p T it 1 1 I I ZATERDAG 10 FEBRUARI 1900. No. 13. B Officieel gedeelte. X ieu wsti j dingen Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. op te richten testantsche school te Appeltern hii groote beroering. De zaak heeft zich op de blik volgende wijze toegedragen. Reeds eenigen zekert, U I T G E V E Bs Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM een aan hem toebehoor de tong van het dier, I apothekersbediende, die te- van het meisje gedongen Deze blijft echter alle Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PBIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. - 11 I I f r een 17-jarig meisje, terwijl aan de zijde harer moeder De kogel was door een Men van den moordenaar S. verklaarde, dat haar oudste dochtertje (een voordochter van haar) ook geofferd zou worden. Haar 5 kinderen zijn baar daarom ontnomen en bij familie onder gebracht, evenals 3 kinderen van een weduwe 8., ook tot de secte behoorend. In de hartstreek waren 25 wonden en een ooggetuige verhaalde, dat nog slechts één rib in het lichaam aanwezig was. Het publiek is bepaald oproerig van woede en de woningen van veel protestanten hebben het moeten ontgelden, ook de woning van den dominé van Altforst en die van Maasbommel, die de wijk heeft genomen. De justitie arres teerde ook een zekeren S. uit Maasbommel, iï De hoofdpersoon van het treurspel Scherf is bet Rijkskrankzinnigengesticht te Medem- overgebracht. Zijne vrouw echter ver- naar verhaald wordt, dat hij, wanneer maar wil, elk oogenblik thuis kan komen, een groot aantal personen tegelijk. Aan de A. R. Cl. wordt nog bericht: De officier van justitie te Tiel, mr. Mijnlieff, de inspecteur van het staatstoezicht op krank zinnigen, dr. Ruysch en dr. Bollaan, uit Tiel, volgende wijze toegedragen. tijd bestond onder eenige Protestanten een godsdienstige secte, die ijverig oefening hield, omdat hij »almachtig” is! Al die menschen moeten tot het hemd toe Men boude ze dan twee- uur per dag onder de koudwater- van een brandspuit en men zal zien dat vermoedt dat een vergeefs naar de hand had, de dader is. schuld ontkennen. Een allerdroevigst ongeluk dat aan Hilde brand’s »Teun de Jager” doet denken, heeft te Saint-Ambroix in Frankrijk plaats gehad. Zekere Catebras, een man van 29 jaar, ont moette van de jacht komende zijn meisje, de achttien-jarige Maria Vergnes. Zijn geweer over den anderen schouder willende hangen deed hij ’t op onverklaarde wijze afgaan, en het arme kind werd zoo deerlijk getroffen, dat zij eenige uren later den geest gaf. De onwillekeurige moordenaar, in de diepste wan hoop verzonkenis in hechtenis. Uit de laatste telling is gebleken, dat er in de Parijsche wijk Palais-Royal 30572 paarden zijn bij 4 3667 menschelijke ingeze tenen. Daarvan behooren 16838 aan de Om- nibusmaatscbappij, 13557 aan de Rijtuigmaat- schappij. Niet de stallen, maar het wettig domi cilie der paarden is in genoemde wijk geves tigd. Uit Teheran, de hoofdplaats van Perzië, komt bericht, dat er in Kurdistan, dicht bij de Russisch-Persische grens, een opstand is uitge broken tegen de Persische regeering. De Kur- den eischen opnieuw hun onafhankelijkheid op. Dit is weer een prachtig voorwendsel voor Rusland om troepen naar de Persische grens te zenden, ten einde die te bewaken. Majoor Leontieff, gouverneur van de die als van koning Menelik zich thans te Kaïro bevindt, heeft in een interview verklaard, dat de Engelsche nederlagen diepen indruk hebben gemaakt in Abyssinië. Het prestige en de invloed van Engeland hebben een gevoeligen knak gekregen. De regeling der Soedaneesche grensquaestie zal dientengevolge op enorme moeilijkheden stuiten, daar Abyssinië zijn eischen booger zal stellen en met kracht handhaven. De hoofdconducteur der Orleanser Spoor weg maatschappij Benoit, die uit goederenwagens pakken toewierp aan medeplichtigen op eene afgesproken plaats waar de treinen door het met vet besmeren van de rails tot staan wer den gebracht, is tot vier jaar gevangenis ver oordeeld. Eenige medeplichtigen kregen twee jaar. Voor het Gerechtshof te Riga heeft een man terecht gestaan, die niet minder dan zes malen uit Siberië, waar hij gevangen zat, is ontvlucht. Ditmaal is hij tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld en hij bevindt zich nu voor de zevende maal op weg naar Tobolsk. Te Antwerpen is overleden de 70-jarige schilder Charles Félu. Hij was geboren zonder armen, maar leerde zijn beide voeten gebruiken er op die wijze in zeer goede kopieën naar oude meesters. Hij had het ver gebracht, dat hij zich zelf kon Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. en slaagde te maken ook zoo scheren. Te Brussel heeft een strafzaak gediend tegen drie personen beklaagd van oplichting bij het uitgeven van obligaties der trammaat- schappij tusschen Haarlem, Beverwijk en Alk maar en van het gebruik maken van een valsche balans. De zaak betrof de oprichting te Brussel vu joen k.g. bieten, tegen 78 millioen k.g. verleden jaar. De productie was 11,907,000 k.g. Onder de gemeente Slochteren (Gr.) hebben een paar honden duchtig onder schapen huis gehouden. Niet minder dan een 14 tal schapen werden door hen verscheurd en ge dood. Na veel moeite werden de moordende honden gevangen en doodgeschoten. De schade door de honden aangericht bedraagt circa f 250. Men is de eigenaren der honden op het spoor. Door een tuinman te Ginneken werd reeds nu een vogelnestje met eieren gevonden. Men meldt uit Haarlem aan het Dgbl. Naar men wil, zal tot Commissaris der Ko ningin in deze provincie worden benoemd jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burge meester van Haarlem, en tot diens opvolger te Haarlem de heer J. G. Gülcher, burge meester van Hilversum. Volgens de Zutph. Ct. zal het buitengoed Spaanschweerd te Brummen voor een zenuw- lijdersgesticht worden ingericht. Werk aan de munt. Na zes weken stilstand is de munt weer gaan werken. Men is begonnen met het aanmunten van klein zilvergeld. Bouwwoede. In Den Haag waren op 31 Dec. jl. 1679 perceelen onbewoond, waar onder 363 van f 200 tot f 400 huurwaarde, 191 van f 400 tot f 600 huurwaarde, 87 van f 600 tot f 800, 90 van f 800 en hooger. In Januari zijn bij het koloniaal werf depot aangenomen 58 personen, waarvan 41 Voorts zijn 8 personen van bet j Abyssinische equatoriale provinciën, vertegenwoordiger Nederlanders. leger hier te lande overgenomen. Aan hand geld is uitgekeerd f 13.750. Uitgezonden werden 6 officieren, 4 onderofficieren en 60 e.3 man. Uit West Indië zijn 2 militairen teruggekeerd. Hr. Me. Krokodil wordt 16 Maart buiten dienst gesteld. Met denzelfden datum komt in dienst Hr. Ms. Reinier Claeszen, bevelhebber kapt. luit. t. z. F. M. van Gelsdorp. Door de marechaussee te Finsterwold is procesverbaal opgemaakt tegen een 40 jarigen varkenskoopman, wegens het op wreedaardige wijze mishandelen van end paard, door om dat niet wilde trekken, een touw te binden en daarna met geweld er aan te trekken, ten gevolge waarvan de tong uit den bek van het paard werd gescheurd, zoodat het dier hevig bloedde en dientengevolge moest worden af gemaakt. ’t Is te wenschen, dat de onverlaat zijn welverdiende straf hiervoor niet ontgaat. Uit Veenhuizen is een getatouëerde land- looper weggeloopen, die in het Alg. Politieblad aldus gesignaleerd wordt: Op den linker mid denvinger een halven ring getatouëerd, op den duim een ster met eene dame, waarboven een hoorn en waaronder: Aaltje Mars. Op den anderen duim een anker, met de woorden sgeloof, hoop en liefde.” Op een arm staan drie sabels, 2 vlaggen met een kroon, 2 ankers, 2 dolken een hart met de letters H. R. en een vrouwenhoofd. Vergissing in een verdachte zal door al deze aanwijzingen wel niet meer mogelijk zijn. Te Kiel is zij op een balfeest stond, doodgeschoten, openstaand venster naar binnen gekomen. Nu was er besloten, dat er eenige zoenoffers moesten vallen. Ten huize van den moordenaar worden uitgekleed. S. was ’s avonds een vergaderingwaarbij j maa| twee krentebrood en mik de plechtigheid verhoogden, straal de secte, in Duitschland binnen drie dagen de kuren er uit zijn. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift nSljucht en Rjucht”, 10de Febrwaerje 1900. Minne Simens, Sj. de Zee. In libbensbyld, Th. v. d. S. Myn Likeblom, M. Miedema. Koartswyl. In hopen lijen is net to o._psalmen op het miJen (mei Pietsjes), D. H. Z. verscheuren het geheel, daarbij de De suikerfabriek te Breda beeft in de afgeloopen campagne verwerkt ruim 90 mil- Een vrouwelijk lid van f woonachtig, was expres v«or deze gelegenheid overgekomen. Ongeveer 3 uur ’s nachts roept 8. zijn knecht, 28 jaar oud, afkomstig uit IJzendoorn en slaat hem, terwijl hij binnenkomt, met een bijl de hersenpan in. Daarna vallen de andere aan wezigen onder bet zingen van lijk aan en 1 stoelen op het lichaam stuk slaande. De BURGEMEESTER der Gemeente Workum, herinnert de mannelijke ingezetenen (tevens Nederlanders), die vóór of op 15 Mei 1900 den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en over het laatstverloopen dienstjaar niet in eene rijksbelasting zijn aangeslagen, doch ver- meenen overeenkomstig de wet, kiesgerechtigd te zjjn, aan hunne verplichting tot aangifte die, eveneens een offer willende brengen, kin- vóór den 15 Februari e. k. ter Secretarie der deren uit het dorp te lijf wilde. De vrouw Gemeente, gedurende de gewone kantooruren. Workum, den 31 Januari 1900. De Burgemeester vdornoemd, T. M. ten BERGE. pleegd. Vermoedelijk zullen eenige dezer per sonen naar krankzinnigengestichten worden over gebracht. In verschillende huizen zijn de glazen minderen, terwijl terugkeerden 53 ingesmeten de bevolking verkeert in een op- 1 gewonden toestand. De politiemacht is ver- De burgemeester van Appeltern heeft laten afkondigen, dat niet meer dan drie per sonen samen mochten gaan. Het publiek stoorde er zich echter niet aan. Het ongelukkige slachtoffer van de sdweep- zuchtige secte” is op de Protestantscbe begraaf plaats reeds ter aarde besteld. Door de mare chaussees was de toegang afgezet en niemand werd toegelaten dan de dragers, de familie van Door den Minister van Oorlog is be paald, dat in den loop van dit jaar 100 re- monte-paarden voor in bet binnenland zullen worden aangekocht. Door Harm Sch., koopman in manufac- dreigende" do'rpsgèno'oten o—--1 van I tegen bet arrest van het Gerechtshof te Leeu- g die gevangen is genomen, is door het volk i mishandeld, terwijl een broeder van den moordenaar den Maas in werd gedreven. Men dig verklaard tot 5 maanden gevangenisstraf, omdat hij gel- bg De bevolking is zoo verbitterd, dat de burge meester de hulp van de marechaussee of mili- faire macht heeft gerequireerd. De leden van de regimenten veld.-art’ de secte behooren allen tot den gezeten boeren stand. De moordenaar 8. beweert dat hij Jezus j is, een ander, zekere D., zegt, dat als hij de i voor zijn erf ziet, een God hem beschermen. turen te Vrieacheloois cassatie aangeteekend mj|;oen engelen dat heeft bevestigd bet vonnis der warden Rechtbank te Winschoten, waarbij hij is schul- aan verduistering en veroordeeld j,eefc hier dus te doen met godsdienstwaanzin dendie hem uitbetaald waren op een polis der Utrechtsche levensverzekering-maatschappij, niet aan die maatschappij heeft afgedragen. Woensdag 14 Februari a.s. zal voor de Rechtbank te Leeuwarden terecht staan F. A. hebben verschillende personen bezocht, betrok- H., 23 jaar, arbeider te Boxumthans in ken bij den moord uit godsdienstwaanzin en hechtenisterzake dat hij den 21 Januari 1.1. bij andere ongeregeldheden, te Appeltern ge te Blessum gepoogd heeft Janke Walstra van het leven te berooven, welke poging verijdeld is door van hem onafhankelijke omstandigheden. Naar De Ned verneemt, worden door de «Vrouwen Christen Geheel-Onthouders Unie” pogingen aangewend om op te richten een I sterkt. Christelijk Tehuis voor de verpleging van drank zuchtige vrouwen. Reeds zou te Loenen een villa voor dit doel aangekocht zijn en zal jonkvr. C. Hartsen van Hilversum de leiding van het thuis op zich nemen. Door de rechtbank te Zutfen is rechtsin gang verleend tegen den klerk V. van het i bureau der intendance van Het Loo, met bevel den verm00rdei het hoofd der bl>Ddere Pro. ot gevangen ou ing. testantsche school te Appeltern en de burge- De moord te Appeltern. Aan de Arnh. meester der gemeente, die een treffende toespraak Ct. wordt hieromtrent gemeld I hield. De moord te Appeltern verwekt in de uit gestrekte gemeente (bestaande wit 4 dorpen) naar uitras- n iiiifflEvm:- i'j ui mini fiiin ib 1 L. rui 1 1 I

Friso nl | 1900 | | pagina 1