X i I WOENSDAG 31 JANUARI 1900. No. 10. Een sterk Kabinet. j» J 1 1 Buitcnlandsch Nieuws. ■MM Ml Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. H. mannen als Pierson, Borgesius, Lely, Van der Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM wil en dank, ander neemt evenwel niet weg, voudige bevordering Gedurende de maand December deden zich voor van niets wordt bespeurd. ’t Mag daarom geen kwaad, dat we dien aangaande wjjzen op bet meegedeelde in de no. 20, derhalve officieele cijfers ic ut'uuuKvu. Ook kan men meenen, ’t op-haren-en snaren zettend bewind i 310 varkens. i Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 1gewone regels 40 cents. Voor eiken regel rteer 7cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Sedert de wet bepaalt, dat de leden van kan brengen. Alzoo dus gaat de liberale wagen vrij on gestoord en rustig vooruit! Wie is er nu, die dit kan hinderen’ Is er niet tal van groote tekortkomingen op Laat dit Kabinet nu ons niemand ontkend. of gedeeltelijk behandelde voordrachten, men zijn er i leerplicht en Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din:dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. DUITSCHLAND. In de officieele Nord deutsche AUgemeine Zeitung komt een artikel voor, waarin bet een en ander wordt meegedeeld over de voorbereidingen van het nieuwe kanalen- ontwerp. Daaruit blijkt, dat de plannen nog vrij wat uitgebreider zijn geworden dan de vorige, die door den Landdag werden verwor pen. Bedroegen de kosten der vorige 260,7 millioen mark, die voor de uitvoering van het tegenwoordig ontwerp worden op 450 millioen mark geraamd. Alsof de Regeering zelf' ge voelt, dat dit eene enorme som is, geeft zij er de belofte bij, dat dit bedrag in geen geval zal worden overschreden. Wel begrijpt de Regeering, dat personen, die tegen de vorige plannen financieele bezwa ren hadden, zich over hit verhoogen van de gevraagde sommen zullen verbazen, maar, zegt zij, die de heeren moeten wel in aanmerking nemen, dat dit programma alle groote water werken bevat, die in de eerstvolgende'vijftien jaren zullen worden aangelegd. Dr. Von Holleben. de Duitsche ambassadeur te Washington was Woensdag 11. de gast der Universiteit te Chicago, waar hij bijzonder hartelijk ontvangen werd en aan een banket, in antwoord op een ingestelden dronk, ver klaarde, dat, zoo de Duitsche Keizer van ’t gesprokene kennis kon dragen, hij de woorden wijzen, dat ook in de provincie geen eendracht herhalen zou: »God zegene onze vriendschap 1 11 1 met de Vereenigde Staten Naar de Norddeutsche meldt, heeft de minister Von Bülow den gezant der Zuidafrikaansche Republiek, dr. Leyds, ter gelegenheid van ’s Keizers jaardag overgekomen, Vrijdagvoor- middag ontvangen. FRANKRIJK. Op last zijner Regeering heeft de profeet van bet departement der Monden van de Rhone Donderdag een bijzonderen havencommis saris aan boord van de Yang-Tsjé gezonden, ten heersebt en dat het wetsontwerp, waarbij de Kroonprins tot absoluut opperbevelhebber wordt benoemd, als ongrondwettig wordt beschouwd en ook in officierskringen, voor bet geval de Kamer het ontwerp mocht aannemen, groote opgewondenheid zal veroorzaken. NOORD AMERIKA. In Kentucky schijnen de verkiezingen van 7 Nov. 11. nog hare na weeën te doen gevoelen. Al dien tijd hebben democraten en republiekeinen er over gekeven wie nu eigenlijk geacht moet worden wettig i en steeds en in elk opzicht de twee jaren de helft zijn wil tracht door te drijven. oordeeld worden en na aan boren, waardoor de hechtheid wordt ondermijnd. Men heeft ’t oog op de volgende stembus. In Friesland waren op 1 Januari j.l. 120 zuivelfabrieken, waarvan 67 op coöperatieven grondslag zijn gevestigd32, die voor eigen rekening en 21, welke door eene naamlooze vennootschap worden gedreven. ’t Onmiddelijke gevolg van dezen vooruitgang is de achteruitgang der weekmarkten. In onzen hoek beteekenen ze zoo goed als niets meer en ook elders zegt het weinig. Zoo werd over 1899 te Akkrum nog slechts één vat aan gevoerd, terwijl die aanvoer in 1885 niet minder bedroeg dan 4332 j en 56 vaten. Een geheele'ommekeer alzoo. II. de stembus-beloften voor daden wil raken Eene periode van twee jaren wal optreden Een tusschentijdsche ministerieele crisis is zelfden persoon natuurlijk nog wel mogelijk, doch minder waar schijnlijk, meer gevreesd. Men heeft toch weder