Werk en - geen werk. V WOENSDAG 9 MEI 1900. No. 3T. Binnenlandsche Berichten. Buitenlandsch Nieuws. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. beid enz. Door Dit verband heeft diep wortel geschoten in van Saksen werk is. en hospitaal gestorven, vier inlanders bleven toen I onder behandeling. Keizer Wilhelm hield den eersten toost leven. dier in de weide. Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Zonder werklieden, dat is evenzeer. rente maakt. sten voor de geheele maatschappij, twee, H ’t Reeds jaren lang heb- ‘d, iche ad Te 7 l__ de Witte Zaal In antwoord daarop, dankte deze voor de Menig werkgever is minder gerust dan de ontvangst en zeide verder, dat de onverbreek- werknemer. ’t Omgekeerde kan natuurlijk ook bare vriendschap die beide Keizers verbindt, Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. alg en ’as Aan het des middags gehouden galadiner uur weder vertro]{|ien; Aan het 8tation waren de Duitsche keizer, de kroonprins, prins Heinrich en andere vorstelijke personen aanwezig. Het afscheid der beide keizers was buitengewoon en de overige vorste- de Keizerin, en bet Koninklijke Huis. Zondag heeft de plechtige meerder- jarigheids-verklaring van den Duitschen Kroon prins in de slotkapel te Berlijn plaats gehad en maakte op de aanwezigen een diepen indruk. Zij werd o.a. bijgewoond door den Keizer, de en leef rustig onder behandeling. De Koninginnen zullen zich, zooals men weet, van Arolsen naar Schwarzburg in Thuringen begeven. Omtrent dit plaatsje deelt de Ber- lijnsche correspondent van de N. R. Ct. het volgende mee: Het kleine plaatsje strekt zich uit aan den oever van de dartele Schwarza aan den voet den Burgberg, waarop de Schwarzburg ligt, een kasteel uit de vorige eeuw van matige schoonheid, dat behoort aan vorst Günther van Schwarzburg-Rudolstadt, iemand die tegen de De couranten bevatten aanvragen om dienstbarenaanbe- van werken zijn aan de orde van En waar werk is, daar is brood 1 Nu daar bij de herleving ons gewest, eene kentering is meenen we slecht uit zien. arbeidskracht, evenzeer. Kapitaal en arbeid lande, ook in ze hebben elkander noodig. groote vraag, om de onderlinge verhouding in de juiste bedding te leiden. Met brutaliteit vordert men niets. ook een kostbaar goed is voor hunne rijken en volken. Gesteund door de trouwe hulp van hun ver eerden vriend en bondgenoot, den koning van voor Europa een bolwerk Door de verzorging van dit zegen rijke werk had Keizer Wilhelm zich onver gankelijke verdiensten verworven. Keizer Frans Joseph dronk ten slotte op den Keizer, hun onderhoud te steunen en ziet, te midden van hun liefdewerk mogen ze hunne gewone 1 lectuur missende couranten verschijnen niet en dit wel om de eenvoudige reden, dat de het bestaan doet zich in dub- Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 8K cent PRIJS der ADVERTENTIEn van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7y cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Keizer Frans Jozeph van Oostenrijk is en ook zorgen geschikt te zijn. Nu is het eene waarheid, dat de opvoeding der kinderen geheel onafhankelijk is hunnen wil. Zij hebben dien nog niet, wil der ouders gebiedt. En ’t kind wordt meermalen gedwongen ’t keurslijf aan te trek ken, dat voor maanden reeds door die ouders was aangewezen. Verdere ontwikkeling brengt verdere eischen. En er is niets meer natuurlijks dan dit. ’t Eenstemmig leven van werkgever en werknemer, gemeenschappelijke rust, gemeen schappelijk genoegen moet het ideaal wezen, waarnaar van beide zijden moet gestreefd worden. Eenzijdigheid zet kwaad bloed en bederft veel. Daar is werkeloosheid. Laten we de duizen den arbeiders noemen te Amsterdam, b. v. de roosjesslijpers in ’t diamantenvak, die er Een wonderlijke wereld toch om ons henen 1 De strijd om bele mate gevoelen. Immers niet alleen om ’t bestaan, maar ook om billijk te genieten. Alzoo wordt gezegd. En de verschillende open-lucht-Meipreeken hoewel lang niet van de kracht als vroeger hebben daarop nog eens bij herhaling gewezen. De politiek der laatste jaren is geheel gewijd aan de bevordering der sociale belangen. Uit nemend De deftige Maatschappij Tot Nut Van ’t Algemeen schrijft in hare wet als doelj verheffing van den loonstandaard”, enz. ><Mijn liefje wat wil je nog meer?” de vierde generatie zijne liefde en vriend- I hartelijk. Te Parijs hebben Zondag de verkiezingen