WOENSDAG 23 MEI 1900. No. 41. Vreemde en bevreemdende toestanden. dit iedereen zijn recht. Officiéél gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. hoofdelijken j veel konden doen en dat daarom niet anders H. waarde van den grond en een voorstel in, strekkend om een oorlog, lord en men De Times doet hierbij opmerken, dat Rusland Prijs per kwartaal 70 cent franco per po»t8B cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM uit zijne residentie het bevrozen derwaarts slingert. Het gras, de ter harte zullen nemen. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft jl. Don engte kan drijven, dan is het brave Engelsche van vreugde en danst het en lurven gepakt. Of liever ’t accoordjeDuitschland de Samoa- eilanden Amerika Cuba en de Philippijnen Oostenrijk zijne uitbreiding in de richting den Balkan Rusland ten opzichte van China enz. Wie weet? In elk geval is hét een buitengewoon vreemd en men nu ongestoord al gedurende een zeven a achttal maanden een groote kolossus laat plunderen en moorden onder de inwoners van een paar krachten niet te verspillen aan nuttelooze agi tatie, maar hard te werken, teneinde door zuinigheid, goed beheer enz. de belangen der bevolking te behartigen en zich zoo haar ver trouwen waardig te betoonen. Iedereen scheen echter van oordeel dat en daarentegen a. om uit bet Zool. Een aantal nationalisten nieuw verkozen leden van den Parijschen Ge meenteraad, zijn naar San-Sebastian getogen en hebben er met de doorluchte ballingen Paul Déroulède en Marcel Barthe dapper gedéjeu neerd en toosten gewisseld op ^Frankrijk voor de Franschen” enz. Déroulède echter vermaande ja- en neendeuren gaan.) De oppositie ont hield zich echter van stemming alsmede de nationaal-liberalen, hetgeen tengevolge had dat de vereenigde reactie slechts 194 stemmen haalde, terwijl er voor een besluit 199 noodig waren. Onder groote opgewondenheid en hila riteit van de linkerzijde werd daarna de zitting verdaagd. FRANKRIJK. pruttelen doen ook rustige Boeren-Republieken. ederlandschen Staat. L< geschiedenis zal richten. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. AdvertentiSn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. elk stuk sterk betoon. Een sterke, groote verdaging aandrongen, verzetten zich daartegen kerel pakt er twee kleine opgroeiende jongetjes beet en als hij na kraben en klauwen eindelijk trouwen waardig te betoonen. Men kan slechts hopen dat bedoelde heeren, I al hebben zij dan hun zetel juist aan allerlei anti - dreyfusiaansch - anti -semietisch-Boulangisti- sche agitatie te danken, die verstandige taal X..». V, .i.IIah nnmrtn Maar de moed zit er niet in. weer het Centrum en de rechterzijde. Het kwam daarop tot den zoogenaamden Hammel- altijd zijne uitgestrekte gronden Kan hij hiermede volstaan, of i meer doen dan tot heden om saam te werken tot verkrijging van betere toestanden? Hij heeft het weer niet in zijn band, dat is zeker. Evenmin als b.v. de Nederlandsche Marine of Waterstaat de zee gebieden kan, hier diep en daar ondiep te worden. De natuur laat zich niet dwingen, maar de mensch kan in vele gevallen leiden, althans rekening houden met de hem bekende j omstandigheden ten opzichte van de nukken van het klimaat. In onze landstreek toch is het waar, dat elk voorjaar de noord-oost-pae- saat zich laat gelden, door toevallige omstan- het stads- digheden soms gewijzigd. Bevreemdend moet ’t dan ook heeten, dat menigeen, daarmee be kend, pruttelt, alsof hij nu eenmaal een slacht- Wethoudersoffer ware van het noodlot. Rekening te houden met de omstandigheden die zich zoo telkens herhalen, ware oneindig beter. Geen nieuws onder de zon Piet Hein veroverde de Spaansche Zilvervloot en de menigte jubbelde, omdat er goud was gewonnen. En de admiraal zelf verklaarde, dat hij er zoo goed als niets voor gedaan had. De oude was uit zijn humeur, hij had die vloot eenvoudig gestolen Pardon, veroverd 1 Een oorlogsrecht is een geheel ander recht dan dat van de gewone burgermaatschappij. Wat in de laatste diefstal heet en gestrengelijk wordt gestraftwordtals ’t oorlogsrecht geldtten gevaar i plaats de rechterzijde niet kon worden Toen het Centrum echter opnieuw pogingen aanwendde om nieuwe voorstellen af te