Gemengde Berichten. Marktberichten. I - t 38 50 f 44 00 f 42.00 f 39.00 f 38 00 f 39 00 f 39.00 f 40.50 f 43 00 f 40 50 f 40.50 f 39 00 f 39.50 A belangheb- de Maatschappij i meer Bij beide Fr. ZUIDWESTHOEK, 7 Mei. aan de in een kerkhofkelder, waar lijken voorloopig 2 2 2 3 3 4 4 7 5 den prjjs der - I de heer Wilterdink van de Leidsche Sterren wacht zijn vertrokken met de Maasdam Amerika, om daar de totale zonsverduistering I van 28 Mei waar te nemen, en zich voor te bereiden op de wetenschappelijke expeditie die in het volgende jaar voor een gelijk doel naar Sumatra ondernomen zal worden. Eerst begeven zij zich zoo lezen we in de N. R. Clnaar Wadesboro in den Staat Noord-Carolina. Zij denken daar omstreeks 20 Mei aan te komen. Een dag of vier later vestigen zij zich te Loggig, mollig ligt de kleine te kraaien, een beenen rammelaar. Hopsa blauw, zoodat men vreesde, dat zij gebeten. De volgende van vergiftiging, medicijnen door een te Ureterp j een paar jaar jonger. Loeier, mollier lie üie coocurreuieu geaiegeu m j i “T sigarenmachines, welke reeds ®Pe e° ™e jenneke, hopsa jenneke en in schommelend 30 April 30 30 1 Mei 19 19 99 19 19 99 19 99 99 Lemmer, Kampen Steenwijk, Sneek, Gorredijk, Balk, Wolvega Bolsward Meppel, WoRKUM, Leeuwarden, 99 Heerenveen Onder van een gebouw w. z. van onge- C. ontdekt. In kamer werden opschriften gevonden in Maar Tot Donderdag was de vangst onbeduidend en i bedroeg het beste schot nauwelijks eenige honderdtallen na dien tijd echter is er uitste kend gevangen. Vrijdagmorgen bedroeg het beste schot ruim 23000, Zaterdag 18000 stuks. Vangsten van 700012000 stuks kwamen veel voor. De markt van de vischjes is nog niet gezetI men verwacht echter goede prijzen. Volgens berichten werd aan f 11 per 1000 gemaakt. LANGEZWAAG. «Sacrejèn, ’k heb wel andere zorrege aan Daar, daar me waarachtig Driekes weer te blaire, een prinses i Jongens zijn rechte plaaggeesten. Alles vernielen zij, behalve zeep. Als ik mijn zin had, zou de helft der jon gens meisjes zijn, en de andere helft poppen. Mijn papa is zeer net, zóó net, dat ik ge loof, dat hij een klein meisje geweest moet zijn toen hij een kleine jonge was”. Zou zij er altijd zoo over blijven denken? Amsterdamsche kiekjes. Poppenkast. Op den Dam, achter het Kommandantshuis, een zwermpje menschen om de straatrarekiek. Een popje, dansend aan koordjes, maatwip- pend van de plank bij het eentonige brom- liedje van den poppenkast-man. Klein aapje in armzalig rood-jakje kijkt ’1 naar het stomme popbeweeg. Precies weet ie ’t teeken om den marionet te tegen den enkelen reisprijs, geldig op mijn kop, wat mankeert je wel. j begint me wil je wel je mond houwe, blaag!” Maar ’t kindje in den wagen is niet te stillen, schreeuwt nog harder. «Geef’m de dot, moeder,” stelt de wederhelft schuchtertjes voor. Och, jij heb mooi prate most jij maar is voor dit werk opdraaie, ’s nachts geen oog toe doen. D’r komme ze met het centen bakje vooruit I” ’t Wagentje met vrouwlief rijdt op. Man lief treuzelt nog even, spreekt me zacht toe, bang dat moeder ’t zal hooren»Ook ’n had even houdt ie ’t vast, dan vlucht ie weer naar zijn hoekje. Nu beukt het houten poppenarmje op ’t aapjeskopje. Verslagen is ie. Da’s leuk. Vroolijk gelach van omstan ders, vól genieting. Naast me, een dikke burgerjuffer, kapot- hoedje op het glimmend baar. Op den rechter arm een klein joggieom het te laten zien, en voor haar, in een