1 1 O J 7 1 A u il BERICHT! 1899-1900. 1 I x MAANDAG 1 JANUARI 1900. No. 1. Binnenlandsche Berichten. v Ir Dertigste Jaargang. -1 I Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. niet terug- DE UITGEVER. V I ÜITGEVEBs Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUffl i!l 1 1 Januari 4899 en nog vroeg in Immers niemand zal er op tegen van den winter Een paar buur- 1899 in ’t bijzonder ieder omer lezeressen heeft gegevenze weten Wat het ’t Vaderland aanbracht, Ofschoon onze r, om alzoo de erfenis harer voorgangster te aan vaarden. Zal dan de stem der kanonnen alle eeuwen Zullen dan de priesters der tellen en Vader Cats had wel gelijk in zijne Beisles den Tijd voor te stellen als een schild- die de negentiende- Prijs per kwartaal 70 oent franco per post8& cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. komingen op. Ze zijn vele. Hebben we ook te veel hooi op de vork willen nemen, of onze krachten overscbat? I 7 i I 1 En veeltijds als men Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags J uur. Advertontiên Dincdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Wegens den Nieuwjaarsdag zal het aan staande Woensdag-nunimer DONDERDAG verschijnen. 1 ’t Nieuwe jaar is aangebroken. De twintig ste eeuw opent een ruimere baan. Onze goede wenschen mogen we houden. Inderdaad veel heilveel zegengeluk en voorspoed, geachte lezers en lezeressenKlare 1900 voor U op, wat 1899 nog voor donkers achterliet. Zij het nieuwe jaar, het eerste eener nieuwe eeuwons allen voorspoedig ieder in zijn handel en wandel, in zijn nering en bedrijf. Versterke het de band der liefde tusseben Oranje en NederlandGod zegene Koningin en Vaderland En dan daar over de grenzen, in den wijden ommering der menschen, ga het ieder wel! Al de ellenden Mogen enden Engeland vinde .vrede in eigen kring en de Boeren-Republieken mogen zich verheugen in vrije, onbeperkte zelfstandigheid. O, twintigste eeuwmaak gij hier en daar, maak overal ter wereld van menschen zoo als zii zijn menschen zoo als ze wezen moeten en de duisternis zal verdwijnen, de donkere wolken henentrekken en het licht gloren, als nog nooit te voren. Deze bede reeds geeft moed en stemt tot bemoediging. Aanvaard haar mede en het einde zal zegen zijn. H. Uit Baarn wordt aan het Ulr. Dgbl. geschreven dat de Koninginnen reeds einde April of begin Mei op Soestdijk worden ver wacht. aangeslotenvoorziet men daarvan thans ook de badkamers der hofhouding. Tevens is de heer Eernissevan Baarnbezig twee salons te versieren met zijn nieuwe kunst «Painted application”. Het groote ijzeren hek aan de voorzijde van het paleis is bijna gereed. De St. Ct. no. 303 bevat de statuten van een Vereeniging van Nederlandsche werkge vers, gevestigd Enschedé, alwaar ten minste één bestuurslid woont. Het doel der Vereeniging is: a. ten behoeve en ter voorlichting der leden al zulke gegevens te doen verzamelen, als noodig zijn voor de kennis en waardeering van bestaande wetten, algemeene maatregelen van bestuur, wettelijke verordeningen en eventueele ontwerpen betrek kelijk aangelegenheden van socialen oeconomi- schen aard, voor zoover deze wetten en ont werpen kunnen geacht worden van invloed te zijn op de belargen der nijverheid; b. het oordeel der Vereeniging over bovenbedoelde aangelegenheden en haar wettelijke regeling op de kennisneming dezer gegevens gegrond, te doen kennen aan zoodanige colleges, ver gaderingen of personen, als met de vaststelling der aanhangige en uitvoering van bestaande wetten, algemeene maatregelen van bestuur en wettelijke verordeningen zijn belast. Blijkens een telegram van den Gouverneur Generaal van Nederl.