snijden ]eent een en de afgevaardigde Kardoff overmoedig had verklaard, dat de meerderheid haar wil kon doorzetten, gelijk het haar behaagde, mengde Bassermann namens de nationaal-liberalen zich verklaarde dat hij en zijn j van maar I het lot over. den RAAD der j kan hij ook iets - hoe goed de affaire Wij schrijven Mei en wel beden, Zondagloopthoeveel goede den twintigsten dier maand, als onze voor- 11 vaderen haar teekenden Bloeimaand. De Ge- nestet deed de lijderes naar ’t haantje van den toren kijkenals dit naar ’t zuiden wees, zou de Meimaand aanbreken en genezing aanbren gen. En vele andere dichters van Dirk Rafaelz. Campbuizen af in zijn »Meische Mor genstond” tot den kreupelman van heden, die in zijn lied de Mei de schoonste tijd van ’t jaar noemt, kloppen allen op 't zelfde aanbeeld. Onze voorouderen hielden hunne Meifeesten en onze heeren socialisten hebben den eersten Meidag gekozen als ’t tijdstip van vreugde- betooning over ’t wegsterven der ellende ’t herleven van voorspoed en welvaart Nu, in den regel maakt de Meimaand blijde gezichten en trekt ze der aarde het kleed des nieuwen levens aan. Maar ditmaal en ’t zij met alle bescheidenheid tegenover de mild dadige juffer gezegd, maakt ze ’t wel een beetje schraal. uugcuuumv De zoele zuidewindjes blijven uit, de scherpe I Zuid Afrika, noord-ooster snijdt door merg en been en spot voorwerpen der beschaving applaudisseren in het debat en partijgenooten zich bij de oppositie zouden aan sluiten als het reglement niet hoog gehouden werd. Toen Basserman en eenige andere leden op VERGADERING van gemeente WORKUM, op Vrijdag met jë natuur den 25 Mei 1900, ’s namiddags te 7J ure, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. I. Notulen van de vorige vergadering, II. Mededeeling van ingekomen stukken. III. Adressen om afschrijving van omslag over 1900. IV. Rapport der Commissie van het onderzoek der rekening van de gemeentelijke gasfabriek over 1899; V. Wijziging der begrooting van weeshuis over 1899. VI. Benoeming van een wegwerker. VII. Voorstel van Burgemeester en a. tot het geven van ontslag aan Foeke Zeil- stra als stads-timmerman. b. om machtiging tot het oproepen van sollici tanten. VIII. Adres van Zwolsman e. dieping van de Kolk en een gedeelte van IX. Reclame in beroep tegen een aanslag in het kohier van schoolgeld over het 4e kwartaal 1899. was. Doch, om één punt te noemen, de bevoegdheid be- om ongezonde wijken te onteigenen, niet ze onbewoonbaar te verklaren De oppositie bestaande Dientengevolge moeten zeer hooge onteige- _._o_r.v—t worden betaald; kon men ze schillende amendementen in om de behandeling daarentegen eerst onbewoonbaar verklaren, dan be- “’7U (hoefde alleen de waarde van den grond en De afgevaardigde Spahn, van het Centrum de afbraakwaarde vergoed te worden. diende nu een voorstel in, strekkend om een De Engelsche minister van oorlog, lord bijzonder rijkelijk van amendementen voorzien Lansdowne heeft bij het Hoogerhuis het wets artikel, zonder omslag op zij te schuiven. Hier- ontwerp ingediend, waarbij machtiging wordt tegen verzetten zich behalve de stelselmatige verleend aan de regeering om vrijwilligers op te roepen in geval van een dadelijk nationaal of bij belangrijke gebeurtenissen in van gelijk thans is bepaald, in geval van een werkelijken of gevreesden inval. Verder behelst het ontwerp een bepaling die aan de vrijwilligers de bevoegdheid ver overeenkomst aan te gaan om ten allen tijde binnen of buiten de grenzen van het Vereenigd Koninkrijk te mogen dienen. Het ontwerp werd in de eerste lezing aan genomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Huis i Afgevaardigden heeft Vrijdag den geheelen dag vergaderd, zonder dat men aan de op de agenda staande punten toe gekomen is. De president, overtuigd dat men op dit oogenblik j tegen de Czechische obstructie toch niets kan beginnen, wilde de eerstvolgende zitting be palen op 6 Juni, doch op voorstel van de sprung (een ^stemming waarbjj de leden door linkerzijde werd besloten nog eene zitting te houden. RUSLAND. De Londensche Times verneemt thans nadere bijzonderheden omtrent de over eenkomst, die op 30 Maart jl. tusschen Rusland en Korea werd aangegaan. Rusland krijgt de beste haven