ZATERDAG 26 MEI 1900. No. 42. Nieuwstijdingen. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. kort BALK, Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 8ft cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regel# 40 cents. Voor eiken regel meer 7( cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H, BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM schijnen, gebreken f 2800 - 2709 - 2647 - 2629 - 2600 - 2549 - 2376 EEN VERSTANDIG MEISJE. Cato. «Zeg eens Corrie, waarom wilde je niet met Adolph trouwen?” Corrie. «Hij zei mij dat ik de eenige was die hij ooit had bemindwelnu, als een man reeds vóór het huwelijk met leugens begint wat malle dingen zal hij dan later je wel op de mouw spelden.” Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. «bijbelstudie”; Van Bommel over «Ons Doel”, en Hogenbirk over «neutraliteit”, een en ander afgewisseld door zangmuziekgebed en het lezen van de Heilige Schrift. Des namiddags maakten velen een rijtoer naar muziekuitvoering in den Prinsentuin bijwoonden een gezellige maaltijd vereenigde velen weder des namiddags om 5 uur in het Harmonie- van H. van Bel- De uitvoering was verdienstelijk maaKte een diepen indruk. Van verschillende huizen wapperde op de j beide dagen de Nederlandsche driekleur. Hare Majesteiten de Koningin Koningin-Moeder bevinden zich goeden welstand. vrede zou hebben Aan de Daily Mail wordt uit Pretoria I van 19 dezer gemeld: Ik kan met zekerheid zeggen, dat de Regeering der Z.-A. Republie ken niet voornemens is een onvoorwaardelijke overgave te overwegen, doch dat zij zal vech ten tot het einde toe. en de bevinden zich beiden in Ofschoon het weder, vooral in de eerste dagen, zeer koud en regenachtig was, profiteert Hare Majesteit de Koningin toch veel van de heerlijke en mooie omstre ken van Schwarzburg en maakt vele en groote wandelingen. H. K. Hoogheid mevrouw de Hertogin van Mecklenburg heeft een paar dagen bij Hare Majesteiten gelogeerd. Omtrent de vermelde bloedige botsing te Lourenzo Marqués tusschen de Portugeesche politie en het in Delagoabaai gestationeerde oorlogschip der Ned. Marine, is hier te lande geenerlei bericht of bevestiging bij de autori teiten ontvangen. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Bjucht”, 26ste Mei 1900. In fekansje ütflechtsje nei ’t süden, fen Dre- ves Uitterdyk. De süplap, Ut Tsjalbert. Op in tsjustere moarn folget faek in Ijochte dei, J. P. A. De loaije greatfeint, Jan fen ’e Gaestmar. In boek for Friezen, W. D. Foetteskiednis (mei plaetsjes). De wijziging der Kieswet. Dit pas inge diend ontwerp zal natuurlijk tot veel opmer kingen aanleiding geven. Het Hdbld zegt er het volgende van: «Gelijk wij hadden gewenscht en verwacht, heeft de Regeering zich niet enkel bepaald tot zoogenaamde technische wijzigingen. Zij heeft tevens getracht de beginselen waarop de bestaande regeling berust, beter tot hun recht te doen komen. Dit is o. a. geschied i door de omschrijving der kenteekenen van ge schiktheid en maatschappelijken welstand, door de Grondwet vereischt, aan te vullen, zoodat een aantal personen, die nu ten onrechte zijn i ver- Daardoor worden grootendeels de weggenomen, welke door ons en anderen indertijd reeds in het ontwerp van den minister Van Houten waren aangewezen. Bepaaldelijk geldt dat de kiezers krachtens gebouw. Des avonds om 7 uur had de laat ste bijeenkomst plaats in de Groote Kerk welke door een talrijk publiek werd bijgewoond. Als feestredenaars traden op