WOENSDAG 2 MEI 1900. No. 35. Kruid en Onkruid. Buitenlandsch Nieuws. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. de Vrijzin- moedig De meeste planten hebben een verwonderlijk regen, worden. bewaardmet hoeveel Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM ‘1 een of ander eiland terecht en tieren daar even lustig als in het moederland. Zoo zijn ook in dit opzicht velerlei krachten aan het inzicht der natuur; waar- eene enkele tabaksplant 40.000 zaden ge- den, doch deze zijn dikwijls rond j hebben. 4 Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. en ginds, en Dan volgt de waar als en door de vogelen des hemels wordt gegeten, en een ander deel tusschen de doornen valt en verstikt of den kalen steengrond door de zonne hitte wordt verschroeid, even zeker is het ook, dat er veel in goede aarde terecht komt, en honderdvoudige vruchten voortbrengt. Wel zijn vele zaden te groot en te zwaar, om door de luchtstroomen opgenomen te wor- 1 en glad; ze en de minste stoot van mensch of dier schuift ze vooruit. Andere zijn van Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Nooit genoeg kan over der planten, waarmede de natuur ieder jaar de aarde bekleedt. Binnen de beperkte ruimte, I die wij met een enkelen oogslag kunnen over zien, treft ons reeds de veelvuldigheid der vormen, het kleurenspel, de overvloed, dien wij aanschouwen in deze werkplaats der nooit uitgeputte kracht. Niet minder moet men zich verbazen over de snelheid, waarmede de natuur ieder ledig plaatsje op onbebouwde plekken op weinig beloopen wegen, op muren en daken, I overal waar slechts een handvol aarde gevallen ’s bezet met gras en onkruid, op den grond omwoelen en in de hoogte voe- Men let er dikwijls ren, dan is de natuur bezig met zaaien, en terwijl wij vreezen en klagen, bewijst zij ons eene weldaad. Dan drijven en vollen wasdom komen. En waar vroeger geene plant stond, kwam nu evenmin iets. En als wij ons nu voorstellen, dat hij in dien langen tijd slechts 50 maal vruchten draagt en eiken keer in zijn wijde armen 500 haakjes voorzien eikels bergt, dan levert hij toch 25000 stuks, huid der dieren en aan de kleeding der waarvan ieder weer het vermogen bezit, om tot een eikeboom uit te groeien. Stelt u eens voor, dat dit werkelijk gebeurde, en dezelfde wijze nog eens, dan had één enkele I eik in het tweede geslacht zich vermenigvuldigd tot een woud van 625 millioen boomen. Maar dat is juist een plaag voor den land- zult ge zeggen, dat er zooveel opkomt, Op de gansche wijde wereld wat we niet gezaaid hebbenen telkens weer aan opkomt, al wieden wij het ook zorgvuldig weg, sociaal democraten, de Polen en nige Volkspartij. In Oost-Pruisen komen in de laatste dagen op verschillende plaatsen ernstige ongeregeld heden voor naar aanleiding van een moord te Konitz, gepleegd op een achttienjarigen gym nasiast Winter. Deze was op zekeren dag onnaspeurlijk verdwenen en eenigen tijd later werd zijn lijk, dat wil zeggen, de romp er van, in een meer in de nabijheid van de stad gevonden. Later werden ook het hoofd, de ledematen, een hand, enz. hier en daar ver spreid gevonden. De rechterhand werd ge vonden op het evangelische kerkhof. Van den dader is geen spoor gevonden en uit het feit, dat er eene diepe snede in den hals van den verslagene gevonden is, en er geen bloed aan de romp werd gevonden, hebben de anti semieten de gevolgtrekking gemaakt, dat men een ritueelen moord te doen zou Dit hebben zij in hunne organen en daardoor is de bevolking zeer gebeten geworden op de in de streken van Konitz vrij talrijke jodenbevolking. Telkens komen er in de dorpen en steden in de buurt oproertjes voor, bij welke gelegenheid dan van joodsche huizen de ruiten worden inge gooid. Er is reeds een hooggeplaatst ambtenaar uit Berlijn naar die streken gezonden met de uitgebreidste volmacht om die opstootjes te onderdrukken. De militaire macht staat hem daarbij ten dienste. De verantwoording voor deze oproerige be weging komt geheel voor rekening van de anti-semietische ophitsers, die niet veel moeite hebben gehad om eene zeer bijgeloovige be volking als de Oost Pruisische is tegen de Joden op te zetten. FRANKRIJK. De heugelijke