W> fO XX ZATERDAG 24 MAART 1900. No. 25. Nieuwstijdingen. 1 Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. aan afdeelingen met de aan Treden de Europeesche Kabinetten niet ban- daarvoor aan L Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Er werden ook gedis- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Ad verten tién Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. verzending aan - Voor de een reiziger van den heer Catz te Gouda te verantwoorden, beschuldigd van valschheid in geschrifte. In Juli ’98 bad hij aan een schilder te Ridderkerk 50 pakjes droge verf verkocht, echter 500 pakjes toegezonden en t over f 2,50 doch over f 25. Daar de schilder weigerde te betalen werd hem een proces aangedaan en veroordeelde de rechtbank hem tot betalingde heer Catz kon n.l. een koopbriefje toonen loopende over 500 ™ix«, De schilder teekende verzet aan tegen j het vonnis, en een nader onderzoek der zaak deed Arm Friesland, onder redactie van den ex-predikant Melchers, en De Strijd in de provincie Groningenonder redactie van het Kamerlid Schaper, welke weekbladen organen zijn van a.s. Vereeniging van reeds ter hand commissie benoemd heeft. Eene overwinning der Boeren. KROONSTAD, 20 Maart. Er loopen hier geruchtendat de Boeren onder bevel van commandant Olivier den Engelschen onder generaal Catacre nabij Betbulie slag leverden. De Engelschen werden met zware verliezen teruggeslagenvelen zijn gevangen genomen. Deze geruchten zijn officieel bevestigd De burgers concentreeren zich bier en zijn in grooten getale aanwezig. Commandant De Wet is heden gearriveerd. een voorstel gedaan worden, om den band met de liberale Unie te ver- Door H. M. de Koningin Moeder is de heer J. W. F. Donath, arts te Wormerveer, benoemd tot directeur-geneesheer van het sana torium voor longlijders Oranje Nassau Oord, te Renkum, en heeft de heer Donath deze be noeming aangenomen. De Ongevallenwet zal na 2 April, wan neer afdeelingen in onderzoek komen. i van Na het reces zullen waarschijnlijk in de Op den voorgrond plaatsen van algemeen kies- eerste bijeenkomst der Kamer, gelijktijdig met j recht toe. Indien daartoe besloten wordt, zal zooveel mogelijk onder en dit departement seen zeer on- 1 aangenamon indruk” heeft weten te maken. De Parijsche Lïberté is het volstrekt niet eens met hen, die de Transvaalsche Re- het al of niet teekenen eener Na een woordentwist liep H. zijn haalde een vuurwapen en ver wondde zijn zwager zóó ernstig, dat deze na eenige uren overleed. Belangrijke Diefstal. Over den grooten diefstal te Parijs, wordt nog het volgende gemeld Deze getuigen kon den ook pertinent verklaren, dat de schilder slechts 50 pakjes had besteld. Aan het koop briefje was bovendien te zien dat de bestelling eerst later boven den naam was geschreven. Het O. M. eischte bekl.’s veroordeeling tot gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. Neerbosch. Naar Het Oosten meldt heeft de heer G. Jacobs uit Meppel de benoeming tot adjunct-directeur van de Weeeinricbting Neerbosch aangenomen. Naar wij vernemen zijn door het comité tot het houden eener verloting van fokvee sten bate der stambroeders in de Zuidafrikaan- sche Republieken” tot nu toe pl. m. 9300 loten uitgegeven. Hoewel het maximum van 10,000 nog niet is bereikt, heeft het comité de verloting vastgesteld op Vrijdag 20 April a.s., in het café van de wed. Vierdag, aan de Beestenmarkt te Zwolle. Het te verloten vee zal dien dag aldaar worden tentoongesteld. Te Huls, een gehucht in de gemeente Simpelveld (Limburg), kreeg Maandagmiddag een landbouwer, zekere H., twist met zijn zwager over huur-akte. huis binnen Dinsdagochtend kwam een wagen van de Fransche Bank met een belangrijke geldzending aan de Gare du Nord. Er lagen zakken 20- francs stukken en ander goud op de banken benevens een portefeuille met frs. 400,000 in biljetten. Op het oogenblik dat de controleur uit den wagen staptevroeg iemand hem den weg naar het tentoonstellingsterrein, terwijl een ander persoon den koetsier aansprak. Het duurde slechts een oogenblikmaar dit was voldoende voor een derden persoon om in den wagen te springen, en zich van de portefeuille met frs. 400,000 meester te maken. In een oogwenk waren de handige dieven uit het gezicht verdwenen. Dinsdag zijn in