Gemengde Berichten. Binnenlandsche Berichten. sprak in een toost zijn stam en De boter kan Omtrent worden nemen. I prijzen te Meppel zal kunnen concurreeren. Fran. Ct. en vastgesteld het hoofdelijken omslag, dienst provinciën, zal in de maand Februari te Meppel gevlogen, eene F ken verkoop van fabrieksboter. Het regen en smeltwater alsmede bet ingemalene uit wordt belemmerd. Oplichters. Te Baarn namen twee heeren in een der hotels hun intrek en lieten zich door allerlei firma’s uit andere plaatsen ver schillende kostbare bestellingen toezenden. Toen De tweede lieder avond van Messchaert en Röntgen te Weenen op Woensdagavond, de De Beeldspraak. Bij gelegenheid dat zijn zoon Jan meerderjarig werd, gaf de heer Wind een feestmaaltijd en houder dus toe: »Jan, mijn zoon, gij treedt het leven binnen, de deuren der toekomst staan wijd voor u open, en als een jong eekhoorntje, aan zijn kooitje ontsnapt, staat ge nu klaar de zee des levens op eigen wieken te bevaren.” Messchaert moest zich ontelbaar vele malen aan het geestdriftig publiek vertoonen. Te Le Cheylard, Ardèche, is eene weduwe i van Tot voor omtrent een Tot onderwijzeres in de Handwerken aan de 1 van den heer Stüvel benoemde de Raad Naar ge- met 11 stemmen Mej. F. Drijfhout alhier. Botermarkt worden geopend voor publie- nOg fe pakken en wel te Hilversum, waarheen De boter kan jjij een deel van zijn buit door een vrachtrijder gezouten of ongezouten, gekleurd of ongekleurd jn veiligheid wilde laten brengen, worden afslag worden verkocht, zonder verdere kosten I dan frankeering voor de verkoopers. Men ver- Löwe.av;ndi is een 8chitterende geweest, wacht uit Drente en oononar omdat de boter naar Meppel veel gemakkelijker "V wafj vo[ eQthougia8me en juichte onze en met minder kosten verzonden kan worden „_atpnnflrs dan naar het zuiden van ons land, b.v. ’s Her- kUD8teDaars toe’ togenboschSt. Oedenrode of andere plaatsen. de gemeente adviseerden Veel hangt er echter van af of men met de Monnier-Sagne overleden, in den ouderdom 105 jaar en 45 dagen. Tot voor omtrent jaar verrichtte het krasse oudje nog al haar werk. Aangevuld werd, zonder hoofdelijke stemming, ’t Raadsbesluit van 25 Nov. jl. inzake regeling der onderwijzerstractementen, omreden Gedepu teerden die regeling hadden goedgekeurd, onder voorwaarde, dat de verhoogingen afhankelijk zouden worden gesteld van dienstijver en ge schiktheid, voegde de Raad de volgende alinea bij voornoemde regeling: De verhoogingen worden afhankelijk gesteld van gebleken dienstijver en geschiktheid, ter beoordeeling van den Raad, na de plaatselijke schoolcommissie te hebben gehoordterwijl de aanvragen daartoe door belanghebbenden recht streeks tot den Raad moeten worden gericht. KOUDUM, 27 Jan. In de heden gehouden Raadsvergadering werd medegedeeld, dat de gemeente rekening, dienst 1898, en degemeente- begrooting, dienst 1900, in de maand Decem ber jl. door Ged. Staten zijn goedgekeurd. Van den minister van Waterstaat was inge komen eene missive, waaruit bleek, dat met de voorgestelde lokaliteit voor den telephoon- dienst te Warns genoegen wordt genomen en tot de vestiging van een Rijkstelephoonkantoor aldaar zal worden overgegaan. Voorts werd voor de leden ter inzage gelegd een door H. Nieveen ingezonden ontwerp van een stoomtram van Stavoren naar St. Nico- laasga, met de memorie van toelichting en de begroeting van aanlegkosten. Bij de benoeming van een gemeente-secretaris (waarvoor door B. en W. zijn aanbevolen de heeren K. Salverda te Dordrecht en S. H. Sikkes te Hindeloopen) verkregen bij eerste stemming de heeren Salverda Heldoorn te IJlst ieder 4 stemmen heeren Sikkes en Vliegenthart te Schiermonni koog ieder 1 stem; bij de tweede vrije stem ming de heeren Heldoorn 5, Salverda 4 Sikkes 1 stem. Bij herstemming tusschen Heldoorn en Sal verda werd eerstgenoemde benoemd met 6 stemmen, terwijl Salverda 3 stemmen op zich vereenigde. Voorts werd behandeld primitief kohier van 1900. KOUDUM, 29 Jan. houden vergadering werk niet langer tot oude prijzen kunnen ge leverd worden en heeft men zich alzoo op duurdere prijzen van schoenen en laarzen voor te bereiden. Omtrent den brand in het station te Groningen verneemt men nader, dat hij in den westelijken