WOENSDAG 18 APRIL 1900. No. 31. Partij-organisme. Officiéél gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. Dertigste Jaargang. H. gen. te vinden en later als armlastig over de grenzen te worden gezet. Worküm, 17 April 1900. T. M. ten BERGE. Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM En al die bonden bedoelen natuurlijk ’t beste en willen ’t beste maar ’t is de vraag of ze en bedoelen altijd bet beste Wij komen daar nader op terug, constateeren voor dit oogenblik alleen in voorbeeld kunnen aanvullen. dikwijls klaagt men over werkeloosheid en is er werk, dan verneemt men direct van werk staking. Ook al weer goed, belanghebbenden zijn vrij en dienen die zaken zelve uit te vechten. Doch ’t een en ’t ander is van dien aard, dat menigeen als particulier persoon niets, niemen dal op heeft met die staking ook van zijne verdienste, maar het partijverband dwingt hem om mee te doen. Hij is zich zelf niet meer. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM waarschuwt bij dezen de arbeiders, die naar Duitschland wenschen te gaan, dat zij niet zonder Iiationali- de stem sVereenigt UI” zijn er velen, die teitsbewys behooren te vertrekken, ver mits zij anders gevaar loopen, geen werk Dat is zoo in ’t dagehjksche leven. Een eenvoudige visschers bent stelt zich partij tegenover een stoom-trawler, een beurtschipper tegenover een stoombootkapitein, enz., enz. Geen wonder, dat de lieden zich vereenigen, om van het rijk der een- En jammer is ’t genoeg, om zoo ter wille eener toekomende zelfstandigheid zich te moeten geven ter wille van het partijverband. Daar is een arbeidersgezin. De menschen hebben ’t niet ruim en breed, ze hebben een- voudig hun brood. En toch er zijn ons voorbeelden bekend, door te luisteren naar Die verhouding moge verbroken zijn, al wel. De leemten moeten dan aangevuld. Niemand, die billijk oordeelt, mag daar tegen wezen. De leuze onzer politiek na beëindiging der schoolqueastie is de oplossing van allerlei sociale nooden en behoeften. Een programma dat niets nieuws bevat, immers de Regeering was er altijd om in die richting te arbeiden. Hoe komt men er toe, om dit program nieuw en van het nieuwste kaliber te verklaren? Een partij-organisme is, inderdaad beschouwd, eene groote overbodigheid. Men leeft met- j en wel onder ’t bestuur eener Koninklijke jonkvrouwe en men is zich zijner rechten bewust, wat wil men nog meer, en hoe wil men ’t beter? Toch heeft men vaak nog iets anders op ’t oog, en dit blijkt niet het minst uit de stem ming in de Tweede Kamer ter zake de leer- plicht-wet. Met allerlei gevallen van werkstakingen, ook Teder onder erkent dat ziin kind onderwiis ons gewest, zouden we ’t bovenstaande Soms en nog al dit is, dat de onvermoeide pogingen des heeren Méline en de zijnen om het tot redding van de Republiek samengesteld Kabinet des heeren Waldeck-Rousseau ten val te brengen tot het laatste toe verijdeld zijn geworden, zoodat dan zoo waarlijk de tentoonstelling, naar den ge- ijkten term de vreedzame wedkamp der vol keren”, door den socialist Millerand staat te worden ingewijd t Eerst den 22sten Mei zullen de heeren volks vertegenwoordigers hunne gebruikelijke inter- pellatiën, hatelijkheden, scheldwoorden, en naar men hoopt ook eenigen arbeid, hervatten. ENGELAND. Het bericht dat de Engelsche gouverneur van de Goudkust in handen der oproerige Ashanti’s zou zijn gevallen, is tot nu toe niet bevestigd. In ambtelijke kringen schijnt men den toestand thans hoopvoller in te zien doch hij wordt nog steeds als ernstig beschouwd. Ook uit Engelsch-Indië komt bericht van oproer. Reuter seint dienaangaande uit Bom bay »Een ernstig gevaar dreigt tengevolge van een oproer in het inboorlingen-district Khanpur. Het groote katoenpakhuis werd door de opstandelingen vernield, alsmede een katoen molen 10 personen werden gedood, onder wie 5 politiebeambten. Nadat troepen ontbo- leder ouder erkent dat zijn kind onderwijs noodig heeft. Een ander is er niet te vinden. Maar men wil niet gedwongen zijn Al wel, als men zijn plicht maar behartigd Men wil niet gedwongen zijn, omdat men zelve het goede wel wil. Gelukkig land Men wil vrij zijn