l). 1 ZATERDAG 5 MEI 1900. No. 36. Nieuwstijdingen. I Dertigste Jaargang. G. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ger I roest. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de pry’s belangrjjk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Het Driemanschap. kaansche gezantschap, dat het laatst te Rotter- UIT GEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 21.0 18.9 32.9 21.0 18.6 33.4 21.3 16.3 10.9 Voor de variatie zitten we boord van de «Mongolian.” 13.7 19.4 26 8 17.5 22.3 21.0 23.8 24.3 las- hier optredenaan kende Jean Charlier verbonden is. Op het repertoire zijn behalve eenige bekende ook het Ned. Tooneel-, Operette- en gezelschap onder directie van Jan J. Ketting - as 't is (mei plaetsjes), D. H. Z. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterl jk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. heid van Koningin Wilhelmina Moeder der Nederlanden. In houd van «SZjuc/it en Rjucht", 5de Mei 1900. Rinsma-State to DriesumC. Op in tsjustere moarn i van ver- zeer veel schade is aan- De politie doet onderzoek naar de van den branddie men meentzoo I niet aan kwaadwilligheiddan toch aan on- daar een aantal personen in de vroegte de om vogeleieren te zoeken. MUNKACSY. f 1 als en .d, ffie fi welk gezelschap ook de welbe- Munkacs in Hongarije geboren, kreeg hij zijn flinke kerels, helaas echter met hongerige, uit- opleiding te Weenen, München en Dusseldorf, en leefde daarna van 1872 1897 in Parijs. In zijn werken gaf hij uitstekende karakteris tieke stukken tafereelen uit Hongarije en uit Parijs. Bekend zijn van hem«Laatste dag der veroordeelden”, «de Vagebonden”, «Milton en zijn Dochter”, «Christus voor Pilatus” dat ook hier bekend is en vele anderen. Het leven van Parijsche beroemdheid heeft hem geen goed gedaan, noch aan zijn gestel, noch aan zijn kunst. Maar des ondanks bleef hij een merkwaardig talent. De laatste jaren van zijn leven waren zijn geestvermogens ge krenkt, waarom hij te Bonn in het bovenge noemde gesticht verblijf hield. Gevaarlijke rattebeet. Toen dezer dagen ds. S. Ulfers aan de Wijnhaven te Rotterdam in zijn wijnkelder kwam, vloog een groote rat hem aan en beet hem in de band en pols. Daar de hand hevig opzette, vreesde men voor bloedvergiftiging. Hij werd naar het Zieken huis gebracht. Zijn toestand is vrij ernstig. -- De bevolking van Amsterdam op 1 April 1900 was: 525459 zielen (275118 vrouwen en 250341 mannen). In de week van 8 tot en met 14 April, toen daar het verhoudingscijfer voor de wer kelijke sterfte 15.2 was, was het voor: Hamburg Keulen Londen München Parijs St. Petersburg 30.4 Rotterdam Utrecht Weenen Antwerpen Berlijn Bern Brussel Christiania Dublin Edinburgh ’s-Gravenhage Groningen Een verschrikkelijke mijnramp heeft plaats gehad te Schonfield in Utahzij werd veroor zaakt door een ontploffing van buskruit. Meer dan 200 rnenschen zijn omgekomen reeds zijn 137 lijken gevonden. Een later bericht meldt, dat bij de ontploffing in de mijn te Schonfield slechts 30 personen gered werden. Het aantal slachtoffers bedraagt 220, van wie een 50-tal gekwetst werdende overigen kwamen om. Uit Thaba Nchu wordt aan de Morning Post geseind, dat de Boeren in een gevecht op 28 April den cantinewagen voor het persoonlijk gebruik van generaal Dickson en verschillende waterwagens der Engelschen hebben buit ge maakt zoodat de achterhoede van generaal Dickson terug moest. Deze terugtocht had ten gevolge dat de positie van generaal Hamilton gevaarlijk werd zoodat deze snel op Thaba Nchu retireerde. Hoe de Engelschen hun krijgsgevangenen behandelen. Uit een brief van een Holland- schen jongen Lieve ouders nu weer eens aan Dinsdag 1.1. (27 Maart) werden Hollanders Duitschers, Amerikanen, Scandinaviërs etc., een 50 man ongeveer, uit ’t kamp hierheengebracht. Waarom? weten we niet; misschien wel be stemd voor St. Helena. Ik wil dat deze brief doorkomt en daarom schrijf ik niets over de behandeling. Alleen dit: alles overtreft hier aan boord, wat we op andere schepen genoten hebben. ’t Is overvol met Cronjó’s