met dezelfde Kamers rekening te houden. De parlementaire arbeid kan derhalve meer onge- oppositie dermate verlamt, dat stoord worden voortgezet. Dit een en i dat de daden der Regeering door de pers be- Dat toch is de hoofdzaak, de politiek zoo voer als meenen, bet «knauwen” gaat om gaatjes te zoodanig doorwerkt, eene regeering Salisbury- van mond- en klauwzeer, ’t meest bij runderen, doch verder bij 171 schapen en geiten en bij Al deze dieren behooren aan 183 verschillende eigenaren. Gelderland spande de kroon. Hier kwamen 1036 gevallen voor bij 99 eigenaren. De gemeente Aalten telde alleen 767 zieke dieren bij 69 veehouders. Over hetzelfde tijdperk kwamen in ons ge west bij 11 eigenaren nog 314 gevallen voor, waaronder alleen in de gemeente t Bildt bij vier veehouders 125. Deze cijfers geven te denken en moeten in elk geval tot betere beoordeeling leiden, ’t Zou de moeite loonenook eene opgave over dezelfde maand uit België te publiceeren. De gegevens daartoe ontbreken ons echter. Wel licht is er iemand onzer lezers, die ze ons kan verstrekken. Wij houden ons aanbevolen. leefdelijk te bedanken. Ook kan men meenen. dat een ’l up-uureu-cu ouaicn ócucuu ucmuu zulk eene qualificatie toekomt. Wij vragen in gemoede of b.v. de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Chamberlain, in Engeland,’sterk genoemd mag den tijd van vier jaren gekozen worden en allen tegelijk aftreden, hebben we veel ge wonnen. Vroeger einde de passagiers die naar Transvaal wilden gaan te waarschuwen, dat zij de Portugeesche grens niet zouden worden overgelaten. Vijf en twintig gewezen onderofficierendoor het Parijeche comité uitgezonden om bij de Boeren te dienen, verklaarden niettemin de reis er op te willen wagen. ENGELAND. De vreugderoes, w’aarin de natie na het eerste bericht van Buller, dat de Spionkop genomen was, verkeerde, heeft slechts kort geduurd. Vierentwintig uur later werd de illusie, een overwinning te hebben behaaldwreed verstoord door de tweede depêche van Buller, dat generaal Warren de veroverde positie weer heeft moeten prijs geven. Dit bericht, zegt de Pall Mall Gazette, had de uitwerking van een geweldige koudwaterstraal. En dit in begrijpelijk. Na gedurende eenige dagen in angstige spanning omtrent bet resultaat van de aangekondigde bestorming van den Spionkop, die door B ilier de sleutel tot het ontzet van Ladysmith genoemd is, te hebben verkeerd, kwam de tijding dat de kop genomen was. Dit bericht verspreidde zich als een loopend vuur door stad en land en werd overal met uitbundige vreugde begroet. Het publiek, schrijft de Londensche correspon dent van de New York Herald, kon niet meer vreugde aan den dag hebben gelegd als de oorlog met een beslissende overwinning geëin digd was. Extra uitgaven van de bladen waarop met koeien van letters gedrukt stond «Spionkop Victory” de Daily Graphic geeft’af beeldin gen van de straattooneelen, waarop men cou rantenventers prachtige zaken ziet doen werden de venters bijna uit de banden gescheurd. GRIEKENLAND. Wij hebben onlangs melding gemaakt van de wisseling van ministers van Oorlog, die onlangs in Griekenland heeft plaats gehad, en ook de reden meegedeeld, die daartoe geleid heeft, nl. het verschil van meening tusseben den Kroonprins en den minister Ku- munduros in zake de organisatie van het leger. Het Grieksche leger, en in het bijzonder het officierskorps, schijnt met deze verwisseling in het ministerie von Oorlog niet ingenomen te zijn. Het feit, dat infanterie officieren op den Nieuwjaarsdag bij honderden den oud mi nister Kumunduros in zijne woning kwamen gelukwenschen, zonder dat zij het huis van den nieuwen minister betraden, bewijst, dat de quaestie der legerorganisatie het officierskorps in partijen beeft verdeeld, zooals ook reeds het geval was vóór het uitbreken van den oorlog met Turkije; toen over het aanstellen van Stafofficieren. En al is de opgewondenheid der gemoede ren nu ook nog zoo groot als toen, zoo moet het voorgevallene toch beschouwd worden als een bedenkelijk teeken voor den geest die in het leger heerscht. De talrijke, uit alle plaatsen van het land aan Kumunduros gerichte gelukwenschen be den Minister van Buiten Reeds werden meermalen represaille-middelen aan de hand gedaan en werd gezegdals België ons den voet dwars wil zettendan hebben ook wij het recht den uitvoer uit dat land naar onzen