wagentje, nóg een kind koer, de daarvoor in de dienstregeling aangegeven treinen. De terugreis mag echter ook met een anderen trein worden afgelegd, mits tegen betaling eener suppletie, gelijkstaande aan den halven enkelen reisprijs. SNEEK7 Mei. Een leerling van school 4 alhier, Jelle Jonkmans, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als leerling-klerk bij I rk> TT T.T S Mii Op de voorjaarsveemarkt, was veel vee liep op, werd de oude Kretenser taal, in leem gegrift. - fresko, een meisje voorstellend in Myceensche dracht met een vaas in de hand. Dit is de beste Myceensche muurschildering, die nog ge vonden is. Uit eene meisjesschool in eene stad in ’t westen der Vereenigde Staten zijn een twaalftal jonge dames weggejaagd, leden eener geheime Vereeniging, die des nachts vergader- plachten te worden bijgezet. Zij vermaakten zich daar met krachtigen appelwijn te drinken en cigarettes te rooken. Nieuwelingen werden met allerlei geheimzinnige plechtigheden «Inge wijd.” De Vereeniging had sinds jaren be staan en een doodgraver had de meisjes meer dan eens opgemerkt, maar zich niet geroepen geacht om er van te spreken. Een gevangenwagen gestolen. Te Amiens was de koetsier van een gevangenwagen, dezen op een binnenpleintje van ’t rechtsgebouw latende staan, in een wachtkamer met gendarmes gaan praten. Toen de zitting afgeloopen was en men de gevangenen naar hun kerker te rug wilde brengen, was de wagen verdwenen. Het bleek dat een twintigjarige maar oude kennis der justitie, zekere Soyez, bijgenaamd er mee was weggereden, tot Pont Toen men hem inhaalde was uitgeput, dat men een ander Poppenkastvrouw schudt ’t centenbakje. «Doorloope Kees!” waarschuwt vrouwlief. »Dag, meneer Even ligt ie zijn hoed voor me af, verder sukkelt het wederzijdsch huwelijksgeluk. (Amsterd. Ct.) Een voorhistorische tand. Te Grave is uit de Maas, die daar een diepte van 18 M. heeft, een tand opgevischt, door deskundigen als een mammouth-tand herkend. Deze tand, die 18 ons weegt, is geheel gaaf, en in het bezit van den visscher Willemse, te Velp. Engelsch. Een trotsch opschrift draagt het graf van den hertog van Marlborough, ge storven den 27 Juni 1722 en begraven in de kapel van Hendrik VII van de Westminster- kerk te Londen. Zijne gemalin heeft het grafschrift doen vervaardigen, dat aldus luidt: Hier ligt hertog Johann van Marlborough, die nooit een slag leverde zonder hem te win nen, nooit een stad belegerde zonder haar te nemen, nooit iets deed, zonder het tot een gelukkigen uitslag te brengen. Wie ge ook zijn moogt, als ge vrij zijt, dan dankt ge het aan Hertog John van Marlborough. Engelsche onderzoekers hebben op Kreta nabij het oude Knosos, waar volgens de over- den afslag te Nieuwediep levering het beroemde labyrinth van Minotaurus gestaan heeft de overblijfselen I uit de Myceensche periode, d. veer 1500 of 1600 jaar v. vijftig loopt en gehuwd is met van Schönburg-Waldenburg. Schwarzburg wordt zoo veel bezocht, dat de Vorst in de zomervacantie waarschijnlijk vaak meer vreemdelingen dan onderdanen in zijn landje heeft. Op een van de mooiste punten van het boschrijk keteldal waarin het plaatsje ligt, staat het Hotel zum Weissen Hirsch, waar de Nederlandsche Koninginnen zullen logeeren. Van de veranda kan men hier op mooie avon den vaak kudden wild over de weiden zien loopen, herten en reeën die vreedzaam grazen en zich door de aanwezigheid van menschen I nauwelijks laten