-Indië van 26 dezer, wordt de gouvernements koffie-oogst op java voor dit jaar thans geraamd op 207.000 pikols. Dinsdag 9 Januari a.s. zijn aandeelhou ders der Stoomvaart Maatschappij Nederland in Eensgezindheid bijeengeroepen ter behandeling van een voorstel tot vergrooting van het kapi taal der Vennootschap met f 3,000,000, waar door dit zal worden gebracht op f 10,000,000 en zoo »Dat hebben we weer beleefd!” Veel verdriet en weinig prets. Maak de rekening-courant en som de tekort- in rouwgewaad nemen, of onze krachten overschat? Christendoms huivert te voorschijn te treden Vormen de verloren uren in bet leven een tal rijke som Ziet, deze en nog meerdere vragen dringen zich als van zelve op bij ’t einde van een jaarkring, ’t Is zeker eene algemeene door-donderen? Zullen dan de priesters der fout de waarde der oogenblikken minder te benende liefde m Judas kleederen blijven rond- x_ii„„i1.-.-U wandelen Ocharme Niet zonder zucht treden we over de grens, en twintigste eeuw van Is er ooit moed toe noodig een stap te wagendan Bij droeven winter onder paddie den vermoeiden jongeling (ieder menseb), zelfs in zijnen slaap voorwaarts draagt en hem bij zijn ontwaken al weder een onbe kend tooneel te aanschouwen geeft. Onbemerkt gaan de uren voorbij zoetjes aan wordt men oud Helaas 1 terwijl de mensch gaat hier en ginder woelen, wuua JQQl 1D Ontslipt hem even staag, ontglipt hem menig jaareeuw heeft afgedaan. en, in verband daarmede, het bestaande artikel 4 der statuten te doen vervallen en hiervoor het volgende nieuwe artikel in de plaats te stellen «Het kapitaal der Vennootschap wordt be paald op tien miljoen gulden, verdeeld in tien duizend aandeelen, ieder van duizend gulden (ieder aandeel splitsbaar in twee onderaandeelen, groot vijfhonderd gulden, gemerkt A. of B.) «De uitgifte der aandeelen geschiedt in seriën, waarvan de eerste twee, elk g-oot drie miljoen vijfhonderd duizend gulden geplaatst zijn, en wel de eerste bij de oprichting der Maatschappij en de tweede onder de bepaling van art. 8. «De derde serie, ad diie miljoen gulden, moet geplaatst zijn uiterlijk den len Januari 1905. Deze termijn kan verlengd worden, krachtens besluit der algemeene vergadering van aandeelhouders en behoudens Koninklijke bewilliging. «De directie bepaalt, onder goedkeuring van commissarrissen, den tijd, de wijze en den koers van uitgifte, welke laatste niet beneden pari mag zijn”. Mej. de wed. Van Harten, oudste in woonster van Hellevoetsluis, is Woensdag 101 jaar geworden. Te Nijmegen is een smidsknecht, die binnen korten tijd om een weddingschap 64 ent. jenever had gebruikt, daaraan bezweken. Het drijfijs op de groote rivieren is zeer licht en papachtig, zoodat het de groote vaart weinig hindert. Nu het paleis bij de waterleiding is ,x J Wat nu lezers en ’t zelve, daar is reden tot dankbaarheid, staatsmachine zich in veler oog met schildpadden snelheid beweegt, zij beweegt zich toch en zoo mogen we bij aanvang een Ongevallenwet be groeten, als weder eene schrede op den goeden weg ter wegneming van sociale misstanden en gebreken. Op ’t gebied van den handel en de nijver heid, op dat van den landbouw en de veeteelt was vooruitgang merkbaar, niettegenstaande I voortdurende beperking van vrijen in of liever uitvoer. Alles op te noemen in een kort bestek, is een ondoenlijk werk. Over het groote geheel herinnert zich ieder de Dreyfus- quaestiede Vredes-Conferentie en de on- I rechtvaardige oorlog van Engeland tegenover de beide Boeren republieken in Zuid-Afrika. I Deze laatste werpt een klad op de wegstervende eeuween kladdie niet te verwijderen valt en van eeuwige schande over ’t machtige rijk der Britten zal spreken. De goede genius der beschaving hult zich en de twintigste eeuw des ’t Was 1 den morgen, hebben, dat we, zoo in ’t hartje de achtste ure vroeg noemen, vrouwtjes ontdekken elkaar bij ’t schemerlicht achter op hare erven. Ze verkeerden in goede verstandhouding, wat niet altijd met buur vrouwen ’t geval is en mitsdien haastte de eene zich om de andere »het Nieuwejaar af te winnen.” «Veel heil en zegen in ’t nieuwejaar, buur vrouw”, zegt de gelukkigste der twee en de -ojiderhaar spijt van no. twee te zijn met