i 1 ZATERDAG 21 APRIL 1900. No. 32. Nieuwstijdingen. i 1 I ■I Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. penmaker, door Doris Van den burgemeester van Eist, baron Van Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM HH Pry’s per kwartaal 70 oent franco per post 8fi cent PBIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de pry’s belangryk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Woensdagochtend is te ’s-Gravenhage overleden de heer jhr. mr. W. H. De Beaufort, lid der Tweede Kamer voor Deventer en lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht. De heer De Beaufort, die tot 1897 zitting had voor Wijk-bij-Duurstede, werd daar ver vangen door jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck (antir.). Na het overlijden van den heer mr. Van Delden vaardigde Deventer den heer j barbaarsch voornemen in kennis was gesteld als zoenoffer gevallen zijn. Door het optreden der politie is het plan echter niet ten uitvoer kunnen worden gebracht. Het driemanschap. Van het gehoor, dat I door de Republikeinsche gezantenaan allen die daartoe hun verlangen hadden te kennen gegevenwerd verleendis een druk gebruik Van Delden vaardigde Deventer den heer De Beaufort af. Bezoek der Koninginnen. De Koning innen zullen zich Dinsdag 24 dezer op een vroeger uur naar Amsterdam begeven dan ge woonlijk. Het voornemen is kort na elven per Hollandsche Spoor de residentie te verlaten om reeds tegen half-één te Amsterdam aan te komen. gemaakt. De eerewachten aan het Paleis zullen door de volgende korpsen gegeven worden24 April door het 7e reg. inf.25 April door het reg. d.d. schutterij26 April door het 7e reg. inf.27 April door het korps mariniers; 28 April door het 7e reg. inf., en 29 April door de dienstd. schutterij. Door het gerechtshof te Leeuwarden is ter vervulling eener vacature van raadsheer in Onder de bezoekers merkte menbehalve vele predikanten en kerkeraadsleden, leden van den gemeenteraad en de Kamer van Koophan del, zoo ook de heeren Pijttersen en Bouman, Kamerleden op. Ook een deputatie van de Algem. Nederl. Vredebond bezocht de receptie. Meldenswaard is ook het bezoek van een land- bouwersgezin uit den omtrek van den Haag J waarvan een tig bloemstuk, een «hulde aan onze Afrikaan sche vrienden.” Naar de Prov. Geld. Ct. verneemt, treedt een vroegere Nijmegenaarde heer Lubbers sinds vele jaren in de Transvaalsche republiek gevestigd, thans op als adjudant van den leger aanvoerder der vereenigde republiekengene raal Botba. Verschillende groote schoenfabrikanten in ons land profiteeren van de Boerenkrijg. Reeds verzonden zij een eerste zending schoenen, ongeveer twaalfhonderd paar, naar Transvaal, terwijl meerdere orders weldra denzelfden weg zullen volgen. Aan de Daily News wordt uit Petroria geseind dat daar uit de Wetsdorp als krijgs gevangenen zijn aangekomen vier kapiteins vier luitenants, een dagbladaorrespondent, Lord Rosslyn en 70 andere gevangenen. Met Italië en Engeland is het botertje boven. Het voornemen bestaat tot bet houden van een Engelsch-Italiaansche betooging, ter gelegenheid van de opening der hygiëne-ten- toonstelling te Napels. Een eskader van vijf tien Engelsche oorlogsschepen zal dan in de golf liggen om samen met een Italiaansch eskader geschouwd te worden door den koning* die de Engelsche officieren aan een gastmaal zal noodigen. De World deelt een onmenschelijke daad van de Filippijnsche opstandelingen mede, Het blad verneemt nl. uit Manilla, dat de rebellen op het eiland Panay onlangs drie Amerikaan- De Spaansche ministerraad onderwierp aan de goedkeuring der Regentes een decreet, waarbij het ministerie van openbare werken in twee deelen gesplitst wordt. De beide deelen zullen heetenOpenbaar Onderwijs en Open bare Werken. De ministerraad bood daarop de ontslag aanvrage aan van alle ministers; deze werd aangenomen. Het nieuwe kabinet is aldus samengesteld President van den ministerraad en marine Silvelabuitenlandsche zaken markies Aquillo Campojustitie markies Vadilta; financiën Viilaverdebinnenlandsche zaken Tatooorlog generaal Azcarraguaopenbaar onderwijs Garcia Alix; landbouw en openbare werken Gasset. De ministers werden Dinsdagavond