j 0 1 ZATERDAG 6 JANUARI 1900. No. 3. Nieuwstijdingen. ■■I Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ver- Het is echter de vraag of hem dat zal Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM zen en 2 gedeeltelijk ingewilligd. In hooger beroep in burgerlijke zaken wer- zegen De beide mannen klommen op de kap van opening Het Galabal ten Hove. Langer nog dan gewoonlijk was de file van rijtuigen die de gasten van H. M. de Koningin naar het galabal ten Hove bracht. den opkooper te vervolgen, die beweerde steeds I tegen de volle waarde te hebben gekocht. Bekl. noemde als aanleiding tot zijn daad zijn te hoog opgevoerd huishouden en ongeoor loofde betrekkingen. Het Openbaar Ministerie vorderde bekl.’s I r Alle gloeilampjes zijn aan de aanwezige orna menten bevestigd, zoodat van het deftige karakter van het Paleis niets is verloren gegaan. In Mei is met de installatie onder toezicht van door de firma Siemens en Halske begonnen, en in Nov. was men gereed met het zeer ge compliceerd geleidingsnet. leden van den Haagschen gemeenteraad, leden der rechterlijke macht, leden der departementen van algemeen bestuur, opper-, hoofd- en verdere officieren der land- en zeemacht, waaronder van het Indische leger en de schutterij. vonnissen in hun geheel bekrachtigd, waarvan Nog werden opgemerkt de Turksche gedele geerden ter Vredesconferentie Nourey Bey' en Turkhan Pacha, benevens de oud-minister resident jhr. Van Eijs, de consul-generaal van den Oranje-Vrijstaat, dr. Muller en de gezant der Z.-A. Republiek dr. Leyds. Door twee orkesten, de Kon. Militaire Kapel en i' lichting van het Paleis. Zooals men weet werden vroeger in de balzaal waskaarsen ge brand, terwijl nu alles electrisch is verlicht. Meer dan 4000 gloeilampjes zijn door het ge- 31 echter onder verbetering of aanvulling der gronden6 beklaagden, die in prima waren i vrijgesproken of van rechtsvervolging ontslagen, werden schuldig verklaard en veroordeeld; 18, Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 8S cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. onveranderd. In zijn telegram aan de Engel- sche regeeringvoegt de generaal er bijdat hij met een kleine versterking wel in staat Met groote plechtigheid hoopt te zijn de Boeren uit Colesberg te drij- Ook namens de ven. Het is echter de vraag of hem dat zal het hooger beroep inhielden 23 arresten i na gehouden pleidooi en 2 na gehouden getuigenverhoor. In de St.-Ct, van 1 tot 3 Jan. wordt l herinnerd, aan de in 1900 te houden cursus van stenographic. Aangifte tot het bijwonen dien cursus moet, in de maand Februari, in van de Stenographische Inrichting, C. A. Steger, ging, 2 werden ten deele vrijgesprokenten i van 10 werd de straf verzwaard, ten van 37 verlicht; ten aanzien van 5 6 Januari 1900. Frede op lerde, Sj. de Zee. It minskc- hert, W. P. Yetris drankjes no. twa en de ütwirking er het rijtuig en werden door spoedig toegeschoten hulp geredmaar toen men met een roeiboot naderde om ook de anderen te redden, kwam men te laat. Vier lijken werden op het droge gebracht. Ook het paard verdronk. Het ijs. Het ijs op de Friesche kusten is door den laatsten storm losgemaakt en door het Friesche gat naar zee gedreven. De stoombootdienst EnkhuizenAmsterdam wordt weer geopend. Een advertentie in de N. R. Ct. meldt het faillissement van Jan C. de Vos, mede directeur van het gezelschap Le Gras en Has pels. Naar de N. R. Ct. verneemt, is mevrouw Noordewier-Reddingius, na haar zingen te Hei delberg, door mevrouw Cosima Wagner aan gezocht zich voor haar in Bayreuth te laten hooren. Mevr. Noordewier heeft echter ge weigerd, daar zij zich in geen geval aan de dramatische kunst wil wijden. Het blijkt nu meer en meer dat de operaties van generaal French in de omgeving van Colesberg nog alles behalve tot een over winning der Engelschen geleid hebben. Hij heeft Colesberg nog niet bezet en de Boeren hebben hun stellingen behouden. De positie van 1 tot 3 nren des namiddags. Schriftelijke inlichtingen worden niet gegeven. Onder de officieele berichten vindt men melding gemaakt van G. A. Vorsterman van Oyen, hoofd eener ge meenteschool te Aardenburg, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dit geschiede, dewijl genoemde heer 40 jaar die functie waarnam. werd dit jubileum herdacht. of preparatoiren aard wezen. den intendant jhr. Hoeufft van Velzen Bij 20 dezer eindarresten werden de von- nissen des eersten rechters bevestigd, bij 10 de vonnissen geheel of gedeeltelijk vernietigd, terwijl 2 arresten de niet-ontvankelijkverklaring van L_. 