a .4" il i I I I ZATERDAG 17 FEBRUARI 1900. No. 15. N ieu wsti j dingen Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. laatste f 16,000 meer. jhr. Van der Wijck in audiëntie ontving. Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE W0RKUM een van f Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 8S cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7J cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. bepaalde bij 1 sub 13, van bovenaange baald artikel, in gedrukte stukken en circulaires oAnnrlnofd v.iin Men had hun verteld, dat de Boeren waanzin in kennis gesteld, mann, een 50-jarige Duitse mnlnn nnn rtinx i r» I 'I Het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie heeft de aandacht der postambtenaren er op gevestigddat herhaaldelijk circulaires ter post worden bezorgd, houdende mededeeling dat de prijs van het een of ander artikel is verhoogd of verlaagd. Die verhooging of ver laging wordt na den druk veelal aangegeven door invulling van het bedrag daarvan en door haling of onderstreeping van een of meer daar mede verband houdende woorden der circulaire. Deze circulaires, hoewel betrekking hebbende op den prijs eener handenwaar, vallen noch tans niet onder de beurs- en marktberichten catalogussen of prijscouranten, bedoeld bij art. 3 1 sub 5 van het Koninklijk besluit van 14 Dec. 1895 (Stbl. No. 222); zij mogen geen andere bijvoegingen, doorhalingen en aandui- k?’ een zestal liederen, uitgeven, die reeds bij oud en jong geliefd zijn, of waarvan te verwachten Rijksmiddelen. De algemeene toestand der Rijksmiddelen is niet ongunstigwant Ja nuari gaf bijna miljoen meer dan dezelfde maand over 1899. Bij de directe belastingen bedraagt de voor uitgang f 212,000, vooral te danken aan een groote afbetaling van f 263,000 over het vorige dienstjaar. De grondbelasting gaf f 22,000 meer, de bedrijfsbelasting f 10,000 meer en de vermogensbelasting f 12,000 minder. De invoerrechten toonen een vooruitgang van f 80,000 aan, terwijl de accijnzen f 280,000 stegen. Deze laatste stijging vond haar oorzaak in een zeer ongewone, belangrijke stijging bij het gedistilleerd, dat f 122,000 meer gaf dan in dezelfde maand van 1899. Wat daartoe aanleiding gaf, is natuurlijk niet na te gaan. Van de andere accijnzen is de suiker weer Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. I I wel onveranderdbier en azijn gaven ruim f 4000 minder, maar het geslacht steeg f 27,000. De waarborg is een kleinigheid gestegen. Maar een aardigen 12-jarigen jongen mee naar het bosch, om, naar hij zei, hout te hakken. In een eenzame bergkloof aangekomen dwong hij den knaap zich geheel te ontkleeden, bond hem in weerwil van zijn smeeken op een altaar en maakte zich gereed het ongelukkige kind met een groot slagersmes, dat hij voor dit doel meegenomen had, te slachten. Hij had hem reeds drie steken toegebracht, toen twee door het gegil van den knaap toegesnelde jagers door het kreupelhout braken en den krank zinnige ontwapenden. De tengevolge van bloed verlies bewusteloos geworden jongen werd in veiligheid gebracht, doch zal waarschijnlijk aan zijn wonden bezwijken. De vader is op de vlucht gegaan. Duivelbanners. Zooals voor eenigen tijd te Appeltern een troep godsdienst waanzinnigen een boerenknecht, »die den duivel in het lijf bad”, hebben vermoord, meenende, dat zij daarmede »den duivel uitwierpen”, zoo bestaat er, naar de Revue des Revues van deze maand mededeelt, in Noord-Amerika in de staten Maine en Nieuw-Hampshire een secte, die door het verjagen van duivels ziekten wil ge nezen. Als onfeilbaar middel wendt zij daar toe aan bet toebrengen van klappen met bijbels op het lichaam van den patiënt. De uitvinder van deze geneeswijze, F. W. Sandforden zijn aanhangers, die zich de Werkers van Sandford noemen, beweren geheel en al te leven naar Mozes’ leer. De duivel is voor hen de verpersoonlijking van ziekte. Dus is hét middel om ziekten te genezen het uit drijven van den duivel, hem krachtdadig dwingen het lichaam van zijn prooi te verlaten. En dat geschiedt op de boven gemelde wijze. De ondergrondsche Spoorweg te New- lork. De onderhandelingen tot het aanleggen van een ondergrondschen spoorweg te New-York zijn tot een goed einde gekomen, zoodat