- t De materieele zijde der zaak. I WOENSDAG 14 MAART 1900. No. 22. Buitenlandsch Nieuws. Dertigste Jaargang. I Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Daar is een schip in nood De «zoo A rv1 H. te de wereld. - de laatste constructiën herbouwd wordende verkwisters. Sommige menschen meenen waarlijkdat beter allooidan monsters kiezen we zaak. Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I 7 Dat zou anders zijn dan aan waar de groote eters het minst De maatschappij in Wie mee voortbrengt is een nuttig maatschappij, elke luilak of verkwister last een schadepost voor het geheel, an* - over. Nu is het wel waar, dat een verkwister aan Het is van hetgeen door ben de onbeschaafde volken geljjk met 't er Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Bordeaux heeft Woensdagavond van onderstand aan Na den oorlog de aardig stuivertje thuis. Dat meende de oude vrouw, van wie we toen ze zeide«zoo komt het geld Datzelfde hoort Na vreeselijke inspanning gelukt het der red dingboot alle opvarenden behouden aan wal te brengen Een driemaal hoezee voor de red ders! ’t Schip, ja, dat is verloren. Maar wat doet er dat toe? De menschen zijn be houden en dat is ’t voornaamste. Een schip is er weer te krijgen en er weer lui, die aan den bouw van een nieuw vaartuig geld en daardoor brood verdienen. Daar vliegt een huis in brandHooi broei, onweeroorzaak onbekend 1 Hoe vreeselijk Hoe gieren die vlammen zullen verwoesten. op alles bedacht. blusschen. Een oude vrouw, die het anders zoo kwaad van den vreeselijken brand, er zelf niet heen gaan, maar vroeg Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Hoezee! voor den oorlog, den beder- op te maken? moeders tafel, voor anderen overlaten. Zou de oor- haar geheel lijkt wel op zoo’n groote tafel, waarvan ieder een grooter of kleiner deel krijgt. In een der suikerfabrieken ontstond die welhaast zoo in uitgebreidheid een heele rij pakhuizen mede een men om den brand te j op toe te leggen, elkander te vernietigen. En ml hatnolrnnt dan het «nnwonaamdfi hpHcbavond Laat dan den hartstocht vrijdie j en verderf wil rondom en en predik op de puinhoopen van dat bloei en welvaart! ’t Is immers te on er verder over te redeneeren. Elk DUITSCHLAND. In de couloirs van den I Rijksdag wist men te vertellen, dat het ont- werp-vlootwet reeds deze week in behandeling zal worden genomen door de begrootings com- De verbonden Regeeringen hechten er aan, dat het ontwerp nog vóór Paschen door den Rijksdag in plenum zal worden behandeld. De Regeering te Karlsruhe heeft bekend laten maken, dat de onderhandelingen met Beieren en het Rijksland in zake het bevaar baar maken van den Rijn, hoogstwaarschijnlijk tot een bevredigende uitkomst zullen leiden. Op de dezer dagen te Berlijn gehouden «Adelsdag” is ook van gedachten gewisseld over het spelersproces, dat in het vorig jaar zooveel gerucht in Duitschland heeft gemaakt, omdat zooveel jonge adelijke officieren er in betrokken waren. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen «De Duitsche Vereeniging van den adel veroordeeld ten strengste de onwaardige en lichtzinnige levensbeschouwingen van een aan tal jonge edellieden, die betrokken zijn ge weest bij het jongste spelerproces. Dergelijke levensbeschouwingen zijn niet vereenigbaar met de plichten van een edelman en zullen door de Duitsche Vereeniging van den adel bestreden worden met alle middelen die haar ten dienste staan. De Vereeniging verwacht, dat de leden haar in dezen strijd ten krachtigste zullen ondersteunen.” FRANKRIJK. De admiraal Rèveillèce, door de Belgische Indépendance gekenscbets als «groot wijsgeer en groot vaderlander”, heeft een manifest aan de Engelsche natie ge richt ten gunste der Boeren, haar aansporende om alsnog een wapenstilstand en scheidrechte- lijke uitspraak voor te stellen. »Is het een uwer waardige rol,” vraagt hij, »een handvol heldhaftige Boeren te verdruk ken Te Bordeaux heeft Woensdagavond een comité van onderstand aan de weduwen en weezen der Boeren eene bijeenkomst gehouden, waarop de hoogleeraar Lorin eene verhande ling hield over de Boeren en hun land. zaal was stampvol, en onder ’t gehoor merkte men allerlei aanzienlijke personen op, leden der Kamer van Koophandel, van de rechter lijke