L J 1 1 Algemeen Kiesrecht. WOENSDAG 21 FEBRUARI 1900. No. 16. I H. Eene zeer begeerde betrekking. Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Onderwijzerspolemiek. De aardbeving in de Preanger. Dertigste Jaargang. -1 1 HUH MH flllESLIMI. MHIiS- HI iiiinmviii? I Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 5 Maar de - - I I UITGEVER: vrienden niet? weet jezonder oog te hebben, enfin, hoofd. De wachtgeld aan maar zoo in ’t algemeen nu een bepaald persoon op *t in ’t algemeeneen Bij de herziening van 1887 werd ’t getal algemeene, dan vrijwel tot aan de grens daar- j kiezers van 100.000 op 350 000 gebracht. De van komen, zoo werd geredeneerd en er nieuwste kieswet gaf eene uitbreiding tot werd dan ook verzekerd, dat zelfs wijlen Minis- 650.000 ongeveer en thans verzekert men uit ter Heemskerk met ’t ontwerp Tak kon mee gaan. Een dezer dagen in de Amsterd. Ct. geplaatst schrijven van dien staatsman, den Als we dan maar op ’t rechte pad komen, dan zou men overal met den tijd en de drukte aan eene Grondwetsherziening verbonden, ook zelfs aan die van een enkel artikel, vrede kunnen hebben. Die slingeringen telkens en telkens weer en dat jacht maken op meerdere en weeraan ver- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. De Grondwet eischt dus een dubbel kenmerk en maatschappelijken welstand, terwijl de kieswet-Van Houten ’t doet het lager alsof één van beide reeds voldoende was: ge- van de nieuw lemmeringen te dezer zake zoude zijn ontdaan, zou het dan in dit opzicht vrede wezen? Wij meenen te mogen twijfelen. Immers telken vier jare zou de strijd worden overgebracht van de Grondwet naar de Kieswet, ’t Aantal uitzonderingen zou nu eens vermeerderd, dan weder verminderd worden en zoo bleven de gevaren voor voortdurende slingeringen bestaan. Met.eene wel omschreven bepaling in de Grond wet heeft men meerdere standvastigheid. Nu willen we volstrekt niet beweren, dat ons tegenwoordig kiesrecht opperbest geregeld is, volstrekt niet. Aan die regeling kleven fouten, dat is zeker. Maar ’t wil ons voor komen, dat eene dadelijke herziening nu niet zoo bepaald dringend is. De sociale hervor mingen zijn pas aan den gang. Daar is nog werk in overvloed in Den Haag en telkens komt er meer bij. Laat ’t voornaamste daar van eerst eens netjes en wel afgedaan worden, ’t Tegenwoordig bewind is genoemd een kabinet van zaken. Welnu we kunnen ’t daarmede nog wel zoo’n tijdperkje van vier jaren doen. Het jacht maken op kamerzetels of ministerieels portefeuilles heeft den lande genoeg achterop gebracht. Zaken afdoen is iets, dat betere vruchten afwerpt. Als dus nu reeds allerlei combinatiën worden genoemd voor de stembus van 1901, de anti revolutionairen met de katholieken, de demo cratische liberalen met de socialistische arbeiders partij, enz., dan hebben we nog ruimschoots den tijd om te overwegenof verandering wenschelijk is. Bedenken we ’t welalle ver andering is geen verbetering! Eene zeer begeerde betrekking is die van hoofd eener school. En eervol tevens en goed beloond ook. Ziet slechtsveertigvijftigja honderd sollicitanten en meer, zoodra er zich maar eene vacature voordoet. Zeker, men moet werken en ploeteren om vooreerst mee te mogen doen en dan nog gelukkig zijn, om tot een vergelij kend examen opgeroepen te worden, overgeluk kig om tot ’t mindertal te behooren en bepaald meer dan overgelukkig om eindelijk tot de zoo vurig begeerde betrekking geroepen te worden: «Om er te komen, dat dien je te weten, Moet je door bergen van rijstenpap eten”, doch, dan ben je ook voor vast in ’t lui lekkerland Zacht wat, als je blieft. Er is wellicht geene betrekking zoo lastig als die van hoofd eener school. Hij heeft het te doen met de leerlingen, met de ouders der leerlingenmet zijn onderwijzend personeel met de plaatselijke commissie van toezicht, met burgemeester en wethouders, met den ge meenteraad, met den