datum, waarop aan de Universeele Parijsche Tentoonstelling van 1900 alles kant en klaar zal zijn, is nu al verschoven op 28 Mei. Dus nog vier weken speling. De opening der Paleizen voor Schoone Kunsten in de Champs Elysées blijft bepaald op primo Mei, maar, zegt men, het zou wel kunnen wezen, dat er voor het overige, om alles en overal geheel af te wer ken en om den bedoelden «laatsten spijker” in te slaan, nog tijd noodig ware tot den 28sten Mei. »Het zoude wel kunnen wezen” wij willen het gaarne geloovenwij zullen ons zelfs gelukkig prijzen op dien heuglijken 28sten Mei alles volkomen voltooid te zien Gelooven zullen wij dat eigenlijk niet vóór wij het met onze oogen waarnemen. Zooveel is er nog te doen, dat het een nieuw kunst werk zoude wezen, indien dat alles in vier weken in de puntjes en volslagen werd vol bracht. Sommige overdrevenen beweren al, dat aan de tentoonstelling tot op den dag der sluiting zal worden gearbeid en afgewerkt, dat ze nimmer af zal komen 1 Het zou er mee gaan als met de Dreyfus zaak, die ook nimmer afkomt en waarvan men zegt, dat Dreyfus eene villa in de omstreken van Genè ve betrokken zou hebben om van daar uit met Zwitsersche vrienden eene nieuwe veld tocht te beramendat Joseph Reinach, on langs te Rome gezien, in de hoofdsteden van Europa een bond van aanhangers zal vormen, teneinde na afloop der expositie een nieuwe voorstelling der zaak op touw te zetten, waar voor de hemel ons behoede. F of verzameld is, met varens en mossen, niet op en men ziet het niet eens, omdat men het van zijn jeugd af zóó gewoon is, en toch zou puttelijke kracht der natuur. Op onzen goeden raad is niet gewachtmaar vooruit is daar tegen voldoende gewaakt. i men zich verwonderen Vele zaden worden, om zoo te zeggen, met de verscheidenheid en het groote aantal een bons uit de zaaddoos gestooten ze vliegen van zelf heinde en ver. De meeste zijn klein en licht en worden door iedere beweging in de lucht meegevoerd; andere zijn van haartjes of veertjes voorzien, zooals bv. die van de Paardebloemde kinderen blazen ze uit elkaar en doen daarmee de natuur ook een kleinen dienst, zonder het te wetennog andere eindi gen in dunne vliezen of breede vleugels, die als de zeilen ieder tochtje opvangen. Als de storm huilt, of de wervelwinden, die zomers aan de onweders vooraf gaan, alles zendtallen over. ontbreekt het nergens aan zaden, wel ruimte en geschikte plaats. Als iedere rijpe zaadkorrel, die zich van de moederplant los maakte, recht op den grond viel en dan bleef liggen, dan zouden ze elkaar verstikken, en i nauwlettendheid wordt het aan den grond toe vertrouwd. Het ontkiemen en opkomen wordt met zorg bespied, en ziedaar, nu kan men bet verdere verloop nog maar niet aan de lieve zon en den malschen regen overlaten. Daar komt het onkruid in dicht gelid ook uit den grond opzetten, het wast tegen allerlei ongunstige invloeden in, en weldra zou het de cultuurplanten geheel over het hoofd groeien en onderdrukken. De ruwe natuurkinderen gedijen van zelf, onze troetelkindertjes moeten worden verzorgd en verpleegd. Ze zijn te zwak en te teer, om in den strijd om het be staan te kunnen zegevieren, en zonder het voortdurend toezicht van den mensch zouden ze teniet gaan, of terugvallen in haren vorigen staat van barbaarschheid. Het onkruid echter weet van geen wijken moedig en standvastig houdt het den kamp semieien vol tegen hare natuurgenooten en tegen den hier met vijandigen mensch. Deze kan het onkruid bedwingen, maar het meegedeeld uitroeien ligt in den regel boven zijne macht. Eén enkel plantje, dat aan het scherpe oog ontsnapt, en dat het gelukt zaad voort te brengen, zorgt weer voor eene voldoende na komelingschap. En dat is alweer goed ookwant de me daille heeft ook hare keerzijde. Vooreerst is de mensch niet alleen op de werelder zijn nog duizenden andere schepselen die ook door de natuur gevoed worden. En menig onkruidje strekt weer tot voedsel aan dieren en diertjes, die ook hun nut doen, al weten we het niet altijd. En ten tweede heeft de mensch al van menig plantje voordeel getrokken, dat hij niet zelf had gezaaid, niet gedekt tegen den nachtvorst en niet begoten bij zomerhitte. Bijna