I I •i Bij de beschouwing eener plaat. WOENSDAG 28 FEBRUARI 1900. No. 18. I I 1 Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsche Berichten. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Cor 1 de eerste vier zonen en, cacao Habert, - verloofd met Het is het geloof, dat 1- H. Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM en Cor in den arm trof. greep Adriaan zijn geweer 1- it Ie 1. n. P r- e nabijheid waren, schoot hij niet, doch gaf zich over, en werd als gevangene naar gevoerd. Adriaan Leemhuis, Plotseling zonk zijn paard ter aarde Adriaan trachtte op het paard van Iets is er in dezen, overigens zoo afschuwe- Het is het vaste, r Afrika en ’t betere deel in Engeland, ge- 3 mannen en vrouwen van het edeler werk ter hand j van den nood door 1 en pestziekte in Indië ontstaan Met het snoode oorlogsbedrijf is de bescha- Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 88 cent PRIJS der ADVE'RTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. I nu nog, na zoovele eeuwen de Kaïns- vraag: »ben ik mijns broeders hoeder?” Al wat edel is in de wereld gorde zich aan. een einde te maken aan ’t groote bloed- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. DUITSCHLAND. Bij de tweede lezing van van Binnenlandsche Zaken in den van den post 1 millioen markter deelneming aan de Hoe fijn het weefsel ook ge- i er de waarheid blikt door het duister als een schitterende diamant en doet de schaduwen van bare belagers teekenen met de donkerste lijnen. Het huichelachtige vernis smelt als was voor de zon en toont de demons in hunne wandrochtelijke gestalten. De rechtvaardigheid zegepraalt. Een oud-schrijver getuigde»Er ligt een gedenkboek voor Gods aangezichtEn de Dat gedenkboek is eeuwen oud en dat gedenkboek wordt vervolgd, nu en later. De geschiedenis richt 1 Voor ons ligt no. 48 van 24 dezer, van De 'Wereldkroniek, uitgevers de heeren Nijgh en Van Ditmar, te Rotterdam. Daar treft ons de photographie van I lingen, twee TransvalereAdriaan Hagen, gewapend en trokken. Haarlem verschijnende Bad-Courant van Februari jl. zegt o.a. de orde te herstellen, genoodzaakt is om de zitting te sluiten. En dat alles terwijl de Verzoeningsconferentie bijeen is, waarvan minis ter-president Von Körber zulke schoone dingen hoopte. De zitting begon met eene scène tusschen de liberalen en christelijk-socialennaar aan leiding van het feit, dat de Voorzitter de vergadering één uur te laat had geopend, om eerst te wachten totdat de zitting van den Landdag was afgeloopen. De christelijk-socialen, Rüpel, Strobach en Gregorig meenden daarbij aan hunne reden kracht te moeten bijzetten door allerlei scheldwoorden. Toen dat was afgeloopen begonnen de Jong- Czechen met hunne obstructie-politiek. Zij wilden dat er eerst beraadslaagd zou worden over de voorstellen in zake de mijnarbeiders, in plaats van over het vaststellen van het militie-contingent, dat op de agenda stond, en eischten daarover hoofdelijke stemming. Dit voorstel werd daarop met 139 tegen 85 stem men verworpen. Daarna kwam de tot de partij van Schönerer behoorende Afgevaardigde Türk en verklaarde, dat zijne party de Czechische obstructie-politiek gaarne wilde ondersteunen, omdat met dit Huis in elk geval niets te beginuen viel. Toen de minister van Landbouw de feiten die bij de verschillende werkstakingen waren voorgevallen, wilde uiteenzettenwerd hij zoo danig aangevallen door de socialisten dat do Voorzitter de zitting moest sluiten. Men houdt in Weenen nu den toestand voor zeer kritiek. Het schijnt nu ook dat de Polen met de Czechen gaan heulen en de Feudalen, die reeds trachtten tweedracht te zaaien op de Verzoeningsconferentiehitsen nu in het Parlement de leden tegen elkaar op. Daarbij komt dat de houding van den Voorzitter Fuchs niet boven alle verdenking verheven is. Zoo- dat het best mogelijk isdat de Regeering binnenkort in de noodzakelijkheid zal zijn om het Parlement eenvoudig te ontbinden. TURKIJE. De Manch. Guardian verneemt, dat de Ottomaansche regeering besloten heeft, 80 snelvuur Kruppkanonnen te koopen. Aan de troepen zijn 450.000 Mausergeweren afge leverd, 250.000 zijn voorloopig te Konstantinopel opgeborgen en men is voornemens er nog 220.000 bij te bestellen. GRIEKENLAND. Naar aan de