Kiewjaawenschea si 2*5 cent, 8ste Volkstelling. Bericht! ML d In de laatste dagen. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. WOENSDAG 20 DECEMBER 1899. No. 101. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. DE UITGEVER. Wethouders allen met aandrang Het Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVEB.TENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel rr.eer 7} cent. Bij abonnement is de pry’s belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM wimpels ontplooid, klinkt de muziek het welzijn opgeofferd en of jongen) of een (Wet van 22 April 1879, Staatsblad no. 63), (Koninkl. Besl. van 2 Mei 1899, Stbl. no. 113). Doch, hoe ’t ook zij, wij weten, dat en de en de schuchtere vorstin het ten slotte en Spitskop vielen niet te wreken, geen onrecht geschied. Gelegenheid tot het plaatsen van in FRISO van 1 Januari, wordt weder aangeboden. Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen wel met ons meenende nevel zal opklaren helderheid aanbreken, de strenge adem gevolgd worden door zachte windjes, liefelijke geuren mede brengend van bloem en blad. De strenge winter, dien we nog gaarne enkele weken in ons midden willen herbergen, ook zijn werk ten algemeenen nutte verrichtende, zal daarna gewillig zijne plaats ruimen aan de liefelijke Lente. verkrijgen kennis der bevolking is eene van der kaarten tot bet welslagen der volkstelling mede te werken. Workum, 18 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGE. Be Secretaris, J. 0UDEB00N. met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord. En aldus geschiedde het in de laatste dagen van het laatste jaar der negentiende eeuw. Niemand die ’t werkelijk had verwacht, Hij talmde, hij draalde de wintervorst, en deed het voorkomen, alsof hij nog verre was te zoeken. Betrekkelijk zoele dagen gingen zijne komst aanvang vooraf, zelfs verkwikkende regendruppelen ver borgen zijn gelaat. Maar eindelijkdaar was sluier, hij, man van karakter met zijn stevigen hand betere deel in u, overigens zoo energieke Brit, erkenne uwen misslag en steke de verzoenende hand toe aan den dapperen Boer, den flinken, rondborstigen man. Dan voorzeker hebt ge de grootste overwinning behaald en moogt ge inderdaad als Christen Kerstfeest vieren. Uw nationale trots moge u nog parten spelen, maar werp dien duivel uit u, waar de eerlijkheid en goede trouw door hem geketend werden. Voorzeker na dezen droeven, harden winter zal de liefelijke lente des vredes ook nieuwe groeikracht geven en veel herstellen, van wat zoo onzalig is verwoest. Die zich zelven overwint is meerder dan de overwinnaar van zeven steden of veldslagen. H. De Regeering zelve had van die Hamburger rede geen flauw vermoeden, zeide spreker. En toch werd die reeds afgedrukt in de Reichsan- zeiger, op het oogenblik dat de Keizer haar uitsprak. En deze rede was dus zonder dekking van een verantwoordelijk minister. «En als nu de Keizer zich zonder ministerieele bovenkleeding aan het publiek vertoont, dan kunnen wij”, zeide de heer Richter, «toch niet doen als in het tooneelstuk van Fulda, waar de Keizer in zijn onderbroek op het tooneel komt, bet volk doet alsof hij in purper gewaad is gekleed”. meester en uitdoor Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dincdag en Vrijdag morgens vóór 12 nnr. zoo bar. Hij «heil en recbt de verdrukten.” ’t Mistte was? Of we ook bruik maakt als te Hamburg, dan mogen van karakter met zijn stevigen moeten eens voortzet, stapelt schande op schande, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 8ste alge meene tienjaarlijksche volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen die te middernacht tusschen 31 December 1899 en 1 Januari 1900 hunne werkelijke woon plaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij, die zonder wer kelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven ver strekt worden, die gevraagd worden op kaarten, die tusschen 26 December 1899 en 1 Januari 