in optima forma, als het heet, dat is: vrij tot den hoogst-mogelijken graad. En zijne afgevaardigden ter Tweede Kamer. Foeihoe kunnen die menschen vrij zijn ja de wet schrijft voor, dat ze zonder lastgeving en zonder ruggespraak van en met hunne kiezers stemmen, maar het partijverband? Daar stemmen nu de heeren Schaepman en Kolkman, beide katholieken, vóór het ontwerp leerplicht, een viertal liberalen met de socialen hebben den treurigen moed er tegen te stem men. Onze hulde aan die allen, ’t meest aan de eerstgenoemden. De laatsten hadden'hunne bezwarenomdat ze niet konden verkrijgen, wat ze wilden, de eerstgenoemde heeren streden en stemden naar plicht en geweten, naar over tuiging. En dat zegt wat. Dat is het ware. Een Dr. Kuyper moge eminent als de man is, veel voor ’t ontwerp en de verdediging ’t algemeen verstandig doetgevoeld hebben, een Dr. Visser evenzeer, Dr. zonder te schipperen, toch te schipperen, met Schaepman had den moed er vóór te stemmen andere woorden in den strijd om ’t bestaan en nu moge men hem en zijne mede-stemmer rekening houdt met de omstandigheden. den heer Kolkman verwijten uit den band ge sprongen te zijn, als ’t er aan toe is, zullen we beide heeren gaarne aanbevelen voor een zetel in de Tweede Kamer, overtuigd als we gekregenen waarvan het merkwaardigste wel zijn, dat ze als mannen weten, wat ze willen. Eene partij-organisatie is wel goed, maar de zelfstandigheid der afgevaardigden blijve onaan geroerd. Hoe anders? Moet daar precies naar van Portugeesch gebied door Engeland. Van ’t minder hebben dan voorheen. Toch keuren we die leuze niet af. Er. is veel in dat enkele woord, dat ons aantrekt en dat we steeds behartigd hebben ook. Maar voor heden willen we er op wijzen, dat een waar woord niet altjjd is een wijs woord, en dat men over brengen ter bevordering dracht onder de natiën. De Kamers zijn er nog juist bijtijds in ge slaagd haar arbeid vooraf ten einde te brengen. Viermaal is de begrooting tusschen de heeren Senatoren en Afgevaardigden heen en weêr gegaan, voordat men over en weer op de punten in geschil genoeg gestaan had om met voeg te kunnen toegeven een strijd die elk jaar herhaald wordt en herhaald zal worden, zoolang eenerzijds de Kamer naar volstrekt oppergezag op het stuk van ’s lands gelden blijft trachten, anderzijds de Senaat van zijn recht tot amende ment zoo weinig wil prijsgeven als hij maar kan. Het was ’s nachts balféén toen men eindelijk gereed was en eene zitting verdagen kon, welke in zooverre minder onvruchtbaar was dan anders, als het ontwerp tot regeling van ’t koloniale leger althans bij de Kamer zijn beslag heeft Zich organiseeren beteekent zich in een groep op te stellen, om zeker doel te bereiken, ’t zij dan goed, ’t zij dan kwaad. De eene groep teekent natuurlijk een ander doel dan de an dere en zoo ontstaan er wat men noemt par tijen. Om een voorbeeld te noemen, dat al laag bij den grond is, daar is eene vereeniging van Kapitalistendie tot den bouw eener stoomzuivelfabriek besluit en daar is eene an dere, eene coöperatieve, die hetzelfde doel beoogt. Wie heeft het ware voor Beide, elkander gelukkig als ze ’t schappelijk maken, Zoo niet, dan I de fabriek, die ’t meeste vertrouwen verdient en voor de leveranciers de beste uitkomsten geeft. Zulke zaken regelen zich als van zelve en daarin doet men verstandig geen partij te kiezen, als men er zelve natuurlijk niet in be trokken is. de partij-verhouding i gestemd worden Blijf dan thuis, heeren afge vaardigden en zend eenvoudig een briefkaart met uw voor of tegen en uit is immers de ge- heele quaestie. ’t Bespaart den lande bepaaldelijk eene groote somme. Basta Partij-organisatie is goed, is uitstekend. Partij-organisatie bedoele echter geene last geving. Elk Kamerlid is vrij in ’t uitbrengen zijner stem en elk lid moet dit blijven ook. Zoo eischt het de wet. En zoo staan de heeren Schaepman en Kolk man in hun volle recht. Wie ’t anders wil zeggen, onderbreekt het DUITSCHLAND. De Neue Freie Presse vestigt er met ingenomenheid de aandacht op, dat zoowel in Duitschland als in Oostenrijk het bezoek, hetwelk Keizer Frans Jozef te den waren, werd de rust