•J I I I 1 I Verkiezing. 1 I 1 DONDERDAG 4 JANUARI 1900. No. 2 1 Het bezoek van Fohi. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 7 H I billijk aanspraak mocht maken de i Prys per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent PBIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regel» 40 cents. Voor eiken regel nceer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. meening, dat de oorlog ren en dat er, om de Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM i I I en een weerde den inhoud te kennen tractaat tusschen Duitschland heeft de minister WORKUM, brengen ter kennis I 3 t het De Raagster na, heur’ woning uit. Geen Fohi geeft in onzen tijd Aan Deugd en Ondeugd loon Men ziet geen groeiend Wonderweb En geen vermomde Goón Maar Hebzucht, die zich zelv’ bedroog, Vertoont zich daaglijks voor ons oog. Staring. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. s Maar ook en wie die ons met de ver melding van een en ander niet onmiddelijk vat? eene teekening van Zuid-Afrikaansche deugd tegenover Engelsche begeerte Wij behoeven er weinig aan toe te voegen. De kloekeerentfeste Boerende wakkere verdedigers van eigen erf en eigen baard wor den belichaamd in het eerste gedeelte van bet gedichtde tweede helft teekent een ftjne- ren, maar door en door baatzuchtigen zoon van Albion. De zoon Engelschman. DUITSCHLAND. Er is melding geweest van een bericht uit de Lokal Anzeiger, die be- van een geheim en Engeland waarbij de koloniën van Portugal tusschen deze twee Rijken zouden verdeeld worden. Wolff's telegraafagentschap sprak terstond dit bericht tegen, doch desniettegenstaande ging de Lokal Anzeiger voort met het mededeelen van allerlei gewaande artikelen uit dat beweerde geheim tractaat, zoodat de Regeering zich ver plicht heeft gezien om aan al die geruchten een einde te maken, door de Reichsanzeiger te machtigen te verklaren dat de mededeelingen in de Lokal Anzeiger, berusten op sonbeschaam- de en onhandige verzinsels.” Men weet dat de Duitschers de 20e eeuw rekenen te beginnen op den len Januari 1900. I van een’ Schat vervuld. »Dank, Fohi!” stamert zij geknield Die nu eerst knielen kan. JaFohi zelf bezocht haar’ stulp Vermomd als Reizend Man BURGEMEESTER en WETHOUDERS van van belang hebbenden, dat de VttRBEKI1GI I ten laste der gemeente, over het dienstjaar 4 899, vóór den 1 Februari e. k. ter Secretarie der gemeente zullen worden ingewacht. Workum den 2 Januari 1900. T. M. ten BERGEBurgemeester. J. OU DE BOON, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente WOR- En KUM, maakt bekend, dat bij hem op Dinsdag den 9 Januari 1900, van En ’t Web golft zonder eind haar toe, I En eindloos meet ze en wordt niet moe En bergswijs hoopt het Doek zich op En maakt steeds plaats voor meer, rees een stapel tot bet dak j Een nieuwe rijst alweer des voormiddags Als de avondzon het west verguldt negen tot des namiddags vier uur, ten Gemeente- I Is ’t hutjen huize aldaar, opgaven van CAH1DIDATE1W kunnen worden ingeleverd voor de stemming van twee leden van den Raad dier gemeente. De tot invulling bestemde formulieren voor die opgaven, zijn ter Secretarie der Gemeente, Weldadige Armoe loonde hij in de gewone kantooruren, gedurende veertien pe Vlijt ,8 dagen vóór en op den dag der verkiezing, kosteloos verkrijgbaar. Workum, den 4 December 1899. De Burgemeester voornoemd T. M. ten BERGE. van rijkschen Rijksraad verworpen worden, voorstel is aangenomen en reeds toegestemd, de Quoten 65°/|O Oostenrijk en 344/1O voor halfjaar vaststellende. Koning Alexander van Servië is uit Meran vertrokken naar Weenen, waar hij de gast zal zijn van den Keizer. Bij aankomst te Weenen werd bij aan het station opgewacht door den Keizer, de Aartshertogen, ed het stadsbestuur. van Albion dat is de Britde Zijn naam heeft hij te danken aan zijne krijtbergenwaren zijne deugden .slechts even blank, als het krijt wit is! Deugden heeft hij, dat is zeker. Do over maat van rijkdom heeft hem echter verwend, ’t Ging onzen voorouders in het gouden tijd perk evenzoo. Onze leering strekke hem ten voorbeeld Holland en Engeland waren na de Italiaan- I sche Republieken en het koninkrijk Portugal, om van Spanje niet te sprekende pioniers der beschaving in den vreemdeal speelde eigenbaat de eerste viool. Evenwel ongezocht kwam door deze ook ginds en elders eeue vrucht, die zaden wierp en wortelen schoot en waarmede rekening dient gehouden te worden. Jongens zijn mannen geworden. En eene dwaasheid ie het en blijft het, der ontwikkeling beperkende regelen te blijven voorschrijven. De grootste vrucht der opleiding is wel dezedat de pupil, ’t voor werp der opvoedingop eigen beenen kan staan, zonder verderen steun noodig te hebben. En waar nu de Boer n republieken niets anders begeeren dan dit, daar staan ze volkomen in haar recht. Zij doen goed en werken in reine eenvoudigheid weldoende, dat dan ook Albions zonen voor de toekomst geen spinrag begeeren Sluit vrede Wat nut zal ’t geven, zoo ’t Hollandsch en ’t Engelscb ras elkander nog langer trachten te vernietigen Daar zijn te vele banden van gemeenschapdie iets beters, iets edelers, iets heiligers kunnen werken. Staak dan ’t onheilig vuur en laat bij den aanvang der nieuwe eeuw het meer beschavend element op den voorgrond treden in al de werelddeelenwaar de oude pioniers (voor vechters) hebben te gebieden. Fohi, al is hij ook een Chinees, zal beide tegelijkertijd zegenenen gelijkelijk ook. H. van haar zorgen vrij En ras vernam een’ andre Weeuw Het wonder, hier geschied. Al is zij rijkzij gunt dien Schat Aan zijn’ bezitster niet Zij meent: wat God aan déze gaf, Ging baar van ’t geen baar toekwam af. De Grijsaard dringend aangezocht Keert thans tot harent in. Een kleedvan fijner web gesneên Belooft haar meer gewin Hoe jookt heur ’t hart naar ’t Afscheidswoord Hoor! ’t luidt als ginds uw werk duur’ voort.” Zij staat reedswaar zij ’t overschot Van ’t Web geborgen heeft; Maar slaat vergramd door ’t Spinneweb Dat voor de bergplaats zweeft En ’t eerste Werk, door haar gedaan, Houdt straks met eindloos ragen aan Hoog stapelt zich heur Fijner Web En maakt steeds plaats voor meer; Enroert een hoop den zolder aan Een nieuwe klimt alweer levenswijsheid geeft in den strijd rondom. En ’t Rag berst, als de kim zich sluit, lezers ons aan L op de schoolbanken Dit feit is eergister te Berlijn in het Tuighuis met een feest herdacht. De Keizer hield daarbij een toespraak tot de officieren. Hij herinnerde aan het verval van het leger in het begin der eeuw, totdat de invoering van den algemeenen dienstplicht en vooral de leger- organisatie van Wilhelm den Groote Duitsch- land’s eenheid en Dutschland’s macht vestigden. Evenzoo zou hij pal staan om de reorganisatie der vloot door te voeren, opdat de marine met het landleger op gelijken voet zou komen te staan en Duitschland zich door haar een in het buitenland nog niet bereikte plaats zou kunnen verwerven. FRANKRIJK. Bij de Kamer zal zoodra zij weder bijeenkomt, bet aangekondigd wetsontwerp betreffende de kustverdediging, de weerbaarheid der koloniën en uitbreiding van de vloot wor den ingediend. De kosten daarvan worden op 120 millioen fres. geraamd. Voor uitbreiding van de vloot zijn reeds 105 millioen op de begroeting uitgetrokken. In eene vergadering van den ministerraad van Buitenlandsche Zaken medegedeelddat de hangende geschillen met China overeenkomstig de eischen der Regeering waren geregeld. ENGELAND. Koningin Victoria ontving de vorige week den heer Conyngham Greene voor de eerste maal sedert zijne terugkomst uit Pretoria. Zij vroeg hem naar vele bijzonder heden omtrent de Transvaal en wilde vooral een en ander weten aangaande mevrouw Kru ger. De heer Greene was door ongesteldheid