B ZATERDAG 19 MEI 1900. No. 40. Nieuwstijdingen. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. bereikt. van van r plicht te vervullen. Hij zal nu opnieuw voor Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7f cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, firma h. brandenburgh en zoon, te workum die onder ’t rijden op overreden en visschershaven te Scheveningen en 1 houdende bepalingen omtrent Staatszorg voor de paardenfokkerij. De heer van Karnebeek stelde voor te lezennemen, grove verwaarloozing. Dit amendement werd zonder stemming aangenomenevenals het amend.-Lucasse, om veroordeeling tot vrijheids straf van 2 jaar of langer als grond van ont zetting aan te nemen. De overige amendementen zijn verworpen. De Rotterdamsche giftmengster. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Te Witmarsum zal door den Aartsbisschop Utrecht eene parochie worden opgericht, oogdij is giftigd te hebben, bewerende dat hij dit zich zelven had gedaan, tuin werd aangekocht. De zielezorg dezer pa rochie zal worden toevertrouwd aan de eerw. paters Augustijnen. Door 419 grondeigenaren is aan de Tweede Kamer een adres gericht, strekkende tot verwerping van de aanhangige woningwet. De bezwaren, die door adressanten uitvoerig worden toegelicht, zijn gericht tegen het be ginsel der wet dat de volkshuisvesting een voorwerp van aanhoudende zorg der gemeente besturen is, welk beginsel dient om daarmede te dekken: le bet brengen van de financieele Ook had de lasten, althans voor een groot deel, op de gemeenten 2e dat de onteigeningen geschie den door en ten name der gemeenten, en 3e. dat de nadeelen en schade door de wet te lijden, worden overgebracht op een betrekke lijk gering aantal inwoners der gemeenten (zijnde de eigenaars van kleine panden, die gewoonlijk van de opbrengst moeten leven en zij, die aan de grenzen der gemeenten grondbezit hebben). Ook tegen eenige andere artikelen van de wet brengen adressanten bezwaren in. Naar men verneemt, zal een wet tot bestrijding der tuberculose onder het rundvee spoedig bij de Staten Generaal aanhangig wor den gemaakt. Naar het N. Gr. Ct. meedeelt is de heer Tijdens, lid der Tweede Kamer voor Winscho ten, sinds veertien dagen ernstig ongesteld. In het Vereenigingsgebouw aan den Goudschen Weg te Rotterdam is onder leiding van den heer Th. de Rot, een openbare ver gadering gehouden, uitgeschreven door een vijf-en-twintigtal werkliedenvereenigingen, in het belang van de aanneming van de Onge vallenwet door de Eerste Kamer. Zaal en tribune waren stampvol. Door het Kamerlid D. de Klerk werd be toogd dat de werkman recht heeft op scha devergoeding bij ongevallen. Het kamerlid Schaper schetste de groote risico van den ar beid, terwijl tnr. van Aalten het totstandkomen der wet in het algemeen belang verdedigde. Ten slotte werd besloten een uitvoerig adres aan de Eerste Kamer te richten, waarin er met nadruk op gewezen wordt, welke schrome lijke gevolgen het zou hebben wanneer de Ongevallenwet niet werd aangenomen, terwijl in dit adres tevens de instelling van een Rijks verzekeringsbank een der belangrijkste grond slagen van de wet wordt genoemd. Een ander adres van adhaesie zal ter onder- teekening worden neergelegd. De heer P. B. J. Ferf, lid van de tweede Kamer te Haarlem, is opgetreden als secundu lid van het algemeen college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen. Over boord geraakt. Dinsdagmiddag is de stoomboot Heemstra, die op weg was van Amsterdam naar Enkhuizen, een der pas sagiers even voorbij den vuurtoren van het IJ over boord geraakt en verdronken. Te St. Anna-par. is een zesjarige knaap r. j* J en van de paardetram aantal boomen^venwel dat zich gesteld, omdat bij bljjft weigeren zijn dienst- sprong, overreden en met een gebroken en een gekneusd been opgenomen. Te Vizagapatan in Engelsch Indië heeft tengevolge van den hongersnood een oproer plaats gehadde politie dreef de menigte uit een 27 personen werden gedood. den vader of door Evert Huisman. Beklaagde werd verdedigd door mr. J. Wol- terbeek Muller. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in een examen zal worden gehouden ter verkrijging van het getuigschrift van bekwaamheid voor de betrekking van leerling-consul, teneinde bij j voorkomende gelegenheid voor eene benoeming I als zoodanig in aanmerking te komen. Om tot het examen toegelaten te kunnen u -rr. d? ouderllJke mac4ht betoo8de worden> mOet men den ouderdom van 18 jaar de heer de Visser dat het ontwerp te ver gaat, hebben berejkt> Nadere bl>nderheden en rlnnv nnfK/xflPir»rvamnhf nnlrol va crnornnd rvrv no -i ii i het reglement op het examen vindt men in de St.-Ct. 114. De vrijzinnige kiesvereeniging xArnhem” heeft met 27 tegen 2 stemmen besloten ad- I haesie te betuigen aan bet ontwerp-besluit van het bestuur der Liberale Unie inzake het kies recht, mits in de eerste alinea de woorden szoodra de politieke omstandigheden dit ver oorloven” worden vervangen door szoodra het tegenwoordige parlementaire tijdvak is afge- loopen." Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer te Deventer zijn aldaar als candidaten gesteld de heeren mr. S. Van Hou ten en mr. H. P. Marchant. De Roomsch Katholieke kiesvereeniging, de antirevolutionaire kiesvereeniging en de Volkspartij zullen geen candidaten stellen. Het Nederlandsch Landbouwcomité zal 8 Juni voormiddags elf uur in de vergader zaal der Eerste Kamer een huishoudelijke en algemeene vergadering houden. Tot lid der Provinciale Staten Utrecht, voor 1 j de heer E. J. I. C. van Baerle (R.-K.) met 1892 stemmen. De heer S. I. Cambier van verwaarloozing kunnen (]ib verkreeg 1838 8temmen Lustrumfeesten. De maskeradecommissie uit het studentencorps te Leidenheeft het voornemen opgevat ter gelegenheid van het 65e lustrum der universiteit gebruik te maken van den historischen Burcht voor het opvoeren van een tooneel uit de riddertijden, nl. de TWEEDE KAMER. In de zitting van Donderdag is de Boter wet aangenomen met 71 tegen 3 stemmen, nadat de Minister geconstateerd had, dat fabrieks en handelsmerken in den margarine handel geoor loofd zijn, en te beschouwen zijn als algemeen gebruikelijke ingevolge art. 4, alinea 1. Ingekomen zijn de onteigeningswet voor de Haagsche Gerechtshof vorderde gister in hooger visschershaven te Scheveningen en het ontwerp beroep bevestiging van de veroordeeling tot levenslange gevangenisstraf van de Rotterdam- sche giftmengster, de weduwe Sörensen. Bij het voortgezet debat over het ontwerp Beklaagde bleef ontkennen haar man ver- betreffende de ouderlijke macht en voogdij is giftigd te hebben, bewerende dat hij dit zich uitvoerig beraadslaagd over het vruchtgenot zeiven had gedaan, en bleef voorts bij haar van goederen en kinderen. vermoeden, dat haar dochter vergiftigd was Het ontwerp kent dit toe aan i' de moeder die de ouderlijke macht of voogdij uitoefenen. De heer Fokker wilde het toekennen aan vader en moeder gezamenlijk. den historischen Burcht voor het opvoeren een tooneel uit -v plechtige opneming van een edelman in den die Donderdag uit de gevangenis werd ontsla- hoogsten rang der ridderschap. gen is reeds weer in voorloopige hechtenis Het groot 1 c dicht opeengedrongen bevindt binnen de daar ontheffingsrecht enkel is gegrond op de roeping van den Staat om alle burgers tegen onrecht te beschermen. Het ontwerp ontneemt te zeer het verantwoordelijkheidsgevoel der ouders en regelt onvoldoende de gevolgen in dien de verplegingskosten voor kinderen niet worden betaald. De heeren Lucasse, Hartogh en Lohman ontwikkelden bedenkingen tegen de regeling van verschillende gevallen. Men achtte de regeling te ver gaande en sommige redenen van ontheffing ongewenscht. De heer Lohman heeft amendementen voor gesteld om als redenen van ontzetting uit ouderlijke macht te doen vervallenverwaar loozing der verplichting tot onderhoud en op voeding en onherroepelijke veroordeeling wegens misdrijf met vrijheidsstraf van 4 jaar of meer bedreigd, en voorts om te doen vervallen de bepaling, dat onder misdrijf ook begrepen is medeplichtigheid aan en poging tot misdrijf. De heer Kuyper stelde voor een amendement om ontheffing te beperken tot onmacht en ge- heele ongeschiktheid om den verzorgingsplicht te vervullen, daar bij geen oordeel van den rechter wenschte over de wijze