ZATERDAG 20 JANUARI 1900. No. 7. N ieu wsti j dingen Dertigste Jaargang. 0 <- J Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM ten mms- n tin 11:11:\i ii iiiiiiiiiiiiiiiiii'i.nii. Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ob, eau. en Y i I dat men, om kiezer te blijven, zijn aanslag in de verschillende rijksbelastingen over bet afge- loopen dienstjaar vóór 1 Februari moet hebben voldaan. UITGEVER: «Onze commissie”, leest men in het prospec van sans zonder tijd Het tegen in 1898 f 125.082.511.57*, meer dus f 5.673.795 41*. het hoofd slingerde, en om j van zijn vroe Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7* cent. Bij abonnement is de pry's belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. commissarissen worden benoemd, welke dan eindelijk verkiezen bet eerste bestuur. Het D. vraagt waarom, indien deze acht heeren op deze omslachtige wijze wenschen plaats te maken vsor eene «strikt onpartijdige” en «hoog deskundige” leiding, zij dan niet getracht hebhen alvorens zich met hunne groene biljetten tot het Nederlandsche volk te wenden, zich vooraf van die «strikt onpartijdige” en «hoog deskundige” medewerking te verzekeren? Even onbekend als bet bestuur, is, naar het U. D. aanmerkt, de kassier, mede later door Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Aan H. M. de Koningin wordt de N. R. Ct. verneemt het verzoek gericht i om in den loop van dit jaar een revue te wil len houden over de visschersvloot der Zuider zee. Mocht H. M. dit verzoek willen inwilligen dan zou het mogelijk kunnen zijn dat een paar duizend vaartuigen bijeenkwamen. Waar wel aan herinnerd mag worden vin sans eau, wijn zonder water, zeker niet tot genoegen van den wijnhandelaar, die een slecht geweten heeft. Er heeft zich in Engeland een nieuw vredescomité gevormdbestaande uit invloed rijke «intellectueelen” van verschillende kringen. Voorzitter is de bekende afgevaardigde Court ney. Onder de bij de eerste zitting van het comité in Westminster Palace Hotel aanwezigen waren de uitnemende kenner van Zuid-Afrika Selous, lord en lady Coleridge, Sbaw-Kefevre, prof. Ward, prof. Beesly, Cobden’s dochter en haar man, de groote uitgever Fisher Unwinn enz. De heer Selous zeide in den loop der zitting: «Slechts dan zal de vrede komen, wanneer de volledige onafhankelijkheil van de beide Boereu staten gewaarborgd wordt.” Het comité heeft besloten een manifest te richten aan de bevolking, waaronder de beweging ten behoeve van het herstel van den vrede trou wens steeds vorderingen maakt. De Morning Post, de Globe en de Morning Leader verklaren, dat zij iederen dag een groot aantal brieven van geabonneerden ontvangendie zich uit spreken voor ’t sluiten van den vrede. De „Prins van Oranje”. Het stoom schip Prins van Oranje van Amsterdam naar wordt dan «bedoeld” eene andere commissie te benoemen, die weer een andere commissie van 16 personen voordraagt, waaruit in een Huizum benoemd B. Bouma en G. Tj. Stelpstra Naar de Tel. verneemtzal met 1 Mei a.s- het dragen van uniform verplichtend ge steld worden voor de ambtenaren der posterijen in de uitoefening hunner functie. Een snelle tocht. Het stoomschip Koning Willem I, van de Stoomvaartmaatschappij Ne derland, dat 27 Dec. van Batavia en 29 Dec. van Padang is vertrokken, arriveerde 17 Jan. te Genua en heeft dus het traject Batavia Genua via Padang in 21 dagen gedaan. die hier treden mag tegelijkertijd betreffende herberg, evenwel ondanks deze reclame slechte ervarin gen opgedaan, dan wreekt hij zich hiervoor, door juist het tegendeel uit het opschrift te lezen, n. 1. nul geen liek en priester mag ik mij het recht niet toe- eigenen om den Almachtige de beslissing van den tegenwoordigen strijd als het ware voor te zeggen. Ik begrijp de vaderlandsliefde niet, die zich een nationalen God, Engelsch, Hol- landsch of Afrikaansch vormt, en ik weiger op het altaar mijne nationale vooroordeelen mee te brengen onder den schijn van gebeden voor de zegepraal van het kamp, waarin ik mij en maatschappelijke positie be de algemeene vergadering te benoemen. «Ge woonlijk echter weten menschendie geld stortengaarnevoor zij bun inteekenbiljet invullen, waar dit geld heengaat.” De statuten zal men ook al later wel vaststellen. In elk geval zal, meent het U. D., ieder verstandig