Leerplicht. Geïllustreerd Zondagsblad deelen wij mededat wegens de enorme ver- hooging der papierprijzen een gevolg van de algemeen erkende stijging van de waarde der grondstoffen de prijs van voortaan, dus met ingang van 1900, eenigzins moet worden verhoogd. WOENSDAG 28 MAART 1900. No. 26. Buitenlandsch Nieuws. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. op- zeer bekwamen stuurman. man, getuigde 1 I UITGEVEBs Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM kosteloos onderwijs zoowel voor openbare ’t Kind moet ontwik Maar daartegen dan ook geene enkele belemmering gesteld in Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Niettemin hopen we, dat de Tweede Kamer a.s. Vrijdag ’t ontwerp leerplicht zij ’t met algemeene stemmen aanneemt, als een stap in de goede richting. H. ’t Leerplicht-ontwerp bevredigt ons minder. Wij wenschen nog altijd daarnaast de invoering van kosteloos onderwijs, natuurlijk voor ieder, Over deze quaestie is wel gedebat- maar tot nu toe zonder gevolg, omdat het geval lang en breed van is verkregen, dan wel of het den Landdag ten gewisseld trok ten slotte de Was het j hem trouwens, als de minister Millerand te kennen gaf, eigenlijk te doen geweest om op het ministerie het «verdeel en heersch toe te passen”, dan was zijn toeleg verijdeld. en kleeding Het is den heeren niet ook op advies van den beer De Savornin Loh- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. vecht van generaal French met de Boeren ten oosten van Bloemfontein. Reuter teekent bij dit bericht aan, dat het blijkbaar betrekking heeft op een gevecht tus- schen de cavalerie-brigade, die, zooals gemeld is, te Trabanchu is aangekomen, en de Boeren, die van de Oranjerivier naar het noorden terugtrekken en van de heuvels van Basoeto- land in grooten getale zijn gezien. Uit Kroonstad wordt van 22 Maart gemeld, dat de Vrijstaters in groot aantal terugkomen en dat er veel commando’s worden gemobili seerd. De Burgers zijn vaster dan ooit beslo ten vol te houden. Ook de Regeering is stand vastig en President Steyn heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de Burgers waarschuwt om aan de oproeping tot den dienst te gehoor zamen. Niemand mag op eenige wijze de Engelschen helpen of de wapens neerleggen, tenzij hij door dringende noodzaak daartoe ge dwongen wordt. Die deze voorschriften niet nakomt, wordt in de proclamatie gezegd, maakt zich schuldig aan hoogverraad. Ridder A. de Souza Corria, Braziliaansch gezant te Londen, is Vrijdagochtend plotseling overleden. Zijn knecht, die als gewoonlijk tegen acht uur hem een kop thee op zijne slaapkamer van waardeering tegenover de i van het bewind, omtrent wiens leiding zij toch ook niets anders dan lof hebben. En hoe kan dit ook anders, als men kan tasten en voelen, dat de mannen van stuur uitsluitend ’t oog hebben op ’t belang van De kiezers van 1901 mogen zeer op dag van Praag bijeenkomt, en dat is heden. Men mag nu met belangstelling uitzien naar hetgeen dit lichaam verrichten zal, of het misschien niet weer bederven zal wat door de vertrouwelijke beraadslagingen ter Conferentie Den abonnés van het Ofschoon de Illustratie uitermate goedkoop is en de prijs niet in verhouding tot het vele dat zij biedtzullen wij voor een geheel kwar taal slechts 7| cent meer rekenen. Wij houden ons overtuigd dat niemand onzer lezers die het Geïllustreerd Zondagsblad ont vangen en hetzelfde hebben leeren waardeeren om zijn schat van keurige gravuren en belang wekkende verhalen in den laatsten tijd ook om de vele en kostbare platen betrekkelijk den oorlog zulk een klein verschil te zwaar zal vallen en daarom zich den eigendom van eene zoo fraaie Illustratie zullen willen ontzeggen. De prijs is dus te beginnen met het 2e kwartaal 1900 f 0.45 of franco per post f 0.52^. DE UITGEVER. staanden Vrijdag, 30 Maart, wacht ons de eindbeslissing. Wij voor ons hebben goeden moed, dat ’t ontwerp door de Kamer zal wor den aangenomen, zij het ook met vele stemmen legen. ’t Ontwerp zelve is er niet op verbeterd, ‘t .Herhalingsonderwijs is niet verplicht, ofschoon de gelegenheid daartoe kan en zal worden aangeboden. Men weetdat dit onderwijs oorspronkelijk door den Minister niet was genomen, maar zevende (verplichte) leerjaar