van opvoeding. De Minister van Justitie erkende, dat wij wel de gevolgen van wegnemen, niet de oorzaken, voortvloeiende uit het wegvallen van autoritair geloof en de materieele revolutie op economisch gebied. De Minister bestreed de amendementen als zeer ongewenscht om het doel te bereikenbevor dering van het belang der kinderen. Door verwaarloozing te doen vervallen zou men het artikel van zijn grootste beteekenis berooven. De heer Lohman trok zijn derde amende ment, om de laatste alinea van het artikel te doen vervallen weer in. De Commissie van voorbereiding heeft een amendement voorgesteld om sub 5 te lezen onherroepelijke veroordeeling tot een vrijheids straf van 2 jaar of langer. Ten einde aan deze bezwaren tege moet te komen heeft de commissie den raad verzocht, de hinderlijke boomen te willen laten rooien. Daar ook bij den pachter van den Burcht tegen de inwilliging van het ver zoek geene bezwaren bestaan, adviseerden B. en W. den raad gunstig op het verzoek te beschikken. Te Leeuwarden is na een langdurige ongesteldheid in 64-jarigen ouderdom overleden mr. 8. J. Cohen, van de oprichting in 4867 af tot vóór eenige weken leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool aldaar. overledene zitting in tal van Israëlietische kerkbesturen. Volgens de Leeuw. Ct. heeft mr. Cohen zijn leven in alle opzichten wel besteed. Leger des Heils. Dit jaar zal de jaar- lijksche velddag van het Leger des Heils ge houden worden op Woensdag 20 Juni, op het Landgoed Waterland te Velsen, nabij Haarlem, daartoe welwillend afgestaan door jonkheer Boreel van Hogelanden. Generaal Booth zal, niettegenstaande zijn vergevorderden leeftijd, zelf dien dag tegen woordig zijn en de leiding op zich nemen. Met spoorwegmaatschappijen zijn schikkingen gemaakt om deelnemers aan den velddag tegen verlaagd tarief te vervoeren. Vrijdagochtend vertrok dr. Schaepman, lid der Tweede Kamer, naar Rome, waar hij Zaterdagavond aankwam en ongeveer een week denkt te vertoeven. De Nederlandsche Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond heeft voor de stakende sigarenmakers te Groningen van het internatio naal secretariaat f 500 ontvangen en uit Dene marken f 100. De heer J. van Loon Jz. te Leeuwarden, voor het kiesdistrict »Franeker” zitting heb bende in de Prov. Staten, herdacht Woensdag j.l. dat hij 40 jaren lid van Gedeputeerden is geweest. In het najaar zal hij zijn gouden jubilé als lid der Staten kunnen herdenken. Onregelmatigheden in gemeentedienst. De te Haarlem benoemde speciale Raadscommissie tot controle van den gemeente-reinigingsdienst, heeft de boeken van den voortvluchtigen op zichter nagezien en in de boeking over een maand een tekort van f 100 ontdekt. De op zichter, die in den door hem achtergelaten brief heeft bekend zijn administratie verwaar loosd en gespeculeerd te hebbenheeft het tekort aan een ander beambte geweten; hij het district IJseïstein' is gekozen heeft echter niet afgewacht tot deze is gehoord. De justitie onderzoekt nu de zaak en hoorde eergister den wethouder van plaatselijke wer ken. Tot nu toe is gevonden een tekort van goed f 3000. De borgtocht bedraagt f 2100. De opzichter zou Zaterdag een paard gaan koopen. Hij is echter niet bij den verkooper I geweest, maar zou vertrokken zijn in de rich- j ting naar Rotterdam. De dienstweigeraar. De milicien De Bruin, dicht opeengedrongen bevindt binnen de om- - - muurde ruimte van den Burcht zou eene be- den krijgsraad te s Hertogenbosch terecht staan. I hoorlijke voorstelling onmogelijk maken en aan een groot gedeelte van het publiek het van gezicht op de plechtigheid te eenenmale be- voor welk doel in 1898 reeds een huis met Dit amendement werd krachtig verdedigd de ffiaand October e k te -s.Gravenhage door den heer Hartog, bestreden door den heer Pijnappel en den Minister en verworpen met 47 tegen 22 stemmen. Met 45 tegen 21 stemmen is besloten tot behoud van art. 374 van het Burg. Wetboek. Bij de afdeeling handelende over ontheffing en ontzetting van tooneel uit van FRISO mui mini nuEsi,nu. IUM'S- El Uil EIITEITIE- - -i t i oreugv ter kcuuis «au uciausucuucuucu, ui

Friso nl | 1900 | | pagina 1