I 1 I ZATERDAG 7 APRIL 1900. No. 29. 1 Nieuwstijdingen. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. zet. en diens paard van A J bet maatscbap- hof te Leeuwarden, mr. G. A. Visscher, heeft conclusie genomen in het geding van de ge- UIT GEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I i I, 4 - in het hospitaal te Bloemfon- een beschrijving van de wijze, j waarop de Boeren de Engelsche gewonden behandelen. Gedurende anderhalven dag lag ik, dus schrijft hij, in het Boerenkater, waar onze kennisgeving aangenomen en het dividend vast gesteld op 2 pet. In de week van 11 tot en met 17 Maart toen te Amsterdam het verhoudingscijfer voor de werkelijke sterfte 15,6 was, was het voor Rot terdam 19,9 den Haag 16,3, Utrecht 18,4, Groningen 15,6, Antwerpen 22,3, Brussel 20,0, Parijs 21,1, Londen 18,8, Weenen, 27,4, Berlijn 19,0, München 24,5, Hamburg 19,0, Keulen 20,0, Bern 31,0, Christiania 17,9, Moskou .-, St. Petersburg 29,0, Edinburgh 19,6 en Dublin 29,7. Te Harlingen is verschenen het eerste nummer van de Nieuwe Harlinger Courant. Het blad zal geheel op dezelfde wijze worden geredigeerd als de tot dusverre bestaan heb bende Harlinger Courant, met dezelfde mede werkers. Het schijnt dat hiermede de oude Harlinger heeft opgehouden te bestaan. De gemeente-tram. naar het N. geschied A. O. M. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7^ cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. voor de onderneming heeft Onze mannen worden, wanneer zij gewond zijn, door de Boeren behandeld met vriende lijkheid en belangstelling. Toen wij het laager op een open wagen verlieten, werden wij, een half dozijn Australiërs en evenveel gewonde Boeren, naar een klein hospitaal op eenige uren afstand gebracht. Het was een eenvoudige boerderijonder weg kwamen wij voorbij vele boerderijen en iedereen, mannen, vrouwen en kinderen, kwamen naar buiten om naar ons te kijken. Niet één scheldwoord werd gehoord, niet één harde uitdrukking kwam over hunne lippen. De mannen brachten ons verkoelende dranken of legden ons in gemakkelijke houding. Vrouwen legden met hare zachte handen verbanden aan of wieschen onze wonden uit en gaven ons versnaperingen, die zoo welkom zijn in zulk een tijdterwijl de kleinen rond ons stonden met tranen in de oogen bij het zien van de met bloed bevlekte kbakiuniformen. Laat geen man of vrouw in Engeland, wier zoon of echtgenoot gewond in de handen der Boeren viel, vrees voor hen hebben, want het is een lage laster, wanneer gezegd wordt, dat de Boeren hunne gewonde gevangenen niet goed behandelen. Engeland behandelt zijn eigen zonen niet beter dan de Boeren het de doen en ik schrijf over hetgeen zelf met eigen oogen heb kunnen aan schouwen. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Tot correspondeerend lid der sAllgemeine entomologische Gesellschaft” is benoemd prof. J. Ritzema Bos te Amsterdam. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift y>Sljucht en Rjucht’’, 7de April 4900. Óp in tsjustere moarn folget faek in Ijochte deiJ. P. A. It biomke «Forjit-my net.” Ut de neilitten Pompieren fen master Jouke StimpelW. D. De bline keningMadzy. EarmoedTh. v. d. S. Koartswyl. Forsind (mei plaetsje), D. H. Z. Een zonderling adres. Door de Ver- eeniging Internationale Broederschap te ’s Hage is aan den Minister van Oorlog een adres gezonden om den dienstweigeraar Bruin, als bij 12 Mei uit de gevangenis komt om zijn j krijgsdienst te vervullen, hem uit den diensti te ontslaan, en tevens het daarheen te leiden, lom in het algemeen ten opzichte van per sonen, die uit gemoedsbezwaren dienst weigeren indien zij daarvoor gestraft moeten worden aan die straf het ontslag uit den militairen dienst te verbinden.” Klinkt het verzoek ten opzichte van De Bruin, van wien het onlangs verluidde dat hij voor 6 jaar wilde teekenen, wat zonderling, het laatste verzoek zou vermoedelijk aanleiding kunnen geven dat een geheele lichting liever een poosje, zeg een maand, bromde, dan een aangenomen. jaar onder de wapens bleef, ««mo nanwo. We zouden dan geen leger hebben, en geen gevangenissen