WOENSDAG 7 MAART 1900. Dertigste Jaargang. No. 20. Politieke aardigheden. I Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsche Berichten. Officieel gedeelte. verkoopers van sterken drank in ’t klein, die na 1 Mei 1900 hun beroep wenschen voor- te zettenhiervan uiterlijk vóór 1 April schrift telijk op ongezegeld papier, aan het College van Burgemeester en Wethouders behooren kennis te geventen einde geen stoornis in hun beroep te ondervinden. 1 H. Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM iiuii mini i nii:sm\'i. JIMS- B Illi HI IIAlll Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. aan T. M. ten BERGE. den nieuw benoemden Ge- zienlijk doch Generaal De Galliffet, wiens ongesteldheid stelde. van 1 i l tot burgemeesters benoemt, moeten de dominé’s wel met paarden rijden.” Wij zijn er niet bij geweest en kunnen om trent de waarheid daarvan niets getuigen. De welbekende heer Waling Dijkstra echter moet nu, volgens couranten-berichten, hebben aange toond, dat eene zoodanige geestigheid ook al weer veel ouder is, dan de betrokken personen warenzoodat zij bij wijze van «leenspreuk” UITGEVER: onderwijzeres in de de openbare lagere school denk man 2 van eene aan van de Regee- jaar 1900/1901 beloopt 61,449,400 op een sterkte van 430,000 man die voor 1899 1900 bedroeg 20,617,200 bij een sterkte van 184,853 man. OOSTENRIJK-HONGARIJE. voor weer DUITSCHLAND. In verschillende Engelscbe bladen heeft een bericht de ronde gedaan, dat de Duitsche Keizer een telegram van gelukwensch Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 8B cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De politiek heeft zoo voor als na hare leu zen hierop wezen we reeds vroeger, de politiek heeft ook hare aardighedenwas gekozenwerd van hem gemelddat hij hare moppen. Tusschenbeide kunnen ze er op met den stoomtram SneekBolsward derail- In een Vrijdag gehouden vergadering is opgericht de Coöperatieve Vereeniging voor Groenten- en Fruithandel voor Friesland en Groningen. Als zetel van de Vereeniging is Leeuwarden aangewezen. Een bestuur is be noemd, waaruit de heer W. Koning Sr. te Tjummarum tot voorzitter is gekozen. op den duur echter worden ze flauw en ver- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. geldig kan zijn, ’t Kan best waar wezen. Er is zooveel klatergoud in de wereld. Mogelijk spreken we allen anderen na. Veel van eigen vinding althans ontmoet men zelden. De heer I Lieftinck is ongetwijfeld een knap, een degelijk, ook wel een geestig man en de bedoelde bur gemeester ofschoon geen hooggeleerdewas toch een welmeenend persooniemanddien we volstrekt niet onder de ezels gerangschikt wilden hebben. Goed was hij, wellicht te goed. Doch dit is eene fout van meerderen en als ze daarna vallen, nu ja, dan worden ze voor dom als een ezel verklaard. Met andere woor- den men moet een weinig althans op zich zelve De Burgemeester voornoema, jj.ua-. m xnvD/w I passen een ander doet het niet. Doch om nu tot de politieke aardigheden terug te komen. De heer A. Buma werd in dertijd tot lid der Tweede Kamer gekozen voor ’t hoofdkiesdistrict Sneek tegenover den heer W. M. Oppedijk. Daar had men de poppen aan ’t dansen. In ditons bladwerd eene advertentie geplaatst ongeveer van den volgen den inhoud»Te Hindeloopen wordt te huur of te koop gevraagd eene heerenhuizing met zes a zeven kamers, enz.” De bedoeling was duidelijk, de aardigheid echter flauw. Want een zoodanig huis was wel beschikbaar. De steller der advertentie scheen dit niet te weten. Hij oordeelde zeker, dat een kamerlid ook een allemachtig groot huis moest bewonen, aangezien bij ook een «allemachtig” groot heer 1 was geworden. Dit heeft ons meer getroffen. Wordt iemand tot lid der Tweede Kamer ge kozen dan is hij dadelijk een grooteen ge vierd man. Geen bericht omtrent hem kan worden meegedeeld, of de toevoeging «lid der Tweede Kamer” ontbreekt niet, alsof men wil zeggen, denk er om, alsjeblieft een aan manMaar is de titularis bij eenige verkiezing gesneuveld, ’t is ook on i middelijk gedaan met alle grootheid en eere- I titels. Gisteren nog «Hosannah van echter: «Kruist hem!” Zoo gaat bet in de wereld. Gelukkig hijdie ’t bewustzijn van zijn plicht