I I ZATERDAG 28 APRIL 1900. No. 34. Nieuwstijdingen. is Dertigste Jaargang. Dit Blad versohynt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. ''.I Zij hebben het en h ^■■1 Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM die door Lely met aandrag Driemaal is diens voorstel ver- malscb ge- vrouw op het gerucht toegesneld en haar man vreeselijk bloedend ziende, kreeg een beroerte stierf na eenige oogenblikken. De werd naar het Gasthuis gebracht. Een echtpaar te Andijk hoopt 2 Mei a.s. zijn 70-jarige echtvereeniging te herdenken. Wanneer de heer mr. A. M. Sassen zijn benoeming tot pres, van de rechtbank te Breda Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent PRIJS der ADVEBTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. rt over de leerplichtwet I voelens deden blijken. Nooit heb ik getwijfeld, of velen zouden de houdipgdoor mijn hoogvereerden vriend en nedestrijder mr. Kolkman en mij aangenomen, vaardeeren en begrijpen. Verzwijgen mag ik echter niet, dat onze H. M. de Koningin vergezeld van Koningin-Moeder en tocht in Amsterdam gehouden. Na Mondes” over de Zuid-Afrikaansche crisis en sprak daarbij de verwachting uit, dat dit stuk ook in het buitenland in ruimen kring moge verspreid worden. Toen de Voorzitter hierop antwoordde, dat dit stuk spoedig in de Engelsche en Duitsche talen het licht zoude zien, voegde Hare Majes- j teit er aan toe, dat zij de verspreiding vooral in Amerika van veel belang achtte. H. M. de Koningin heeft aan de familie van den in Zuid-Afrika aan zijn wonden over leden luitenant Nix een brief van rouwbeklag gericht. De heer Canneelvice-consul van de Zuid- Afrikaansche Republiek te ’s Gravenhage, heeft I bezoeken afgelegd bij mevr, de weduwe Nix en bij den directeur van de hoogere krijgs school, om, ook namens dr. Leyds deelneming te betuigen in het overlijden van den attaché. De beeren Schaepman en Kolkman heb- Boerenkrijg. Aan de Times wordt ge seind, dat de 5000 Boeren, die Wepener heb ben prijsgegeven, in de richting van Ladybrand zijn afgetrokkenzonder door de Engelschen vervolgd te worden. De verliezen der Engelschen gedurende het beleg hebben bedragen 33 man aan dooden en 132 aan gewonden. De Londensche bladen vreezen dat de Boe ren lord Roberts tusschen de vingers door zullen glijdenzij hebben echter nog een kleine hoop, dat French hun den weg zal afsnijden en dat we een herhaling van het geval van Paardeberg zullen krijgen. De Boeren hebben echter een grooten voorsprong. In Engeland verheffen zich steeds meer voor bewakingsdienst zullen verrichten. even zooveel maanden onder voortdurend hevig vechten. Er worden in Engeland zelfs inzamelingen gedaan om Buller „den bevrijder van Lady smith” een eeregeschenk aan te bieden. De Petersburgsche Listok meldt dat eenige luchtschippers uit Rusland zijn vertrokken om vrijwillig een militaire luchtschippersafdeeling in Transvaal te gaan vormen, noodige materiaal bij zich. Zooals men weet, zal keizer Frans Joseph van Oostenrijk ter gelegenheid van het meer derjarig worden van den Duitschen kroonprins op 6 Mei a.s. een bezoek brengen aan Berlijn. Ook de Italiaansche kroonprins zal bij die gelegenheid aanwezig zijn. In de laatste jaren is de landverhuizing van Japanneezen naar Amerika zeer groot. Volgens berichten uit New York neemt zij dermate toe, dat de Amerikaansche regeering tegen de Ja panners een soortgelijke wet voorbereidt als tegen de Chineezen bestaat. Alleen in Cali- fornië worden dit jaar vijftig duizend Japanners verwacht. Een ongeluk op de rivier. Er heeft Vrijdag avond een vreeselijk ongeluk plaats gegrepen op de Weser, bij Woltmershausen. Dertien werklieden uit het vrijhavengebied wilden over den stroom steken en gebruikten daartoe een bootje, waarin hoogstens voor acht personen plaats was. De rand van het kleine vaartuig kwam slechts eenige duimen boven het water. Toen de boot in het midden van den stroom was, kwamen juist twee sleepbooten voorbij. De golven sloegen in de boot pn vulden deze in eenige oogenblikken met water, zoodat zij onmiddellijk zonk. Niettegenstaaande alle po gingen door het personeel der sleepbooten aan gewend, kon men slechts vier van de onge- lukkigen