arrondiesements-schoolop- ziener, met dien van zijn district, met den inspecteur en ten slotte met den betrokken Minister, ’t Houdt wat in, die allen tot vriend te hebben en te houden, vooral dewijl er veel geschreven en gewreven wordt over hem en zijn werk, waarvan hij nooit het geringste komt te weten. In dit opzicht echter maken de socialistische onderwijzers eene gunstige uitzondering. Zij hangen hunne grieven aan de groote klok. Dat doet nu wel geen dezer heeren in onzen Zuidwesthoekbier immers zijn er van die Laat ons zien in welk- opzicht. ’t Veelbesproken artikel 80 der Grondwet zegt «De leden der Tweede Kamer worden recht- I streeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die door de Kieswet te i bepalen teekenen van geschiktheid en maat- schappelijken welstand bezitten en den door die wet te bepalen leeftijd, welke niet beneden ver drie-en twintig jaren mag zijn, hebben bereikt.” gunning sterken drank in het klein wordt ver kochtin de plaats van bedankt heeft. IV Aanbieding van het verslag van onderwijs over 1899 V. Onderzoek der geloofsbrieven benoemde raadsleden. VI Voorstel van Burgemeester en a. tot het aangaan eener f 2000 en b. enz. VII. Vaderlander van 10 Februari deelt het onderstaande mee. De toevoeging aan het slot is ook van dit blad. We laten haar onveran derd. Prijs per kwartaal 70 oent franco per post8& cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel rceer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. moet dus maar voorzichtig zijn, wat of bedoelt. voor Vooral advocaten weten er weg mee en onder i deze de politieke advocaten nog het meest. De kieswet deugt dus niet, zoo redeneert en als men nu toch aan ’t ver moet art. 80 der Grondwet maar voor goed worden herzien. Hoe en in welken geest? Dat is duidelijk. Er moet zoo ongeveer staan: «Het kiesrecht wordt bij de wet ge- spoorstaven regeld.” Franeker, met Dan heeft men ruim baan en kan het alge meen kiesrecht worden ingevoerd. Algemeen kiesrecht, dat is zooveel als alle- mans kiesrecht? Bah, vervelende vent! Klets nu maar over je zuigelingen, over je idioten en dergelijke. Neen, de bedoeling is kort en goedieder burger een stemDat behoort zoo in den constitutioneelen staat. Een wet, die bepaalt, j wie wél kiezer moet zijn, is geheel overbodig. Pas schrijven wij 1900 of de verschillende Staatkundige partijen in den lande maken zich reeds op, om voor de stembus van bet volgende jaar gereed te zijn. De leuze «sociale her vorming” schijnt verouderd en hare vervanging heet «eene onafwijsbare eisch van het oogen- blik.” Er dient thans «Algemeen Kiesrecht voor 1 De heer Heemskerk kiezerscorps nog met 50- a 80.000 zal ver meerderd worden. Oppervlakkig geoordeeld de zou men zoo zeggen, dat men ’t er voorloopig baan en ’t ontwerp-Van Houten werd tot wet wel mee zal kunnen stellen. verheven en beheerscht alszoodanig dan nog Maarl? onze verkiezingen. Wanneer de Grondwet nu al van alle be- Wijziging der Gemeentebegrooting den dienst 1900. VIII Voorstel van Burgemeester en Wethouders: a. tot het verleenen van een aan Thijs van Hout als waagmeester, en b. tot bet verleenen van een Th. van Hout. IX. Adres van 1 schiktheid o/ maatschappelijken welstand. ’t Groote verschil zit dus in de beteekenis van die kleine voegwoordjes en of of. Ja Wethouders ZOo’n woordje kan heel wat af en toedoen, aangaan eener geldleening groot TrouwenS) dat kan zelfs een enkele letter. Men tot vaststelling van het plan dier geldleening moet du8 maar ’OO^ichtig zijn, wat men schrijft In het orgaan der socialistische onderwijzers werd het volgende versje op de Hoofden van scholen gepubliceerd. Schoolversiering. Geestdriftdooder. Nul in ’n cijfer. Sluimerrol. Zielverknoeier. Rustvergoder. Schoolbloedzuiger. IJlebol. Holhoofd. Windzak. Krakelaarzer. Dagdief. Vijfde