken. III. Adres van W. W. de Boer, agent politie alhier, om eene t voor het keuren van vleesch en viech. IV. Adres van S Hamelink te Heerenveen.l ™or de eer, die hij ons had aangedaan, maar waarin mededeeling wordt verzocht of de Raad tevens beslist te kennen kunnen gevendat genegen is, en onder welke voorwaarden, vergun- 1 men in dergelijke omstandigheden den Haag ning te verieenen tot het le gen van spoorstaven njef. ten dienste der stoomtram tusschen Workum Franeker. V. Benoeming van éón lid der Commissie in- zake het onderzoek van eene pensioensverzekering in plaats van wijlen den heer Dr Sluyterman. VI Benoeming van leden en plaatsvervangende leden van een stembureau voor de stemming van twee leden van den Gemeenteraad. 1 VII. Benoeming eener Commissie van bijstand voudige reden, dat wij geene Katholieke maar - - v o - j eene x herschatters en van een’ zijne ontevredenheid waarin krachtens vergunning sterken drank in het klein wordt verkocht. Vaststelling van het 2de suppletoir kohier Hoofdelijken omslag over 1899. Bezwaarschrift tegen één aanslag in het van Hoofdelijken omslag m.ih limn urn si. i\n. MMS- n III1EHÏEVIIE- 6. 5 i ■f OW? c I 3

Friso nl | 1899 | | pagina 1