rnenschen, allen Het Zuid-Afri-i enkele nieuwe nummers gebracht, o.a. de ge- 1J__A A T> AA~ i i 1 t i 1 ZN1 11» 1 T* 1 dam vertoefde, bleef daar op uitdrukkelijk verlangen van de heeren ongestoord doch hield Donderdagmiddag receptie, op de plaats van den Doelen (Haagsche Veer). Nadat deze receptie bad plaats gehad, gingen de deputaten een rijtoer maken en begaven zich vervolgens naar de overzijde van de Maas, waar zij zich inscheepten op de Maasdam, welk schip te half vijf vertrok. Het gezantschap heeft zijn voornemen te kennen gegeven, om na het bezoek aan Ame rika nogmaals te ’s- Gravenhage terug te keeren. Woensdag vierde de heer J. C. Arnoldy, stationchef van de Holl. Spoorwegmaatschappij te ’s-Gravenhage zijn zilveren dienstfeest en ontving van de zijde van zijn personeel, de directie, den handel en het reizend publiek le blijken van sympathie. Een tweede zilveren jubilaris bij dezelfde maatschappij, was de heer J. F. Heudikhuijsen, chef van het bijkantoor aan de Vijgendam, te Amsterdam. Ook voor hem liet, zoowel de directie als het personeel, dat onder hem werkt, dezen dag niet onopgemerkt voorbijgaan, en vereerden hem met een stoffelijk blijk van be langstelling. Zeer opmerkelijk mag wel genoemd worden, dat dienzelfden dag ook een der ambtenaren van de Centraal-Spoorweg-Maatschappij te Utrecht den dag herdacht, waarop hij voor 25 jaren bij die Maatschappij in dienst trad. Daar was het de heer T. van Rees, inspec teur, die eveneens vele blijken van waardeering en sympathie mocht ontvangen. De heer G. J. Kolff, Directeur van de Ned. Blinden-bibliotheek, gevestigd te ’s-Gra- zoekingen venhage Sundastraat 32, vestigt er met nadruk Email. Havermout, de aandacht op, dat van deze zoo nuttige in stelling nog veel te weinig wordt gebruik ge maakt. De bibliotheek bevat een ruimen boekenschat, geschreven in het braille- of blindenschrift, dat ache verordeningen iederen blinde zich met een weinig geduld inspanning in betrekkelijk korten tijd en geteerde gezichten. ’t Menu is minder uitgebreid dan op de «Catalonia.” Alles zit onder ’t ongedierte; Goddank hebben wij, uitlanders, onzen goeden moed en stemming behouden en weten we ons in alles te schikken. De arme kerels van Cronjé echter zijn als ’t ware gebroken, niet zoozeer door bun geforceerde overgave, als wel door wat ze nu, in een maand krijgs gevangenschap, ondervonden. Wat mij zelf betreft, ik ben heelemaal allright. Hoe tegenwoordig de stemming in Amerika tegen Engeland is, kan uit het volgende weer voldoende blijken. In het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden zijn de beraadslagingen over het wets ontwerp betreffende het Nicaragua kanaal be gonnen. Schackleford, lid van de commissie van het kanaalontwerp hield een lange redevoering, waarin bij de noodzakelijkheid bepleite om krachtige forten te bouwen ten behoeve van de verdediging van het kanaal. Hij betoogde dat het vertrouwen in de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Enge land en Amerika misplaatst was, want het be lang van Engeland was onvereenigbaar met dat van de Unie. Wij zullen vertrouwen op Rusland, Duitschland en Frankrijk, riep Scback- leford uit, maar niet op een natie van aloude bandieten als Engeland. Als Noord-Amerika het kanaal onverdedigd laat, zal Engeland het vermeesteren, zoodra zijn belang dit mede brengt. Een school zonder boeken. Een school zonder boeken is te Kopenhagen opgericht. Ze is gesticht door een Deensche maatschappij en kort geleden met een rede van professor Harald Höffding feestelijk geopend. Er wordt onderwijs gegeven in de bekende Scandinavische slöjd, terwijl lessen in rekenen, in het Duitsch en in het Enge'sch er mondeling worden ge geven. Later volgen bepaalde lessen in spraak kunst en taal. Huiswerk wordt nimmer mede gegeven, zoodat de leerlingen geen enkel boek gebruikennoch op schoolnog thuis, Omtrent de ontzettende mijnramp te Schofield in Utah verneemt men nader dat voor zoover bekend was slechts 30 van de 250 man die in de mijn waren afgedaald ontkomen zijn. Ooggetuigen zeggen