Kieuwjaasweaschea ïl 25 cent, Bericht! ZATERDAG 16 DECEMBER 1899. No. 100. N ieu wsti j dingen Negen en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG, DE UITGEVER. gewonden I ligt meer dan t Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM en talrijke menschenlevens zou koetenmaar niemand zou baten behalve een kleine groep van financiers te Londen en stemt met zulk een oorlog. Lord-Mayor de vergaderzaalwaar zijn rede voering een hartstochtelijke, verwarde polemiek uitloktewaaraan het publiek op de tribune deelnam beurtelings de tegenstanders van de Boeren uitjouwende en hun voorstanders toe j juichende. gesneuvelden en op te geven. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel tr.eer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Gelegenheid tot het plaatsen van in FRISO van 1 Januari, wordt weder aangeboden. Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen van van namo met een en hem onbekenden schipper i, ter waarde van f 120. W. hoorde tot op heden niets van zijn vaartuig, v. P. hier bezoek van Anna C. die z:ch op ’t politiebureau Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dincdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. om eiland, manier te laten voltrekken. Er zijn een aantal stukken en rapporten in- lijken is, sedert het eiland Duitsch grondge bied geworden is, aanzienlijk toegenomen. In 1898 alleen zijn 200 paartjes naar Helgoland gegaan om zich aan de daar geldende cere moniën te onderwerpen. De kosten voor een huwelijk van vreemdelingen bedragen 200 Mark, waarvan krijgen de geestelijke 100 Mark, de burgerlijke gemeente 57 Mark en de kerkelijke- 26 Mark. De rest wordt ge- C™ De gezamen- gekomen die nu worden behandeldwaarom trent evenwel nog geen openbaarheid kan worden gegeven. Er wordt intusschen met den grootst moge- lijken spoed gehandeld. Schrijver hoopt, dat het aantal inschrijvingen spoedig zoo groot zal zijn, dat het bedrag ge schikt is om een flinke vaart onder deskundige leiding in het leven te roepen. deeld door eenige beambten. De Regeering van de Republiek Liberia hjke ontvangst gedurende de laatste vijf jaren heeft bij schrijven aan den Minister van Buiten- landsche Zaken d.d. 9 Nov. jl., het tractaat van vriendschap, handel en scheepvaart tusschen Nederland en Liberia van 20 December 1862, opgezegd. Dientengevolge zal genoemd tractaat 9 No vember 1900 buiten werking treden. i gewonden der Britsche troepen De boeren maakten twee kan nonnen en twee ammunitiewagens buit. De Daily Telegraph heeft een berekening gemaakt van de Britsche verliezen, voorzoover die bekend zijnen komt tot de volgende cij fers gewond 2027 officieren en manschappen, gesneuveld 566, gevangenen 1977, totaal 4570. Hieronder zijn niet begrepen de gewonden en gesneuvelden in het gevecht bij Stormberg, en evenmin die, welke aan ziekten overleden zijn. Ext ra-tijding. Een particuliere dépêche uit de vogelwereld bevat een dringende bede, dat afval en krui nels in het raamkozijn en op de van sneeuw bevrijde stoepen of binnen plaatsen te strooien. Naar men meedeelt zijn bij de Belgische spoorwegen op allo locomotieven stoomtrompet- ten aangebracht, om dienst te doen wanneer een trein een station binnenkomt of verlaat hierdoor behoort het oorverdoovend geluid van de stoomfluit op de stations tot het verleden. Het Engelsche ministerie van oorlog maakt bekend, dat alleen de brigade Hoog landers bij Magersfontein 650 dooden en ge wonden kreeg. De dood van den markies van Winchester wordt bevestigd. Het geheele aantal dooden en wordt op 870 gesteld, terwijl 52 vermiste Hooglanders daaronder begrepen zijn. Zuid-Afrikaansche Stoomvaartlijn. In de N. R. Ct. komt een verklaring voor van den heer A. S. van Reesema, waarin hij mededeelt, dat voor de stoomvaartlijn reeds een bedrag van f 72,000 is geteekendwat hem flink toeschijntwanneer in aanmerking wordt ge nomendat de meesten voor 1, 2 of 3 aan deelen hebben geteekend. van besmetting is in De barbier tevens medicijn meester Albramowski moest