betracht te hebbenin zijn eigen binnenst draagt. Nog eene politieke aardigheid. Toen, als boven, de heer Buma tot kamerlid De minister Chamberlain ontkende, dat iets van eenig belang, hoe gering ook, was weg gelaten. Het uittreksel gaf alles wat der Regeering kon dienen om tot een goed besluit te kome. De Regeering had alle inlichtingen, die van invloed hadden kunnen zijn op de beslissing. De Britsche legerbegrooting voor het dienst- predikant te Kimswerd. rijtuigbespannen met twee paarden en zeker burgemeester (ons mede bekend) maakte de den heer Buma om te gaan kunnen bepaald ber j.l. Hij deed uitkomen, dat het telegrai van ’t geheele verhaal geen in het uittreksel was veruii ’t Is eene aardigheid, gezogen bevatte niet een samenvatting van een ijverig dagblad-corres- ten 2. 2! ENGELAND, daar heeft de minister Balfour medegedeeld, dat de rrnn hpcrnntinrr -zal wnrrlon inoor1innd| Was ik thans maar: Op-den dijk” (Oppedijk!) Bij de behandeling van de aanvulüngsbe- Ook geestigEn de geestigheid werd van blad grooting voor Koloniën stelde de liberale Afge- tot blad overgenomen en men Jachtte er om vaardigden Lloyd George een verlaging voor, I ton oindo do oonrlanlif fa Irnnnan het uittreksel, door sir Alfred Milner gegeven van 28 Septem- m was verminktdit laatste j van de hoofdpun- betreffende de diensten van President De kansen de Oostenrijksche Regeering beginnen een weinig beter te staan. Dit komt door enkele besluiten door verschillende clubs uit den Rijksdag genomen. De R.-Katholieke Volkspartij heeft besloten om geen deel te nemen aan de debatten over de verklaring der Regeering. Deze club is, vasthoudend echter haar program, volkomen bereid om de pogingen der Regeering, om het Parlement weer geschikt tot werken te maken, te onder steunen. De feudale grondeigenaren hebben meêge- deeld, dat zij het ontwerp in zake het recru- ten-contingent niet als een politiek vraagstuk zullen beschouwen, en het zullen aannemen. Ook de Italiaansche club zal niet meedoen aan de debatten over de verklaring der Re geering. Bij de beraadslagingen werd de wensch uitgesproken dat deze club vooral de administratieve plannen van de Regeering zou ondersteunen. Uit deze besluiten mag men, in verband met de laatste zitting van het Huis van Afge vaardigden, besluiten, dat de Czechen met hunne obstructie-politiek, ten minste ten opzichte van de dringenste Staatsaangelegenheden, ge ïsoleerd staan. Wat de houding van de Duitschers betreft, wel is waar komen alleen de Duitsche grond eigenaren sterk op voor de Regeering, terwijl de Duitsche vooruitstrevende partij en de Duitsche Volkspartij nog eenigszins wantrouwend zijn, maar in de politiek heet wantrouwen voorzichtigheid. En van hun standpunt be schouwd, hebben de Duitschers gelijk, dat zij voorzichtig zijn. Feitelijk is dus de toestand voor de Oosten rijksche Regeering op dit oogenblik niet ongun stig als zij er nu maar partij van weet te trekken. ITALIË. De Kamer heeft de beraadslaging voortgezet over het wederom als wetsontwerp ingediende koninklijk besluit tot beperking der drukpersvrijheid enz., waarbij de minister-pre sident nogmaals de quaestie van vertrouwen Eene door de Regeering beaamde motie werd door de Kamer goedgekeurdhet eerste gedeeltewaarbij akte genomen werd van de verklaringen der Regeeringmet 222 tegen 189 stemmen; het tweede, strekkende om alsnu over te gaan tot behandeling van de artikelen des ontwerps, met groote meer derheid. De Italianen te Pretoria zijn in een door de Fanfulla openbaar gemaakten brief met bitterheid opgekomen tegen de Engelgschgezinde manifestatiën van Menotti en Biciotti Garibaldi, wien het. als zonen van hunnen vader, aller minst voegde, zeggen zij, zulk eene houding aan te nemen. De BURGEMEESTER der gemeente WOB- KUMmaakt bekend, dat de Workum5 Maart 1900. zou hebben gezonden aan Koningin Victoria naar aanleiding van de overgave van Cronjé. Wij vonden dit bericht in de Duitsche bladen niet bevestigd en nu komt de Berlijnsche Germania vertellen, dat de mogelijkheid niet is uitgeslotendat Koningin Victoria den Keizer kennis heeft gegeven van de overgave van Cronjé, doch dat daarop geen antwoord van de zijde des Keizer is gekomen. Met 