kant te be perken, enz. ’t Gaat gewoonlijk met al dat soort van ten deele meegaande, de socialistengroep is zaken men praat naar men wijs is, naar men kracht bij te zetten, Dr. Visser weet. Dat België, sedert tal van jaren zich i staat alleen en Lohman en zijne vrienden zijn groote uitgaven heeft getroost, om zijn veesta- vrijwel politieke wilden, terwijl de anti-revolu- j pel gezond te krijgen (ook ongetwijfeld in tionaire club ’t slechts tot 16 a 17 stemmen ’t belang des volks) valt te prijzen en ii- niemand kan noch mag het wraken dat dit Rijk dien veestapel gezond wenscht te doen blijven. Zorg voor de afwering van besmetting I van buiten is dan ook in het welbegrepen be- jaren geklaagd over de lang des lands, ook al doet dit anderen schade, wetgevend gebied? In hoeverre nu de genomen maatregelen aan zijn een werk-kabinet, overdrijving lijden, wagen we niet te beslissen, goed, dan hebben we tenminste iets ver- evenmin als we voornemens zijn uit te maken kregen, wat het vaderland ten goede komt, of de zoogenaamde sluikhandel niet erger is Zijn arbeid is veelomvattend, dat wordt door dan den directen vrijen invoer. Wij hebben _12 Behoudens de reeds geheel hier uitsluitend ’t oog op het mond- en klauw zeer en weten dat velen hier te lande van denke daarbij aan de Ongevallenwet, meening zijn, dat deze ziekte bij ons niet meer nog zoovele andere, o.a. de wet op den bestaat en dit wel, omdat in de omgeving daar- die betreffende de volkshuisvesting, terwijl nog weer derde in de maak zijn of weldra zullen worden aangeboden. Nu kan men zeer verschillen in de opvatting Staats Courant van het woord sterk. Men kan er mee be- geven, doelen een hevig politiek geschetter. En dan hebben wij de eer voor zulk een kabinet be- in ’t geheele Rijk nog 2608 gevallen worden? Eene derde opvatting ook is mogelijk, ucu, uvoucu Men kan met sterk ook bedoelen een Minis- badden de heeren ook wel terie, dat hoegenaamd niet let op de wenschen gedurende ’t zelfde aantal jaren zitting, doch der Kamerleden dan trad telkens om L_ af Maar, wat wordt er dan van het gemeen Wat we nu gewonnen hebben, is duidelijk, overleg der Staten Generaal De Standaard Meerdere stabiliteit, meerdere vastheid. Een mag op een paar wondeplekjes wijzen, o a. kabinet dient zoo ongeveer minstens zijn tijd ten aanzien van Buitenlandsche Zaken, doch uit. De politiek spreekt om de vier jarenoveral is wel eens wat en daarbij wijzen we de stembus beslist en goed of kwaad, ’t door op een paar bekende spreekwoordent Is de stemming aangewezen bewind beeft behoor- licht een steen te vinden, als men een hond lijk den tijd om de stembus-beloften voor daden wil raken en de beste stuurlui staan aan in te wisselen. Eene periode van twee jaren walEr is een groot onderscheid tusschen t was daartoe te kort. I optreden tan een kamerlid en dat van den- als Minister Wat ons aangaat, wij noemen een kabinet een sterk kabinet, wanneer het in den tijd van zijn bestaan veel goeds tot stand brengt en de l ze tegen moet meedoen aan de een- van het algemeen belang. En dewijl wij dat de tegenwoordige Regeering als- noemen we haar sterk en verwachten we tezijnertijd eene hernieuwing van haar mandaat, door de groote meerderheid *t Tegenwoordig Kabinet wordt geprezen, der stemhebbende ingezetenen, mannen als Pierson, Borgesius, Lely, Van der Linden en Eland worden zelfs knappe koppen -- genoemd, vol werkkracht en goeden wille. Ecil |)ilUr StatlStlCKCH. Doch er hapert ook al weer wat aan. - ’t Tegenwoordige Kabinet is geen sterk Wij pruttelen nog al zoo eens over de be- kabinet, zegt de Standaard, ’t is meer een perkende maatregelen onder welke ons vee cabinet de affaires, dat is een werk-kabinet, naar België kan worden uitgevoerd en denken zonder de belichaming van een booger politiek dan aan zwakheid van de zijde onzer Regee- begrip. Zoodanig nu wil ’t niet heeten, ’t be- ringspeciaal van schouwt zich meer als de vertegenwoordiger j landsebe Zaken, der groote liberale partij in al hare schakee- ringen. En dat ’t nog zoo goed kan werken, komt omdat de oppositie ontbreekt. In aantal zou ze sterk genoeg zijn, maar zij is niet aan eengesloten de vrije democratische club is verdwenen, de roomsch katholieken zijn verdeeld en te gering om naar aan M I BI..111 lllllll FIIIISLI1II. Ml m EI Uil IIIIII III I X - r i UITGEVER:

Friso nl | 1900 | | pagina 1