genoeg. Men zegt, dat Max Carré met den heer I Schimmelpenninck te Amersfoort in onderhan- JoKnra io m.'rirlan nonl'Ann non /Imna noo.J meente Ooststellingwerf tegen de borgen van 1 l dat de gemeente de explotatie van het tram- Op 31 Maart jl. is, v. d. D. verneemt, de overdracht van de tramwegen en gebouwen der aan de gemeente Amsterdam. Tevens zijn daarbij de cijfers vastgesteld, welke de gemeente te betalen. Deze bedragen zijn als volgtVoor de tramwegen en gebouwen f 5,007,290,54 voor 242 tramwagens f 276,373,53, voor 758 Engelschen paarden f 227,493,491 voor tuigen, gereed- ik schappen en verdere roerende goederen I f 229,163,97|, voor premie, met voorbehoud Electrische lichtbaden. In het nieuwe badhuis te Stuttgart is een nieuwigheid in ge bruik genomen namelijk electrisch-lichtbaden zoowel met gloei- als met booglampen. Deze baden dienen voor personendie aan rheuma- tiekjichtvetzucht lijden en ook tot verster king der zenuwen en van de stofwisseling. De patiënt neemt plaats op een ronddraaienden stoel in een achthoekigen kast, waar zijn hoofd boven uitsteekt, en die van binnen met spie gels bekleed is. Aan elk der 8 hoeken zijn gloeilampen van Ampère aangebracht of in slechts 4 hoeken een booglamp van 10 Ampères. De warmte stijgt allengs bij de gloeilampen tot 60, bij de booglampen (die voor zwakke personen dienen) tot 48 graden Réamur, en kan door het uitdraaien van eenige lampen worden ge temperd. Ook is een gemengd stelsel van boog- en gloeilicht aangebracht, met een reflec tor om bepaalde deelen van het lichaam door lichtstralen te treffen. Boeren en nu den indertijd ontslagen ontvanger dier gemeente T. W. S., strekkende dat het Hof zal beves- j tigen het vonnis der Rechtbank te Heerenveen, waarbij zij veroordeeld zijn aan de gemeente O. te betalen het tekort in de kas van dien gemeente-ontvanger, bedragende, na aftrek van hetgeen is verhaald op de roerende en onroe rende goederen van dien ontvanger, ruim f 3000. Uitspraak over 7 weken. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep bevestigd het vonnis der Rechtbank te Heerenveen, waarbij aan de firma Padberg, manufacturiers aldaar, surseance van betaling is verleend. Vermist. Aan het station Delftsche Poort te Rotterdam wordt een pakket vermistdat een aanzienlijke waarde bevatte aan gouden en zilveren voorwerpen, antiquiteiten enz. De voorwerpen waren stelling bestemd. Voor het Gerechtshof te Amsterdam werd in hooger beroep behandeld de zaak tegen C. de Bruingewezen bediende aan boord van het stoomschip Koningin Regentes, die door de Rechtbank wegens desertie en diefstal van een kistje met goudgeldgepleegd in het Suez- kanaalveroordeeld was tot drie jaren gevan-1 genisstraf. De advocaat-generaalmr. Pleyteeischte bevestiging van het vonnis met dien verstande, f 43.8O8 in 1898; de° netto f 22.955 tegen dat de preventieve hechtenis, gerekend van het tijdstip waarop de beklaagde te Amsterdam werd in hechtenis gezetin mindering zal worden gebracht. TWEEDE KAMER. In de Woensdag gehouden zitting der Tweede Kamer werd het debat omtrent het ontwerp tot nadere regeling van den dienst en het gebruik van spoorwegen, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt vervoerd, voortge- Als trams worden beschouwd spoorwegen met een maximum snelheid van 20 K. M. per uur, hetgeen de heer De Beaufort te groot vond op wegen met druk verkeer. De Minister van Waterstaat, Handel Nijverheid, de heer Lely, meende echter dat bij bestuursmaatregel veiligheidsvoorschriften waren te geven. Bij art. 1 vereenigde de Minister zich voorts met een amend.