was teruggenomen. gezegde interpellant (de heer Ferrette) schillende onaangename dingen beweerd had, dezen getart om «zijne lasteringen” ergens buiten de Fransche Kamer te herhalen. ENGELAND. Uit Kaapstad wordt van 23 Maart aan een der Londensche bladen gemeld, dat er berichten zijn ontvangen van een ge* uit te stellen. i ging voor tot stellen tijdstip. vierkant tegen. ’t Wetsontwerp op de leerplicht is eindelijk handen van door de Tweede Kamer afgehandeld en aan- scholen om 't op te gooien bij den dorst 'wet bet stelsel van kindervoeding te doen opnemen, geluktverplicht is dit evenmin geworden. Wel hadden alle Kamerleden medelijden met die kleinearme stakkertsmaar verder dan tegenwoordige lieden -JI V ZM MA f z-v 1»- 1 I A ZV O -z- 4 Zx 1 - X L medelijden ging men ook al niet. De eerste plicht der ouders is zelve voor hunne kin deren te zorgenenz. Op dit thema, ook al waar, werd sterk gebouwden En dan komt daar de partijstrijdde allen openbare school of de bijzonderej deze omstandigheid letten Dat ellendige geharrewar, al zoovele jaren ■oud, doet nog kwaad aan de goede zaak. Het kind is de twistappel en over zijn onschuldig hoofd tracht menigeen zijne eerzuchtige droomen te verwezenlijken. die het verlangt. Vast staat als een rots, dat een kind, zal het een burger of burgeres in de maatschappij I worden, ftink en degelijk ontwikkeld moet zijn. Dit eischt reeds de strijd om ’t bestaan, zelfs in die matedat het meer dan voor zich zelf moet voortbrengen. Er blijven achterlijken De eenige wettige reden zou deze zijn, dat het nu nog in de eeuw van spoor- en telegraaf- wezen noodig moet worden bevonden de ouders te verplichten hunne kinderen te doen en te helpen onderwijzen (doopsformule). Lieden ondertusschen, met de zaken bekend, dat blad weten er meer van te zeggen, ’t Gaat met het 2e kwartaal het onderwijs zoo’n gangetje. Er kan niets wezen, of het kleine gedoe moet thuis blijven. En dat ellendige wegblijven van school, het doodt en schaadt het geheel. Wij willen er voorbands maar liever niets meer van zeggen. Enfin we hebben dan voorloopig leer plicht, als nl. de Tweede Kamer er zich aan staanden Vrijdag mede vereenigt, als daarna de Eerste Kamer ’t ontwerp mede goedkeurt en eindelijk H. M. de Koningin ’t bekrachtigt. ’t Heeft voeten in de aarde gehadom ’t zoover te brengen. Onze lezers weten, dat we voor de verwezenlijking van het denkbeeld jaren lang hebben geijverd. En nu nog altijd in afwachting I Eene laatste poging werd nog door den heer Schaepman, bij zijne overigens ridderlijke houding, gewaagd om de werking der wet Zijn amendement stelde verda- een nader bij de wet vast te De Regeering stelde zich hier ’t Zou een appeltje wezen in de voorstanders der bijzondere naar meerdere subsidie. Het amendement lokte rondweg de Kabinetsquaestie uit, dat wil zeg gen, ware ’t aangenomen, de Regeering ware heengetogen en had de verschillende portefeuil les gesteld ter beschikking der Koningin. En dan wie zouden ze aanvaarden? Geen en kele andere groep dan die der liberalen was er toe in staat. De Regeering had gelijk. Wij weten ’t, ’t stellen van zoodanige quaes tie is vooral bij de vierjaariijksche verkie- er was bijgevoegd, nadat het zing nu maar geen middel, dat klakkeloos x i tej> jjan(j kan wor(]en genomen, om zijn wil Een stuk stuurmanskunst van een overigens door te drijven. Maar hier gold het eene zaak, die van den beginne aangekondigd, het geheele De sociale groep der Kamer trachtte in de I Kabinet raakte en dus volkomen gerechtvaar digd was. Met beginselen knoeit men niet. Het terugnemen door den heer Schaepman lid van ’t geheel opgenomen, moet hij ook meedoen ten behoeve van anderen, evenals de vaderen werkten om ons wegen en dijken na te laten. De ontwikkeling worde ontdaan van alle belemmerende zwachtels. Daarop richte men ’t oog. En dan vervalt die ellendige school strijd met-een en pakke men ’t jonge volkje binnen op vastgestelde uren en drijve men de grooteren als ze niets te doen hebben van straat en zegge menleer nog maar wat, ’t is goed voor jullie allemaal. Dat zedigheids- argument is tamelijk wel uit den duim gezogen, ’t geldt althans niet bij de jaarvergaderingen van alle christelijke jongelings- of jongedochters- vereenigingen. minste