2 Met 1 Januari zijn afgeechaft de borg- werden gewezen ■klifnn vnni» amhfpnarpn on hoanihton hii Ha a__ het feit, dat de heer i i van French isaldus wordt officieel gemeld schuldigverklaring aan diefstal en zijn veroor- j Het Paleis was prachtig versierd en schitte- deeling tot 2^ jaar gevangenisstraf, rend verlicht, terwijl in sommige zalen nieuwe schilderijen tot bezien noodigden. Ter weers zijden van den ingang der balconzaal zag men I het levensgroot portret van H. M. de Koningin- Moeder door Willy Martens en het admiraals- portret van wijlen Z. M. Koning Willem III van dezelfde band. In een het Hollandsch Diep door Van Dommelshuizen opgemerkt, waartegenover de Inhuldiging in de Nieuwe Kerk van Ten Kate hing. In een der benedenzalen hangt een schilderij van prof. Van der Waay, dat in grootere afmetingen hetzelfde voorstelt. Op het hofbal waren o.a. genoodigd leden van het civiele militaire buis van Hare Majes teiten, leden van het corps diplomatique, leden van hooge colleges van Staat, leden van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland en de j den 6 arresten van incidenteelen, interlocutoiren I of preparatoiren aard en 32 eindarresten ge- De verdediger, mr. Slingenberg vroeg een I zachte straf, wegens de verleiding waaraan zijn cliënt door het gemis aan controle was bloot gesteld. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjuchl." ander salon werd de vlootrevue op gelukkenwant ook de Boeren krijgen voort durend versterking. De geest in de Kaapkolonie. De Kaap- sche correspondent van de Arnh. Ct. zegt in zijn laatst ontvangen brief, dat twee dingen in de mail uit Europa zijne aandacht hebben getrokken. Het is een feit, dat velen branden van ver langen om het gehate juk af te schudden; alles gaat echter geregeld, systematischalle hooge ambten zijn immers in banden der En gelschen zelfs de ministers dansten naar de pijpen van sir A. Milner; neen, van het noorden zal het vuur van den opstand komen geen revolutie, maar verjaging van de Engel- schen, zooveel mogelijk zonder bloedvergieten, kalm en waardig, geen dansen om vrijheids- boomen, neen, God danken in ernst en kalmte met het geweer in de hand. Naar de Volkszeitung uit Hamburg ver neemt, loopt daar in marine-kringen het gerucht dat keizer Wilhelm met twee van de nieuwste slagschepen en twee kleine kruisers dit jaar een bezoek zal brengen asn Havre en van daar de Parijsche tentoonstelling zal bezoeken. Het bericht omtrent de bezetting door de Russen van de stad Herat in Afghanistan is niet bevestigd. Intusschen houden de ge ruchten dat Rusland in Afghanistan iets in den zin heeft aan. Zoo beweert de correspondent van de Standard te Odessa te kunnen ver zekeren dat nog 60,000 man Russische troepen in alle stilte naar de Afghaansehe grens wor- den gezonden, en dat alle officieren met verlof I uit garnizoensplaatsen in Middel-Azië terug zijn geroepen. De Paus heeftvolgens de Italië, zijn voor het hoogaltaar bij de plechtige j van het jubeljaar uitsprekende, de i formule urbi et orbi gebezigdwat sedert I 1870 niet geschied was. Bovendien waren tijdens de zegenspreking op uitdrukkelijk ver- l langen des Pausen al de deuren en bekken open, zoodat ook de Italiaansche troepen op het plein er in deelden. Een en ander schijnt, vooral in de Vaticaan- sche kringendruk besproken te worden. In den Dierentuin te Weenen is op Nieuwjaarsdag een oppasserniettegenstaande men hem had gewaarschuwd, in een leeuwen- hok gegaan om de leeuwen door een commu- nicatiedeur in een ander bok te drijven. Drie dezer dieren vielen hem aan en verscheurden hem letterlijk. Twee slagersknechtsdie toevallig tegen woordig warenwilden den oppasser nog red den drongen in het hokdoch kwamen te laatde man was reeds dood. Den len Januari heeft in het Russische district Acbalkalakgouvernement Tiflis, een