I Geïllustreerd Zondagsblad deelen wij mededat wegens de enorme ver- j ZATERDAG 31 MAART 1900. No. 27. N ieu wsti j dingen 1 I Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. f 1000, of f 65.50 per aandeel Blijkens het in druk verschenen jaarver- wekkende verhalen in den laatsten tijd ook om de vele en kostbare platen betrekkelijk den Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM i hij, even* het leger. vallen en daarom zich den eigendom van eene zoo fraaie Illustratie zullen willen ontzeggen. De prijs is dus te beginnen met het 2e kwartaal 1900 f 0.45 of franco per post f 0.52|. DE UITGEVER. Den abonnés van het Wel werd _.j vaD de oude te zijn geworden. Woensdag onder vele blijken van sympathie Het Polderbestuur moest zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeling stellen. Het meisje werd uit den dienst ontslagen. Volgens eene mededeeling in de Haagsche Ct. kan de uitgave van een nieuw dagblad worden tegemoet gezien, waarvan de leiding in handen zal zijn van mr. S. van Houten, «Leerplicht” ge- terwijl jhr. mr. Smissaert, secretaris der »Ver- >f ’t behoort zoo j eeniging van Werkgevers”, hoofdredacteur zou Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7{ cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Reuter er in het telegram bij, is in rouw ge dompeld over het verlies van dezen burger, die een waar patriot, een dapper bevelhebber en een rechtschapen, achtenswaardig man was. Deze tijding komt onverwacht, daar Joubert voor enkele dagen nog te Kroonstad was om persoonlijk den krijgsraad te leiden en zijn laatste bevelen te geven betreffende de verde diging van de Kroonstadstelling. Hij was daarna naar Pretoria teruggekeerd en goedsmoeds ten opzichte van den uitslag van den komenden strijd. Weldra zou bij weer naar Natal ver trekken om van de onafhankelijkheid huns lands zoo mogelijk tot nog meer geestdrift voor hun heilige zaak aan te sporen. Doch dit mocht niet meer zijn, I de' dood verraste hem. Reeds in December JOUBERT, f Petrus Jacobus Joubert, de opperbevelhebber I van het leger der verbonden Z.-Afrikaansche republieken is, blijkens een telegram uit Pre- Het dividend zal worden voorgesteld a f 131 per aandeel van van f 500. Het verschil spruit hoofdzakelijk voort uit hooger exploitatiekosten, als een gevolg van stijging der prijzen van steenkolen en alle scheepsmaterialen, voorts uit minder volbrachte reizen met eigen vrachtschepen, 13 in 1899 tegen 17 in 1898, en ten slotte uit een buiten gewoon verlies van circa f 30.000 wegens diefstal van specie aan boord van een der mailschepen. De reden dat minder reizen met vracht schepen werden volbracht is, dat de bestelde stoomschepen voor dat doel zooveel later werden I geleverd, dan waarop volgens contract was tot 264, terwijl in den loop van dat jaar de fabrieken Hijlaard en Warns als gewone leden door het charteren van een stoomschip, doch dit had alleen ten doel den handel niet te leur te stellen. Winst blijft bij een dergelijk charter I in den regel niet over. Op uit- en thuisreizen had men volle ladin gen en het passagiersvervoer toonde eenige toename in de eerste en tweede klasse, doch het aantal tusschendekspassagiers was gering, zoowel door beperkte uitzending van militairen, als door belemmeringen van onderscheiden aard in het vervoer van bedevaartgangers en Javaan- sche landbouwers voor Suriname. Als commissarissen werden herkozen de heeren Bergum, verdedigen, die Zaterdag 7 April mr. J. O. de Vries en jhr. mr. C. J. Den Tex. Een Jubileum. De heer E. Holm te Stavoren, kapitein bij den stoombootveerdienst tusschen Enkhuizen en Stavoren, herdenkt op I Restantenlijst. Te Lemmer werden in de laatste acht dagen niet minder dan 6000 tal of 1.200,000 stuks haring en 1700 pond bot aangevoerd. Men besomde voor de haring f 1.50 tot f2.40 het tal, voor de bot van f 7.50 tot f 12 de 100 pond. Donderdag zullen voor de rechtbank te Tiel eenige personen terecht staan, die zich te Appeltere bij de laatste ongeregeldheden als belhamels hebben onderscheiden. Zaak Smitshuijzen. Het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde gister het vonnis der Rechtbank, waarbij W. F. Smitshuijsen wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche munt was veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Een heer te IJmuiden, die zich ongeoor loofde familiariteiten tegenover zijn dienstmeisje veroorloofde, werd door haar met een gloeiend strijkijzer over het gezicht geaaid. Mijnheer Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. van den de heer mr. J. G. Patijn door H. M. de Koningin als I Hr. Ms. Commissaris in de provincie Zuid-Hol- land beëedigd. De oud-minister de heer J. D. Fransen de Puttelid der Eerste Kamer, vierde oe ouae te zijn geworden, i "«““““e Colenzo af, dien hij wegens ZÜ“ gouden huwelijksfeest. i.1-,J—-j Blijkens het in druk verschenen jaarver- schijnt hij slag der Stoomvaart-Maatschappij «Nederland” in de leiding heeft het jaar 1899 wederom gunstige resul- den laatsten tijd trad hij weer meer op den voorganger. den. Die weinig of geen verzuim hadden, wier gedrag goed is geweest en wier vorde ringen voldoende zijn bevonden, krijgen prijsjes en kunnen de school verlaten. Wie verzuim den en wier vorderingen dientengevolge te wenschen overlaten, moeten nog eenigen tijd de school blijven bezoeken. Bij weigering (die bijna nooit voorkomt) volgt de gewone straf: geen werk voor ouders of voogden. Uit de gemeente, die voor een zeer groot gedeelte uit veldarbeiders bestaat, zijn, dank zij het verplichte onderwijs, een groot aantal jongens werkzaam als machinist bij de Staats spoorwegen anderen worden marechaussee jachtopziener, enz. Van de HoUandsche Stoomdrukkerij- en Uitgeversmaatschappij ontvingen wij een exem plaar RESTANTENBOEK, veertiende jaargang. Evenals steeds, is de grootste nauwkeurig heid bij de samenstelling en de correctie be tracht, natuurlijk een eerste vereischte voor zulk een werk. Het boek is een zeer betrouwbare gids voor houders van Loten, het bevat de 31 Dec. 1899 uitgelote seriën van 59 premieleeningenwie in den loop van een jaar iets over het hoofd beeft gezien kan het daarin naslaan. Behalve dat dit werk in den handel ver krijgbaar is, (prijs f 1.25 ingenaaid en f 1.75 gebonden) wordt het als Premie beschikbaar gesteld voor alle abonnementen op de beide bladenDe Kleine Kapitalist HET FINAN CIEELS NIEUWS en DE RENTENIER Financieel Weekblad en Uitlotingscourant mèt de algemeen erkende stijging van de waarde der grondstoffen de prijs van dat blad voortaan, dus met ingang van het 2e kwartaal 1900, eenigzins moet worden verhoogd. Ofschoon de Illustratie uitermate goedkoop is en de prijs niet in verhouding tot het vele dat zij biedt, zullen wij voor een geheel kwar taal slechts 7| cent meer rekenen. Wij houden ons overtuigd dat niemand onzer lezers die het Geïllustreerd Zondagsblad ont- van vangen en hetzelfde hebben leeren waardeeren om zijn schat van keurige gravuren en belang- -- - - - - als nu, commandant-generaal j Sedert 1883 dong hij naar het presidentschap oorlog zulk een klein verschil te zwaar zal der. Z.-A. Republiek, doch steeds versloeg Kruger hem, in 1893 slechts met een kleine meerderheid van stemmen. Kruger had er toen 7854 en Joubert 7009. Thans vervulde Jou bert de functie van vice-president der Z.-A. Republiek. Mr. A. Burger, Advocaat en procureur te Leeuwarden, zal Dirk Pieters van der Meer, van p 1 a.s. voor i tengevolge van een maagziekte. De stad, voegt terechtstaan morren, verdragen en bezielden hen met een heilige geestdrift voor hun rechtvaardige zaak. Ook in het buitenland had hij een grooten I naam en zijn veldheerstalent en moed werden hooging der papierprijzen een gevolg van door de Europeesche, ook door de Engelsche - 1 legerautoriteiten om strijd geprezen en onge twijfeld zal dan ook zijn dood door de buiten- landsche pers met groote deelneming worden ontvangen. Joubert was den 20en Januari 1831 te Cango in de Kaapkolonie geboren en was nog een van de weinig overgeblevenen die den «grooten trek” hebben meegemaakt. Het leven van Joubert is ten nauwste met de geschiedenis het Transvaalsche volk verbonden. In 1877 was Joubert voorzitter van den Volksraad I en in den vrijheidsoorlog in ’81 was hij, even- I gerekend. Gedeeltelijk werd hierin voorzien van voorgrond, doch zijn krachten waren blijkbaar De creditzijde der winst- en verliesrekening tegen de vermoeienissen van het veldleven en stijgt tot f 1.977.383.95. het voortdurend heen en weer trekken niet I Hiertegenover