redden. Negen andere, waaronder acht huisvaders, verdronken. De opgewonden heid en de smart van de personen aan den oever, die vruchteloos poogden de ongelukkigen te redden, waren onbeschrijflijk. De Parijsche Tentoonstelling. Naar aan leiding van een in enkele bladen voorkomend bericht, doet de centrale commissie opmerken dat de bewakingsdienst op de Parijsche ten toonstelling van de Nederlandsche afdeelingen niet, zooals verheerlijk werd bericht, wordt waargenomen door Franschen, aan wie voor de opening dier tentoonstelling slechts gedurende enkele weken de tijdelijke bewaking was op gedragen, maar door militairen van de Neder landsche genie, die tot op heden aan de oprichting der koloniale gebouwen op het Trocadero zijn werkzaam geweest en die thans den geheelen duur der tentoonstelling den i een officier van het leger, op de schietbaan te Leeuwarden gelegenheid zal bestaaan, om zich geheel kosteloos te oefenen in het schijfschieten, voor miliciens van alle wapenen, met groot verlof; voor het personeel behoorende bij het reservekader, eveneens met groot verlof; en voor jongelieden van 1624 jaar, die in militairen dienst zijn geweest of wel deelnemen of hebben deelgenomen aan het voorbereidend militair onderwijs. Zij kunnen ieder 5 tot 15 patronen ver schieten. De oefeningen zullen aanvangen 3 Mei e.k. Van schrik gestorven. De bewoner J. Mulder, Daniël Stalperstraat no. 63 2e étage te Amsterdam, zou met een karaf in de hand naar zijn woning gaan, doch had het ongeluk van de trap te vallen, waarbij hij zich door Droogmaking der Zuiderzee. In Ilollan- dia deelt een briefschrijver mede, dat het in den ministerraad reeds driemaal tot hevige botsingen gekomen is betreffende de indiening van een wet tot droogmaking der Zuiderzee, waartegen Pierson zich om financieele redenen schrap zet en wordt bepleit. de discussie is niet Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. herinnerd. Schietoefeningen. De commandeerende Off. van het le reg. inf. te Leeuwarden, b. a. de Majoor Wewe, heeft aan belangstellenden afkeurende stemmen tegen de regeering wegens van het rapport van Roberts Zelfs de Times die eerst zeide dat de natie Roberts dankbaar moest zijn voor zijn openhartigheid zingt nu mee in het koor van hen die de re in haar kolommen vinden ingezonden stukken van hooggeplaatste officie ren opname, die niet alleen het ministerie van oorlog hekelenmaar ook kritiek uitoefenen op lord Roberts. Zij wijzen er o.a. op, dat onder Roberts’ opperbevel in de omgeving van Bloemfontein zonder strijd feitelijk, binnen enkele weken meer troepen in gevangenschap klaarde zich, zijn geraakt, dan onder generaal Buller in hebben wat v. B., f 200 van Mr. W. d. R., f 60. A. B., f 50 uit Amsterdam door tusschen - komst van Dr. d. D. d. C., f 5 van M. R. te Z., f 40 van Jbr. Mr. N. C. de G. en f 325 van den correspondent te Enschedé. Warmen dank aan de gevers, die ook in hunnen kring anderen mogen opwekken het hunne bij te dragen tot versterking van het Nederlandsch element in Zuid-Afrika. Postzegels, briefkaarten en briefomslagen, Jacques Deen, vóór 1898 en 1899 uitgegeven en met 1 Januari 1900 buiten gebruik gesteld, kunnen zijn zij geheel waardeloos. Men zij hieraan Door den penningmeester van het Comité van advies omtrent emigratie naar de Zuid- Afrikaansche republieken, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland (62 Koninginnegracht, den Haag) werden sedert de vorige opgave de opvolgende bijdragen ontvangenf 25 van H. v. O. f 200 van Mr. V. N. v. E., f 135 van den i correspondent te Schiedam, f 5 van Jh. F. A. G B - ---- vangen naar ’s rijks werf waar de tewaterlating van het pantserschip De Koningin-Begentes i plaats had. Het zijn voor de Koninginnen verbazend drukke dagen. Op de gister door H. M. de Koningin ver leende audiëntie werd door Hare Majesteit ontvangen o.a. het bestuur van den Neder- landschen Journalistenkring, vertegenwoordigd door de heeren dr. A. Kuyper, voorzitter; P. j J. Appel, vice-voorzitter, en Jacques Deen, secretaris. De Voorzitter bood Hare Majesteit de hulde tot 4 Juni a 8. nog omgeruild worden. Daarna van den Kring aan en verzocht bij voortduring nroorJoinna