macht, professoren, studenten, tal van dames. ENGELAND. In het Hoogerhuis verklaar de lord Salisbury dat hij de vertraging in de scheidsrechterlijke uitspraak in de de Delagoa Spoorweg-Quaestie, betreurt en ging aldus voort «Wij hebben herhaaldelijk beproefd wat niet officieele vertoogen vermochten om de snelheid der afdoening te verhoogen. De ver traging is te betreuren niet alleen wegens de geldelijke gevolgen voor de partijen, maar ook omdat ze een schaduw werpt op de waarde van het beginsel van arbitrage. De Regeering zou gaarne alles doen om de uitspraak te ver- maar bet gaat boven haar macht druk uit te oefenen op het scheidsgerecht.” Men zal zich herinneren, dat deze quaestie den spoorweg van wijlen Mac Murdo betreft en de vraag of de Portugeesche Regeering het recht had dien spoorweg te naasten. De Londensche Standard zegt reden te heb ben om te gelooven, dat eerlang van Re- geeringswege eene verklaring zal worden af gelegd, bevestigende de onmogelijkheid om aan de twee Republieken vredesvoorwaarden van zoodanigen aard toe te staan, die eene bestendiging van de politieke en militaire onafhankelijkheid in zich zouden sluiten, welke tot den tegenwoordigen kostbaren en bloedigen strijd heeft geleid. RUSLAND. De Russische bladen gaan steeds voort met de Regeering van hun land tot een interventie in den Zuidafrikaanschen oorlog aan te zetten. Zoo zegt de Rossija, dat zij tot haar erger nis gelezen heeft hoe men te Londen er van overtuigd is, dat Rusland van den moeielijken toestand, waarin Engeland zich bevindt, geen gebruik zal maken. Als dat waar is, zegt het blad, dan komt men onwillekeurig tot de vraagZullen wij werkelijk nog eens weer door onze grootmoedigheid de wereld verbaasd doen staan om zoo spoedig daarna op onze beurt verbluft te zijn door de ondankbaarheid der Engelschen? PORTUGAL. Voor de stemming in Portu gal, of te Lissabon, wellicht kenmerkend, is de volgende uiting van het Volksblad aldaar, naar aanleiding van het gerucht omtrent de overbrenging van Cronjé naar St.-Helena «De heldhaftige Cronjé zal onder de handen der Engelschen veel te lijden hebben, want het is niemand onbekend op welke wijze Engeland verwonnelingen behandeld. Napoleon op St. Helena en Cetewayo te Greenwich zijn voor beelden welke de menschheid niet vergeten zal en waarover zij vroeg of laat wraak zal nemen door dit Rijk van struikroovers te verdelgen, hetwelk enkel door schelmerij, afpersing en schanddaden is opgebouwd”. zekerd. Wat een drukte voor Spoedig verrijst een beter gebouw: het werk in de wereld Daar breekt de oorlog uit en de menschen boekjewaaruit schieten op elkander alsof ze hazen zouden geschreven opstelletje zijn, niet in loopen want ze zien elkander niet en kennen elkander niet eens, maar de stad Rotterdam door een vreeselijken brand in smaak Erbarmelijke menscheneters, de geteisterd, bewoners van den Fidsji-archipel zijn nog van de brand, gijafschuwelijke verfijnde toenam, dat Maar dat daargelaten. Voor heden prooi der vlammen werd, niettegenstaande eenvoudig de materieele zijde der alle moeite aanwendde, De oorlog is er en de aanvoerders zijn De vijand mag nergens bij niet meende, hoorde verrassing binnensluipen. Spoorwegen zijn ge- Ze kon heel bezorgd, of er ook menschen bij den brand waren omgekomen. Toen ze hoorde, dat dit1 gelukkig het geval niet was, zei ze>0, dan is er zoo heel veel niet aan verbeurd, zoo komt het geld weer onder de menschen.” Het duurde dan ook niet lang, of men zag missie, tal van werklieden ijverig bezig, om nieuwe pakhuizen op te bouwen, en welhaast was alles weder hersteld, ruimer en schooner dan voren. Al die menschen, die aan den weder-opbouw van ’s morgens vroeg wat er verder volgtdat alles tot ’s avonds laat, en brachten daardoor een maakt, natuurlijk alleen voor het gewone ver voer van personen en goederen, niet om ’t een vijand gemakkelijk te maken, ’t eigen land te veroveren. Spoorbruggen ze vereischten bij den bouw millioenen schats, ze deelen bet lot der wegen. In minder dan geen tijd worden ze vernietigd, totaal onbruikbaar ge maakt. Andere kunstwerken ondergaan het zelfde lot. Vooruitwat komt ’t er op aan De vijand moet er buiten en daarmee uit. Als er nu maar geene menschen sneuvelen, dan gaat ’t nogdie wegen, die bruggen, die