Pol. Corr. uit Athene gemeld wordt zal, zoodra de nieuwe militaire wetten zijn aangenomen, niettegen staande eene groote partij zich hiertegen verzet, een Duitsch generaal benoemd worden tot chef van den Generalen Staf. De voormalige minister van Oorlog Kumun- duros zal voor een krijgsraad terecht staan, •mdat hij het reorganisatieplan van den Kroon prins openbaar heeft gemaakt zonder diens toestemming en die van den tegenwoordigen minister van Oorlog te vragen. De afdeelingen der Tweede Kamer kozen tot rapporteurs der suppletoire oorlogsbegrooting (aanschaffing van draagbare wapenen) de heeren Tak van Poortvliet, Van Asch van Wijck (Ede), Verheij, Geertsema en Roessingh, en tot wijziging van art. 240 C 243 der ge meentewet (de quaestie der progressie der ge meentebelastingen) de heeren Fokker, Willinge, zijn broeder en en besmettelijke ziekten, preekt dag Hagen en Cornelia Cassée Beverwijk, de laatste van FRANKRIJK, tegen 24 stemmen Maart) goedgekeurd stemmen het ontwerp tot wijziging van het algemeen douanetarief voor koffie en thee. Marcel Habert, het Kamerliddat met Déroulède enz. samenspande tegen de parlemen taire Republiek en thans deswege voor den Senaat als Hooggerechtshof terecht heeft ge staan, is met 72 tegen 48 stemmen (4 leden onthielden zich) schuldig verklaard en, even als vroeger de patriot zelf en de koningsgezinde Buffet, tot ballingschap veroordeeld, te weten voor den tijd van vijf jaar. Met 116 stemmen waren verzachtende om standigheden aangenomen. Naar gemeld wordt zal de heer Habert zich aansluiten bij zijn medebaliing Déroulède te Santander. ENGELAND. Het Boersgezind Parlements lid dr. Clark ontkent ten stelligste, dat hij de door de Indépendance afgedrukte brieven van Hawskley gekocht en geleverd heeft, onder bijvoeging, dat hij weet, dat de brieven zoowel aan Montagu White als aan dr. Leyds te koop geboden, maar door dezen geweigerd zijn. De correspondent der Daily Chronicle te Brussel seint»lk kan met beslistheid zeggen, dat Chamberlain zich vergist met de openbaring van de Fairfield-Hawksley-bescheiden aan het Transvaalsche agentschap bier toe te schrijven. Noch dr. Leyds nog eenig ander ambtenaar van het agentschap droeg eenige andere kennis van die stukken dan door het blad, dat ze in het licht gaf. Zij kwamen rechtstreeks uit Engelsche bron”. Drie oorlogsschepen, thans in Engeland voor twee verschillende Staten in aanbouwtracht Frankrijk volgens de Birmingham Post over te nemen. Het blad denkt niet, dat dit gelukken zal, maar vindt de poging opmerkelijk. Op verzoek der Perzische Regeering heeft de Rijksbank te St.-Petersburg vijf millioen roebel naar Londen gezonden tot aflossing van de oude 6 percents goudleening van 1892. Daardoor zijn de rijkste Perzische provincie Fare, en ook de tot nu toe aan Engeland verpande douane inkomsten der havens aan de Perzische Golf weer vrij van Engelschen invloed. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Daar hebben wij het alPas is het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden weer bijeen, of daar be gint het lieve leven al weermen scheldt elkaar uit, men tracht te verhinderen dat de voorstellen, die aan de orde zijn, aan de orde komen en maakt bij dat alles zulk een beidensch Is daar ginds in Zuid-Afrika nog geen bloed j er dan geene mach Harm nog op hem, opdat hij ten in de oude zoowel als in de nieuwe wereld, nog zijn laatste schot met het kanon kon af- die het: »tot hiertoe en niet verder!” gebieden? vurentoen sprong hij te paard en rende in Of geldt wilden galop den heuvel af, nagezet door de lanciers. en Om zijn broer schandaal, den reusachtigen moord daar ginds te springen, doch toen dit mislukte, grepen hem jn Afrika en :t beti zijn broer en de knecht, en zoo werd hij, half 8teund door wakkere gedragen, half gesleept, een eindweg meegevoerd, 1 overal, springe bij om he toen een lancier met zijn lans naar hem wierp te nemende leniging Hierdoor losgelaten, hongersnood en legde op den lancier aan, maar daar er meer lanciers in de ving zonder eenige overdrijving meer dan eene 1 j eeuw achteruit geraakt. de Penelope j was verloofd met mej. Bertha lijken oorlog, dat verheft. die in Pretoria woonde; vóór het het onwrikbare geloof der Boeren, dat zij zullen uitbreken