een kind, dat aan mazelen en diphtberitus leed, een kies trekken. Toen Abramowski de operatie deed, beet het zieke kind hem in den vinger van de rechter hand. De barbier lette verder niet op deze verwonding, maar na een pasr dagen deden er zich bij den man ziekteverschijnselen voor, zoodat hij het bed moest houden. Abramowski ligt nu ook ziek aan mazelen en diphteritus, en heeft deze ziekten zelfs in zeer zwaren graad. Huwelijken in Helgoland. De Helgo- anders hebben een petitie ingediend bij den Duitschen Rijksdag, inhoudende het verzoek de huwelijken van vreemdelingen op het tot 4910, op de oude (Engelsche) Het aantal hu we gens verklaring Van den Burgemeester een uitstekende leermeester. Acht jaar lang had er vrede tusschen de bijzondere en de open bare school geheerscht, maar toen te Saaxum- huizen de kerkeraad besloot propaganda te maken voor de bijzondere school gaf dit den onderwijzer aanleiding tot zijn daad, terwijl de werkgevers verklaren dat zij, al had de onder wijzer het niet gezegd, toch van plan waren geweest nu aan hun werklieden te vragen bun kinderen op de openbare school te houden. De beer Staalman hield echter vol dat ’t geen de onderwijzer deed, gelijk te stellen is met middeleeuwsche ketterjagerij, dat het hoofd der school een aanslag op de gewetensvrijheid pleegde en dat de min. diens laakbare daad niet scherp genoeg had veroordeeld. Hij bleef daarom aandringen op een nader onderzoek. Verder viel de heer Staalman nogmaals de socialisten aan en verklaarde dat hij niet ge zegd had, dat de meerderheid der onderwijzers als ze durfden zich bij bet socialisme zou aan sluiten maar wel een groot aantal. Zijn ervaring is, dat de geest der openbare onderwijzers is socialistisch en dat alleen het gebrek aan durf ze terughoudt. Zij behoeven echter niet bang te zijn om broodeloos gemaakt te worden. De socialisten staan op veel te goeden voet met de tegenwoordige Regeering. De heer TroelstraZou een anti-revolution- naire Regeering dan de socialisten met honger straffen Waarop de heer Staalman antwoordde, dat hij niet verlangt dat de socialisten honger lijden, maar dat de socialistische onderwijzers eerlijk voor hun gevoelen dienen uit te komen, j En dan komende op hetgeen de heer Troelstra hem verweten beeft, ten aanzien van de beide onderwijzers te Den Helder, zeide de heer Staalman wel te weten dat hij het bij den heer Troelstra verbruid had. Maar de tijden ver anderen. Er was eens een tijd, riep hij uit, dat de heer Troelstra een motie liet aannemen op een meeting om te verklaren dat spr. het eenig sympathieke Kamerlid was. (Luid gelach En in zijn verontwaardiging ging de afge vaardigde van Den Helder zoo ver, den heer Troelstra te beschuldigen van over te bellen tot de bourgeoisie, hetgeen opnieuw een uit barsting van vroolijkheid der Kamer tengevolge had. Nader verdedigde de heer Staalman zich nog tegen de beschuldigingen van den heer Troel stra, doch de voorz. maakte een einde aan het debat over deze quaestie, die in persoonlijk heden ontaardde. Uit verscheiden plaatsen van ons land komen berichten van personen die zich naar Zuid-Afrika begeven om met de Boeren te strijden. Zoo o.a. uit Schagen Sangerhof en Waspik. Het volgende officieele telegram is 10 Deo. te Pretoria ontvangenPresident Steijn meldt de volgende bijzonderheden omtrent het gevecht bij Stormberg. De Engelscben vielen met zes kanonnen de Boeren onder Swanepoel en Olivier aan. Zij beproefden de verschanste stellingen der Boeren op de kopjes te bestor men, maar werden na een hevig gevecht ge dwongen zich over te geven. Krijgsgevangen gemaakt werden1 majoor, 5 officieren, 20 onderofficieren en 210 man van de Northumber land Fuseliersverder 2 officieren 250 man van de Irisch Rifles. Het is onmogelijk het getal In de vlammen omgekomen. Te Londen zijn bij een brand de vijf kinderen van een koopman tusschen 3 en 11 jaar oud, omge komen. Door gierigheid verhongerd. In Parijs is voor eenige dagen het navolgende karakteristieke feit gebeurd. Di de Rue