3 t ggggg 1 fl 1 Onze weerbaarheid. „Het daghet in het Oosten." Officieel gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. WOENSDAG 24 JANUARI 1900. il Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Onze Financiën. Dertigste Jaargang. SIM'S- ffl 11)11 lillAlll iiuii mini niBsusn. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. de verscmnenc verbetering een woon groot is. t? UITGEVER» aanleiding mailbooten regelen. Volgens Duitschland 1. 2. 3. naam des lands, den dan ook om ingekomen stukken. een herschatter van Pry's per kwartaal 70 cent franco per post8fi cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Verschillende ministers hebben plannen ter voorgedragendie echter voor ’t i verworpen, hoofdzake lijk door ’t toedoen der kerkelijke partijen Daar worden wonderen dapperheid verricht door eenvoudige Boe- en daar wordt eene dicipline gehandhaafd tooneel stemt tot ontevredenheid, tot bezorgd heid. Men heeft zich in zijne vijanden” ver gist. Te Londen nu is opgericht eene Zuid-Afri- kaansche Verzoenings-Vereeniging met ’t doel, om aan ’t tegenwoordig conflict zoo spoedig mogelijk een einde te maken. Daarmede in verband staat de vorming eener Commissie tot het verkrijgen en openbaar maken van juiste berichten over ware toestanden in Zuid-Afrika. Men heeft dus begrepen, dat men om den tuin is geleid. Alleen juiste kennis der feiten zal Engeland doen zien, het verkeerde zijner tegen woordige handeling en het dubbelzinnige zijner houding om ter zake den hongersnood in Indië millioenen uit te geven om menschen in ’t leven te behouden, terwijl het voor Zuid Afrika even eens millioenen besteed, om menschen te ver nietigen. Juiste kennis is hier vooral noodig. H. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. republieken in Zuid-Afrika bewijst, dat er om standigheden kunnen komen waaronder men zich verdedigen moet. Lafheid en onverschillig heid kunnen nooit tot deugden verheven wor den. Ook onze eigene geschiedenis bewijst in dit opzicht genoeg. Er moet dus eene macht bestaan, waarop we kunnen vertrouwen en wij allen moeten deel uitmaken van die macht omdat we ook allen bij de handhaving van ons zelfstandig volksbestaan het grootste belang hebben. Terecht heeft dan ook onlangs de heer Lieftinck in de Tweede Kamer omtrent aangelegenheid een warm getuigenis af- dat we in de kolommen van dit blad VERGADERING van den RAAD der gemeente WORKUM op Vrijdag 26 Januari 1900, ’s namiddags te ure, ten einde te beraadslagen over de hier onder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE I. Notulen der vorige vergadering. II. Mededeeling van III. Benoeming van huurwaarde der localiteiten waarin krachtens ver gunning sterken drank in het klein wordt ver kocht, in de plaats van J:- U J*-• heeft. IV. gerlijk Armbestuur en deze Jan de Ruiter, die bedankt gelegd, in hoofdzaak hebben overgenomen. Vaststelling der begrootingen van het Bui- van het Stads Weeshuis I vag|. voor 1900. V. Adres van W. W. de Boer, agent van politie, om eene gratificatie voor het keuren van vleesch en visch in 1899. VI. Adres van H. D. van der Werf e. a. al- een solieden grintweg DUITSCHLAND. In den Rijksdag is in behandeling genomen de interpellatie in zake het in beslagnemen van Duitsche schepen door de Engelschen in de wateren van Zuid-Afrika. Eene zeer groote menigte was op de publieke tribune aanwezig, toen de heer Möller begon met de toelichting der interpellatie. Spreker begon met de aandacht er op te vestigen hoena den rooftocht van Jameson de Boeren-Republieken begonnen waren zich tot een strijd voor te bereiden en hoe alle na tiën, ook de Engelsche, aan de toebereidselen hadden meegeholpen. Duitsche schepen hadden geweren gebracht naar de Transvaal en Engel sche hadden daarheen kanonnen en granaten vervoerd. In dat opzicht had men elkaar dus niets te verwijten. Zoodra de oorlog was verklaardhadden echter alle agenten der Duitsche Oost-Afrikalijn bevel gekregen geen contrabande aan boord der schepen toe te laten. Desniettegenstaande werden drie mailbooten van deze lijn in beslag genomen door de Engelschen en de heer Möl ler meendedat deze in beslagnemingen een moesten zijn om de rechten van bij internationale overeenkomst te