het Engelsche Lagerhuis de aannemers ter sprake gekomen, die het ministerie van Oorlog met hunne leveringen be drogen hadden en werd van gedachten gewis seld over het wenschelijke van meer namen openbaar te maken enz. De minister Balfour verzekerde, dat de Regeering zich van het gewicht der zaak ten volle rekenschap gaf, maar deed uitkomen, dat men vooral het onder scheid niet uit het oog diende te verliezen tusschen aannemers, die te goeder trouw zich vergist hadden of geheel onschuldig waren aan knoeierijen van ondergeschikten, en degenen, die werkelijk bedrieglijke handelingen hadden gepleegd en voor wie, zeide hij, geen straf te zwaar kon zijn. Hij vertrouwde dan ook, dat het mogelijk zou blijken (de zaak werd door de rechtsgeleerde raadslieden der Kroon over wogen) de schuldigen crimineel te vervolgen. Het is intusschen opmerkelijk, dat volgens een blad als de Globe de Regeering er niet in geslaagd is den indruk weg te nemen, dat het departement van Oorlog het er op toelegt de schuldige aannemers zijne bescherming te nemen op het Parlement in dit opzicht Uit Dortmund en omstreken zijn vijftig personen naar Transvaal vertrokken om dienst te nemen in het Boerenleger. Het zal echter zeer de vraag zijn of zij de plaats hunner bestemming bereiken kunnen. Volgens een telegram uit Washington de New-Yorksche Sun heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Amerikaan- sche staten voorgesteld, het volgend jaar in Mexico weer een congres van Amerikaansche staten te houden, strekkende om opnieuw aan Europa te bewijzen dat de Vereenigde Staten, ondanks hun politiek ten aanzien van de Filip pijnen de Monroe-leer handhaaft. De voor naamste staten moeten de uitnoodiging hebben aangenomen. De mobilisatie van het Russische Zwarte- zee-eskader verontrust de Porte zeer, daar het, naar men aan de Frankf. Zt. schrijft, een maatregel is om aan de Russische spoorweg- politiek in Klein-Azië kracht bij te zetten. Emden een vrijhaven. De «Hamburg- Amerika Lijn” en de «Norddeutsche Lloyd” hadden bij de Regeering een stuk ingediend, waarin zij aanraden om Emden tot vrijhaven te verklaren, dat wil zeggen een gedeelte van de haven af te zonderenwaarheen de waren kunnen worden gebracht en weer uitgevoerd worden, zonder dat er in- en uitvoerende rechten van betaald behoeven te worden. Een commissie uit de Emder koopmanschap was door de Regeering om advies in deze zaak gevraagd en heeft, na een grondig onder zoek te hebben ingesteld, als hare meening te kennen gegeven, dat een vrijhaven-gebied zeer gewenscht zou zijn, omdat daardoor het verkeer in de haven van Emden en op het Dortmund Eemskanaal zeer zou toenemen. De commissie heeft tevens een terrein aangegeven, 1 dat volgens haar voor een vrijhaven zeer ge schikt zou zijn. Zwarte Jannetje. In verband vele verhalen, die in de laatste dagen omtrent - - j deze inndipe nrofetes in nmlnnn ziin wnrd geering aansprakelijk zouden willen stellen I voor eene mogelijke vernieling van de Johan- j nesburger mijnen. Wil Europa die voorkomen, redeneert het blad, dan behoort het zich niet tot de Boeren maar tot Engeland te wenden en genoeg pressie te oefenen om dit land te verhinderen de Boeren tot wanhoop te drijven. Treden de Europeesche Kabinetten niet han delend op, dan, meent de Liberté, zijn zij zelf verantwoordelijk wegens een maatregel welke zeker pijnlijk, maar om zoo te zeggen onver mijdelijk wezen zou. De Boeren hebben trou wens het eigendom der mijnen niet vervreemd, maar deze eenvoudig verpachten zij hebben bet recht om alle maatregelen te nemen, ten einde den vijanden die op hun grond een in val doen te beletten eventueel de mijngangen tegen hen te gebruiken. Of heeft niet elke natie het recht, vraagt het blad, zich te be dienen van de weermiddelen, door zijn eigen grond verschaft. jn Uit Lourenzo Marques wordt aan de Times geseind, dat te Pretoria de vereeniging van Transvaal met Oranje Vrijstaat is tot stand gekomen Kruger zou tot president der Vereenigde Republieken zijn benoemd en Steijn tot com- mandant-generaal van het leger. De vlag dezer Vereenigde Staten is die van Transvaal, met toevoeging van een oranje baan. deze jeudige profetes in omloop zijn, werd de Stichtsche Courant de volgende brief gericht, over baar en hare volgelingen «Deze eenvoudige, stille menschen hebbende zoo goed als alle gemeenschap met de wereld afgebroken, op hunne wijze levende in hun engen broederkring, door handel en wandel ieder weldenkende eerbied afdwingende, deze menschen worden gehaat en gesmaad, al jaren achtereen wordt hun op allerlei wijze schade en moeite aangedaan. «Om hun strenge levensopvatting kwamen zij in kennis met den rechter en moesten ge vangenisstraf ondergaan, zagen zich hun vee ontnomen door den machtigen arm der wet, moesten zich getroosten, dat herhaaldelijk ruiten werden ingeworpen en werden soms persoonlijk bedreigd of gesard. In 1890 brandde bij een hunner een kapitale boeren woning af, waarvan de oorzaak altijd nog in het duister bleef; bij de inhuldigings-feesten 1898 werd hun huis en goed op ontzet tende wijze vernield en eindelijk in den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag j.l. werd een brandstichter op heeterdaad betrapt, juist vóór hij gelegenheid bad het eerst met petroleum begoten huis aan te steken, anders ware zeker weder een hofstede met het vee, den inboe del en wie weet de slapende bewoners een prooi der vlammen geworden,” Verschillende verhalen van de zonderlinge De Kamer van Koophandel en Fabrieken in8en zo° Soe a s ze er. te Leeuwarden beeft besloten, aan de Eerste Valschheid in geschrifte. - Kamer een adres in te dienen, evenals dat rechtbank te Amsterdam had zich vroeger reeds aan de Tweede Kamer gebeurde, om de Ongevallenwet niet aan te nemen. De Commissie van Toezicht op het L. O. in Leeuwarderadeel heeft een schrijven aan den gemeenteraad gericht, waarin zij aanbaalt wat volgens het officieele raadsverslag door den heer Visser is gesproken naar aanleiding van de door genoemde Commissie ingezonden aanbevelingen voor de benoeming van drie leden dier Com missie, en waarbij de heer Visser zich beklaagt, dat geen - -- partij wordt aanbevolen voor die benoeming. Daarna treedt de Commissie in eene uitvoe rige beschouwing en bestrijding van door den heer Visser is aangevoerd en eindigt zij met de volgende conclusie: dat van haar niet kan worden verwacht dat zij één lid van de S. D. A. P., zullen met April vereenigd worden tot één blad, De volks strijd, onder redactie van de twee genoemde heeren. In het kiesdistrict Enkhuizen neemt in o verschillende afdeelingen van de Centrale de Eerste Kamer vergaderd heeft, bij de i Liberale Unie het verzet tegen het denkbeeld het bestuur der Liberale Unie inzake het eerste bijeenkomst der Kamer, gelijktijdig met j recht toe. de overige militaire wetten, in onderzoek komen waarschijnlijk op de eerstvolgende vergadering de wetsontwerpen voor de regeling van de <jer «Centrale” landweer en den landstorm, die de reeds inge- i diende voordracht betreffende de regeling der j breken. levende strijdkrachten moeten aanvullen, en totBij verwerping van een dusdanig voorstel is de Staten-Generaal gereed zijn, uittreding uit de «Centrale” van enkele afdee- De Kamer van Koophandel en Fabrieken **ngen enkel lid van de anti-revolutionaire Pa Jes' vermoeden dat de reiziger zich bij het op- I maken van het koopbriefje aan valschheid had schuldig gemaakt. Uit verklaringen van ge tuigen bleek nu dat de reiziger den schilder had verzocht zijn naam op een blaadje papier de partij, waartoe de Deer te 8ehrÖveD’ °Pdat geen vergissing bij het heer Visser het zich een eer rekent te behoo- adresseeren on ontstaan. ren, zal aanbevelen als lid der Commissie van Toezicht op het L. O. in Leeuwarderadeel. Zij zal er eene eer in stellen die Commissie zuiver te houden van tegenstanders (uit welke partij ook) van het Openbaar Lager Onderwijs. Aan- of afmonsteren. Eenigen tijd ge leden werd bij de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken ingediend het rap- iport van een speciale commissie uit haar mid den in zake aan- en afmonsteren. Naar aan leiding daarvan heeft de Kamer besloten, zich tot den Minister van Justitie te wenden, ten einde wijziging te verkrijgen van het ambt van den waterschout. De zaak van de vesti ging van een centraal bureau voor het aan- en afmonsteren zal men laten rusten daar de Rotterdamsche reederijen deze genomen en daarvoor eene RISO mui mini niiiM i\n mms h mimmin Xi a uvt» icvco tuuuu vv (jp UtJLl VU

Friso nl | 1900 | | pagina 1