alle geneeskrachtige kruiden zijn »on- kruid”. Als de mensch camille en klaproos, valeriaan en lepelblad en zoovele andere, die bij ziekte of pijn heel en genezing brengen, niet in het wild vond, maar zelf moest kweeken en verzorgen, hoe zou hij dan eerst klagen over de moeiten en zorgen van den zwaren levensstrijd. En ten laatstezijn ook al onze nuttige planten niet eenmaal onkruid geweest? Wie weet, hoevele nu nog verachte en gehate plant jes door den mensch zullen worden opgezocht, verzorgd, gekweekt en veredeld tot hoogst nuttige gewassen van den bloementuin. (Enkh. Ct.) MO NIS. DUITSCHLAND. De begrootings-commis- sie uit den Rijksdag heeft, zooals reeds met een enkel woord is gemeld, een bemiddelings voorstel van het Centrum in zake de vloot- plannen aangenomen. Dit voorstel wilde alle gevraagde linieschepen toestaan, doch den aan bouw van kleine kruisers, voor den dienst in vreemde wateren, schrappen. De vijf groote en vijf kleine kruisers, die de Regeering hier voor verlangde, zullen dus vermoedelijk ook door den Rijksdag wel niet worden toege staan. Daar echter de Regeering eerst in 1906 aan den bouw van deze schepen dacht te beginnen, zal dit voor haar geen groote teleurstelling zijn, vermoedelijk toch zullen deze haar bij eene volgende begrooting wel worden toegestaan. Tegen het bemiddelingsvoorstel stemden de Vele zaden gaan onverteerd en zonder iets van hunne kiemkracht verloren te hebben door de ingewanden van dieren, die ze voor voedsel Hoeveel een millioen is, gelooft menigeen te dachten te gebruiken, maar die ze nu eenvou- weten, en toch is het slechts weinigen helder, dig naar eene andere plaats brengen. Zoo Wie alle dagen van den Isten Januari af tot I weten we met zekerheid, dat de zaden van den 31 sten December toe duizend streepjes sommige planten door trekvogels zijn over- teekende, had nog geen millioen bijeenen na gebracht. twee jaar evenmin en eerst den 26sten Sep- Soms vallen er zaden in het water, drijven tember van het derde jaar kwam hij gereed. niet den stroom mee, doch worden op eene Maar ons eikenwoud had 625 zulke milli- andere plaats weer aan wal gezet; ja, enkele oenenworden door de rivieren naar zee gevoerd Bij andere planten zou het naar evenredig- maken een langen tocht over den oceaan, komen heid gaan, zonder aan de talrijke vermeerde- j op ringen door uitloopers en wortelstokken, knol len en bollen, te denken. Geen wonder dus, dat er steeds overvloed heerscht. Want, of- dienstbaar schoon vele duizenden zaden verloren gaan, j voor de mensch niet zorgt, wordt toch door omdat ze door menschen of dieren worden wind en regen, door storm en stroom over de verbruikt; vele duizenden in den grond ver- aarde uitgezaaid. stikken of verrottenvele andere duizenden bij het opkomen door vorst of slecht weer te gronde gaan, steeds blijven er andere en genoeg dui- man, opkomt, al wieden wij het ook zorgvuldig weg, omdat het de ruimte beneemt aan hetgeen wij geplant hebben. De zaak is inderdaad erg. Hoeveel moeite wordt er niet besteed aan het toebereiden van den akker; met hoeveel zorg wordt het zaai- geen enkele zou tot j zaad uitgezocht en men zich moeten verbazen over de onuit- j Dan drijven en golven en vliegen honderden en den weergaloozen rijkdom onzichtbare kiemen in de dwarrelende lucht, en vallen op den grond, hier worden door het stof bedekt. om ze te besproeienen even sterk vermogen, om zich te vermenigvuldigenhet is, dat een gedeelte op den weg valt zooals ieder opmerkzaam landbouwer wel weet. Duizend zaadkorrels van een enkele plant ge durende haar geheele leven, schijnt reeds veel; ’t is het ook inderdaad, en lang niet iedere plant bereikt dat aantal, maar het is op verre na niet het hoogste cijfer. Men heeft wel eens aan teld, die in een enkel jaar tot rijpheid gebracht waren. Men rekent, dat een eikeboom onder - v- u gunstige omstandigheden 500 jaar oud kan rollen langs iedere helling omgebogen punten of weer- ze blijven hangen aan den men schen ze worden meegedragen en ergens anders soms weer afgeschud of afgeborsteld, en daarna op onbewust uitgezaaid. utui wil iiiii 'i.nii MEIIIS- El Uil nillAHE UITGEVER: 1 r

Friso nl | 1900 | | pagina 1