vleugel woedde, en spoedig door de brandweer is gebluscht. Een gedeelte van den kap boven het stovenlokaal is verbrand. De schade is niet aanzienlijk. In een uur was men den brand meester die ontstaan is in een vertrek waar de machine staat voor de stoom- verwarming der coupés. Hoog water. van De sSpionkop-Victory”, die in Engeland zooveel uitbundige vreugde heeft veroorzaakt, is, evenals zooveel andere Engelsche »over- winningen”, in een geweldige nederlaag ver keerd. Generaal Warren is weder naar den Zuidelijken oeverva n deToegela teruggetrokken. Smadelijker nederlaag dan deze, hebben de Engelschen in den oorlog nog niet geleden. Toen men de Toegela was overgetrokken, sprak generaal Buller den soldaten ongeveer als volgt toe: Mannen, wij gaan nu onze kameraden in Lydasmith ontzetten, van terug trekken kan geen sprake meer zijn 1” En thans? Bij de eerste poging om de Boeren uit bun stellingen te verdrijven, krijgen zij zoodanig klop, dat zij met bebloede koppen af moeten deinzen. En terwijl generaal War ren na zijn aanvankelijk succes, bij verrassing op de Boeren behaald, reeds snoefde, dat hij de stelling van den vijand onhoudbaar had ge maakt, bleken de zijne niet bestand tegen den aanval zijner wakkere tegenstanders. Er gaat een gerucht dat dr. Jameson te Ladysmith aan het been gewond is. Hij is dus blijkbaar niet ontvlucht, gelijk vroeger ge meld werd. De tijding van het afzetten van den Chineeschen keizer Kwangsu, kwam geheel on verwacht. Toch is het slechts een voortzetting van de staatsgreep welke de tante des keizers in September 1898 uitvoerde, waardoor keizer Kwangsu op den achtergrond gedrongen werd. En het was te voorzien dat de energieke vrouw de overwinning zou behalen in den strijd met den zwakken keizer, die zich door zijn ver trouwde Kang-Yu-Wei van de noodzakelijkheid van het invoeren van hervormingen had laten overtuigen. Hij deed een poging om »Wes- tersche methodes” in te voeren, doch de reac- tionnaire partij is in China nog veel te sterk, dan dat zoo iets gelukken kon, en zoodoende viel het der keizerin-weduwe niet moeilijk, alle pogingen tot hervormingen reeds in de kiem te onderdrukken. Dat Kwangsu destijds niet reeds is afgezet of vermoord, was slechts aan de omstandigheid toe te schrijven, dat Engeland op des keizers band was. En waar de keizerin het thans waagt haar plan, dat zij reeds voor twee jaren koesterde, geheel uit te voeren, kan men dit gerust als een indirect gevolg van den Zuid- Afrikaanschen oorlog beschouwen, die Engelands prestige in het verre Oosten ook reeds beeft verzwakt. Naar wordt meegedeeldhebben Rusland en Frankrijk hun toestemming tot de afzetting van Kwangsu gegeven. Is dit inder daad waar, dan heeft Engeland in China een diplomatieke nederlaag geleden. De Standard is van meening dat bij den tegenwoordigen toestand in China, de staats greep ernstige gevolgen kan hebben. Het gerucht gaat dat de keizer zelfmoord heeft gepleegdeen ander bericht zegtdat hij vermoord is. In Shantung, Duitsch gebied, zijn onlusten uitgebroken, waardoor de bouw van spoorwegen bod niet vreemd, waarom Burg, en van van Huiskens maar aan te In de eergisteren ge- van den Raad der gemt. H. O. en N. isna 3 stemmingen tot gemt.- secretaris benoemd de heer J. Heldoornsec. der gemt. IJlst. Op de aanbeveling waren door B. en W- geplaatst de heeren C. Salverdabeambte ter secretarie te Dordrecht en S. H. Sikkes, gemt.- secretaris te Hindeloopen. WARNS, 29 Jan. De onlangs opgerichte afdeeling sKoudum” van de Friesche Maat schappij van Landbouw hield de vorige week bij Terpstra alhier hare eerste vergadering. Tegenwoordig waren 28 van de 77 leden. Dit geringe bezoek werd ten zeerste betreurd, daar de rede door den heer Tacoma, veearts te Irnsum, over de bestrijding der kalverziekte gehouden hoogst belangrijk mocht heeten. Breedvoerig werd de methode van dr. Poels besproken, welke methode ten aanschouwe van de leden door den heer Tacoma in de stal van den logementhouder werd toegepast. Besloten werd proeven te nemen met de maaimachine door de Maatschappij ter beschik king van de afdeelingen gesteld. Mede werd goedgevonden een adres te richten aan den Raad der gemeente Hem. Oldeph. en Noordw. inzake de aanstelling van een