storen. Het beroemdste uitstapje is dat naar den Trippstein, een makkelijk te bestijgen bergtop, waarvan men een heerlijk uitzicht heeft. De omstreken van Scharzburg geven trouwens gelegenheid tot tal van mooie uitstapjes. Het plaatsje ligt in mijlen lange bergwouden in het echte porseleinlandje van Thuringen langs de Schwarza en in de omliggende distric ten is de Thuringsche glas-, porselein- en pop pennijverheid gevestigd, die haar voortbreng selen, potjes en pannetjes, poppetjes enz. naar i alle werelddeelen verzendt. De Koninginnen kwamen Vrijdagavond te Dresden aan. Dirk Pieters van der Meer, arbeider te Bergumerheide, heeft geappeleerd van het vonnis der Rechtbank te Leeuwarden, waarbij hij, met vrijspraak van het feit te hebben ge pleegd met voorbedachten rade, is schuldigver- klaard aan doodslag en poging tot doodslag en veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf, omdat hij in den nacht van 19 op 20 Decem ber 1.1. met een geweer geschoten heeft op Auke Wagenaar en Anne G. Westra, waar van de eerste eenige oogenblikken later over leed en de andere ernstig verwond werd doch het leven behouden heeft. De gewezen predikant Barger, levenslang veroordeeld wegens moord op een jong meisje te Harlingenis in de strafgevangenis te Leeuwarden overleden. Het hoofdbestuur van tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland heeft besloten zich te wenden tot de Hooge Regeering om aan te dringen, dat deze het initiatief neemt om de Regeeringen van verschillende Rijken te doen samenwerken tot het vaststellen van internationale regelen het onderzoek van zuivelproducten, uit verschil lende landen afkomstig. van het Lick-observatorium, een groote expe ditie organiseert. De verduistering valt te Barnesville voor den 28sten Mei ’s morgens om halfnegen. Hoewel het wetenschappelijk waarnemen niet geheel verwaarloosd zal worden, zijn de heeren Nijland en Wilterdink toch voornemens, zich vertrouwd te maken met de algemeene omstandigheden van de eclips, de opstelling der instrumenten enz. van algemeene repetitie dus. beweeg van haar dik lijf, danst ’t kleintje op haar arm mee. Naast ’t wagentje een man. stijf garen jasje, stijf bont strikje, vouw in de broek. De vader Kiele kiele, kiele! lacht ie telkens tegens ’t joggie, dat naar de poppenkast staart, niks begrijpt. De vrouw heeft meer aandacht voor de vertooning. Jij hebt d’r nog schik in, moederlacht Zoutkorrel, de Metz toe. het paard zoo moest inspannen. Van bedelaar tot millionair. De Ameri- kaansche millionairs zijn zoowel om hun welda digheid als om hun buitensporigheden merk waardig. In beide opzichten is de op 60- jarigen leeftijd te Philadelphia gestorven finan cier Gerard een voorbeeld. Op 23-jarigen leeftijd was hij gehuwd en hij trachtte in New-York voor zijn vrouw en kind brood te verdienen. Maanden lang bleven zijn pogingen vruchteloos en hij geraakte in grooten nood. Toen hij eens na een afwezigheid van vele dagen terugkwam vond hij vrouw en kind van honger gestorven. Gebogen onder zijn smart verliet hij de stad zijner ellende en trok naar Philadelphia, waar hij bij een koop man een betrekking vond. Door noeste vlijt en groote spaarzaamheid legde hij het fundament voor zijn vermogen. Hij kende geen genoegen en leefde als een kluizenaar. Toen bij millioenen verdiend had, besteedde hij veel geld voor liefdadige doeleinden. Toen zijn boekhouder hem eens opslag vroeg, om dat hij