voor den gemeenteraad plaats gehad. Voor zoover de uitslag der verkiezing bekend is, werden 50 raadsleden gekozen en moeten er 30 herstemmingen plaats hebben. Naar de partijgroepeering der raadsleden werden her kozen 6 republikeinen, en gekozen 1herkozen 10 radicalen, 1 radicaal socialist en 16 socia listen. Gekozen werden 8 nationalisten en 8 conservatieven, herkozen een rallié. Te Algiers en te Mustapha werden alle antisemietische candidaten gekozen; te St. Eugène, te Bledah en te Bone werden de anti semietische candidaten geslagen en de republi- keinsche gekozen. Te Oran werden de anti- simieten herkozen. De Koning en de Koningin van Zweden en Noorwegen hebben koningin Victoria op Windsor een bezoek gebracht. Naar men aan de Petit Bleu uit Christiania meldtmoeten de uitingen van koning Oskar tegen de Boeren (in een interview met de Daily Express moet hij zich in dien zin hebben uitgelaten) in Noorwegen groote ontstemming hebben gewekt, daar men daar zeer anti-Engelsch gezind is. De correspondent voegt er zelfs bij dat dit de afscheiding van Zweden zou bevor deren. Aan de waarheid van het geheele interview wordt echter getwijfeld. Te Port-Said maakt de pest nog steeds slachtofiers, niettegenstaande er strenge maat- regelen worden genomen om uitbreiding te voorkomen. Het mindere volk is daarvan echter niet gediend. De Italiaansche consul en andere ingezetenen toch zijn beleedigd door het gepeupel dat zich verzette tegen de maat regelen van de geneesheeren tot beperking van de ziekte. Donderdag is een der pestlijders in het I ieder in goeden vrede en vriendschap te leven, van Dan De Keizer wees daarbij op den gemeenschap- pelijken band der traditie die alle vorstenhuizen van Europa omsluit. Hij dronk het welzijn der aanwezige souvereinen, zijn neven en ooms en wenschte ook hun de voldoening toedat hun vaderland en volk hen eveuzoo zou dan ken als het zijne hem. De Keizer van Oostenrijk antwoordde, dat hij, op het welzijn van den kroonprins drin kende, de behoefte gevoelde zijn innigste ge- lukwenschen voor diens dierbare ouders uit te spreken. De Keizer was zeer verheugd den prins bij diens intrede in het openbare leven te kunnen begroetenhij zag hierin een voorteeken, dat de eenheid en trouw der voor vaders in volgende geslachten zou voortleven. Keizer Frans Jozeph is des avonds om 10 I uur weder vertrokken. omdat er geen werk is. Eene Maatschappij I aj jg 00£ van weldadigheid, eene andere voor heide-ont- baas. 1 ginning hebben reeds voor 1 danigen behulpzaam willen zijn. De Maatschappij en l Tot Nut van t Algemeen trok op hare be- toekomst moet opgelost worden, grooting jaarlijks f 3000 uit om te onderzoeken, haat en nijd komt men er n00jt. Wij hebben hoe de werkeloosheid op de beste wijze te Kamers van - bestrijden, enz. ken en voorai jn dezen geest, dat ze zoowel In Neerlands hoofdstad worden door niet werkeloosheid als werkstaking voorkomen. I belanghebbenden duizenden guldens bijeenge- is er heel wat ruzie van onze omgeving ver bracht om de werkelooze diamant-werkers in I bannen. H. van ze aan te tot billijkheid in hunne eischen. waardig bestaan, voorzeker. I den patroon hetzelfde. het andere op. Dat is nog al glad. De onder kan niet buiten den ander. vredes aangezien te worden. De Keizer ein- In een vorig artikel wezen we, en met blijdschap, op de herleving in ’t algemeen en ook van ons aloud gewest in 't bijzonder. De zoogenaamde malaise’t spook der laatste jaren is vrij wel over onze grenzen gezet. Zelfs lazen we in een ander blad ’t bericht, dat onze greidboeren hunne toevlucht weder zouden moeten nemen tot de Duitsche shannekemaaiers” van vroeger om hun hooi toch maar in tijde ibinnen” te brengen. Enfin, ’t geheel teekent leven en beweging. kolommen stedingen den dag. Maar de menseb Hij wil iets meer zijn dan b. v. een >u „Ó-L. En daarop en daarmee heeft hij volkomen gelijk. Doch hij moet, 4 geval zijn. dat is de eerste voorwaarde, daartoe dan 1 beelden --v- I werkgevers de liefdadigheid heeft ingeroepen, men zij in zijn oordeel billijk, Door ’t alles van °P haren en snaren te zetten, als de gewone Italië, beteekent zij De volksuitdrukking luidt, waagt men wel wat des vredes. veel. De man van eenig kapitaal zegt dan ongetwijfeldwat heb ik met die drukte te makenik koop effecten gedaan met den arbeid. Er zijn in ons goede vaderland, na al bet schimpen op ’t kapitaal, genoeg luiden