bin nenkort met het werk zal worden aangevangen. Het aanleggen van deze tunnel zal geschieden door den ingenieur John Mc. Donaldde kosten bedragen 35 miljoen dollar en de duur van het werk is geraamd op 3 jaar. De uit voering zal 15000 werklieden geregeld in be slag nemen. De lange rijen van tunnels die onder de geheele stad door zullen loopen hoofdzakelijk onder Broadway, staan in lengte gelijk met de gezamelijke groote spoorwegtun- nels in de wereld. Het werk zal zeer moeie- lijk zijn door de rotsachtige geaardheid van den bodem, doch om zooveel mogelijk spoed te maken zal op 40 verschillende plaatsen te gelijkertijd worden aangevangen. Een ander groot werkwaar reeds mede begonnen werd, is de nieuwe brug over de Hudsonrivier, die New-York met den New- Jersey-oever zal verbinden. In grootschheid van uitvoering zal deze brug de bekende Brooklynbrug verre overtreffen, daar de lengte 7200 voet zal zijn en de brug zich 135 voet boven de waterlijn zal verheffen, De torens die de kabels der enkele spanning zullen houden, worden 60 voet hoog en de kosten bedragen 40 miljoen dollar. Verkeer in Berlijn. In het jaar 1899 zijn in Berlijn door de stadsspoor, de trams en de omnibussen ruim 414^ miljoen personen vervoerd (52 miljoen meer dan in 1898), d. i. gemiddeld 1.136.116 personen per dag, 142.706 meer dan in het vorige jaar. De directeur van het postkantoor te Amsterdam, maakt bekend, dat de verzending naar Transvaal en Oranje Vrijstaat plaats heeft als volgt 1°. via Marseille: a. hoofdverzending: den 23sten van elke maand, per trein 6.7 av. Amsterdam Antwerpen, laatste buslichting 5.10 av.b. suppletoire verzending den vol genden morgen per trein 7.12 m. Amsterdam Antwerpen, laatste buslichting 6.20 m. 2°. via Napels: a. hoofd verzending’s Maandags om de 14 dagen, te rekenen vanaf 26 Februari a.s. per trein 12.40 av. Amster i dam Antwerpen, laatste buslichting 11.55 m. b. suppletoire verzending denzelfden dag per trein 6.7 av. AmsterdamAntwerpen, laatste buslichting 5 10 av. (Al deze tijdstippen zijn Greenwichtijd.) Namen van stoombooten, waarmede de brieven verzonden worden, behoeven niet op de adressen vermeld te wordenalle correspondentie wordt belangrijk vooruitgegaan f 144,000; de wijn steeds per eerstvolgende gelegenheid verzonden, daarentegen daalde f 12,000 zout bleef vrij van den volkszang_ De hem door vrienden van de Boeren in de Kaap kolonie meegegeven. De soldaten van het Engelsche leger hadden bij Magersfontein geen lust te vechten. «Waarvoor vechten wij”, vragen zij zich af. »Niet voor ons landmaar voor eenige kapi talisten.” barbaren waren, die hun gevangenen doodschie ten. Zij, die gevangen genomen zijnhebben niets dan lof voor de behandeling welke zij genieten van hun vijanden. In het laatste gevecht was het schieten zoo hevigdat eenige regimenten terug in plaats iedere van voorwaarts trokken. Toen dat bespeurd werdrichtten de Engelschen hun maxims op Verbetering van den volkszang. sVereeniging tot verbetering van den Volks zang” zal ieder jaar een bundeltje, bevattende de indirecte belastingen gingen niet onbelang- is, dat zij bij het volk ingang zullen vinden, de successie te wijten, want de andere De VeJre^igjng zal daa6rdoor trachteD in den Volkszang meerdere eenheid te verkrijgen. Het Staphorster boertje hield Maandag te Arnhem zitting in bet gebouw Patrimonium aan de Sonsbeekstraat, onder toezicht en mede werking van dr. Foreman uit Amsterdam. Aan gezien deze laatste niet voldaan had aan de bepaling om vooraf het bewijs van bevoegdheid door den burgemeester te doen afteekenen, is door de politie procesverbaal tegen hem opge maakt. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift vSljucht en Rjucht”, 17de Febrwaerje 1900. Minne Simens, Sj. de Zee. Oer Friezen en hjar tael, Th. v. d. S. Myn Likeblom, M. Miedema. Koartswyl. In hopen lijen is net to mijen (mei plaetsjes), D. H. Z. De Bolswardsche Courant van gister bevat o.a. het volgende Als gevolg van het slechte weer meldt men ons ook nogdat het dinébestemd voor de leden van het stembureau, is verongelukt, door dat de drager bij het stadhuis door de gladheid der straat met zijn vrachtje kwam te vallen. Een tweede editie die per slede werd vervoerd, is gelukkig zonder ongevallen aangekomen. Botha, een Boer, die door de Engelschen geoorloofd zijn. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën brengen ter algemeene ken nis dat met ingang van heden het verbod van in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en bedde- goed uit Portugal, met wijziging in zooverre van hui vroegere beschikkingen wordt inge trokken. Reuter seint uit Berlijn, dat de Keizer den oud-gouverneur-generaal vau Nederl.-Indië rijk achteruit, en wel f 140,000, bijna alleen aan onderdeelen dezer groep toonden geen noemens waardige verschillen. Het zegel daalde f 6000 en de registratie f 800 de hypotheekrechten daarentegen kwa men f 2700 op. De domeinen toonen een daling van f 9000 j aanmaar post en telegrafie blijven nog steeds stijgen, de eerste gaven f 42,000 meer, de Van de andere middelen toonen alleen de loodsgelden nog een groote verandering aan en wel een toeneming van f 10,000. hun eigen mannen, die toch bleven retireeren. De groote meerderheid kreeg hoofdwonden en stierf bijna onmiddellijk. Een beteekenisvol feit is het, dat de Britsche soldaten geen vertrouwen in hun superieuren schijnen te hebben. Een sergeant van de Goldstreamsdie gewond in het hospitaal ligt, vroeg verlof om naar »Home” te schrijven en aan zijn verwanten zijn redding te melden. Het werd toegestaan en een telegram verzon den. Iets later vroeg hij»Is mijn telegram verzonden?” »Neen”, was het antwoord, »wij hebben het aan uw generaal geseind.” »Dan is het doelloos en gaat het niet verder” merkte hij op, en wierp zich ontevreden achterover op zijn bed. Bismarck over Paul Kruger. Ons Land ontleent aan de Echo de Paris de volgende belangrijke mededeeling, die het bekende En- gelscbe parlementslid Sir Charles Dilke deed in een onderhoud met een verslaggever van het blad: »Kruger is een der zeer buitenge ne men- schen dezer eeuw.- Men heeft een groote dwaasheid begaan door tijdens zijn laatste be zoek in Engeland de Koningin te ontraden hem te ontvangen. Dit affront, dat men hem stellig in Duitschland niet zou hebben aange daan, zal bij zeker niet vergeten hebben. jlk herinner mij nog den ontroerden bewon derenden en oprechten toon, waarop prins Bis marck over hem sprak, toen ik Bismarck zekeren dag op den eersten rang stelde de diplomaten der negentiende eeuw. »O, zeide de prins, de eerste. geloof dat niet. Vooreerst was Cavour veel fijner, veel geslepener, diplomatiek begaafder dan ik en dan is er een man, die nog sterker, ver hevener en listiger is dan Cavour was en ik 1 zelf ben, namelijk president Kruger. Deze heeft niet als ik een machtig leger achter zich en een kolossaal rijk, om hem te onder steunen. Hij is alleen met een klein volk van landbouwers soldaten en door zijn genie zou hij ons allen de baas zijn. »Ik heb mij dikwijls met hem onderhouden,” zeide Bismarck, »maar hij heeft mij letterlijk verstomd doen staan.” De Duitsche Staatssecretaris van Buiten- landsche Zaken, Von Bülow, lijdt aan influenza. Ex-keizerin Eugénie moet te Parijs ern stig ziek zijn aan influenza. In het buitenland hebben ook heftige sneeuwstormen gewoed, die veel last en strem ming in het verkeer teweegbrachten. Vooral Londen ondervond daar den last van. In Parijs ondervond het telefonisch en telegrafisch verkeer door den storm veel belemmering, daar vele geleidingen vernield werden. Godsdienstwaanzin. Uit Meadville in den Amerikaanschen staat Pennsylvania wordt het volgende bericht: De politieoverheid alhier, werd dezer dagen met een merkwaardig geval van godsdienst- Edward Schell- 50-jarige Duitsche farmer, eenige mijlen van hier in South Chenango Township woonachtig, was na een door een rondreizend predikant gehouden predicatie dermate de kluts kwijtgeraakt, dat hij dikwijls beweerde, dat ware Christen bereid moest zijn, een van zijn familieleden voor den Heer te offeren. Op een namiddag nam hij zijn oudsten zoon, i mms- a un itiii\m bMBw UITGEVER: *1 !p II I I - uuiua, ccu uuui uuur uv krijgsgevangen was gemaakt, maar onlangs uit Simonsstad ontsnapte, is er in geslaagd Bloem- dingen bevatten dan die, welke, krachtens het fontein te bereiken met belangrijke brieven, - - CU JulJë gciiVAU Ayu, ui naanau uü rvinavuiuu -

Friso nl | 1900 | | pagina 1