1 Maart zijn er nieuwe Duitsche post kantoren opgericht te SmyrnaBeirut en Jeruzalem en is een bijpostkantoor van dat te Constantinopel te Pera geopend. FRANKRIJK. Het ministerie heeft Vrijdag weêr eens eene overwinning in de Kamer behaald. Aan de orde was de vroeger uitge stelde motie des heeren Lasies over «de onwet tigheden begaan ten aanzien van de beschuldig den voor het Hooggerechtshof en de polite maatregelen, door de Regeering te baatgenomen”. Tegenover misbruik van macht, zeide de heer Lasies, moest de oppositie niet zwijgen. Be weerde de Regeering, dat zij de Republiek verdedigde, hij hield vol, dat zij enkel een kliek van republikeinen bad beschermd, wat hij verder poogde aan te toonen, verklarende, dat het beweerde komplot tegen de Republiek, waarom men wederrechtelijk de Déroulèdes enz. deed terechtstaan, niet meer beteekende dan de hoofdpijn welke eene slimme vrouw tot voorwendsel diende om haar zin door te drijven. De Regeering had een komplot noodig en bij afwezigheid der Kamer deed zij een komplot klaarmaken, betoogde hij. De minister president Waldeck-Rousseau be streed al deze beweringen en deed uitkomen, dat de Senaat als Hooggerechtshof in volle vrijheid en onafhankelijkdeid had rechtgespro ken. Na eene discussie, waarbij het soms rumoerig genoeg toeging nam de Kamer met 387 tegen 128 stemmen eene door de Regeering daag j aanvaarde motie aan van den Corsicaanschen Afgevaardigde Malaspina, tot goedkeuring van hare verklaringen. Met eene andere motie, om ten aanzien van de interpellatie eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag zonder meer, had de minister president geweigerd ge noegen te nemen en deze was dan ook met 318 tegen 232 stemmen verworpen. Generaal De Galliffet, wiens ongesteldheid door en dan mogen ze een glimlach afdwingen I leerde en te water kwam. Bedaard om zich zoo ernstig liet aanzien is veel beter. - zich heen kijkende, sprak bij lachend tot zijne ENGELAND. In het Engelscbe Lagerhuis velend, even als b.v. het onophoudelijk geleu- mede reizigers«Goeie luije hebt me daar heeft de minister Balfour medegedeeld, dat de ter over de openbare school, de staatsloterijstraks gefeliciteerd, doch nu moet ik zeggenbegrooting zal worden ingediend. enz. Was ik thans maar: Op-den dijk” (Oppedijk!) Bij de behandeling Daar komt de Friescbe pers dan nu weer aansjouwen met de bekende geestigheid van oDj-o- o.„e het kamerlid de heer F. Lieftinckvoorheen en prees den man, die onder zulke omstandig- ten einde de aandacht te kunnen vestigen op predikant te Kimswerd. Hij kwam ergens per J heden zoo geestig kon zijn. i-:- j un- Wijdie ’t voorrecht haddengeheel met van President Steyn’s telegram opmerking, dat de dienaar van Jezus ’t anders verzekeren, dat deed, dan de Meester zelf. Deze reed op een woord waar is. ezel, de dienaar zelfs in een rijtuig, bespannen uit den duim nu het pondent. Eene aardigheid voor een oogen- Steyn bij de onderhandelingen, die ter kennis Maar op den duur worden zulke moppen gebracht hadden moeten worden j- t»_ vervelend en verdienen ze een behoorlijk dementi, ring. VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noorbwolde, op Zaterdag den 10 Maart 1900, des voormiddags te 9} ure. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Verzoek van de heeren Beversen en van Heurn te ’s Gravenhage, om concessie voor den aanleg vnn een stoomtram door deze gemeente. 3. Verzoek van de Afdeeling „Koudum’’ der Friesche Maatschappij van Landbouw om midde len in het werk te stellen, welke de benoeming van een veearts te Koudum kunnen bevorderen. 4. Verzoek van F. VV. de Boer te Warns tot ruiling met de gemeente van een perceeltje grond 5. Vaststelling der rekening van bet fonds der armengelden dienst 1899/1900. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot af- en overschrijving van posten op de begroo ting, dienst 1899. 7. Benoeming nuttige handwerken te Oudega. 8. Beëediging van meente-Secretaris. Koudum, den 5 Maart 1900. De Burgemeester, H. M. TROMP met twee paarden«Och ja”, was geestige wederwoord«sedert de koning ezels blik. fAt hliro-Am AAstcr» hpnAoml mnpfon dAFnlnA’o vavv. Zoo als geschiedt door deze.

Friso nl | 1900 | | pagina 1