r Hl 11 I 1 Het verheven Godsbegrip. WOENSDAG IT JANUARI 1900. No. 6. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. I k T IJ Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. den jammer en de zijn oog iaat gaan DUITSCHLAND. heid van het nieuwe, verliezen zij althans het zoo van Doch eerlijkheid 400 lijken gevonden Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUNI gemeente zullen worden ingewacht. Workum den 2 Januari 1900. T. M. ten BERGEBurgemeester. J. OUDEBOON, Secretaris. maal gehoord hebben, bijna de aantrekkelijk heid van het nieuwe, verliezen zij althans het m uui tcgcuwuviuigc uuivpa .wee uuiou ui langwijlige van het alledaagsche. De heer vrienden óf vijanden moeten zijn en het was Deschanel weet uitstekend zijn woorden te taansche sociaal-politiek, deze verzekering be perken tot de fabrieksarbeiders. De rechterzijde en ook de minister van Binnenlandsche Zaken waren echter beslist tegen dit laatste De minister kon, zeide hij, niet te den en naten telt, waarmede ze trachten uit te blazen, als men let op de ver- -- woestingen overal aangebraebt met vernieling van kostbare werken des vredes, als men daar dat is zeker. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van moedwillig aangebraebt WORKUMbrengen ter kennis van belang- hebbenden, dat de VORDERINGEN ten moet aannemen, laste der gemeente, over 1 vóór den 1 Februari e. k. ter Secretarie der genomen, J Li. .„illzA Prijs per kwartaal 70 cent franco per post8& cent PBIJS der ADVEB.TENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel nceer 71 cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. van -1 en bedriegen. Oprechtheid verhoogt een volk. de zonde is een schandvlek Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. kiezen en wendingen te vinden, die verpoozen en innemen voor de gedachten. Met grooten tact raakte hij aan roeringen van het afgeloopen jaar. strijd over Dreyfus en al wat er uit geboren werd wilde hij slechts het edele, het verhevene zien bij wilde slechts zien, hoe de één voor zijn ideaal van gerechtigheid, de ander voor de militaire kampte hoe geen van beiden lage zelfzuchtige belangen najoeg en in die overeenstemming van het nobele van beider bedoelingen vond hij de kiem eener aanstaande verzoening. Hij schetste een voortreffelijk beeld van den i Kamerpresident. En zijn schets had dubbele waarde, omdat hij ons in het afgeloopen jaar het beeld in werkelijkheid wist te vertoonen. Hij sprak woorden van bemoediging, woorden gadering naar kauiv.M.u^ zeer j delegeerde Hollo waarschuwen tegen de gevaren, die door zulk een partijdigheid zouden ontstaan. Nog meer dan anders zou op deze wijze het platteland worden ontvolkt, door een nog grooteren trek van arbeiders naar de steden, en daartoe wilde de minister nimmer de hand leenen. FRANKRIJK. Door de toespraak van den heer Deschanel, als opnieuw benoemd Kamer president, heeft bij zich de hem met zulk een groote meerderheid toegekende eer waardig bewezen en tevens getoond, dat hij niet alleen als president der Kamer, maar ook als lid der «Académie fran^aise” op zijn plaats zal zijn. Goede denkbeelden over staatkunde werden gehuld in den fijnsten, acadómischen vorm. Hij sprak verstandig en hij sprak mooi. Zoo uitge drukt verkrijgen waarheden, die wij al honderd- in zijne Manchester redevoeringen heeft erkend”. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de ver- van de Hongaarsche Delegatie is, naar aanleiding van een gezegde van den ge- die meende dat de sympa thieën voor het Drievoudig Verbond in Hon- garije merkbaar koeler werdendit Verbond ter sprake gebracht. De minister van Financiën Von Kallay was het met de meening van den heer Hollo niet eens. Wel deelde bij niet de opvatting, dat het Drievoudig Verbond ook industrieele en handelsbelangen omvatten moest, maar uit een politiek oogpunt achtte hij het van groot ge wicht. Het Verbond diende in de eerste plaats ter verdediging en verplichtte de partijen tot zekere diensten jegens elkander. Er kan hier, zeide de minister, noch van supprematie, noch van ondergeschiktheid sprake zijner bestaat veeleer een bondgenootschap, waarbij alle rechten en plichten naar mate der innerlijke kracht van partijen verdeeld zijn. De beer Von Kallay was van oordeel, dat in het tegenwoordige