1900 zullen worden rondbezorgd en dadelijk na Nieuwjaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld een BLAUWE KAART (voor een man of jongen) of een WITTE KAART (voor eene vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar hij tijdelijk aanwezig is ingevuld worden eene ORANJE KAART (voor een tijdelijk aanwezigen man ROSE KAART (voor een vrouw of meisje). Het hoofd van van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht bezorgd. Men kent den strengen heer als voor de behoorlijke invulling zorg te dragen. bijzonder nukkig en bijna niemand zijner ver- van uur tot uur naar zijn gelaat ziet, om te ver nemen boe bij geluimd is. Och, ’t is maar zooer is geen onverdeelde pret in de wereld Op ’t oogenblik, dat we deze letteren schrij ven, schijnt zijne koude Majesteit al een bij- 64) zonder kwade bui te hebben en dreigt hij met ten hoogste veertien vertrek, al doet de verleidelijke maan, wie ten hoogste honderd grooten invloed op zijn humeur wordt toege- schreven, ook al baar best om als een De nauwkeurige, door de volkstelling te lieftallige schoone van achter haren sluier den zaak I ouden heer vriendelijke lachjes te geven en algemeen belang. Tot het verkrijgen dier hem weer op te vroolijken. Met de duizenden kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart feestgenooten om ons hopen we, dat dit werk I der jonkvrouwe moge gelukken, voor ook zij zich in haar slaapsalon terugtrekt. Dames Op verzoek der regeering noodigen Burge- j hebben ook grillen Wethouders allen met aandrang P*'L u nauwkeurige en volledige invulling vorst DUITSCI1LAND. In den Rijksdag gaat men voort met scherpe critiek uit te oefenen op de Hamburger rede des Keizers. Vrijdag deed dit op niet onvermakelijke wijze de Afge vaardigde Eugen Richter. «De minister Von Miquel”, dus zeide de Afgevaardigde van de Vrijzinnige Volkspartij, beeft hier het recht des Keizers om redevoe ringen te houden verdedigd, en gezegd, dat het onder de vroegere Keizers niet voor is gekomen, dat men de woorden van den Monarch aan critiek onderwierp, maar vroegere Keizers waren ook niet gewoon om de aangelegenheden van den Rijksdag in -openbare redevoeringen te behandelen. Als de tegenwoordige Keizer van zijn vrijheid van spreken een dergelijk ge en i wij, dat is onze plicht, daarvan even- gebruik maken. Wat men tegen het bosch roept, kaatst de echo terug”. Hoewel de minister Von Miquel gezegd had, dat de Keizer geen raadgevers noodig had, meende de heer Richter, dat de Hamburger redevoering juist het tegendeel bewees. De heer Richter noemde de beschuldigingen in die rede uitgesproken onrechtvaardig en om zich tegen dergelijke beschuldigingen te verde digingen had men niet den «mannentrots voor Koningstronen” noodig. Als een particulier dergelijke beschuldigingen uit, laat men hem voor hetgeen bij is, maar nu zulks van eene zoo hooge en bevoorrechte plaats geschiedt, moet men er zijn stem tegen verbeffen. Dan toonde spreker aan, dat de Rijksdag in de acht eerste jaren van ’s Keizers regeering maar een paar kleine korvetten en advies jachten bad afgestemd en al bet overige had toegestaan. En dan te zeggen, zooals de Keizer deed, dat hardnekkig de versterking der vloot was afge wezen en het welzijn van het gansche vader land was opgeofferd aan partijquaesties, dat En ’t geschiedde mede in de laatste dagen van het laatste jaar der negentiende eeuw, dat ook tegen alle verwachting in een andere vorst verscheen, de verschrikkelijke monarch van den oorlog. Helder en heerlijk was het weder, de zachte geuren der Vredesconferentie voorspelden den van het duizendjarig rijk. En plotse ling overtrekt het land der zwarten een dikken om ook, wat daar nog blank is, te hullen in die kleur der ijselijkheid. De be druk, als wijlen Simon Gorter hem, in vroege- j heerscher der zee, de vorst der werelddeelen, ren tijd qualificeerde. In een paar nachten de machtige Brit is ontstemd. De zucht naar deed hij zijn