beëedigd. De Parijsche tentoonstelling. Vrijdag en Zaterdag kwamen reeds meer dan 2000 pas sagiers uit Engeland te Calais aan aan, tot het bezoeken der Wereldtentoonstelling. Van boy cotten door de Engelschen schijnt dus geen sprake. Woensdag heeft president Loubet de Russische afdeeling van de Parijsche tentoon stelling bezichtigd. De Russische gezant Urus- sow droeg het geschenk van den Tzaar, be staande uit een kostbare kaart van Frankrijk, aan president Loubet over. Deze kaart, die eenig in haar soort wordt genoemd, beslaat ongeveer een meter in het vierkant. Elk departement van Frankrijk is weergegeven in een bijzondere steensoort, jade, onyx, agaat, cornalinemalachiet enz. De voornaamste steden zijn aangegeven door juweelen. Parijs is een robijn, Marseille een smaragd (die alleen op 18,000 roebels wordt geschat), Lyon een diamant, Bordeaux een opaal, Rijssel een turkoois. De waarde van de geheele kaart wordt op vier miljoen francs geraamd. Ge durende de tentoonstelling zal zij te kijk liggen in het Russische paviljoen. De emir van Afghanistan heeft een brief geschreven aan een ouden vriend waarin hij zich beklaagt, dat thans, nu Afghanistan aan alle kanten (door Rusland) wordt bedreigd, de Engelsche regeering zich niet aan hem laat gelegen liggen. Telkens als hij bij een aanval van Rusland zich tot Engeland had gewend om hulp, was zijn vraag door de Indische regeering onbeantwoord gebleven. En bij eindigde: 21 jaren lang ben ik een trouw bondgenoot van Engeland geweest, maar nu moet ik de Indische regeering zeggen dat het thans tijd is om eens door daden te toonen dat ook zij dat voor mij is. Volgens de Londensche correspondent van de Petit Bleu heeft de brief, die door de Times gepubliceerd wordt, te Londen groote ongerust heid en sensatie verwekt. Een fata morgana. Een luchtspiege ling, in ons land zeker een zeer ongewoon verschijnsel werd dezer dagen in een deel van Gelderland waargenomen door den heer L. F. C. van Erp Taalman Kip, die daarover in de Nijm. Ct. het volgende mededeelt In het Westen zag men tusscben 6 u. 15 en 7 uur, donker afgeteekend tegen den war men gloedrijken hemel, nog onder den indruk der laatste zonnestralen, een golvende berg- hoogvlakte en hier en daar, waar ’t terrein dit toeliet te zien, bergen in ’t verschiet, heerlijk fijn, wazig en toch duidelijk te onderkennen over de bergvlakte op den voorgrond. Schuins van links naar rechts, elders weer sche gevangenen bij een feest in de stad Cale- nag op het marktplein langzaam aan het spit gebraden, en met andere barbaarsche middelen ten doode gefolterd hebben. Winston Churchill, de bekende corres pondent van de Morning Post, die zich thans in het boofdkwartier van lord Roberts bevindt, onderwerpt de positie van den veldmaarschalk en de geheele oogenblikkelijke oorlogstoestand aan een niet heel vleiende kritiek. Het feit dat vele Vrijstaters, die in den beginne door lord Roberts’ proclamatie zich bewegen lieten, de wapenen neer te leggen, en thans na het succes der Boerenwapenen zich weer bij hun commando’s hebben gevoegd, dit feit beteekent voor hem een belangrijke verlenging van den oorlog. «Men moet mij niet voor pessimistisch hou den’, roept hij uit, «maar ik geloof dat 250,000 man noodig zullen zijn om den oorlog ten einde te brengen.” Hij wenscht daarom een onafgebroken stroom van troepen naar Zuid-Afrika gezonden te zien, want, meent hij, eenige laffe burgers zulllen zich wel over geven, maar de onverzoenlijke kern der Boeren bevolking moet gedood of gevangen genomen worden en dat is geen gemakkelijke taak. De boofdbehoefte voor de Engelschen is, meent Churchill, willen zij succes hebben paarden. Wel is er reeds weer een groot aantal aangekomen, maar daar er den dieren geen tijd gegeven wordt om van de vermoeie nissen van de reis op het verhaal te komen wijl zij dadelijk aan den arbeid moeten, blijven zij in slechten staat en is de sterfte onder de dieren groot. De cavalerie-officieren klagen luide en ver klaren, dat zij bij menige der jongste gevechten zoo zij paarden hadden gehad, met lans en sabel de Boeren beslissende slagen zouden heb ben toegebracht. Bij den te voorzienen langen duur van den oorlog