gehuwd was weigerde bij zulks, omdat de prestaties van den bediende door het huwe lijk eer zouden verminderen dan stijgen en een opslag dus geen reden van bestaan had. De boekhouder wilde ontslag nemen, doch ontving een uitnoodiging te komen eten en vond op zijn bord een cheque van 50,000 dollars. Toen de boekhouder hem verklaring vroeg, zei hij, dat de loonsverhooging behoorde tot de zakenwat den man van zaken ónmo gelijk is, kan echter den particulier niet ver hinderen een trouw makker een klein huwe lijksgeschenk te geven. BOTERPRIJZEN. VERSCHILLENDE ARTIKELEN. Granen en Ooft. Garat winter 60 kg. f4-20 a f 4.40. ld. mindere 60 kg. f 0.a f 0.ld. zomer 60 kg. f 4.40 a f 4.50. Haver kortevoer 50 kg. f 3 40 a f 0.ld. Probstejjer 50 kg. f 3.40 a f 3 45. Paardeboonen f 5.a f5.80. Duive- boonen f 0.a f 0.Platte boonen f 4.25 a f 4.75. De Prov. Friesche Bakkers-vereeniging noteert Rogge f 169 van het Brood f 0.21. AMSTERDAM, 7 Mei. Koloniale Waren. Koffie kalm. Beetwortel Suiker willig. Geraff. dito vast. Noten en Foelie kalm. Nagelen vaster. Peper traag. Krenten prijshoudend. Rozjjn meer gevraagd. Sukade lusteloos. Rijst betere stemming Verfwaren. Indigo iets beter. Blauwbout fö^. Harst f2.95. Terpentijnolie f 26. Salpeter f 5^. Meekrap stil. Potasch Petersburger f 10J. Fijne Zaden. Mos- terzaad bruin f 26. Dito geel f 24. Kanariezsad f 10^ per 100 kg. Karwijzaad f 15|. Maankop- zaad f 12| per 50 kg. Vetwaren. Spek weinig omzet. Margarine vast. Ansjovis f 34. Kipeieren f 0.00—0.00. Sterke Drank en Olie. Moutwijn f Q,Jenever Amst. proef f Petroleum in consumtie f 0.—. Raapolie vlieg, f 32| nj. f 29 Lijnolie vlieg, f 36, nj. 31. GRANENMARKT. Tarwe op levering onveranderd. Novb. f 181 per 2400 K.G. Rogge op levering onveranderd. Mei f 138 per 2100 kg. VEEMARKT. Heden aangevoerd 420 runderen, waarvan de prijzen vette le qual. 63, 2e qual. 55, Be qual. 50 cents per kg. 70 Melk- en Kalikoeien f 120 a f 220. 95 Nuchteren kalveren f 7.a f 10. 590 Vette Varkens 38 a 40 ets. por kg. expertise. Hierbij bleek ons de juistheid der beschuldiging. Ten einde raad, werden alle gebezigde grondstoffen aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en nu constateerden j wij, dat een deel der cacaoboonen omgevenI was door een klein laagje meel. Dit feit kon verklaard worden doordien de boonen, blijkbaar in slechte verpakking uit i West-Indië verscheept, ten deele uit de zakken geraakt waren en daarna, gemengd met meel (eveneens als deel der lading op hetzelfde schip aanwezig) weder in de oude verpakking gedaan waren. Hierdoor werd de aanwezigheid van I de geringe hoeveelheid meel in de chocolade verklaard. Uit dit feit blijkt weder ten duidelijkste met hoeveel zorg de fabrikant te werk moet gaan kunnen leveren. Bij zorgeloosheid op dit punt staat natuurlijk zoowel zijn naam, i I antien in het buitenland, de reputatie onzer geheele industrie op het spel, en achten wij het derhalve van groot belang dit door ons geconstateerde feit ter kennis van benden te brengen. Vermoedelijk tengevolge is, na het gebruiken van onbevoegde verschaft, eene vrouw overleden. Te Groningen hebben de stakende siga renmakers geduchte concurrenten gekregen in de wikkel- en i door enkele fabrikanten zijn aangeschaft. Deze machines leveren zeer fraai afgewerkte sigaren, worden evenals eene naaimachine door één persoon, desnoods een meisje van 15 jaar, bestuurd en maken 6000 sigaren per