zal gelukken de wet in zake de auto nome besturen onder dak te brengen. ZWITSERLAND. Een voorstel van prof. Rossel, strekkende om binnen het geheele grond gebied van het Zwitsersch Eedgenootschap het spel te verbiedende speelzalen te Genève MontreuxInterlakenLucerne en Baden te sluiten, is door den Nationalen Raad met 73 Wij weten, dat we hiermede op een terrein komenwaarop vele voetangels en klemmen zijn gelegen. Toch kunnen deze bij onderling overleg geheel worden weggenomen. Leerplicht en als bijzondere scholen. hulpbehoevenden over, die verzorgd, verpleegd keld worden, waar dan ook. moeten worden ten koste der maatschap. Hoe nu ter wereld is het mogelijkdat den vorm van belasting, die vooral den nijveren zonder in verdere overwegingen als landsbelan- werkman ’t meeste treft. Ontwikkeling naar gen, enz., te treden er lieden kunnen ge- eigen keuze en de maatschap betaaltomdat vonden worden, die tegen dezen noodwendigen ook de maatschap er ’t grootste belang bij eiscb eenige bezwaren kunnen doen gelden? heeft, ’t Kind kan niet betalen, later als handel Millerand ontving ook zij eene De minister van Buitenlandsche Zaken Del- cassé verklaarde dat de toestand zeer eenvoudig en normaal was. Er kon, zeide hij, in dezelfde I stad zeer goed meer dan ééne Kamer van Koophandel bestaanmaar alleen die, welke dat de Conferentie uiteen gaat als de Land ziek onderwierp aan den gezant, stond met den minister van Buitenlandsche Zaken in betrek king wat de Regeering niet behoefde te ver hinderen ook de andere te steunen en aan te moedigen. Nadat over gedachten was interpellant zijne interpellatie in. DUITSCHLAND. De Karlsruher Zeitung maakt de officieele bekendmaking openbaar van de verloving van den vermoedelijken Ba- denschen Troonsopvolger, Prins Maximiliaan, met de oudste dochter van den Hertog van kwam brengen, vond hem dood op den grond Cumberland. Men beschouwt deze verloving als een teeken van toenadering tusschen het Welffenhuis en het Duitsche Rijk. FRANKRIJK. In de Kamer is het geval der tweevoudige Fransche Kamer van Koop handel te Brussel te berde gebracht. Wellicht herinnert men zich hoe, tijdens bet ministerie- Dupuy, in verband met beweerde spionnage- praktijken van een der leden, zekeren Moutier, verleden jaar geschil ontstond tusschen den voorzitter Rolland en den Franschen gezant, hetwelk hierop uitliep, dat er een scheuring ontstond en de heer Rolland met de hem trouw gebleven leden zich stelde tegenover den gezant en eene i Fransche Regeering opgerichte liggen. De overledene was zestig jaar, onge huwd en bekleede zijn post sedert 1890. OOSTENRIJK HONGARIJE. De leden der Verzoenings conferentie tusschen Duitschers en Czechen komen dagelijks van ’s morgens tot ’s avonds, nu eens in sub commissies, dan weer in plenum bijeen en naar het schijnt kunnen de heeren nogal met elkaar overweg. Ze heb ben tot nu toe ten minste geen ruzie gekre gen en de minister-president, de heer Von Körber, bepaalt zich er toe om historisch en statistisch materiaal te leveren voor overeen komsten, zonder zichzelf bepaald voor het een of ander te verklaren. Op deze wijze is men nieuwe, door dezen in overleg met de het eens geworden over de taal der gemeente- o J en door die en districtsambtenaren, tot op een netelig punt Regeering ondersteunde Kamer, volhoudende na ten minste, welke taal deze ambtenaren dat zij de eigenlijke en echte Kamer van Koop- nl. zullen gebruiken tegenover de Rijksambte- handel uitmaakten. naren. Over deze quaestie is wel gedebat- Van den tegenwoordigen minister van Koop- teerd, „„i, eene toe]agei zoowel de Regeering als de woordvoeders der Czechen en Duitschers de beslissing en verant woording niet goed voor hunne rekening durf den te nemen, en wellicht zal men ook niet terstond tot een besluit in dezen komen, om- Intusschen heeft de heer Rolland, van wien zegde interpellant (de heer Ferrette) ver-I tegen 32 stemmen verworpen. TURKIJE. De Sultan heeft thans een iradé uitgevaardigd, waarbij de Russische eischen in zake de spoorwegen in Klein-Azië derwijze worden ingewilligd, dat in het noordoosten van Klein-Azië alleen spoorwegen mogen worden JIMS- ffl Uil BTFATIl- III.Ill lllllll FR li:SL I III. I

Friso nl | 1900 | | pagina 1