verhinderd geweest vroeger bij H. M. te komen. In antwoord op den Nieuwjaarswensch der inwoners van Kimberley, seinde koningin Vic toria aan kolonel Kekewich »lk ben diep bewogen. Met bewonde volg ik de vastberaden en moedige verdedife. van Kimberley, maar ik betreur het onvermij delijk verlies van menschenlevens.” De Morning Post publliceert een interview, dat een Duitsch geneesheer te Cairo met den Sirdar Kitchener heeft gehad. Kitchener was van i wel een jaar zou duren Boeren te onderwerpen, minstens 150,000 man noodig waren. Hij wierp de verantwoordelijkheid voor de nederlagen op de Jingo pers en de ministers, die den oorlog voorstelden als een militaire wandeling. Hij deed Sir William Buller, den in onge nade gevallen militairen bevelhebber in de Kaapkolonie recht wedervaren. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Te Weenen hebben de Hongaarsche ministers eene bijeen komst gehouden om daar te beraadslagen over het voorstel van den heer Szell, dat de nieuwe Quote door den Keizer slechts voor een half jaar mocht worden vastgesteld. De heer Szell stelde zulks voor, omdat de mogelijkheid bestaat, dat afzonderlijke deelen het Ontwerp-Vergelijk door den Oosten- Dit de Keizer heeft voor Hongarije, voor een Wat men daar nu ook tegen meent te moeten en te mogen zeggen, eene waarheid is en blijft het, dat de gewone openbare lagere school voor hare getrouwe bezoekers een schat medebrengt, die voor bet latere leven dikke rente afwerpt en Zoo herinnert een onzer gedicht van Staring, dat we leerden en getiteld is: het bezoek van Fohi. Zijn en ons geheugen raadpleegendgeven we het zeer te waardeeren stuk hier in zijn ;vollen omvang. z Daar reisde een Man ('t is ver van hier Voor jaar en dag gebeurd) Zijn rug was krom zijn baard sneeuwwit Zijn schaamle rok gescheurd Door ’t avondduister liep zijn baan Op ’t hutjen van een’ Weduw aan. Behoefte woont daar bij de Vlijt Madr gastvrij is ’t onthaal Geen’ laafnis faalt den Reiziger, Geen krachtherstellend maal En 't leger, voor hem toebereid Heeft, die ’t hem bood, zich zelve ontzeid. Een Kleeddat ’s Grijsaards kleed vervang’, Voltooit zij in den nacht. De Weefster neemt het van een Web Dat op den koopman wacht En legt het, eer het donker zwicht, Ter sluikwaar ’t afgedraagne ligt. Bij T baangekraai vertrekt heur Gast Met dankbre erkentenis. Hij spreekt: >God loone u!” maar Wat baar een raadsel is IHet luidt»En ’t geen gij eerst begint Duur’ voorttot weer de dag verzwindt.” De Weeuw staat peinzend op dit woord Doch ledig bleef zij niet: Zij meet, wat van haar Webbe nog Tot koopwaar overschiet; We hebben hier derhalve te doen met een paar lotgenootenbeide weduwen en met een rechtvaardig rechter. Welk een onderscheid ontdekken we tusschen deze beide weeuwtjes. De eene arm, do andere rijk en tochde rijke arm en de arme rijkDe eerste geeft uit bestwil, de medelijdende ziel helpt, waar hu’p noodig is, zich zelve veel ontzeggendwaarop ze billijk aanspraak mocht makende tweede teekent het beredeneerd, inhalig schep seldat, om voordeel te trekken, toch nog door een ander de kastanjes uit ’t vuur laat haten. De rechter oordeelt en geeft ieder naar zijn werk. De arme, eerlijke, welmeenende vrouw j kan meten van den vroegen morgen tot den laten avond en wint een schathet inhalige, rijke wijf mag evenzeer standigheden meten en i van verarmd, rijke wijf en onder dezelfde om- owel een web van fijner, daar volgt ja van de fijnste soort, en, ofschoon ze niet verarmd, ze wint er toch niets bij. De berg spinrag loont de moeite niet. Dankt de een voudige gelukkige zielde tweede mag zich schamen van het hoofd tot de voeten. Eene levensles voor de nieuwe eeuw 1 Moge de hoofdmacht der reine welwillend heid behoorenI I FKI iimii loomiiisuM. NIEUWS- EN WIEin’EVIIE- I I 4 't' UITGEVER: i. 1 I I h I L 1 7 L 0 I iB,

Friso nl | 1900 | | pagina 1