-Hartogh, strekkende om de verantwoordelijkheid voor reizigers en ten ver voer aangenomen goederen uitdrukkelijk te erkennen. Art. 3 bepalende dat de plaatselijke straf verordeningen van gemeenten omtrent stoom tramwegen de koninklijke goedkeuring behoe ven, werd na bestrijding van de heeren Goe- koop en Van de Velde welke laatste een amendement voorstelde, dat voor die ver ordeningen het gemeentelijk politietoezicht zou blijven gelden, ’t welk echter met 40 tegen 26 stemmen werd verworpen 1 Het geheele ontwerp werd daarna aange nomen met 69 tegen 5 stemmen. De Procureur-Generaal bij het Gerechts- 1900 ten Raadhuize publiek verpacht: het grasgewas van deling is over den aankoop van Leerplicht. De heer Carré moet van den minister Bor- gesius de verzekering hebben ontvangendat hij bij het eerste optreden van Leerplicht tegen woordig zal zijn met de geheele Regeering en dat bij bij die gelegenheid hoopt te toonen dat paardendie den haver verdienen, ze ook krijgen. Berouw. BOLSWARD, 4 April. Van de 780 kiezers voor den gemeenteraad maakten bij de heden gehouden herstemming 511 van hun recht gebruik. Zou men kunnen denken, dat in een tijd, dat algemeen stemrecht gevraagd wordt, nog ruim 1/3 deel der gerechtigden thuis blijven? Van onwaarde Cuperuskandidaat der Liberalen verkreeg 281, de heer G. Schoonhoff, kandidaat der Katholieken 227 stemmen. De eerste werd alzoo gekozen en onze Raad is weder voltallig. BOLSWARD, 5 April. Heden morgen werd door Burg, en Weths. voor het seizoen van le. waren 3 stemmen. De heer J. C. De hoofdschuldige van het gebeurde te Appeltern, Scherf, moet uit het gesticht te Medemblik een langen en zeer berouwvollen brief hebben gericht aan de fa- milie van zijn slachtofferden vermoorden Brinkman. - Belangstelling in de Boerenzaak. Bij bekkenslag werd Maandagmiddag door den gemeente-omroeper te Dinxperloo aan de bur gerij kennis gegeven van de overwinning die j de Boeren bij Boesmanskop hadden behaald. voor de Parijscbe tentoon- trokken om de positie der Nederlandsche jour nalisten tijdens het congres van de tentoon stelling aldaar te regelen. In de Woensdag gehouden jaarvergade ring van aandeelhouders in het Nederlandsch Panopticum werd een vrij gunstig jaarverslag uitgebracht. Het Panopticum toch werd door o _v 69.622 personen bezochttegen 50.607 in Rensburg gevangen genomen werd door de 1898. De bruto opbrengst was f51.316, tegen 1 tein ligt, geeft f 15.085, zoodat 2| pct. van het maatschap- pelijk kapitaal is verdiend. Hiervan wordt 2 pet. dividend uitgekeerd, de rest, ad f 5000. afsreschreven. net der A. O. M. tot 1910 in eigen beheer houdt, f 668,000. In het geheel kost dus de overneming de tram aan de gemeente f 6.408.321.54 Hiervan is door de gemeente voldaan een bedrag van f 408.321.54, terwijl ingevolge een overeenkomst tusschen de gemeente en de A. O. M., in December jl. aangegaan, voor het bedrag van zes miljoen, tegen betaling van rente, een jaar uitstel is verleend. I Aan het station te Brussel is Woensdag avond een aanslag gepleegd op het leven van den Engelschen troonopvolger, den prins van Wales. De prins bevond zich daar op zijn doorreis via Keulen naar Kopenhagen, waar hij, naar men weet, met de prinses van Wales een bezoek zou brengen aan koning Christiaan van Denemarken. De trein, waarin de prins en de prinses gezeten waren kwam om 5,35 uit Ostende aan de Gare du Nord te Brussel aan. Op het oogenblik dat de trein met bestemming naar Keulen het station weer verliet, klom iemand Dr. Kuyper, gedelegeerde in het Bureau op de treeplank en loste eenige schoten uit International van de pers, is naar Parijs ver- een zakrevolver in de coupé, waarin de prins zich bevond, doch zonder iemand te raken. De dader van den aanslag die onmiddelijk gearresteerd werd, heet Sipido en is blikslager l wonende te St. Gilles bij Brussel. De behandeling van Engelsche gewonden. i De heer Hales, oorlogscorrespondent van de Daily News, die bij de schermutseling bij gewonden werden binnengebracht en hierover wil ik een woord zeggen tot de menigte, die De klerk van het bureau der intendance ten paleize het Loo, verdacht van verduistering, is van rechtsvervolging ontslagen. 1 De kosten voor aanzienlijke verfraaiing van het gebouw werden bestreden uit de belegde afschrijvingsrekening. Het verslag werd voor achtergebleven is in Engeland. a. den weg van uoiswara naar narnnge voor zoover aan de gemeente behoorende. Gepacht door H. Visser alhier voor f 70. WgWOBESEES*-' FRISO min mini fiiIESI.IM). mills BI llillllllllll i i I I --A A C\ TVT A-A A C\A I--1 j

Friso nl | 1900 | | pagina 1