I l 1 I I V I 1 I 1 No. 21. R Voorzichtig! Nieuwstijdingen. I ZATERDAG 10 MAART 1900. Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Een De van t met voldoening 2en adjunct-directeur te be- |T :- Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM nog even ver den oorlog. ortu- d, is iaar, it de I e ft S jer- van ken een regt de veer iasd onze heid ,an iod ten en ne ire ke en inden it het eland >p St. voor- •geten lemen eigen, ,ig en naar Paraguay Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der AD VERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. I II 1 r 1 noemen. Joh. van over Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. doen. De bedoeling was edelde uitwerking onedel. En daarvoor geeft men zijn geld niet. Daar is eeuwig jammerde oorlog in Zuid-Afrika. De Boeren hebben hulp noo dig. En als onzijdige Staat kan Nederland die hulp niet anders verleenendan in contanten aan allerlei liefdadigheid besteed. Dat heeft Nederland gedaan flink en goed aan de Nederl. Zuid-Afrikaansche-Vereeniging en haar onge veer een millioen geschonken, aan het Roode Kruis met eene gift van meer dan twee ton. Doch er zijn ook andere Vereenigingendie mede een duit vragenvereenigingen minder officieel. Voor eenige dagen reeds kon men eene waarschuwing lezen in de Leeuw. Ct., om wel te wetenaan wie men zijne gaven troepen telkens afgeslagen hem gelukt zonder verliezen naar een punt te marcheeren, waar zijn tegenwoordigheid van meer belang is, zoodat de Engelscben na duizenden verloren te hebben, zijn als bij het begin van Als Roberts den tocht naar Bloemfontein voortzet zal bij Slim Piet op zijn weg vinden. In Ladysmith moet de toestand aller treurigst zijn. Dr. Treves, die daar is aange komen heeft geconstateerd dat er 800 geval len van typhus in behandeling zijn. Generaal Buller heeft dan ook besloten de stad voor- loopig te ontruimen en zijn kamp daarom tot buiten de stad verlegd. De inwoners trekken naar het Zuiden, terwijl slechts de zieken en de verplegers blijven, en niemand zal in de stad worden toegelaten vóór de gezondheids toestand aanmerkelijk verbeterd is. Naar de Manch. Guardian verneemt zal de oppositie in het Engelsche parlement aan dringen op zelfbestuur der beide Boeren-Repu- blieken en zij zal daarvan haar verkiezingsleuze Deze zal aan de zijde van den heer ’t Lindenhout, het toezicht hebben alles, terwijl aan den heer Jacob van ’t Lindenhout is opgedragen de zorg voor de drukkerij, binderij, boerderij. Tot 2en adj.-directeur is benoemd de heer G. Jacobs te Meppel. Bovendien is besloten dat aan elk der ver dere medearbeiders en arbeidsters een instruc tie zal worden gegeven, die zij moeten onder- teekenen, opdat niemand in de toekomst zich kan verontschuldigen, wanneer er iets mocht voorkomen dat niet in de baak is, door te be weren ik heb zulks niet geweten, het is mij niet gezegd. Opstand in de Kaapkolonie opstand van Hollandsche Kolonisten breidt zich uit ten zuiden van Griqualand Voorzichtigheid is ten allen tijde genoemd de moeder der wijsheid. De vaders houden die les voor aan hunne jongensde moeders aan hare dochters en bekend is de variatie: Voorzichtigheid is de moeder der porceleinkast. De lessen gelden op elk gebied. Ook op datwaarop men zoo maar een tweedrie zou ingaan het terrein der liefdadigheid. Dik werf komen daar geene overwegingen te pas. Er is hulp noodig en natuurlijk, dan moet er hulp verleend wordendoor ieder die dit kan doen. Maar er zijn er twee maren. Voor eerst moet de hulp, die gevraagd wordt, noodig zijn en ten tweede moeten de personendie deze hulp vragen op en top vertrouwbare lieden zijn. In zijne haast om te helpen en, gedach tig aan het bekende gezegde: Wie spoedig helpt, helpt dubbel, loopt men met zijne overi- gens zeer te prijzen hulpvaardigheid gevaar, De Voorzitter van het boofdcomité van het Ned. Roode Kruis heeft van den Minister van Buitenlandeche zaken mededeeling ontvan gen van het volgend telegram van den consul- generaal te Pretoria (omtrent de ambulance- Lingbeek). «Ambulance veilig te Pretoria. Het mate rieel gedeeltelijk in beslag genomen. nieuwe ambulance vertrokken voor Glencoe. I Romeyn, Oidtman, Vinkhuyzen, Lingbeek ver trekken 9 April. Bierens de Haan leider. Verplegingspersoneel blijft. Zendt geen genees- heeren.” De boot die 9 April van Delagoabaai ver trekt, komt vermoedelijk 22 Mei te Rotterdam. De ontworpen zomerdienstregeling de spoorwegen is aan de daarvoor aangewezen colleges en besturen ter beoordeeling gezonden. Met den a.s. zomerdienst zullen de met het geven eener gave geheel verkeerd te exprefj8. en 8neltreinen Amsterdam-Brussel- Parijs niet meer te Rotterdam D. P. gecombi neerd worden, maar zullen zoowel de S. S. als de H. 8. M. de reizigers geheel door voeren. De officier van justitie te Arnhem is in hooger beroep gekomen van het vonnis in de zaak Neerbosch. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift •sSljucht en Rjucht”, 10de Maert 1900. Myn LikeblomM. Miedema. Soldaet wirde, Th. v. d. S. Dwêrsfluiten yn ’e holle, J. P. A. In frij man. D. II. Z. Koartswyl. Hwerom (mei plaetsje) D. H. Z. Pneska en sloten. Piet Moolman, een invloedrijke boer, is voornemens om de opstandelingen zuidwaarts te leiden naar Brandvlei. De Boeren vertoonen zich in patrouilles op de grezen van Prieska en Kenhardt. De ma- en vele inwoners zijn De Redactie liet het voorloopig hierbijdoch zou In De Vaderlander van 24 dezer, lezen we onder ’t hoofd: n Fonds voor daadwerkelijken steun voor Zuid-Afrika"het volgende »Van dit fonds zagen wij in de verloopen I week een lijst van leden der commissie van uitvoeringder commissie van toezichtvan sommige plaatselijke besturen en een aantal correspondenten gepubliceerd. Na ingewonnen informatie kunnen we echter, gelijk ook ande- j ren bekend maakten, om verschillende redenen j onzen steun aan de zaak niet geven. Wellicht komen wij hierop terug.” Wij van onzen kant deelen mededat ook aan ons adres verschillende aansporingen en opwekkingen werden gezonden vergezeld van berichten van eigen fabricatie, die we eenvou dig ter snippermand hebben verwezen. De pers moet waar en waardig wezen. Men moet haar op eh top kunnen vertrouwen. Dat was immer onze leuze en aan die leuze wenscben we ten einde toe getrouw te blijven. Men kan intusschen niet altijd zeggen, wat men denktde strafwet is er ook. Maar bij de stem der andere bladen voegen we de onze Weest voorzichtig ook met uwe gaven ten be hoeve der Boeren, die ze zoo dubbeld noodig hebben en meer dan driedubbeld hebben ver diend, zendt ze aan ’t adres van vertrouwbare kantoren. Zwendel bestaat er soms in den uitersten nood, met-een. In onzen b.v. nog de al of niet gewettigde geruchten tjjdens het vergaan der Willem IH. H, gistraat van Kenhardt reeds gevangen. Koos Jooste, een van de aanvoerders der opstandelingen, trekt op Upington aan, waar naar men verwacht, de bastaards die er de meerderheid van de bevolking vormen, hem wel een krachtigen tegenstand zullen bieden. Het algemeene gevoelen is dat een sterke Britsche troepenmacht noodig is, daar een nederlaag de opstand zeker zou doen uitbreiden. De correspondent van de Standard te Ladysmith noemt den terugtocht van generaal Joubert een meesterstuk. Geen enkele ossen wagen zelfs hebben de Boeren verloren en het wordt meer en meer waarschijnlijk dat het hun nog op ’t laatst gelukt is Long Tom mede in veiligheid te brengen. Ook luit kol. de Wit zegt in zijn militaire beschouwingen in de N. R. Ct., dat Joubert ook thans weer bewijzen heeft gegeven van zijn groot veldheerstalent. Het was waarlijk geen gemakkelijke taak, met het leger af te marcheeren zonder achterlating van materieel, waaronder zwaar belegeringsgeschut, en dezen afmarsch zoodanig te regelen, dat noch de vijand aan de binnenzijde, noch die aan de buitenzijde der linie er iets van bemerktewant dan had het gelukken der manoeuvre groot gevaar geloopen. En de oplossing is meesterlijk geweest. Tot op het laatste oogenblik is de vijand afgewezen en toen hij den aanval wilde hervatten, was er geen tegenstander meer te vinden en lag de weg naar Ladysmith open En verder zegt hij dan Joubert heeft alle reden om op de afgeloopen maanden terug te zien. Strategisch-offensief optredende, heeft hij zoo weten te manoeuvreeren, dat de Boeren tactisch- defensief strijden en de Engelschen zware ver liezen toebrengen konden. Daarna heeft hij een geheele divisie maanden lang tot onbewe- gelijkheid gedwongen, de tot ontzet oprukkende Een Brusselsch bakker, die achttien