hersteld, doch alle Berlijn gaat brengen, een even beteekenisvolle als verblijdende zaak geacht wordt. Zoo de Keizer van Oostenrijk de meerderjarigheids- verklaring van zijn petekind, den Duitschen Kroonprins Friedrich Wilhelm, gaat bijwonen, dan is dat, naar het blad aanmerkt, de aan leiding tot een bezoek, waarvan de beteekenis ligt in de vriendschap, die beide Keizers ver bindt en in de trouw aan het bondgenootschap der beide Rijken. De openbare meening be grijpt, zegt zij, niet minder in Oostenrijk-Hon- garije dan in Duitschland het doel en de waarde van dat bondgenootschap, dat zulk een groote macbtfactor in Europa mag geacht worden. Geen van de groote en wel onderrichte bla den in Oostenrijk hecht, naar de Weener cor respondent van de Times aanmerkt, eene andere politieke beteekenis dan deze aan het bezoek. FRANKRIJK. De tentoonstelling is Zater dag door President Loubet geopend met eene lange rede, waarin hij zeide, dat Frankrijk, de Regeeringen en volkeren uitnoodigende om en mede te werken tot het geven van een over- j spreken over de schending van de onzijdigheid zicht van den arbeid der menschheid, vooral 1 eene schitterende bijdrage bedoelde aan te de eerstgenoemde zegt de Rossya te hopen, Hoofdelijken met dit willen j bereiken, maar als alles in dezelfde mate omhoog gaat, blijft hechtste bolwerk onzer constitutioneele instellin- de onderlinge verhouding dezelfde als voorheen in den strijd om ’t bestaan mee te doen, dat is zich te handhaven. Dit is zelfs hun ’t Gaat om den broode en op dat ter- rein vecht ieder tot het uiterste. ’t »Vereenigt U” is dan ook op allerlei gebied in toepassing gebracht. Er zijn bonden in honderd-tallen. We zullen ons niet wagen aan eenige opsommingonderwijzers- predikan ten-, rijksambtenaren-, burgemeesters secreta rissen-, timmermans-, schilders-, stukadoors-, andere bondende geheele wereld of arbeid is gestaakt, terwijl de bevolking een vijandige houding aanneemt.” De Daily News heeft een telegram uit Kaap stad van 12 dezer, meldendedat de houding der Hollandsche kolonisten in de zuidwestelijke districten en voornamelijk in Swellendam en Caledon (beide Oostelijk van Kaapstad gelegen) groote ongerustheid wekt. Een der voornaamste Hollandsche farmers verklaarde dat in die districten de meerderheid der Hollanders slechts wacht op het gunstige oogenblik, om op te staan. Hij alleen zou in het bezit zijn van ammunitie voor Mauser-ge- weren voor 500 man. Dit klinkt wel wat vreemd. RUSLAND. De Czaar is met zijn gemalin en kinderen uit St. Petersburg naar Moskou vertrokken. Wij zullen dus nu wel spoedig vernemen, of dat bezoek aan de oude hoofdstad inderdaad eene bijzondere politieke beteekenis heeft. Russische zoowel als andere Europeesche Amerikaansche bladen gaan voort met te Ml» [I lllffllTEVIIE lil III Uil® l llll 'I.IVI. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. eere. de exploitatie j nnililU-'in’uwr. J.*. UITGEVER: Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. it Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. om en liever geheel de wereld bestaat uit bonden. 1899 IX. Adressen om afschrijving van omslag, dienst 1900. X. Benoeming van een’ wegwerker. XI. Vaststelling van het kohier van schoolgel den, over het 1ste kwartaal 1900. VERGADERING van den RAAD der gemeente WOBKUM op Vrijdag den 20 April 1900, ’s namiddags te 7| ure, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde ponten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. I. Notulen der vorige vergadering. II. Mededeeling van ingekomen stukken. III. Adres van het Bestuur der Coöperatieve Vereeniging tot het oprichten en drijven der stoom- zuivelfabriek de Goede verwachting’’ alhier om verlaging der bepaalde vergoeding van f 10. IV. Aanbieding van het verslag van den toe stand der gemeente over 1899 V. Alsvoreu van het verslag van der gasfabriek over 1899. VI. Alsvoren der rekening van de gemeente lijke gasfabriek over 1899. VIL Adres van Th. P. Albada Jelgersma eene herbenoeming als stadsgeneesheer. VIII. Ontwerp-besluiten tot al- en overschrij ving van posten op de gemeentebegrooting, dienst

Friso nl | 1900 | | pagina 1