hevige aardbeving gewoed, waardoor niet min der dan 10 kleine dorpen geheel werden ver woest. De gouverneur heeft bijzondere maat regelen genomen tot het verleenen van hulp; ook militairen zijn naar de geteisterde streken gezonden om bij het opruimen der puinboopen behulpzaam te zijn. De vrouw van »Slim Piet”. De vrouw van den Transvaalscheu opperbevelhebber, «Tante Joubert”, zooals zij vol liefde genoemd wordt op elke Boerenhoeve, is even gemeenzaam met den oorlog en zijn verschrikkingen als haar landbouwers werd de jubilaris gecomplimenteerd. Dank zij zijne bemoeiingen waren nl. verschil lende landbouw-instellingen opgericht. De Haagsche Omnibus-Maatscbappij voerde in het afgeloopen jaar 1,549,204 per sonen. De opbrengst was f 148,299,52|. De ontvangsten der Ned.-Ind. Tramweg- maatschappij waren in December f 27,500, tegen f 27,113 in December ’98. Huizers. Onlangs zijn door de rechtbank te Amsterdam eenige bewoners van Huizen veroordeeld wegens verzet tegen de overbrenging van een krankzinnige vrouw naar een gesticht, een verzet, dat het gevolg was van het onbe- vrouw van te voren door haar man was mishandeld. Thans zijn weer bij een broeder van dezen man de ruiten ingegooid en is ook nog een ander lid van deze familie gemolesteerd. Zes Huizers hadden zich wegens deze laatste feiten voor de rechtbank te verantwoorden. Vijf waren verschenenonder de beklaagden b' vond zich ook een der bij het vorige te Huizen plaats gehad hebbende feit veroordeel den. Het O. M. meende dat hier een strenge straf moest toegepast worden en req ui teerde tegen elk der beklaagden een gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden. Door den president der rechtbank werden daarop de beklaagden nog eens ernstig toege sproken. Dinsdagavond te 7 uur was de koopman A. van Alten uit Axel met zijn vrouw en twee kinderen, 4 en 7 jaar oud, benevens zijn zwager W. Schieman en diens vrouw naar Sluiskil gereden, om daar Nieuwjaar te gaan wenschen. Bij het huiswaarts keeren werd het paard schichtig en sprong het in ’t kanaal. tochten voor ambtenaren en beambten bij de Staatsspoorwegmaatschappij. De gestorte be dragen worden teruggegeven. I - Ter beurze te Amsterdam is het sensa- tioneele bericht ontvangen dat Rusland gebruik makend van den moeilijken toestand waarin persoon gedaan worden bij den directeur Engeland door den Z.-Afrikaanschen oorlog Stonnar.nhïsobo Inriobtino- C! A St< verkeert, Afghanistan is binnengevallen en pe Ruytërstraat 50 te Den Haag, dagelijks Herat bezet heeft. - -- Onder den indruk van dit bericht sloten alle markten flauw. Voor de Haagsche rechtbank stond eer- gister terecht de gewezen zilverbewaarder in het Koninklijk paleis Leblanc, ter zake van diefstal van gouden en zilveren voorwerpen uit de zilverkamer der Koningin, geschat op een waarde van eenige duizenden guldens. Het openbaar ministerie behield zich voor Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertontiên Din dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. die in prima veroordeeld waren, werden vrij gesproken of ontslagen van alle rechtsvervol- b,u6> de Schuttersmuziek werd muziek gemaakt. I aanzien beklaagden werden de vonnissen wegens infor- ’t bijzonder viel op de schitterende ver- aanzien maliteit vernietigd. Van de 11 verzoeken om gratie, waarop wezen gerucht dat de krankzinnige fen, v. Loon. Allinne sitte d. V. De twa riedlingen, Pytsje fen Nul- legea. Selskip «Gysbert Japicx”, J. J. Hoff «Dr. Eeltje Halbertsma” to Arnhem, G. R. Veendorp. De Dou en de Roazebeam, W. P. Koartswyl. Hwer pake syn blomballen bilannen (mei plaetsje), D. H. Z Bij het Gerechtshof te Leeuwarden wer den in 1899 in hooger beroep behandeld 164 strafzaken, waarin uitspraak plaats bad tegen Commissaris der Koningin in die provincie, de 209 beklaagden, van welke 14 zich in ver- - - - zekerde bewaring bevonden. Twee arresten werden gewezen ingevolge verwijzing door den Hoogen Raad. Ten aanzien van 117 beklaagden werden .de Al mill him FiiiBimi. liinis- Li un m iiaiii UITGEVER: In v uu ue 11 vtrzueKtu uui gruue, wuarup ’s Hofs advies werd gevraagd, zijn 9 afgewe- heele Paleis van kelder tot zolder aangebracht. r

Friso nl | 1900 | | pagina 1