Saint Denis zakte een oude man op bet trottoir in elkaar en stierf na korten tijd. De inmiddels geroepen arts verklaarde dat de grijsaard gestorven was van honger. Het lijk werd naar de politie gebracht, en toen men in de zakken van den doode naar legitimatiepapieren zocht, vond men in de voering van zijn jas tien bankbiljetten, ter waarde van 10,000 francs en een geboorte akte ter name van Lucien Bertrand. Een man, met een kapitaal bij zich van 10,000 francs en die op den publicken weg den hongerdood sterft, dat is zeker een niet alle daagscb feit. Een zeldzaam geval Danzig gebeurd. De Ongevallenwet is Woensdag door de Tweede Kamer aangenomen met 79 tegen 14 stemmenna verklaringen van verschillende leden. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Zeelandonder bevel van den kapt. t. z. A. G. Ellis, 10 dezer te Willemsoord teruggekeerd, en is Hr. Ms. instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee W. Allirol 9 dezer te Santa Cruz (Teneriffe) aangekomen. De Zuiderzee is vol drijfijs; de vaart voor zeilschepen is gestremd. De strenge vorst heeft in de Groninger Veenkoloniën velen overrompeld. In de venen zitten nog tal van schepen met turf voor Hol land en Friesland. Ook de vele schippers, die na de aardappelcampagne nog een vracht turf wilden halen, zijn in het veen blijven han gen. Het ijs in de kanalen is echter nog verre van betrouwbaar. In het Noorden van ons land heeft het hard gesneeuwd. De sneeuw een voet dik op de velden. Te Grouw is de fabriek van brandspuiten der firma v. d. Ploeg geheel afgebrand. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift nSljucht en Rjucht”, 16 Decimber 1899: As min net in hier mear op ’e holle het, T. J. B. Rein oan ’e line, M. Miedema. Oan J. van Loon Hz., W. T. en W. D. De Klok, P. Selskip »Halbertsma” to GrinsDe Reporter. Al to waerm (mei plaetsjes), D. H. Z. De Nederlandsche Handelsreizigers Ver- eeniging gevestigd te Rotterdam heeft den Isten dezer maand een plaatsingsbureau geopend voor handelsreizigers en bandelsagenten. Zij die hieromtrent nadere inlichtingen mochten wen- schen, kunnen zich wenden tot den administra teur, Koestraat 7, Rotterdam. Een staaltje uit de Tweede Kamerzitting van Woensdag. Ten slotte besprak de minister de quaestie Saaxumhuizen. De heer Staalman wilde den onderwijzer vervolgd zien, doch, zeide de min., deze beeft schuld bekend en beterschap beloofd. Er zijn geestverwanten van den heer Staal man, die de christelijke liefde beter weten toe te passen. Toen de onderwijzer was berispt, ging het hoofd der christelijke school, naar den burgemeester en zeilaat het nu genoeg zijn hij die schuld bekent, is ook vergeving waard. Wat een verschil, niet waar, riep de minister uit, met den heer Staalman. Hetgeen een luid gelach deed ontstaan. Maar bovendien was de onderwijzer in quaestie vol was 104,000 Mark en alleen de burgerlijke gemeente kreeg in 1898 11,000 Mark. Het is dus den eilandbewoners niet euvel te duiden, dat zij zich een zoo waardevol privilegie niet willen laten ontnemen. SNEEK, 14 Dec. Een maand geleden verhuurde de pompmaker W. te Bolsward aan De Lord-Mayor van Dublin heeft in den een hem onbekenden schipper een nieuwe gemeenteraad een heftige redevoering gehouden, praam waarin bij den oorlog tegen de Boeren brand- W. merkte als een snooden, door Chamberlain uit- toen heden morgen de C. gelokten veroveringskrijg, die miljoenen ponden kreeg i kwam beklagen, dat men haar in ’t logement van Spaan de deur had uitgezet. Haar minnaar te New-York. B. v/d Wal had ’m dat gelap', omdat hij met Hij ontkende dat het Amerikaansche volk in- haar niet zooveel scheen op te hebben als met Daarna verliefde een andere meid. Anna was woedend van ergernis, zoo woedend dat zij den chef der politie meedeeldedat B. v/d Wal een door hem gehuurde praam te Bolsward verkocht had voor 31 gulden te Meppel. De heer commissaris wist toen reeds genoeg, f llli3U MII’As l\ IlIlLIillAIII III.III Wllll FillliSI.IVI. U I T G E V E B:

Friso nl | 1899 | | pagina 1