doen, alvorens zich met deze Emi- gratie-Maatschappij in te laten, het advies op te volgen, onlangs door De Standaard gegeven, en eerst eens af wachten hoe men over de zaak denkt te Bloemfontein en te Pretoria. Stenografie. De Amsterdamsche Steno- grafen-Club Oefening baart snelheid, heeft haar 4e jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Uit de jaarverslagen bleek, dat de Club in het afgeloopen jaar sterk vooruit was gegaan. Dit jaar is met goed goed gevolg een cursus van correspondentie schrift Stolze-Wéry opgericht. De bibliotheek bevat op het oogenblik 80 De Club heeft zich aangesloten bij bet «Verband Stolzescher Stenografen Vereine”. Eerste secretaris is de heer R. Citroen Jr., O. Z. Voorburgwal 171, te Amsterdam. IJs. Het postverkeer met Urk heeft nog geregeld plaats. De visschersvaartuigen moesten evenwel wegens het drijfijs weer de haven opzoeken. Niet altijd is de liefde bestendig van duur. Een landbouwer uit Zuidlaarderveen begaf zich met zijn broeder naar Hoogezand en nam zijn weg over Nieuw-Compagnie, alwaar zijn vroegere beminde woont. Nauwelijks was bij hare wo ning gepasseerd of bij werd door haar geroepen, om even binnen te komen, waaraan door de beide broeders gevolg werd gegeven. Toen ze echter binnen warenontstond er spoedig woordentwist tusschen de beide families, waarop de gebr. zich wilden verwijderen, doch hierin werden verhinderd doordat de broeder van de ex beminde de deur grendelde. Schoonpapa in spé greep den landbouwer bij de kraag, Het Utrechtsch Dagblad zegt, de prospectussen lijke woorden en circulaires van eene i nader bekende heeren bestaande zich noemende gere beminde eenige klappen met de pantoffel, die misschien eenmaal bestemd is geweest om hem er onder te krijgen. De beide broeders, op tegenweer bedacht, trokken het mes en nu werd de deur geopend en konden zij vertrek ken. Buiten de deur gekomen bestookte Grietje haar vroegeren beminde nog met een lyddiet- bom in de gedaante van een pot rijstenbrei, waardoor zijne kleeren nogal eigenaardig be schadigd zijn. De R.- Katholieken en de oorlog. Men schrijft aan liet Centrum uit Rome, dd. 13 Januari De Catholic Times publiceert twee brieven van Engelsche Katholieken, die op eerbiedige wijze, maar met kracht protest aanteekenen tegen het rechtvaardig verklaren van dezen oorlog met de Zuidafrikaansche Republieken zooals zij in het laatste herderlijk schrijven van den Aarstbisschop van Westminister meenden te vinden. Eén hunner is dr. William Barry van Dorchester, die zegt als volgt Ik kan voor den vrede bidden en zulks doe ik; ik kan God vragen, dat Hij ons beware van wat niet hoogst noodig is om ons te verbeteren en te genezen van de ondeugden, hebzucht, en gierigheid, welke onder ons heer- schenik kan uit ganscher harte bidden in de eenige betamelijke wijze van spreken God verdedige het recht 1 ik als Christen, Katho- door geboorte vind.” Het andere protest luidt aldus «Als Katholiek hoor ik eiken Zondag de H. Mismaar ik protesteer, als men mij van den kansel een op Christelijke wijze verkneed jingoisme wil opdisschen. Uwe Eminentie weet dan niet, dat onder de Katholieken er velen zijn, die dezen oorlog voor onchristelijk en on gerechtigd houden?” enz. Het ongetint Katholieke Romeinsch dagblad La Voce della Veritd, waaraan wij dit ontleenen, zegt, dat waarschijnlijk in den loop van het getal dier protesten legio zal worden. spijt ons, dat die het edel gemoed van Z.Em. den kardinaal Vaughan leed doen, maar wij kunnen niet nalaten, daarvan melding te maken als welsprekende betuigingen der denkwijze van vele Katholieke Engelschen. Een Lolharingsche curiositeit. door voor men j wijzen op de verbetering van het totaal der - I Rijkstelegrafen, zijnde f 2.003.300.83, tegen naar f 1.652.171.58 in 1898. Vergelijken we nu de opbrengsten over de maanden December in beide dienstjaren, dan waren die van 1898 f 12.174.050.75*, en dus hooger dan in 1899, zijnde f 12.082.054.32. Het verschil is voornamelijk te zoeken in de directe belastingen, de rechten van invoer en de accijnzen. ..