die er de bovenstaande meening in toepassing hebben gebracht. Laat men ’t niet verergeren. - Loopt op schade uit, ^w*,*,**» a -- ben we ’t betreurd, dat er zooveel Nederlandsch Keizerin, de prinsen, den Keizer van Oostenrijk, neoenr veei. Zonder kapitaal en zonder ka pi" kapitaal werd gestoken in buitenlandsche onder- den Koning van Saksen en de overige vorste- talisten zou ’t er in de wereld al bedroevend nemingen. lijke personendie naar Berlijn zijn gekomen, alomme in den ^et corps diplomatiquehooggeplaatste militai- wesi, eeue keuieriug is ren enz^ ’t Is maar de gekomen, meenen we den vertegenwoordigers 1 uyL des av0Dds was er galadiner in den arbeid geen ondienst te bewijzen door de Witte Zaal van het keizerlijk paleisde sporen tot voorzichtigheid, althans keizer van Oostenrijk geleidde de keizerin ter - Een mensch- ta^e'’ de Duitsche keizer ging alleen, de koning J.»,.. Maar ook voor van Saksen geleidde prinses Heinrich, de kroon- Zonder dat, houdt ook P™8 de groothertogin van Baden. o~~. Lj een - -- - En in elk bedrijf, waarin hij zijn gasten of hun souvereinen zijn j lijden, zij willen werken, doch ze kunnen niet, onverschillig welk, dient er een chef te wezen, hartelijksten dank bracht voor hun deelneming - Eene Maatschappij aj jg ’t ook maar’ bij ’t polderwerkeen ploeg- aaD bet feest> welke eeD eenvoudig familiefeest Zonder regeer loopt de boel in de war. tot een wereldhistorische gebeurtenis van den langen tijd de zoo- rechte verhouding dient getroffen. Wanneer eer8teD rang gemaakt had. De Keizer geloofde, t'. hoe? dat ,g d.e door de naaste dat door deze gemeenschappelijke plechtigheid Maar met abe staten van Europa erkendendat het Pruisen in staat waren de dit wel om typographen tot werkstaking besloten hebben. Werkeloosheid bij werkstaking! Hulpverleening bij den eisch naar hooger loon 1 Zonderlinge wereld staten van Duitsche Rijk en Arbeid^ welnu laten die reis’wer- gevoerde politiek vol te houdenom met een In Neerlands hoofdstad worden door niet werkeloosheid als werkstaking voorkomen. bracht om de werkelooze diamant-werkers in bannen. In ons gewest. De winter is voor velen bang. In menig huisgezin geldt de verzuchting»Och was er slechts één wintermaand, ja slechts één winter dag Een toch, ’t valt op, daar is de veenar- en pas is hij twee, drie weken aan den bracht keizer Wilhelm een toost uit, waarin gang, of het zoogenaamde ïbollejeien” begint bij keizer Frans Jozeph dankte, die op dit weer, werkstaking in de VenenDe menschen meerderjarigverklaringsfeest verschenen was om zullen er hunne redenen voor hebben. Wij aan kennen die zoo niet. Maar wat we wel weten schap te brengen, het heerhjkste kleinood onder is dit, dat als er niet gewerkt wordt, de arbei- alle geschenken voor ’s Keizers zoon. F der geen loon ontvangt en het kapitaal geen 1 zijn bezoek had keizer Franz Joseph aan de En beide zijn schadelijke uitkom- I wereld geopenbaard, hoe vast en zeker het Een cent verbond is, dat hij eens met ’s keizers groot- drie per uur meer, een stuiver of een vader en den heerscher van Italië had gesloten, dubbeltje per roe moet al heel wat opbrengen, om het verlorene in te halen. Het huishouden de overtuiging der volkenhet bestaat reeds is tamelijk in de war gebracht, kortom er is meer dan 20 jaren, én ofschoon het dikwijls veel bedorven. En inhalen is en blijft een was miskend en met spot en kritiek overgoten, moeielijk werk. was het aan de drie volken gelukt, tot nog Dit vooral mogen de werkstakers bedenken, toe den vrede te bewaren en als een rots des En de werkgevers? Zijn deze oppermachtig, of ook aan de wet- digde met een hoera op keizer Frans Joseph, zal bij brood alleen niet ten der concurrentie gebonden ’t Omgekeerde kan natuurlijk ook Maar ons zijn nog geene voor bekend, dat men voor noodlijdende G. mui mini rnii:si.nn. vuns h iiiiti:h:\iii ager UITGEVER: o las* iehier 1 - Axviovi j-'tauo vau vvoiumyn, 10 Vrijdag morgen om tien uur te Berlijn aange- I komen en werd door keizer Wilhelm, de keizerlijke prinsen, de gezamelijke generaals, den minister Von Bülow en het personeel van de Oostenrijksch-Hongaarsche legatie ontvang- en. De beide monarchen begroetten elkaar zeer hartelijk met een handdruk en een omar ming en reden door de rijk versierde Branden- burger Poort naar het Koninklijk slot, overal luide door de menschenmenigte toegejuicht. e 3

Friso nl | 1900 | | pagina 1