vrouwentact verbergende, antwoordt op vroolijken toon: «Dank je wel, buurvrouw, van harte ’t zelfdehoor Alzoo was aan de beleefdheid van den mor gen voldaan en te verwonderen viel het natuur lijk niet, dat beide buurtjes nog een oogen- blikje keuvelden. Dit doen vrouwtjes wel meer, altijd als ze ’t niet druk hebben en dan ;nog maar zoo eventjes. De heeren mochten daaraan wel eens een lesje nemen Maar we willen onzen tijd niet met zedepreeken ver kwisten en daarom nog even luisterenal is Jhet een weinig indiscreet, naar bet ver vrouwelijk buurpraatje. «Ja, buurvrouw, dat hebben we weer beleefd. Wat achter ons is, dat weten we. Maar wat zal ons in ’t nieuwe jaar weer boven ’t hoofd hangen De ander verklaarde een diplomaat van beroep kon ’t niet beter doen met te zeg gen «Mijn goeie vriendin, wie zal ’t zeggen •de toekomst is voor ons verborgen Na nog eenig gekeuveldat de quaestie geene enkele schrede nader tot oplossing bracht, keerden de vrouwtjes uit het rijk der bespiege lingen terug naar het leven der werkelijkheid om daar weer te verrichten, wat de hand vond te doen, en wat vrouwenplicht gebood. elkander scheidt, geweestom zulk voorzeker thans. zulke droeve omstandigheden. En tochdaar roept de nachtwacht «Twaalf heit de klok, de klok heit. ’t Oude jaar is voorbij. De negentiende INHOUD van het Friesche tijdschrift Sljucht en Rjucht. 30 Decimber 1899. Frede op lerde, Sj. de Zee. Winterlietsje, W. P. Eis-Eisinga, D. H. Z. ’t Aide Jier, Sj. de Zee. Koart en goed. Myn miening, B. H. ’t Ljouwter Toanielselskip, D. II. Z. Forbettering. By it Nije jier, D. H. Z. BOLS WARD, 28 December, ’t Bezoeken der elf steden van Friesland op één dag, be hoort nog steeds tot de eigenaardige liefhebbe rijen der Friesche rijders. Dat geschiedde dezen winter het eerst en we hoorden niet van anderen door Urne Wiersma en Reinder Rakker uit het naburige Dedgum op Zaterdag j. 1. Des morgens half zes vertrokken zij uit Dedgum naar Bolsward en reden vervolgens naar Harlingen, Franeker, Leeuwarden, Dokkutn, op Leeuwarden terug, Sneek, IJlst, Sloten, Stavoren, Hindeloopen, Workum, weer naar Dedgum waar zij ’s avonds half acht aankwa men. Een en ander is bevestigd, door aanteekin- gen van kasteleins op de onderscheidene plaat sen. HINDELOOPEN. In de zitting van Vrijdag is door de Rechtbank te Leeuwarden vrijge- sprokep Lucas H. die beschuldigd was van het opzettelijk opmaken van valsch proces-ver- baal tegen vier ingezetenen. De Rechtbank achtte het bewijs van bet opzettelijk valsch verbaliseeren niet geleverd. HINDELOOPEN. In den avond van den eersten Kerstdag gaf het Fanfare-corps «Vooruit” alhier, onder leiding van zijn Directeur, den heer H. C. Heiner, van Akkrum, zijn jaarlijksche uitvoering voor kunstlievende leden en eenige andere personen, ten huize van de Wed. S. de Boer. Ruim een zeventig tal personen, Wij worden oud (och arm ook zonder ons gevoelen ’t is, dan wordt men ’t eerst gewaar. De uurwijzer gaat gestaag, men ziet hem niet bewegen De boom, weleer een rijs, wordt ongevoelig groot; ’t Is even met den menseb, ’t is even zoo gelegen, Een slaap, een diepe slaap, die leidt hem naar den dood.” En in tegenstelling van het kruipen van den schildpad van Cats hebben we daar straks nog binnen de kerkwanden gezongen van een vliegen «Uren dagen maanden jaren”, ditmaal gewijzigd in een «Dagen maanden jaren eeuwen Vliegen als een schaduw heen 1” Van het vliegen van zulk een schaduw zal men ’t rechte begrip krijgen, als men bij een bewolkten hemel de wolken schaduwen over de velden ziet strijken, sneller dan een trein kan «loopen”. En inderdaad, vraag het mannen op leeftijd, waar hunne jaren zijn gebleven en ze zullen schouderophalend u verklaren, ’t niet te weten. En zoo zal ’t ook u gaanjeugdige lezer, als ge wat ouder wordt. «De tijd gaat snel Begrijp hem wel JU TP!» f JE» lll.lll Mil HIISLIW. S K IIIUIII® Wlll I I A- I X

Friso nl | 1900 | | pagina 1