«ai aau uo.uuciu mag nuiucuDe totale opbrengst der middelen in 1899 is aan de bepaling der kieswet, die voorschrijft, overtrof de raming met f 5.759.211.99. De gemeenteraad van Leeuwarderadeel heeft tot vader en moeder in het Weeshuis te met 6 tegen 7 stemmen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift 20 Januari 1900. Us Keninginne op ’t iisIn Friezinne yn hadden IDEN Haech. De Froastkening komt 1 Jan deel de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten FEN E Gaestmar. Kald en waerm, A. S. M. met f 5.861.889 80* tegen f 5.583.024.11* in 1898, de vermogensbel. met f7.240.669.43* tegen f 7.038.063.01* in 1898, en het recht op de mijnen met f 7723.94 tegen f 7334 02 in 1898. Grondbel. steeg tot f 12.469.378.40* tegen f 12.361.292 57 in 1898, waartegenover het personeel daalde tot f8.456.169.18* tegen f 8,479.081 02* in 1898. De directe" belas tingen waren geraamd op f 33.216.245 gingen dus f 1.819.582.77 daarboven. Ook de rechten op den invoer overtroffen de opbrengst van 1898 en de raming. Het totaal was f 9.175.188.68* tegen f8.784.702.61 in 1898 bij een raming van f 8.816.950. te Hallum. B. en W. hebben voorgesteld om aan den heer J. Aalderink, le beambte ter Secretarie, aan wien zjj op verzoek wegens gezondheids redenen met ingang van 1 April een eervol werken, ontslag hebben verleend, een pensioen toe te kennen van f 520.welk bedrag gebaseerd 1 is op de berekening, die ten grondslag aan eene pensioenregeling van gemeente-ambtenaren, welke zij eerlang den Raad zullen aanbieden. Nu wenschte de heer Buma dat voorstel af te TA t,... wachten. Na discussie, waarbij geen der leden Riiksmiddelen. De Rnksmiddelen brach j o™ f ï>ch tegen de pensionneenng zelve verklaarde, over het jaar 1899 op f 130.756.306.99 i j j u u J - r I werd de motie van den heer Buma aangenomen Deze toeneming der ont vangsten is aldus over de verschillende belas tingen verdeeld „Sljucht en Rjucht. Directe belastingen f 34.035.827.77 tegen f 33.468.794.74* in 1898. Daarin 1 Gaat men een der Lotharingsche dorpen, die nog het grootste deel Fransch zijndan leest op verscheidene uithangborden der herber gen het volgende raadselachtige opschrift: 0 20 100 hetwelk de Fransche boer leest als oh vingt cent wat volkomen gelijk klinkt als au vin sans In zooverre dit opschrift, voor den dorstige, «in den wijn zonder water” binnen- een aardige woordspeling en een groote aanbeveling voor de Heeft de Lotharinger Wier, Sj. de Z. Antwirden op ’e fragen. De kroechhalder, Th. v. d. S. In liepe set, J. P. A. Twa fragen, G. R. Veendorp. - Koartswyl. Forieniging «Velstra”, Am- sterdam. Hwer pake syn blomballen bilan- nen (mei plaetsje), D. H. Z. De Nederlandsche Emigratie Maatschappij, terwijl de dito schoonmama hem allerlei liefe- i naar 1 uit acht haar niet de maat vol te meten kreeg hij aanAo TinomnnHi. pere beminde eeniee klannen mi «de werkcommissie”, «namens” eene zich niet noemende «Commissie voor de Ned. Emigratie- Maatschappij”, naar de snippermand te hebben i verwezen. Maar nu de propaganda wordt Ook de accijnzen deelden over T899 in den j voortgezet wil zij verder gaan dan deze stille vooruitg. door een opbrengst v. f 47.362.915.67 negatieve beoordeeling. tegen f 46 905.712.20 in 1898, bij een raming Deze heeren vragen vier millioen in aan- van f 45.600.000. Het meest bracht tot die deelen van 10, 100, 500 en 1000 gulden stijging bij de opbrengt van de suiker met voor eene «Emigratie-Maatscbappij”, waarvan f 659.433.88*, terwijl ook die van het zout, het bestuur nog moet worden gekozen, bieren en azijnen en het geslacht er in deelden. Wijn en binnen- en buitenlandsch gedistilleerd tus, treedt af zoodra de eerste vergadering liepenterug, het tweede zelfs tot f25.726.781.14 deelhebbers plaats heeft; deze vergadering tegen f 26.095.887.65* in 1898. Gouden en zilveren werken gaven een ver- hooging van f 14.442.01. ro_, De indirecte belastingen hadden een ruimen nieuwe of tweede vergadering (van wie?) 12 voorsprong op 1898, toen zij f 19.583.473 12'. bedroegen, tegen f 22.934 817.99* in het af geloopen jaar. Deze vermeerdering werd groo tendeels veroorzaakt door de verhoogde opbrengst van het recht van successie en van overgang bij overlijden, zijnde f 13.446.648.47* tegen f 11.013.275.28*. Dan volgen de registratie rechten die een surplus geven van f 635.620 41 De raming bedroeg f 20.732.000 tegen f 19.583.473.12* in 1898. Onder de overige middelen, die de opbreng sten van het vorig jaar overtreffen, valt te

Friso nl | 1900 | | pagina 1