Meermalen is den liberalen ’t verwijt naar ’t hoofd geslingerd, dat ze de geldmiddelen van den Staat in de war stuurden. Telkens is het tegendeel op schitterende wijze gebleken. Ook weder in het afgeloopen jaar. De opbrengst der gezamenlijke belastingen over dat tijdperk bedroeg toch niet minder dan ongeveer een-honderd en-een-en-dertig-millioen gulden, of bijna zes millioen gulden meer dan over -1898 en nagenoeg hetzelfde bedrag boven de raming. Waar zulke uitkomsten worden verkregen, mag van liberaal wanbeheer wel geen sprake meer zijn, maar moet de erken ning volgen, dat de zaak onzer financiën op goeden leest is geschoeid. In ronde cijfers werd meer ontvangen door de bedrijfsbelasting f 300 000, de vermogens belasting f 100.000, bet invoerrecht f 300.000, den accijns op suiker f 700.000, dien op ’t geslacht f 100.000, ’t zegelrecht f 200.000, dat op registratie f 600.000, op hypotheek f 100.000, op successie f 2.400.000, de pos terijen f 300.000, de telegrafie f 350.000 en op de loodsgelden f 100.000, enz. Daarentegen bracht ’t gedistilleerd f 400.000 minder op dan vroeger. Opmerking verdient nog de omstandigheid dat de suikeraccijns het tot ruim de helft bracht van die op ’t gedistilleerd, ruim dertien mil lioen tegen bijna zes-en twintig. De medegedeelde cijfers geven te leeren. H. als ’t ningmeester en A. L. W. Seyffardt, oud-Minister van Oorlog te ’s-Gravenhageals secretaris. Derhalve geen bepaald ’t Plan bestaat overal in den lande afdeelingen ij—waar. op te richten, waar zich twintig leden aanmel- erplicht te zijn, den, wordt eene afdeeling gevormd. Personen van beiderlei kunne, dus vrouwen zoowel als mannen, boven de zestien jtren, kunnen leden worden. De contributie bedraagt minstens Zoo ongeveer luidde toen ons oordeel. En vijf-en-twintig cent per jaar, een bedrag zoo ’t is in hoofdzaak nog ’t zelfde gebleven, laag gesteldom allen in de gelegenheid te ’t Schreeuwen naar algemeene ontwapening, stellen tot deelneming. Nog dezer dagen werd hoe wenschelijk ook op zich zelve, verraadt de bericht, dat de toetreding van leden buitenge- grootste onkunde en mist alle begrip van woon groot is. VII. Vaststelling; van 1 gelden, over het 4de kwartaal 1899 VIII. Reclames in beroep tegen aanslagen in in werking getreden :’’de afschaffing het kohier van schoolgelden, over het 3de kwar- taal 1899 vaD P'aat8vervanging. Maar als deze zaak zoo ongeveer haar beslag heeft erlangdstaan VERGADERING van den RAAD der gemeente Hfmelümer Oldïphaert j en Noordwolde, op Zaterdag den 27 Januari 1900, des voormiddags te negen ure, precies. Punten van behandeling Ingekomen stukken en mededeelingen. Benoeming van een gemeente-secretaris Vaststelling van het primitief kohier van hoofdelijken omslag, dienst 1900. Koudum, den 22 Januari 1900. De Burgemeester, H. M TROMP. ’t Is nu zoo ongeveer negen-en-twintig jaar i ’t geheel valt te roemen en ieder man uit Wonseradeel bespraken. Zij handelden over zÖn plicht betracht, als van ons leger, voortgesproten uit persoon voor de zoogenaamde nationale militie bestuur, de vorming van een algemeene landsweer- Uitvoerig hebben we toen onze van terecht zal komen? Wij hebben goede verwachting. De Regeering zal er zich niet tegen verzetten, integendeel, wij meenen grond te hebben van te mogen aannemendat ze haar krachtig zal steunen. Immers zelve is ze reeds op den aangewezen weg voorgegaan door het militair onderwijs beschikbaar te stel len, daar, waar maar eenigzins de wensch daar toe werd uitgesproken. En als Regeering en Volk hand aan hand gaan tot bereiking van eenzelfde doeldan is er reeds eene macht geboren, die kracht van zich doet uitgaan. Hoe nu de jonge Vereeniging hoopt te wer ken, welke middelen ze tot bereiking van haar doel zal aanwenden, enz., dat zijn vragen, die eerstdaags ter beantwoording zullen worden voorgelegd. Voorloopig is het genoeg, op deze beweging te wijzen en de aandacht onzer lezers op haar te vestigen. Moge zij voor de toe komst bij behoud van een flink en degelijk kader, de zaak der algemeene verdediging tot eene goede oplossing brengendan voorzeker ie zr reeds veel gewonnen. II. er weer andere capaciteiten opdie dringend hervorming aanraden van onze cavalerie en onze