van den oorlog had zij het plan op- zegepralen. Noem dat geloof orthodox of niet, gevat met haren vader naar Holland terug te dat doet er niet toe. Het is het geloof, dat keeren, doch zij kwam niet verder dan de ieder deelachtig kan zijn en dat al zoo oud is, Kaapstad, waar zij vernam, dat Adriaan tot de als de weg van Rome. Het is het geloof aan gevangenen van de Penelope behoorde. Door het ware, het eerlijke, het oprechte. De oedoen van zijn verloofde kwam hij in ’t bezit waarheid zal zegepralen, de leugen zal en moet ran drie zwemgordels. Met hun drieën (n.l. het verliezen. rog twee andere Hollanders), waagden zij het sponnen moge wezen, welke lage intriges toute stuk zich ’s nachts in zee te laten af- ook werden bedacht, ikken en naar den wal te zwemmen, doch lechts aan twee hunner gelukte de ontsnapping, e derde werd des ochtends drijvende opge- ikt. De twee ontsnapten wisten zich schuil te ouden, en vervoegden zich na eene marsch an 14 dagen weer bij de boerencommando’s, ij waren zeer uitgeput en moesten per wagen ervoerd worden, doch toen Adriaan geheel man had gelijk, ersteld was, stelde bij zich weer onder com- lando van generaal Joubert’s macht. Zoo luidt bet bijschrift bij de plaat en waarlijk et heeft zijne romantische zijde ook. Maar als men zoo die flinke jongens daar et staan en in d’r eerlijke tronie blikt, dan zegt men onmiddelijkeeuwig zonde, dat zulke j kranige figuren ter wille van enkele geluk- i de begrooting zoekers tot kanonnen-vleesch zijn veroordeeld. Rijksdag heeft, naar aanleiding Hatelijke oorlog, weest vervloekt I Daar staan van die tentoonstelling, geheimraad Richterhet ongegronde aangetoond der geruchtenals zou de opening er van worden uitgesteld. Alleen de gebouwen voor Oorlog en Marine, zeide hij, zouden ten gevolge van verscheidene ongeluk ken eerst tegen het midden van Mei worden geopend. Hetzelfde was ’t geval met den cour d’honneur van ’t gebouw voor electriciteit. Ten aanzien van kunstnijverheid en machines voor de overbrenging van kracht zou Duitsch- land de anderen veel vooruit zijn. Tot dusverre, verzekerde sprekerwas niet de geringste wanklank vernomen, de Duitsche en Fransche werklieden arbeidden uitstekend naast elkander en hem restte nog slechts bij dezen den Wet gevende Machten den dank der Duitsche inzenders over te brengen. De Kamer heeft met 457 eene derde kredietwet (voor en met 457 tegen 10 oud) mede ten strijde getrokken. De vader, achterlaat, overal en rondom, die de schoonste een welgestelde boer, woont nabij Pretoria. j]lu8iën als met een tooverslag doet verdwijnen Bij het uitbreken van den oorlog werden zijn en weduwen en weezen in rouwgewaad het en de knecht Harm opgecomman- klaaglied der behoefte doet stamelen. Ellendige, deerd. De beide oudsten met den knecht gingen laaghartige wereld naar Natal, terwijl de anderen onder Cronjé Wel zijn het schurken van het slechtste naar Modderrivier togen. Adriaan is vrijwilliger allooi, die zulk een snood bedrijf durven onder- bij de Staatsartillerie en bediende tot het laatste staan. oogenblik één der beide, kanonnen bij Hands laag te. Toen de Boeren terugtrokken, wachten genoeg vergoten? En zijn die der wereld ten zegen konden zijn, gereed en gewapend, om anderen, dien ze in ’t geheel niet kennen, die hun nooit eenigen overlast aandeden, het licht uit te blazen, of zelve on tijdig weggemaaid te worden. Bedroevend, naar, ellendigWat is de wereld toch vol twee flinke, kloeke jonge- bedrog i en Cor j Dat ontwerpt wetten op den leerplicht, om wel, zooals ze te velde de algemeene beschaving te bevorderen, dat Een bijschrift, ontleend aan de te richt gymnastiek-scholen op om de taaiheid en 11 lenigheid des lichaams ten toppunt te voeren, ’t volgendemaakt wetten ter voorkoming van allerlei on- Adriaan en Cor Hagen zijn zonen van Frits gevallen de eerste van jn> dag uit tegen allerlei zonden en ongerech- Bloemendaal gehoor- j tigheden en prijst de dienende liefde met kracht tig. Behalve deze twee zoons (21 en 20 jaar) j en klem aan en ondertusschen laat men de zijn nog twee jongere broers (18 en 17 jaar ergste pest voortwoeden, die dood en vernieling voor er ze nu, Pk MEDVS i ADVERTENTIE- 3- S. UITGEVER: 3F jr 111.111 mini mii'i.nii. i

Friso nl | 1900 | | pagina 1