kunetenaarswerk netjes af: eerst een handvol goud heeft zijne woede ontketend werden de kikkerslooten overbrugddaarna I en bij werpt zijne bliksems, om te verpletteren allerlei vaarten, poelen, plassen en al wat zijne luimigheid, zijne begeerte in den weg staat. Schrik, o Afrikaansche leeuw voor de woede van het fiere Albion. Vanuit Europa, zoowel als uit Amerika, Azië en Australië zal bij zijne satellieten op u afzenden, om u te leeren dee moedig te zijn. Toch was zijn gelaat niet hulde zich in schapenvacht, om te brengen aan vreeselijk. Of ’t meenens hier den man i handdruk herkennen? De beschaafde wereld beeft daaromtrent en schier zonder uitzondering baar oordeel uitge sproken. Meer echter ook al niet. Rijksdaalders en tientjes rolden tot ondersteuning van ge kwetsten en gewonden, doch de groote Machten bleven eenvoudig toeschouwers van verre. Intusschen God helpt die zich zelven hel pen Geen grillige maanmaar de alles-beheer scbende zon (der gerechtigheid) doet hier de zware nevelen verdwijnen. Het licht breekt door. Majuba Daar was geen onrecht geschied. Maar het onrecht van beden is gewroken bij Stormberg, aan de Modder rivier en bij Colenso. De snoevende overmoed is gebreideld. Zou ’t inderdaad waar zijn? De machtige ook tot deemoed gestemd Reeds hooren we de bevelen, die hier nog meerder kanonnenvleesch (’t woord is helaas, maar al te waar) zullen aanvoeren. Millioenen scbats vraagt god Mars en de broedermoord noemde spreker onrechtvaardig, zal worden voortgezet, al zullen de Engelen ook jubelen van «Vrede op Aarde”. Wie zal j trachten dezen leugen te verhoeden? Ieder, die God de eere geeft en op een welbehagen in menscben rekent, is daartoe verplicht. De dappere bewoners der beide Zuid-Afri kaansche republieken hebben voldoende bewezen, dat ze weten, wat ze willen en dat ze hunnen wil kunnen doen eerbiedigen ook. ’t Is geen oneere, zoo Engeland dit erkent en den vrede zoekt met zulke mannen. De Biit zal er bond- genooten in stede van vijanden zoeken. Elke dagdie doze afschuwelijke menechenmoord en voortzetstapelt schande op schande. Het werd aan meren zelfs het verder gekabbel ontzegdde zeilschepen mochten rust genieten en zelfs de overigens zoo machtige stoom werd in zijne werking belemmerd. Als ’t een weldadigen vorst betaamt schonk hij sneeuw, om zich over de plantenwereld te ontfermendoch als ook de vinken en de veldleeuweriken uit hunne «haardsteden” werden weggejaagd, om zich ter wille hunner hongerige magen in de buurtschap der menscben op te houdenwerd hjj ten tweeden male bewogen en deed het misten en regenen zelfs, om den vogeltjes het zoeken naar voeder gemakkelijker ie maken. En zoo is bij dan onze gast. En of hij ge vierd wordt? In de noordelijke provinciën onzes lands vooral wedijvert men in het feest- geven te zijner eere. Overal worden de beurzen leeg geschud, vlaggen en wedstrijden georganiseerd en tot in de meest afgelegen plaatsen, nu evenzeer aan ’t spoor gelegen, als de meest voorname steden. Jan en alle man zijn wakker geworden ’t is verwonderlijk hoe een paar duimen ijs doz i een mensch veranderen kunnen. Vlugheid vaart tijdelijk aanwezige I door de ledende ondernemingsgeest huwt daaraan en men zwaait en draait en voert zelfs ieder gezin of de bestuurder vroolijke dansen uit op den harden vloer Maar bij alle vroolijkheid blijft men niettemin de kaarten worden bezorgd, is verplicht bezorgd. j en bijna niemand zijner Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, eerders, die niet van dag tot dag, zelfs wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opge geven hoeveel blauwewitteoranje en rose kaarten er in de woning noodig zijn. Overtreding van de voorschriften betreffende de volkstelling wordt krachtens art. 20 der wet van 15 April 1866 (Staatsblad no. gestraft met hechtenis van dagen of geldboete van gulden. Negen en twintigste Jaargang. null Hlllll FllltSLIlll. Minis- a urn iihai ii 1 .1

Friso nl | 1899 | | pagina 1