Mm twraon de hooge bescherming van Harer Majesteits i Regeering voor de Nederlandsche pers. Hare Majesteit antwoordde, dat de pers steeds op hare warme belangstelling rekenen kon en betuigde den voorzitter persoonlijk de tZke^Temaakt’/’dat””in "de maanden” MeL- belangstelling waarmede zij kennis had geno- g tember van dit jaar eiken Donderdag van men van zijn stuk in de „Revue des Deux uur midd tot 7 8 uur namiddags, onder leiding van Tevens wordt het publiek er opgewezen, dat het nuttig zal zijn om de tentoonstelling vooral niet vóór 15 Mei te bezoeken, daar te ver wachten is, dat eerst tegen dien datum alle installaties gereed zullen zijn. De ingenieur Léonvan Creusot, bij Kimberley gekwetst en door wijlen kolonel De Villebois-Mareuil verpleegd, is gisteren met de Oxus uit Afrika te Marseille terugge keerd. Hij draagt een verband over ’t weg geschoten linkeroog, was zeer zwak en ver- „na voor de Boeren gedaan te een mensch doen kon,” geheel daad te eenvoudig is om hulde te verdienen. Zij was geen daad van durven, maar van moe- Begunstigd door heerlijk weder heeft ten. Een moetenopgelegd door overtuiging H. M. de eer en geweten. gevolg Dinsdag haar in- i Steeds vijand i aan het herhaalden dank. station door de gewone autoriteiten te zijn be- zal ik groet, reden HH. MM. door een menigte naar aanneemthoudt hij op lid van de Eerste Kamer te zijnzoodat de Prov. Staten van Noord-Brabant ter verkiezing van een lid (de benoemde is herkiesbaar) zullen moeten bijeen komen. Op het request, door de moeder van den dienstweigerende De Bruin, bij den mi nister van oorlog ingediend, is door dezen medegedeeld, dat het verzoek om ontslag uit den dienst niet in gunstige overweging kan genomen worden, aangezien de bepalingen van de militiewet niet toelaten, aan genoemden milicien ontslag uit den dienst der militie te verleenen, en dat de omstandigheden, waarin deze verkeert, niet behooren tot de bijzondere gevallen, waarvoor ontheffing van werkelijken dienst kan worden verleend. man het publiceeren - INHOUD van het Friesche Tijdschrift over de.SeneraaIs Warren en'Buller. en Rjucht. 28ste April 1900. Üt de neilitten Pompieren fen master Jouke Stimpel, W. D. Oan it Ljurkje, M. Miede- ma. Myn antwird oan Jan fen ’e Gaestmar, 8eeriD&. a eDi J. B. Schepers. Op in tsjustere moarn folget faek in Ijochte dei, J. P. A. De twa worpen en weest. Een fond van waarheid zal, zegt Het Vad., dit bericht wel hebben. De heeren Pierson Lely zijn te groote vrienden en beiden te welwillende menschen om „hevig” te „botsen”, maar een feit is het, dat de beer Lely als vader van het Zuiderzeeplan niet zonder hart zeer zijn kind zoo lang verloochent, en een feit evenzeer, dat de heer Pierson tegen bet uit financieel oogpunt onberaden plan gekant is. Toen het Haagsche Dagblad eenige dagen geleden meldde, dat in September een voorstel tot demping zou worden ingediend, kwam er dan ook in De Ingenieur een toelichting, die met een tegenspraak gelijk staat. van napleiteneindig ik met Te gelegener tijd en wijle van mijne politieke gedragingen aan de opeengepakte eerstrechthebbenden rekenschap geven.” het paleis, overal luide toege juicht. Op den Dam, die door de menschen- roassa was bezet, werden de vorstinnen ont- vangen met de tonen van het Wilhelmus door de kapel van het zevende. Onmiddellijk na aankomst ten paleize verschenen HH. MM. op het balcon en wuifden de juichende menigte i toe. Na de gewone voorstelling werd de lunch I gebruikt en te ongeveer 2 uur de rit aange- van den gebroken karaf de polsader afsneed. Zijn ben weder een huldebetuiging ontvangen, dit- I maal van de zijde van een aantal Katholieke en inwoners van Amersfoort en bijna allen hoofden van gezinnen. Dr. Schaepman schrijft thans in het Centrum: o>1uct/ „Nu naar mijn bescheiden meening aan de leerplichtbetoogingen wel een eind zal zijn ge komen wensch ik een kort woord van dank te richten tot allendie mij na de stemming van hun vriendelijke ge- ütfenhüzers (mei plaetsjes), D. H. Z. IMS- H IIIIEIIIEVIIE- IIIII) lllllll Ell IESEI lil. L i UITGEVER: IV1 ZX WX /4 ZX YTZXM Zx ZX ZÏX X Zt A TUI Iz’ ZX ZX WX Cf ZX tl zx zitiinin zxxx - -

Friso nl | 1900 | | pagina 1