wagenrad. Slavenkweeker. Baantjesazer. Nooittevreden. Nimmerzat. Omslagmaker. Deurensmijter. Huichelkerker. Poppereus. Albediller. Zitvlakslijter. Veelvraat. Slokop. Niemandskeus. Schoolpaus. Nieuwe Schoolbladlezer. Mannentepel. Kinderspot. Humbugmaker. Waarheidsvreezer. Domper. Altijd-buiten schot. Spijkers-op-laag water-vinder. Zelfbewond’raar. Vleiersbuit. Leerplichtschender. Lessenhinder. Geestesarme. Woekerkruid. Prikkelpreker. Gangdoorzwerver. Alverveler. Achtingdief. Dagscha. Overtuigingsderver. Bummler. Schlappschwanz. Vomitief. Als proeve van virtuositeit op taalgebied is dit versje niet onyerdienstelijk. Maar of het het vertrouwen der ouders in de leidslieden hunner kinderen zal doen toe nemen De tegenstanders der Openbare School kun nen tegenwoordig hun rust nemen. Het onder mijnen en af breken wordt voldoende waarge nomen door wie zich haar vrienden noemen. Met den toestandzooals die is kan toch niemand op den duur vrede hebben. Maar waar is de bevredigende oplossing? Uit Indië zendt men ons een paar uitknipsels uit de Locomotief omtrent de aardbeving bij Soekaboemi en de oppositie van den Regent van Madioen. Bandoeng, 17 Januari. De schokken van aardbeving duren reeds twaalf dagen en zijn van lieverlede erger ge worden. De eerste flinke schok werd Zondagmorgen gevoelddoch de schokken die verwoesting hebben aangericht begonnen eerst Zondagavond na elf uur. Er heerschte toen te Soekaboemi vreeselijke consternatiealles vluchtte op straat en bleef den geheelen nacht wakker. De schokken hielden steeds aan in de rich ting van Oost naar West. Deskundigen veronderstellen dat deze aard beving van plutonischen aard is Met beroeringen in de onderwereld, d. i. met het inwendige der aarde in verband staande. Red. Loc. Men kan volstaan met eene regeling van hen* die niet kiezer zijn. (Zoo althans Prins Joris in de Enkh. Ct. Tot deze uitkomst kan men echter zonder Grondwetsherziening niet komen. En ’t is der halve goed gezien van de Sociaal democratische- arbeiderspartij en De Liberale Unie om ons haar in de plaats gesteld Nu, wij weten (ongrondwettige) kiezers in deze duisternis den ’t en ook vroeg genoeg, dat is tenminste de juisten weg te wijzen goede zijde der quaestie. De eer van den nieuwen oproep komt toe aan de sociaal-democratische-arbeiderspartij en ’t is bekend dat ’t Bestuur der Liberale Unie volgens zijn rondschrijven zich tamelijk wel met het denkbeeld vereenigt. Algemeen Kiesrecht alzoo Nu, daarheen wilde ’t ontwerpTak ons meerdere stemmen, begint inderdaad te zoo ongeveer brengen. Met wat art. 80 der drieten. Grondwet bepaalt, kan men zoo niet tot het de grens daar- kiezers Den Haag, dat de voorbereiding der zuiver technische herziening der kieswet reeds nu het resultaat voorspelt, dat zelfs binnen de geldende vader van ’t bewuste artikel, heeft beslist het bepalingen der kiesbevoegdheid ’t tegenwoordige tegendeel aangetoond. achtte met zoovele anderen ’t ontwerp-Tak on grondwettig. Genoeg ’t geraakte van beheerscht alszoodanig dan nog eervol ontslag men verder, anderen moet, dadelijk S. Hamelink te Heerenveen waarin mededeeling wordt verzocht of de Raad genegen is en onder welke voorwaarden vergun ning te verleenen tot het leggen van r;--- in de bebouwde kom der gemeente, ten dienste der stoomtram tusschen Workum advies van Burgemeester en Wethouders. X. Adres van T. Faber alhier, om eene her benoeming als meesterknecht aan de gasfabriek. XI. Vaststelling van bet primitief kohier van Hoofdelyken omslag voor 1900. Offipippl opHpplfp Maar nu heet de kieswet-Van Houten ook al weer ongrondwettig. VERGADERING van den RAAD der T -- -,u gemeedte WORKUM, op Donderdag den 22 Februari 1900, ’s namiddags te 6 ure, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE I. Notulen der vorige vergadering. II. Mededeeling van ingekomen stukken. III. Benoeming van een herschatter van huurwaarde der localiteiten waarin krachtens Jobs Schuurmans, die j teekenen van geschiktheid

Friso nl | 1900 | | pagina 1