artillerie, enz., enz. Nu zal wel nooit eene zaak volmaakt wor den, er b’ijven altijd verbeteringen noodig en dit is goed ook. Doch als de oorlogsgod groote offers vraagt, heeft men toch ook het recht daarvoor te eischen dat men minstens op de hoogte van zijn tijd is. De jongste oorlog heeft velen, ook ten onzent, de oogen geopend. van ren bij de meest mogelijke persoonlijke vrijheid die verbazing wekt, terwijl op de leiding over zon geleden, dat we in dit blad een drietal brieven der in een hinderlijk keurslijf te zijn gestoken, uit Wonseradeel bespraken. Zij handelden over zijn plicht betracht, als ware hij in eigen de afschaffing van ons leger, voortgesproten uit persoon een veldkornet. Het Duitsche leger de loting voor de zoogenaamde nationale militie bestuur, en dit mag meespreken, heeft en de vorming van een algemeene landsweer- er den grootsten lof voor over. baarheid. Uitvoerig hebben we toen onze ’t Kan dus zoo. zienswijze daaromtrent uiteen gezet. En op deze uitkomst lettendehebben tal sNederland is geen oorlogsland. De alge- van personen in ons Vaderland, personen van - - -as 1 1 f Vereeniging van Volksweerbaarheid. Deze Vereeniging is 13 dezer te Utrecht tot stand gekomen. In haar bestuur hebben o. a. zitting de heeren Dr. G. Kalff, hoogleeraar te het Berliner Tageblatt zou er in wet in de maak zijndie de regeering machtigt om na den dood van een staatsman of militair zijn nagelaten papieren in beslag te nemen. Indien het bericht bevestigd wordt, meent de A. R. Ct., zal deze wet ver moedelijk wel een gelegenheidswet zijn om de regeering in staat te stellen het overschot van gedenkschriften van Bismarck in beslag te nemen. Immers men weet dat het derde deel van de Gedanken und Erinnerungen over den tijd van Wilhelm II zal handelen. FRANKRIJK. De Kamerleden der rechter zij hebben met bet het oog op de aanstaande Senaatsverkiezingen aan de gedelegeerden der kiescolleges een soort van manifest gezonden waarin zij beweren, dat bij het arrest van het Hooggerechtshof tegen Déroulède enz., salie waarborgen der gerechtigheid zijn verkracht” en doen uitkomendat nu het volk op zijne beurt de uitbanners zal kunnen oordeelen in Zij bezweren de gedelegeer- te stemmen tegen de aftre dende Senaatsleden, die aan het arrest deel meene geest stemt hier tot vrede. Vrede onder J allerlei richtingzich vereenigd tot vorming elkander en vrede met het buitenland. Van eener verovering om ons heen is geen sprakeeen •aanvallend optreden zou krankzinnigheid ver raden. Gunnen we dus anderen volkomen rust, -B ----o-- -- ivoor ons zelven willen we echter ook met rust Utrecht, als voorzitter, Mr. C. I. Pekelharing, gelaten worden. Wij stellen er hoogen prijs advocaat en procureur te Amsterdam, als pen- <op vrije Nederlanders te blijven en er op aankomtdie vrijheid te verdedigen tot den laatsten man. T oorlogsleger, maar eene landsverdediging, waar toe ieder gerekend wordt v< Als zoodanig dan alom in den lande algemeene oefeningensoms met verwisselingen en alles onder bekwame leiding.” Deze waarneming doet in deze sombere en trieste dagen goed aan allen man. Intusscben klaart het Oosten minder op, maar wel het Westen en dit met betrekking tot het donkere zuiden, ’t Schijnt, dat er eindelijk in het land der Britten een beter gevoel ontwaakt, ten opzichte van recht en onrecht, ’t Kan ook wel niet anders. Men kan jubelen en blijde uitgeleide doen waar duizenden helden ver trekken, maar als daar de honderden gewonden en verminkten terugkeeren, dan moet een aan blik op die ellendigen toch ook indruk maken. Bovendien het achterwege houden van de zijde Algemeene landsverdediging dusdit staat Maar nu komt ’t er op aande beste wijze daartoe te kiezen. Vele deskundigen hebben zoo voor als na op tal van gebreken gewezen, die ons leger en de zaak onzer verdedigbaarheid aankleefden. Vnwanhil lonrlo mirtiafora hahhnn nlonnnn far Adres van hier tot het daarstellen van op den Ouden dijk, vanaf den bestaanden straat- verbetering weg tot den afreed van H. Elzinga in het Wor leeuwendeel alle werden kumer-Nieuwland. jnL- h, het _k°h'er van 8eh0°l- vermeerderd met de anti-militaristen onder de liberalen. De grootste verbetering evenwel is I 4

Friso nl | 1900 | | pagina 1