van Korea, die van Masampho, als kolenstation, sluit Japan en andere Staten uit van het verkrijgen van dergelijke voordeelen en heeft op deze wijze gelijk de Times het uitdrukt halfweg zijn oude oorlogshaven Wladiwostok en zijn nieuwe Port-Arthur een voet aan den Kore- aanschen wal verkregen, die Japans handel en i veiligheid ernstig bedreigen kan. maal gelezen het wetsontwerp tot uitbreiding van der wet van 1890 betreffende werkmanswo ningen. Het debat leverde ditmaal evenmin als den vorigen keer veel vermeldenswaards op, hoewel het tamelijk breed werd uitgespon- ten zeerste bevreemdend schouwspel, dat j nen. - --LA. dat is de vredelievende wereld daar I het wetsontwerp geen kwaad wel iets goeds kon uitwerken, vooral wanneer het bij de behandeling der artikelen verbe- I terd mocht worden. Van de zijde der Re geering werd opnieuw betoogd, dat de ge- meentebesturen onder de bestaande wet reeds I veel konden doen en dat daarom niet anders dan zeer langzame en trapsgewijze uitbreiding hunner bevoegdheden noodig maar De behandeling der lex- 8faaf om Pruttelen en weer-aan vele kiezers-leiders in den Nederlandschen Staat. Van alle zijden bereidt men zich voor op het belang des Vaderlands? ja, zoo heet hetmaar inderdaad op de overwinning der partij bij de stembus van 1901. Natuurlijk is Doch als men nu ziet, hoe goed de affaire tegenwoordig van stapel en nuttige wetten tot stand komenwaarover bijna ieder landgenoot tevreden mag en moet wezendan mag het den huidigen toestand in aanmerking genomen, ongetwijfeld vreemd zijn en bevreemding wek ken hoe partijbelang durft te wroeten in de dierste ingewanden van het algemeene Staats belang. Mannen van zaken, schei uit met het ellendig gekrabbel, ge weet hethet Koninkrijk der Nederlanden kan niet anders dan in vrij zinnigen geest geregeerd worden en dit omdat het zonen en dochteren omvat één in liefde en gehechtheid aan ’t oude Oranjehuis, maar wijders van verschillend geloof, van verschillend inzicht, overblijfsel van de vroegere privilegiën van stad of lande. Bevreemding mag het wek ken dat deze toestanden thans door velen buiten rekening worden gelaten. En wat nog de meest vreemde toestand mag I heeten en bevreemding mag wekken is het ongehoorde schouwspel van den oorlog in Daar vechten beschavende stam- tegen luiden van gelijk gehalte en de i na Een sterke, groote met overjas of mantel. De scherpe nachtvor sten doen het jonge gewas schade en doen den veelbelovenden bloesem verstijven, terwijl de 1 buldergast van uit zijne residentie het bevrozen goed her- en derwaarts slingert. Het gras, de door zijne meerdere kracht de kleinen in de hoop des landmans in onzen hoek, zal dicht en degelijk worden, als er maar regen en volk uitgelaten zoeler weer komt. zwiert het en zwaait het met vlaggetjes, alsof Alshet dol is. Maar die regen en dat zoeler weer blijft uit. En toch de menschen eten spinazie en zelfs volle kroppen salade naar hartelust Die spinazie en die kropsla zijn toch ook gegroeid te midden van al die koude en dien noord ooster. Waardoor? Natuurlijk door zonne schijn en regen, maar wijders door de volijve rige zorgen der kweekers, der menschen, die daarbij het eerste en het grootste belang heb ben. De tuinbouw is den landbouw in den moet de dingen maar weten, maar zal ze ook bij die wetenschap tot de vreemde en bevreem dende toestanden rekenen. En het ergste Die groote kerel gaat maar door de beide kleintjes te negeren en de wereld schrijft het zwart op wit, dat zoo iets niet mag. En toch de wereld houdt zich schuil en zegt boe noch bahDat moest Goddamop onze straten gebeuren! Wat had men hem lekker bij zijn derdagavond zonder stemming voor de tweede Engelsche minister artikel, zonder omslag op zij te schuiven. Hier- ontwerp ingediend," oppositie, ook de nationaal-liberalen als een inbreuk op het reglement, zoodat toen er ge- I stemd was, de vereischte meerderheid door het Centrum en bereikt. DUITSCHLAND. Heinze in den Duitschen Rijksdag is nog niet veel verder gekomen. F uit de vrijzinnigen en socialisten diende ver- niDgsprijzen zooveel mogelijk te vertragen. aan «LID I00IIFII1ESLIIII. MIDI S- El IIIIEIIÏEVIIE- Dn T’ïwizio do af- LinrRii nnmnrVfln T?iualana

Friso nl | 1900 | | pagina 1