zullen, volgens Chur chill, nog duizend paarden noodig zijner moeten daarom rustdepóts worden opgericht, waar de dieren verpleegd en afgericht kunnen worden. Indien men daartoe zou kunnen be sluiten, dan zou in ongeveer 4 a 5 maanden de cavalerie weer «op krachten” kunnen zijn en tot nieuwe daden in staat. Indien men dezen raad van Churchill op volgt dan kon het wel eens Kerstmis worden een jaar later dan de Engelschen gedacht hadden vóór John Buil voor de poorten van Pretoria staat. In elk geval, zegt de Köln. Ztg., zullen deze Kassandraklacbten de Engelschendie zoo op spoed aandringenzeer onaangenaam in de ooren klinken. Het hoofdkwartier van lord Roberts zou dan nog langen tijd in Bloemfon tein blijven, voortdurend omzwermd door Boe renschuren, die in den guerilla oorlog den tot werkloosheid gedoemden tegenstander steeds speldeprikken zouden toebrengen. Het beeld van een zieken leeuw, wien de onaanzienlijke ratten aan het lichaam knagen. Engeland’s aanzien kan daarbijmeent het bladnoch in militair, noch in politiek opzicht winnen. Uit Washington wordt gemeld, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Turkije en de Vereenigde Staten op het oogenblik zeer gespannen zijn, aangezien Turkije de schade loosstelling aan Amerikaansche zendelingen niet betaalt. Waarschijnlijk zal minister Hay den Turkschen gezant zijn paspoort zenden. der Hogerhuis-zaak afgewezen. Naar men verneemt, zullen weer twee nieuwe diensten van havens op Rotterdam worden ingericht. Het bericht dat nog dit jaar in Septem ber door den minister van Waterstaat een Wetsontwerp zal worden ingediend betreffende de droogmaking der Zuiderzee, noemt de In genieur voorbarig. De minister Lely houdt echter wel zijn plan vast. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht.” 21ste April 1900. Ut de neilitten Pompieren fen master Jouke Stimpel, W. D. De fjouwerkleur fen Trans- fael, J. Gylstra. Op in tsjustere moarn folget faek in Ijochte dei, J. P. A. Griet Bekstik to plak set (mei plaetsjes), D. H. Z. De Fundatie van de Vrijvrouwe van Renswoude te Delft vraagt een onderwijzer- directeur, voor welke betrekking ruim 500 sollicitanten zich aanbieden. Voorwaar geen ge makkelijke taak om uit zoo’n aantal het puikste der puikjes te vinden Moorden. Maandagmiddag is te Oost burg (Zeeland) een man doodgeschoten, die aan een boerenknecht geweigerd had met zijn dochter kermis te houden. De knecht had dit verzoek reeds herhaalde malen gedaan en toen hij nu Maandag weer geen toestem ming kon verkrijgen, haalde bij een revolver te voorschijn en loste een schot dat den vader van het meisje in het hart trof. De dader is gearresteerd en voorloopig naar IJzendijke gebracht. Ook te Didam leide een vechtpartij tot een moord. Daar werd zekeren Frans Jonker, klom- ‘i van Wessem doodgesto ken de dader is in handen der politie. Een tot de «dompelaars” behoorende landbouwer te Kolham moet in een vlaag van waanzin beweerd hebben dat God hem zou roepen omeven als het O. T. verhaal luidt van den aartsvader Abrahameen zijner kin deren te offeren. Een 12-jarig meisje was als offer aangewezen en zou zeer waarschijnlijk wanneer de politie niet ter juister tijd met het betische lijst van aanbevelingmr. S. Gratema, I rechter in de arrondissements-rechtbank te Rot terdam mr. Z. W. Straatman, rechter in de arrond.-rechtbank te Almelo, en mr. L. D. W. Losecaat Vermeer, vice-president der ar- i rond.-rechtbank te Leeuwarden. Door den Hoogen Raad werd de revisie I zoon in Transvaal was, hetgeen ier vervuiling eener vacature van raadsheer in voor kun aanleiding was de Transvaalsche S;o Tl „°p8enia“kt ,de navolgende alpha- heeren een8 op te komen zoeken. Onder de bezoekers behoorde ook de heer Charles Boissevain. 's Namiddags bracht de voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaalde heer Van Naamen van Eemnes een bezoek aan de deputatie. Alle bezoekers werden door de deputaten welwillend ontvangen en minzaam te woord i gestaan. erneemt, zullen weer twee Van den burgemeester van Eist, baron Van Atlantische Amerikaansche der Feltz ontving het gezantschap een prach- 1 1IEI11S- ffl IDIElflEVEIE- m in i mm niiEsim t 4 UITGEVER: I

Friso nl | 1900 | | pagina 1