werd in het debet der winst- meer opgewassen. en verliesrekening gebracht: aan verlies in woon Voor de Verbondenen is zijn sterven op dit j wisselkoers f 11.752.36; aan afschrijving op oogenblik nu de strijd hachelijker wordt dan etablissementen Amsterdam (Handelskade) ooit, een zware slag, want vol vertrouwen j f 13.170; aan afschrijving op stoomschepen 4 April aanstaande den dag, waarop hij voor 25 jaren bij den WelEd. Heer C. Bosman te Alkmaar in dienst trad. Omstreeks 14 jaren daarvan is bij als kapitein aan boord van den Veerdienst werkzaam. Moge het den waar- digen man gegeven zijn nog vele jaren deze betrekking te blijven vervullen, niet alleen voor zich, maar ook voor zoovelen, die bij over brengt over dat gedeelte der Zuiderzee, dat somtijds vrij onstuimig kan zijn en waar vaak een goede en tijdige overkomst hoofdzakelijk te danken is aan het beleid van onzen kloeken kapitein. Leerplicht. Uit een art. in het School blad blijkt dat, evenals in de Maatschappij van Weldadigheid, ook in den Wilhelminapolder bij Goes reeds langer dan 40 jaren leerplicht bestaat. Alle kinderen in dien Polder moeten de school bezoeken. Wanneer een leerling zonder wettige reden de school verzuimt, wor den de ouders gewaarschuwd en wanneer daar op geen beter schoolbezoek volgt, krijgen deze eenige dagen geen werk. 2_._ is n.l. in den geheelen Polder den eenigen werkgever. Wordt dus een vader met inhou- Eerst in taten opgeleverd, hoewel het achterstaat bij zijn j den van werk gestraft, dan kan hij zich tot j niemand anders om werk wenden. Hoogst zelden behoeft tot dien strengen maatregel te worden overgegaan. Het grootste deel der werklieden is aan j men weet niet beter of ’t behoort en daarom is een thuisblijver” eene hooge worden. Om nog vóór de behandeling van uitzondering onder de schooljeugd. I de Ongevallenwet in de Eerste Kamer zijn In het drukke van den oogst wordt vacantie stem dagelijks te kunnen doen hooren, zou ’t gegeven. Slecht weer bij verren afstand, ziekte plan zijn, die omzetting van mr. Van Houten’s der kinderen, ziekte der ouders als de kinderen «Staatkundige brieven” in een dagblad zoo thuis niet gemist kunnen worden, verontschul-spoedig mogelijk tot stand te brengen. En digen natuurlijk schoolverzuim. op grond daarvan zou het plan bij verscheiden Op 13-jarigen leeftijd doen de leerlingen een groote fabrikanten in den lande geldeljjken steun examen in ai de vakken die onderwezen wor- i vinden. de strijd hachelijker wordt dan etablissementen een zware slag, want vol vertrouwen f 13.170; aan zagen de burgers naar den man, die hen ook f 633.030.01. in den onafhankelijkheidsoorlog van ’81 ter j Van de overblijvende winst wordt een uitdee- overwinning voerde, op. En dat vertrouwen ling gemaakt van 13’/, 0 pct. over het kapi- op hem en zijn vast geloof in de overwinning j taal van f 7.000.000, terwijl het saldo ad gaven ook den burgers moed en deden hen de f 2291.83 op nieuwe rekening overgebracht, ontberingen van den krijg met berusting, zonder wordt. aan aan de Rechtbank te Leeuwarden moet i terzake dat hij in den nacht van 19 op 20 December 1899 op den zomerweg I onder Bergumerheide Auke Wagenaar gedood en Anne Gaeles Westra ernstig gewond heeft met een met kruit en hagel, althans met scherp, geladen geweer. Er zijn 18 getuigen gedagvaard. De Bond van Coöperatieve Zuivelfabrie ken in Friesland had volgens het jaarverslag over 1898 43 gewone leden (Coper.-Zuivelf.) en 225 buitengewone leden (personen). Op i 31 Dec. 1899 was het laatste getal geklommen toria, Dinsdagavond te balftwaalf daar overleden ook daar de kloeke verdedigers zijn toegetreden. Donderdag werdin bijzijn minister van binnenlandsche zaken, werd Joubert ziek en moest hij naar Pretoria terugkeeren, daarbij kwam nog dat bij zich door een val van zijn paard vrij ernstig bezeerde, waarvan hij veel ongemak had. ..„2 later bericht, dat hij hersteld was, doch hij schijnt nooit meer Van den slag van zijn ongesteldheid niet kon leiden, werd zijn naam weinig meer genoemd en schijnt hij j persoonlijk weinig aandeel meer i van den veldtocht gehad te hebben. RI HUI' El Uil Hl IIAIII llllll lllllll l'IIIESI. 1111. 3 UITGEVER: wmurl lAnriAxf ninlr An rwAnnl- V» 44 v-, AM 1 I I

Friso nl | 1900 | | pagina 1