dat de bergtop door de geweldige ontploffing scheen te worden op geheven. Massa’s steen en hooge boomen werden honderden voeten hoog in de lucht geslingerd en vielen overal neer, sommige tien minuten gaans ver. De oorzaken van het onheil zijn nog niet vastgesteld. Voordat het debat over de publicatie der Spionkopdepêches enz. in het Lagerhuis begint, zullen de leden in kennis gesteld worden met de telegrafische correspondentie tusschen den minister van Oorlog en lord Roberts over die publicatie. Het schijnt echter, dat de Regeering het debat zal beperken tot die gebeurtenissen over welke reeds officieele rapporten openbaar gemaakt zijnzoodat b. v. geen licht ver schaft zal worden omtrent de vraag, wiens schuld het was, dat de Engelschen bij Koorn. spruit (Mieliespruit) in eene hinderlaag vielen* legenheidsklucht «Chamberlain onder Barbiers- handen”. N. Z. Kapel-quaestie. De zaak van den burgemeester van Amsterdam q. q. tegen de Ned. Herv. Gemeente betreffende den eigendom der N. Z. Kapel, waarin Dinsdag bij de recht bank te Amsterdam door gedaagde conclusie van antwoord zou worden ingediend, is aange houden tot 26 Juni. Openbare Handelschool te Amsterdam. De hoogste klasse van de Openbare Handels- school heeft gisteren ’s namiddags eene studie reis van 3 dagen aanvaard. Een afdeeling onder leiding van de heeren Houwen en Koning vertrekt naar Twente en bezoekt Enschedé, Hengelo, Almelo, en Rijssen, om de katoen en jute-industrie dezer nijvere streek te bestudeeren. De andere afdeeling gaat onder leiding van den directeur en den heer de Bruin naar Noord Brabant en Limburg en brengt een be zoek aan Tilburg, Eindhoven, Helmond en Maastricht, om nader kennis te maken met de wol,- linnen,- glas en aardewerk industrie. Inhoudsopgave 4an No. 10 van het Maandblad tegen de Vervalschingen. Onwillekeurig vervalschte waren. Uittrek sel uit het verslag der werkzaamheden van het Rijkslaboratorium voor suikeronderzoek enz. te Amsterdam. Maatregelen tegen vervalsching van levensmiddelen in N.-Amerika. Maat regelen tegen de biervervalsching in Oostenrijk. Onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizers gracht 291, Amsterdam, Directeuren: Dr. van Hamel Roos en Harmens. Controle onder- (Azijn. Beschuit Boter. Kindermeel. Kwast. Melk. Thee. Vleeschwaren. Wijn. Zeep (toilet). Zeep (Zachte). Voedingswaarde van dierlijke spijzen. Kleurstoffen in voedingsmiddelen. Hygiëni- voor barbiers. Bierge- en bruik tegen loodvergiftiging. Vloeibare lucht op als geneesmiddel. Een huis per gezin. eiken leeftijd eigen kan maken, en wanneer Boter van Curayao-amandelen Alcohol en hem dit gelukt, vindt bij in de bibliotheek een zelfmoord. Gemengde berichten.Feuilleton. heerlijke gelegenheid tot afleiding en ontwik- Tegen de tabak. Middelen ter voorkoming keling van den geest. Aan onvermogenden van roest. Houtbrei voor couranten. wordt de lectuur geheel kosteloos verstrektMoeten eieren gewasschen worden Ontaar- voor anderen tegen een abonnementsprijs van de beroemde mannen. Napoleon en zijn f3.per jaar en verzendingskosten. lijfarts. Nieuwe practische koelkamers. De huwelijksvoltrekking tusschen Prinses Schiedamsche toestanden (ingezonden). Elisabeth van Waldeck en Pyrmont met den Een boschbrand. Onder de gemeente Erfgraaf Alexander zu Erbach Schoenberg had Loon-op-Zand heeft een kolossale boschbrand Donderdag te Arolsen plaats in tegenwoordig- i gewoedwaardoor op de goederen en de Koningin- l schillende eigenaars gericht, het Friesche Tijdschrift oorzaak G. Postma. voorzichtigheid te moeten toeschrijven .„jfolget faek in Ijochte Zondags dei, J. P. A. Koartswyl. ’t Liket moaijer bosschen afloopen 't is (mei plaetsjes), D. H. Z. MUNKACSY. -j- In den Parkschouwburg te Amsterdam Woensdagmiddag overleed te Bonn in het zal dezen zomer, te beginnen heden Zaterdag, gesticht Endenich de bekende Hongaarsche at.j m-1 r. Vaudeville- schilder Michael Munkacsy, in den ouderdom van 56 jaar. Den lOden October 1846, te I Jims- n mu i; n \iii III lil lllllll FllIIISI,Ilil. 1 i i

Friso nl | 1900 | | pagina 1