ge- bezig waren, werkten bouwenen komt van zelf in orde. vrede. En is deze maar weer even vastgesteld, j dan welnu dan komt er weer werk in spraken, Dan moeten alle gebouwen her- weer onder de menschen.” nieuwd, de wegen hersteld, de bruggen volgens men wel eens zeggen van de leefwijze van rijke Timmerlui, schilders, aardewerkers en alle komen. enkele menschen er bij, toch lijden vele anderen daardoor schade. En al is een rijke gierigaard een dwaas, omdat hij zich zelven benadeelt, bij doet de maatschappij veel nut al is dit volstrekt zijne bedoeling niet. Wat doet hij toch met zijn geld? Hij bewaart het niet in een kistje, of bij zou al heel dom moeten zijn, wanneer hij niet begreep, dat hij zonder moeite zijn schat kon vermeerderen. Hij geeft zijn geld ter leen, en leeft van de rente, dat is van de winst die het kapitaal opbrengt. Is hij op die rente zuinig, dan kan hij telkens zijn kapitaal vergrootenmaar daarvan afnemen doet hij niet. Waar blijft dan dat geld? Wel, dat wordt misschien gebruikt, om fabrieken aan het werk te houden. Daarin verdienen honderden menschen hun geld met het maken der fabriekswaren. Die waren worden her- en derwaarts gezonden. Vele menschen zijn daar door weer bezig en die waren strekken eindelijk al den koopers ten nut. Dat geld wordt ook wel anders besteed. Maar waaraan het ook besteed wordt, de man, die het kapitaal uitzet, doet er altijd vele andere menschen van genieten. Er zou al heel weinig worden voortgebracbt, als er geen men schen waren, in het bezit van groote kapitalen.” Tot zooverre de overname. Onze lezers begrijpen, dunkt ons, dat groote kapitalen voor de maatschap noodig zijn haasten, voor bloei en opbouw, dat wat verteerd is, geen nut meer doet en dat daarom alle ver kwisting en vernieling schadelijk is en dat ten slotte ook uit dit oogpunt elke oorlog om bezit of gewin is eene on vergeeflijke materieele fout. werk en dus brood verschaft, Maar al winnen p nieuw oepioegaoezaaia oommige mensenen meenen waariyxuai Er komt weer werk in de zulke rijken daardoor heel wat goed doen, vele menschen aan brood Zou het echter wel waar kunnen zijn, anderen, ze mogen jubelen in het schoon ver- dat iemand de maatschappij verrijkte, door veel schiet ver van veel, maar de broodgever van voor zijn begin en na zijn einde. Zou het werkelijk zoo wezen? log een zegen wezen? Wij hebben meermalen in dien geest hooren spreken. En in de tijden Die dus het meest opmaken, laten het minst van de zoogenaamde malaise, die thans schijnen geweken, (doch daarover nader), ver namen we meermalen den wenscheen oorlog anderen betaalt, wat ze hem leveren. zou ontzettend veel opknappen. Wanneer deze ook waar, dat bet ophouwen meening inderdaad waarheid bevatte, dan heb- brand of wat anders vernield is, veel menschen werk en dus brood verschaft, _1 wat beteekent dan het zoogenaamde beschavend element? L_... Daar is een schip in noodHoe ijselijkdoodvernieling Alle man in de weer om te helpen, te redden. overal alles zinnig om ongeluk, elke stranding, elke brand, elke op zettelijke vernieling is schade voor het alge meen. Eene schade van belang en voor de toekomst. Daar dient op gelet. En dat is de bovendien zijn materieele zijde der zaak. In de sociale, dat is de gemeenschappelijke, samenleving, gelden de wetten, dat ieder mee moet doen, om voort te brengen. Hoe meer er wordt voortgebracht, des te meer valt er ’t Is of ze alleste genieten. Dit genieten nu niet te verstaan De brandweer gedraagt j uitsluitend in de beteekenis van zinnelijke ge zich dapper, zeker als elke fatsoenlijke brand-I noegens. weer dat moet doen. Maar de zaak wordt lid der i prettig. De menschen zijn gered. Geen enkele een doode te betreuren. Alleen ’t gebouw is ver- Hij moet leven ten koste van ’t geheel: nietigd. En bovendien de eigenaar was ver- deren moeten dus voor hem opbrengen. Wat niemendal, vernietigd wordt, is verloren, het vermindert blijft den algemeenen rijkdom, derhalve ’t verarmt. En hiermede komen we tot een goed, oud we ’t volgende, zeer populair s overnemen «In de maand Mei van ’t jaar 1849 werd wits- mi hiii \m ui in mini rnihi.ivi i Z- -Iw, UITGEVER: L_ verwoeste akkers op nieuw beploegdbezaaid en wat niet al. 7 wereld. omdat door hen

Friso nl | 1900 | | pagina 1