veearts. GAASTERLAND, 29 Jan. In onze ge meente staan alle laaggelegen landerijen thans geheel onder water, van de sneeuw, i de polders is hiervan de oorzaak, de vaarwaters is het peil zeer 1 tervogels gevoelen zich op genoemde landerijen nu zeer op hun gemak. OOSTSTELLINGWERF, 26 Jan. In het een der leveranciers argwaan kreeg en de belang van den boterhandel voor de noordelijke DOfa wilde aanbieden, waren de beide vogels provinciën, zal in de maand Februari te Meppel gevlogen. De politie wist een der oplichters studie en vereischte kennis te oppervlakkig, algemeen is i theoretische vakken en meerdere geoefendheid in de praktijk gewenscht. De St.-Ct. van 25 Jan. bevat het ver slag der commissie die van 1 Aug. 1899 tot 31 Juli 1900 te Utrecht belast is met het afnemen der practische examens van (Eerste zitting). Van de acht candidaten, die zich aan het examen onderwierpen, trok zich één candidaat terug, drie werden afgewezen, en aan de overi-1 gen werd, nadat zij in handen van den voor- fcood zitter den door de wet gevorderden eed of Op de de belofte hadden afgelegd, de akte van be voegdheid als apotheker uitgereikt. Generaal Van der Heyden. j- de laatste oogenblikken van den overleden generaal Van der Heyden kan nog gemeld vrij onrustigen dag had gehad, hij Donderdags- weinig avonds eenigszins kalmer werd en van - dat plotseling zich Vrijdagmorgen om zes uur verschijnselen voordeden. F van was, werk maar zij mochten niet meer baten. knecht in zijn kosthuis op de turf gevonden. 8NEEK29 Jan. In de Raadszitting van Zaterdag j.l. werd hier een schrijven gelezen van J. Huiskens te Roermonddie f 800 voor een staanplaats met een stoomcaroussel a.s. kermis. Bij verpachting van staan plaatsen in ’t begin dezer maand was voor noemde Huiskens de hoogste inschrijver en wel voor de som van f 610. In ’t vorig jaar was dezelfde persoon pachter geworden voor f 1600, waardoor de Voorz. worden, dat, nadat de generaal Donderdag een terecht zeide, dat dit jaar met de verpachting j succes was behaald. De bond, welke dat hij later de houders van stoomcaroussels onder elkander tijd tot tijd eenige nachtrust genoot, tot- hadden opgericht, was zeer waarschijnlijk aan '-x—,i-- TT "J ongeveer dat lage I 1 arschijnselen van hartverlamming Weth. in ’t belang De medicus, die ook in den nacht ’t bod Donderdag op Vrijdag weder gebleven Alzoo besloot de Raad, stelde onmiddelijk alle pogingen in het Tnt nnr1«rwii™»raa in om de levensgeesten gaande te houden, j school t.i ti -vr I tot Gouverneur van den Staat verkozen te zijn, de heer Goebel of de heer Taylor. De eerste, de democraat, schijnt door de bevoegde com missie erkend te zijn, en nu dreigen ’s mans tegenstanders al de verkiezingen tot andere posten of tot volksvertegenwoordigers als nietig te beschouwen en hebben 800 met geweren gewapende mannen saamgebracht om de daad bij ’t woord te voegen. De militie staat ge reed om tegenover hen de orde te handhaven. Bij Kon. besl. is met ingang van 1 April a.s. aan mr. C. Fock, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van Com missaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. De Arnh. Ct. verneemt met zekerheid dat het wetsontwerp tot herziening der drank wet bij den Raad van State is ingekomen en dat weldra het wetsontwerp, bevattende de technische wijzigingen der kieswet, het depar tement van binnenlandsche zaken zal verlaten. De totale ontvangst aan giften van het Ned. Roode Kruis is tot heden f 178,722.04. De versterkingsambulance onder leiding van Dr. van Ryckevorsel is in goeden welstand te Mozambique aangekomen. Vredes conferentie. Thans blijkt dat onderteekend zijn a. Het verdrag betreffende de beslechting van internationale gesshillen langs vreedzamen weg door 26 aan de Conferentie deelgenomen hebbende Staten, waarvan 4 onder voorbehoud, nl. Amerika, Roemanië, Servië en Turkije. b. Het verdrag betreffende de regelen en gebruiken in den oorlog te land door 23 Staten, daar ChinaZwitserland en Turkije dit niet onderteekenden. c. Het verdrag nopens de uitbreiding van de beginselen van het Congres van Genève tot een zeeoorlog door 26 Staten, waarvan 3 onder voorbehoud, te weten Duitschland, Amerika en Groot Britannië. d. De verklaring, houdende verbod van het werpen van projectielen of ontplofbare stoffen enz. uit ballons, door 25 Staten, daar Groot- Britannië deze verklaring niet onderteekende terwijl Turkije onder voorbehoud teekende. e. De verklaring, houdende verbod van het bezigen van projectielen met het eenige doel om verstikkende of vergiftige gassen te ver spreiden, door 24 Staten, daar Amerika en Groot-Britannië niet teekenden. f. De verklaringhoudende verbod van het bezigen van kogels, die zich in het mensche- lijk lichaam gemakkelijk uitzetten of vervormen, door 23 Staten, daar Amerika, Groot-Britannië en Portugal zich onthielden. De St.