Europa twee buren óf men als edeler, als reiner boven zich stelt, nu moet de meerdere dit toonen in en zijne werken. In dit opzicht moest er menseben en i een edele wedijver geboren zijn van onder u wil zijn, bij zij de dienaar van allen Die Meester was de stichter van I dom en dit Christendom diende dus de drager verweet het te zijn van de beginselen der dienende liefde. I «Hebt uwe vijanden lief, zegent hen, die u vervloeken, doet wel dengenen, die u haten, enz., enz. Och die Bergrede is waar? Overbekend zeker, maar worden hare voor schriften nageleefd, worden ze betracht Als men tenen in het haar vliegen, als men de duizen- F nog eens duizenden bommen en gra- bovenaan. elkander het licht redden. hebben. Alvorens de Rijksdag voortging met de behandeling der begroeting, werd er eerst eene discussie gehouden over het voorstel van den heer Von Stumm om de wet tot bescherming van arbeiders aan te vullen met eene verzekering van weduwen en weezen der arbeiders. Ook het Centrum was dit in beginsel eens te van vertrouwen, woorden van hoop, die opwek kend klonken en fraai. ENGELAND. In afwachting van, zoo zij natuurlijk hopen, betere berichten, richten de Engelsche bladen van allerlei kleur vinnige aanvallen tegen den minister Balfour wegens zijne te Manchester gehouden redevoeringen, waarin hij de Regeering en inzonderheid het departement van Oorlog trachtte te verdedigen. Hij gaf wel toe, dat er vergissingen of misre keningen waren begaandoch beweerde dat niemand die bad kunnen voorkomen. Dat nu wordt van allerlei zijden stellig ontkend. De Times b. v. houdt vol, dat de Regeering had weten welk een geduchte vijand de Boeren waren, hoe zij zich hadden voorbe reid en van welke beteekenis het was een niet j anders dan bereden vijand tegenover zich te In plaats van dat te beseffen, ant woordde de Regeering in October op de vraag uit de koloniën, welke hulptroepen verlangd werden«Liefst onbereden infanterie”. De Daily News eindigt een artikel over een en ander met de woorden «De natie zal zeker de gemakkelijke leer van de heer Balfour niet beamen, dat niemand s laken is omdat iedereen is te laken. Het is de Regeering, die verantwoordelijk is voor de leiding van den oorlog en die zal moeten i boeten voor het gebrek aan doorzicht, voor de zijn oog laat gaan over den jammer en de ellende in honderden huisgezinnen der rouwe en eindelijk, als men, om van andere zaken niet te spreken, lat er «ruwe, onbeschaafde het dienstjaar 1899, Heidenen in dienst van het christendom worden waar dit den Mammon aanbidt ter I wille van het gouden kalf, dan ja, dan zou men zich schamen een christen te zijn. Immers tegenover iederen Heiden mag men zwijgen, onmiddelijk zal hij ’t pleidooi winnen door te wijzen op de gebleken feiten, dat de mannen der zoogenaamde dienende liefde niet anders zijn dan ellendige huichelaars, wier ziele zwelt bij haat en wraak, bij geld- en bloed- Hoe onttakeld staat het verbeven Gods begrip daar, de Christus zelve zal zich schamen zijne volgelingen Daar is gezegdGod heeft den mensch ge- I dorst, schapen. Daar is ook gezegdIeder mensch schept over zich zijn God En een derde wijsgeer voegde er aan toe Geen belangrijker voorwerp van i den mensch dan de mensch zelve. En waarlijk het is veelal moeielijk onder de menschen de werkelijke menschen te onder kennen. Zoo in ’t klein, zoo in ’t groot, zoo om ons en verre van ons, zoo nu, als weleer. «Ken u zelve I” sprak nog een geer en hij wees er gewichtigste van alle andere kennis is. «De mensch is van leeraarde de Duitsche schrijver Asmann, voegde er is van nature godsdienstig.” De waarheid vooral van is ten allen tijde en overal gebleken. Heidendom heeft zijne Goden en offers, waarvoor Christenen zullen moeten onder doen. En toch zien deze met m «Politiek, Je maakt me ziek 1” En die politiek met al hare achterdeurtjes is een onding. Tot heden is ze gebleken een overbekend, niet samenraapsel van leugen en bedrog, van be- geeren Eerlijkheid overal. Doch eerlijkheid van Geene arglistigheid kan een bewind Ook daar geen begeeren over het vooraanzitten in de Synagoge. De behartiging van het algemeen belang sluit lafheid buiten, Tegen den nacht doet men deur meedoen om al wat edel en goed is, te be vorderen. De geest van ’t Christendom leeft en uit