week. Onderscheidene patroons nemen geen volk meer aan, zoodat vele gezellen genoodzaakt zijn naar elders te gaan of iets anders te zoeken. H. S. M. bericht, dat zij op de lijnen onder haar beheer heeft ingevoerd eendaagsche retourkaarten 2e en 3e klasse, voor buurtver- de vajer voorzichtigjes tusscben zijn witte tanden. Uit dit feit blijkt weder ten duidelijkste met bij de keuze zijner grondstoffen, om een aan de eischen van zuiverheid voldoend artikel te VO1 oplettendheid i Op dit punt I t als bij lever- pakken ransel heeft ie er genoeg voor ge- WITMARSUM. Maandag jl. alhier gehouden, naar digd. De prijzen en Wilterdink nog de Yerkes sterrenwacht bij Chicago, en misschien ook het Lick-observatorium op Mount-Hamilton in Californië. Den 4en Juli zijn zij in Nederland terug. Onwillekeurig vervalschte waren. dit opschrift lezen wij in het Mdbl. tegen de vervdlschingen In ons vorig nummer wezen wij in het hoofdartikel op de ernstige gevolgen voor handel en industrie van z.g. «onbeteekenende” vervalschingen, wij achten het thans wensche- lijk, naar aanleiding van een interessant geval, op de gevaren te wijzen, waaraan de industrie zich blootstelt, indien niet scherp toegezien wordt op de hoedanigheid der grondstoffen, zl »i TrrAnnAAW r» i-i 1-- wzxaaavn I sloten is. Een firma hier te lande werd volgd wegens den verkoop van onzuivere (meel- houdende) chocolade in het buitenland. Daar zij geheel te goeder trouw geleverd had en de overtuiging bezat, geen meel bij haar waar gevoegd te hebben, protesteerde zij tegen deze beschuldiging en zond ons de waar ter contra- Een driejarig kind van den heer S. B. alhier zat in het bosch en kreeg een wondje aan baar been, waardoor ®en dit haar pijnigde. Het been 1 groen en 1 I door een adder was g zelfs dan wanneer opzettelijk vervalschen uitge- morgen werd geneeskundige hulp ingeroepen, sloten is. Een firma hier te lande werd ver- - Opstel van een klein meisje, over jongens. «Jongens zijn mannen, die nog niet zoo groot geworden zijn als onze papa’s, en meisjes zijn vrouwen, die eenmaal dames worden. Vrouwen zijn beter dan mannen, daarom ook zijn er meer vrouwen dan mannen. het interessantst is een goed bewaard gebleven no. voor de H. IJ. S. Mij. Prof. dr. A. A. Nijland uit Utrecht en aangevoerd n.l. 317 stuks rundvee. De vare koeien waren talrijk vertegenwoor- i digd. De prijzen waren tamelijk hoog; doch oang uat moeuer i zaï nuureu; de handel was niet levendig, zoodat er betrek- .poppenkast, meheer! Een tobberij, hoor!^ kelijk niet veel werd omgezet. In eene vergadering van de liberale kiesvereeniging «Wonseradeel”, alhier gehouden, het kleine plaatsje 1is tot candidaat voor a.s. Gemeenteraadsver- I kiezing gesteld de heer dr. Driendijk, arts te Makkum. De inlevering der candidatenlijsten moet a.s. Zaterdag plaats hebben. Barnesville bij Atalanta, waar prof. Campbell, WIJCKEL7 Mei. Na gistermorgen door zijn’ broeder, Ds. C. Diemer te Warns, beves tigd te zijn naar aanleiding van Lucas 15 vers 3:7, deed des middags Ds. F. Diemer van Aaiden (Dr.) zijne intrede bij de Ger. gem. alhier en te Balk. Als onderw. zijner rede had spreker gekozen Efeze 6: 19. gelegenheden was het kerkgebouw flink bezet. De eerste een soort Week is goed geweest voor de ansjovisvisschers. Tot Donderdag was de vangst onbeduidend Waarschijnlijk bezoeken de heeren Nijland vA/ 11 fnrn t n Ir rt/vrv zin V nnlmo ofnwKnn run nkf I

Friso nl | 1900 | | pagina 2