jaar in troepen telkens afgeslagen en eindelijk is het Indië geweest is, dient als tolk. naar een punt te De Engelsche consul heeft gezegd, dat hij er zich niet mee bemoeien kon, en men zit nu braaf verlegen met de menschen. blieken maken. De Fransche en Britsche paketbooten naar Zuid-Amerika zullen in het vervolg de haven van Lissabon weder aandoen. De verzending van brieven en andere stuk ken naar Zuid-Amerika (Argentine, Brazillië, en Uruguay) met genoemde booten zal daarom voortaan weder plaats vinden langs den weg van Lissabon, te weten a. met de Fransche paketbooten des Vrijdags om de 14 dagen, te rekenen van Vrijdag 9 Maart e. k., met den trein van 6.7 a. van Amsterdam naar Antwerpen. b. met de Britsche paketbooten des Vrijdags om de 14 dagen, te rekenen van Vrijdag 16 Maart e. k., met den trein van 6.7 a., en des Zaterdags om de 14 dagen, te rekenen van Zaterdag 17 Maart e. k., met den trein van 7.12 m. van Amsterdam naar Antwerpen. Bij uitzondering zullen de brieven en andere stukken voor Brazilië, in plaats van op Zater dag 17 Maart e. k., Zaterdag 24 Maart e. k., met den trein van 7.12 m. uit Amsterdam worden verzonden. - In Devonport (Engeland) laat de gemeen te 9 blokken arbeiderswoningen bouwen. Elk blok bevat 6 huisjes met een tamelijk ruime huiskamer, een slaapkamer, een keuken en gemakken. Eén familie slechts mag zulk een huisje bewonen. Zij worden van baksteen vervaardigd, de voorgevels met portland cement bedekt. De Londensche correspondent der N. R. Ct. seint dat de woekeraar Edwards, berucht geworden onder den bijnaam Isaac Gordon op zijn 35e jaar te Birmingham aan de tering gestorven is, oogenscbijnlijk zonder een testament gemaakt te hebben, bij laat een vermogen na dat op een miljoen pond sterling geschat wordt. Prettige gasten. In een circus te Brussel waren een aantal Hindoes. Hun impresario betaalde hun f 25 per maand voor het baantje om zich door kijkgrage Brusselaars te laten aangapen. De Hindoes vonden dat ten slotte te weinig en verlieten het circus. In optocht trokken zij naar een oude kazerne, die de po litie hun als verblijfplaats had aangewezen. Voorloopig leven zij op kosten van de gemeente. Koartswyl. Hwerom (mei plaetsje) D. H. Z. De sterkte onzer zeemacht bedroeg op 1 Oct. j.l. aan schepen 1554, op de zaak, bij meer gegevens terug komen. op elk gebied. Ook Zwendel en roof bet oog op den klimmenden leeftijd van den directeur een boord van de wacht- en kost- aan boord der instructie- en logementschepen 1297, aan boord van het defensiemateriëel 1001, bij den torpedodienst 262, bij de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden 237, aan boord der schepen belast met politietoezicht 158 en aan boord der op- nemingsvaartuigen 55 koppenaan boord der schepen voor buitenlandschen dienst bedroeg deze 1133, aan boord der schepen in Oost- Indië 3398, waarvan 953 inlandsche schepelin gen en aan boord van die in West-Indië 94 koppen. Totaal 9189 koppen. Den len April vertrekt van Amsterdam per stoomschip van den West-Indischen mail dienst een detachementsterk 40 minderen waarvan 15 voor Suriname en 25 voor Cura- i Qao bestemd zijn, onder bevel van den 2e luit, der inf. J. A. Maasaan wien als medegelei- der tot Suriname is toegevoegd de sergeant- majoor-titulair J. W. Harthoorn. Met ingang van Woensdag zal tusschen de tot het telefoonverkeer met België toege- i laten Nederlandsche plaatsen eenerzijds en de Belgische plaats Felny anderzijds van de tele foon kunnen worden gebruik gemaakt. Voor dit verkeer gelden dezelfde tariefs- en verkeersregelen als voor het internationaal te lefoonverkeer tusschen Nederland en België zijn vastgesteld en welke zijn vermeld in den Rijksgids voor den intercommunalen en inter- nationalen telefoondienst. Neerbosch. Het bestuur der Weesin- richting te Neerboseb, heeft in zijne vergade- Zuidwesthoek kennen we rinS van 2 Maart 1.1. besloten mede met zond ten opzichte van den nood in Zuid Afrika. voor West. Naar luid van berichten hebben zich vele Hollanders uit de districten in de buurt van Kenhardt bij den opstand aange- Dertigste Jaargang. FBI J MH WS- IA Illir.lill VIll l 1 a UITGEVER: i e- ,f- m IIIIIIIOIIIIFIIIISI.IVI. n TL> z7z>M o n v> O L zvnzv*. Izinzxn «wzv

Friso nl | 1900 | | pagina 1