zich op zijne wijze, niettegenstaande de satellieten van god Mammon. Verheffend is het te lezen van kloeke, edele daden van zelfopofferingvoortgesproten uit reine menschenminverheffend en meer dan dat, te ontwaren, hoe de gruwel van het barre meer en meer moet zwijgen voor de Het ver- van ’t militairisme moet ’t afleggen Merk- eeuw. De met den voorsteller, maar terwijl de heer v. Stumm eene verzekering van weduwen en weezen van alle arbeiders wenschte, wilde de heer Hitze, als woordvoerder van de ultramon- feilen en misrekeningen, die de minister zelf en vensters dicht en evenzoo heeft men recht zich bij aanval te verdedigen. Een goed ge oefend korps, zoowel te land als ter zee is en blijft voor ons eigen Vaderland noodig. Ook voor ieder ander land, mits onder dezelfde conditievoor de verdediging. Maar als ter I wereld ooit weder eene vredes conferentie zal worden gehouden, dan adviseeren we te Lon den en men neme daar de bepaling op, dat alle staten plechtig beloven nooit aanvallender- of tergender wijze op te treden. Mars en Mammon zullen er bij verliezen, dat is zeker, maar de wereld zil er bij winnen en bovendien het verbeven Godsbegrip. Wellicht zullen we komen tot den toestand van ééne kudde onder behooren te éénen Herder. H. Evenwelals ge aalmoes doet, doet dat in studie voor ’t verborgen. En daar openen, de wijde wereld rond, de geldzakken zich als van zelve om den nood van zoovelen te lenigen, die door god Mars getroffen zijn. De dienende liefde onmiddelijk achter den ruwen geweldenaar. Dat doet het harte goed wij wezen er reeds vroeger op. Bij de vierde wijs- waarneming van deze keerzijde der medaille op, dat de zelfkennis de j schijnt opnieuw de ster uit ’t Oosten en ver licht het christendom. Aangenaam is het te nature een gezellig wezen” vernemen, hoe zelfs de weduwe haar penningske en hij j geeftde Christus in een hut geboren in éénen adem bij «en de mensch heeft wellicht in de hutten dan ook de een voudigste, zeer zeker de meest oprechte vol de laatste stelling gelingen. Zelfs het volgens hem wenschelijk dat, wanneer er twee buren zijn, waarvan de één zeer machtig is geworden, beiden met een derden bevriend zijn, de beslom- RUSLAND. De correspondent van de Times Van den te Odessa meldt dat er groote behoefte is aan levensmiddelenkleederen en brandstof in de districten van den Kaukasus die door de laatste aardbeving geteisterd zijn. De gouverneur van den Kaukasus heeft een bataljon soldaten ge zonden om de eerste hulp te verleenen. De Tsaar heeft boven aan de inschrijvingslijst ge- teekend met 50,000 roebels. Men heeft reeds en men schat dat ten minste 1000 menschen zijn omgekomen. Aan de Perzisch-Turksche grens moet een ernstig grensconflict zijn uitgebroken. Bijzonder heden ontbreken nog. Het Zonetarief schijnt goed te werken. De Daarmede willen we evenwel de meer ge. brengt dezen zegenden met aardsche goederen niet uitsluiten. Ook onder dezen, zoowel als onder vele der medelijden op aristocratische familiën heerscht een warm be- gene neer en beijveren zich om den zegen des grip van recht en onrecht, en zij de stillen Evangelie’s aan alle creaturen der aarde te in den lande, zijn niet de minsten in het brengen. Het Godsbegrip der Christenen is in eigen oog ook verre verheven boven dat der Heidenen (onder dezen laatsten uaam te ver staan ook alle volgelingen van Boeddha, Con- futse, Zoroaster, Mohammed en wie er meer zijn). Over dit min of meer verhevene willen we niet twisten, evenmin als we willen tbeolo- giseeren. Maar we willen er op wijzen, dat men overal, waar menschen wonen, iets ver- geweld heerlijkt, iets vereert, iets aanbidt ook, wat stem der waarheid, der oprechtheid. En guide kleed door tegenover de eenvoudige boeren-pij. tusschen waardig verschijnsel der nieuwe menschen al sedert langen tijd j waarheid is eenvoudig en daardoor waar, lijver geboren zijn in den geest Ware de «hoogere” (lagere) politiek slechts den grooten Meester: «Wie het meeste in dezelfde conditie! Wat doet de wereld ook met die ellendige bet Christen- politiek 1 De Genestet zong ’t, of liever bij V 1 k Mïooommii. NIEUWS- EN IDWffiTIE- y DUUV101C VUU ÏUUL HCllCllJh voorbeeldigen onpartijdigen UITGEVEB: Onri Maar ziet, hoe christenen andere ebris- alle natiën.

Friso nl | 1900 | | pagina 1