-Ct. van 26 Jan. bevat het verslag der commissie, gedurende het jaar 1899 te Venloo belast met het afnemen der examens van apothekersbediende. (Tweede zitting). Van de 52 vrouwelijke candidaten slaagden 31. Van de 10 mannelijke candidaten slaagden 4. Zoo- dat afgewezen werden 21 vrouwelijke en 6 mannelijke candidaten. De totaal-indruk, dien de commissie van de afgelegde examens ontving, was niet ongun stig vele candidaten gaven blijk van goede goede leidingbij anderen was de meerdere ontwikkeling in de u... .....r..jlHoog water. Het water staat te Wage- ningen van dijk tot dijk. Overtocht daar en te Reenen per gierpont. Te Renkum is de overtocht voor rij- en voertuigen gestremd. Te Groningen is het lijk van een daar apotheker, sinds de Kerstdagen vermist wordende bakkers- en J. E. L. en de meld is, overleed de generaal te zeven uur zonder eenige benauwdheid zacht en kalm. Op Bronbeek heerscht zoo meldt de N. A. Ct groote verslagenheid. Alle vensters waren gisteren gesloten en de vlag als teeken van rouw halfstok geheschen. De invaliden waren geheel onder den indruk van den on- verwachten slag, want allen vereerden hun commandant, die tot het laatst toe zoo wel willend met hen wist om te gaan. KiezerslijstenDe tijd voor het opma ken der kiezerslijsten nadert weer. Een ieder die kiezer is moet zorgen dat men hem niet van de lijst laat en zij die recht hebben er op te komen hebben te letten op ’t geen gedaan moet worden om hun recht erkend te zien. Men weet, dat krachtens de wet kiezers zijn, en ambtshalve op de lijst komen de belastingbetalers, d. w. z. 1° zij, die in de grondbelasting zijn aangeslagen tot een bedrag van 1 gulden (hoofdsom en rijksopcenten) en 2° zij, die aangeslagen zijn in een der andere directe belastingen (vermogensbelasting, bedrijfs belasting en personeele belasting), onverschillig tot welk een bedrag. Belastingkiezers evenwel loopen gevaar ge schrapt te worden indien zij hun aanslag in een der bedoelde belastingen niet vóór den Isten Februari hebben voldaan. Men denke er dus om zijne belasting nog deze maand te betalen. Doet iemand dat eerst in Februari dan is hij zijn kiesrecht nog niet kwijt, maar dan moet bij voor den 2en Maart zijn gekwiteerd belastingbiljet vertoonen aan den burgemeester, wil hij nog op de lijsten komen. Die moeite kan men voorkomen door voor 1 Februari te betalen. De coöperatieve stoomzuivelfabriek »Koude- weg” te St. Jacobi Par. is bij publieken ver koop voor f 2851 het eigendom geworden van den heer B. Tijmstra aldaar. De heer Hamelink heeft een aanvang gemaakt met den aanleg van den paardentram- weg BerlikumSt. Jacobi Par. Ook moet men met den aanleg van den tramweg Mars- sum—Franeker begonnen zijn. Duurder Leer en Schoenen. Het voor- loopig Comité van Nederlandsche Leerlooiers, als zoodanig benoemd in de algemeene verga dering te ’s Bosch in dato 11 Januari j.l., waar ruim 325 looiers en lederfabrikanten tegenwoordig waren zal spoedig een nieuwe vergadering oproepen om de statuten voor een algemeenen Nederlandschen looiersbond vast te stellen. Het is mogelijk dat op die vergadering de reeds aangenomen verhooging der lederprijzen met 10 a 15°/0 naar soort, nog verder zal worden uitgebreid. Van de eerste verhooging zal reeds het ge volg zijn, dat alle leerartikelen en vooral schoen- Ook in hoog. De wa- geleverd in vaten of colli’s en zal bij de verkoopers. Men ver- j Friesland veel aanvoer, Weenen, waaronder vorstin Lichten met minder kosten verzonden kan worden 1 4 uciaug ucu uuiviuuuuu. .vml vv, Dota VVIK MIWW» re -o I n het i rv.-ia-w Mirt r\ TlO r*

Friso nl | 1900 | | pagina 2