Ds. Mr. JSchok- king te Koudum en Ds. J. Groeneweg te Steg- gerda. De redevoeringen werden afgewisseld door koraalgezang van de Christel. Zangver- eeniging «Soli Deo Gloria”, directeur de heer H. van Belkum, met welwillende medewerking van Mevrouw C. Soodt Eggers (alt) en de hee- ren W. J. D. Peletier (viool) en kum (orgel), f en maakte een diepen indruk. f 2460 2240 2210 2186 2088 den laagsten inschrijver. BOLSWARD, 24 Mei. «Een ongeluk komt zelden alleen” zegt het spreekwoord, en anderen, die 't nog beter meenen te weten, beweren, dat er steeds drie bijelkander behooren. Hoe ’t zij, gisteren, Woensdag werden we tot tweemaal toe door brand bedreigd. De eerste maal, ongeveer 7 uur ’s avonds bij den wagenmaker P. hier was ’t een vrij onbeduidend binnenbrandje, dat dan ook spoedig gebluscht werd. Ongeveer half elf dreigde er opnieuw gevaar en thans van meer ernstigen aard in de grossierderij en bierhandel van den heer L. H. Daar sloeg de vlam reeds ferm op en was alles in rook gehuld. Ook hier echter bracht men het zaakje, zonder hulp der brandweer tot een goed einde. STAVOREN, 24 Mei. Bij de te Leeuwarden gehouden onderwijzers-examens (art. 56 a) is o. a. geslaagd Teije Tiemstra, privaat-leerling van den heer Kiers tot Nov. j.l. h. d. s. alhier. BALK23 Mei. Uitslag van de heden alhier gehouden aanbesteding het maken van 85 M. nieuwe walbeschoeiïng langs de Luts en bet veranderen van de z. g. «Ossebrug” in een draaibrugje Firma Bouwman en Co. alhier Tj. Hofman te Sloten H. Visser te Lemmer A. Bosma te Lemmer J. A. Beljon te Lemmer E. v/d Veer te Sondel S. M. Visser alhier Het werk is niet gegund. BALK, 24 Mei. Gisterenavond geraakte alhier een paard met kar, (zwaar beladen met bakkerswaren) in het diepe vaarwater de Luts. Met groote moeite werd het paard gered, de waren werden alle zóó doorweekt, dat ze voor van beslagen eikenhout. palen van Amerikaansche gr. hout. buitenlandsche gezaagde grenen delen. gewoon Noordsch vuren hout. Alles van diverse afmetingen. Gegund aan de firma D. v/d Werf te Bolsward b. de levering van 80 stère grint. Eén inschrijver: de firma Klaases te Gronin gen voor f 2.90 per stère. Aan dezen inschrij ver gegund; c. het baggeren van vaarten binnen de gemeente. Twee inschrijvers G. Russchen te Bolsward onder voor waarde, dat de oplevering 8 dagen later mag plaats hebben voor f 478. A. Vallinga te Bolsward voor f 497. Gegund aan A. Vallinga; d. het verbouwen van een perceel aan den grooten Dijlakker en het doen van diverse werken aan de woning van den Directeur der gasfabriek. Vijf inschrijvers: D. F. Feenstra te Bolsward Johs. Jorritsma id Hendk. H. Lammertsma id Harmn. H. Lammertsma id S. H. Zwarts te Tjerkwerd Gegund aan loon, spaarbankboekjes of examen, die nu te recht in ruimer mate worden toegelaten. Een tweede gewichtige verandering wil be werken dat evenals bij de belastingkiezers referaten uitgebracht door den heer James over I reeds het geval is, ook de kiezers krachtens huur of loon ambtshalve op de lijsten worden gebracht, melden. geering dit bereiken door de staande verplichting het Zwartewegsend terwijl anderen de j troons om inlichtingen te geven, te vervangen door de verplichting om aangifte te doen van hun huurders of ondergeschikten, die op grond huur of loon voor het kiesrecht in aan- en niet verplicht zijn zich aan te Voor zoover mogelijk wil de Re- nu reeds be- van verhuurders en pa- BOLSWARD, 23 Mei. Hedenmorgen werden ten stadhuize verschilende aanbestedingen ge houden a. de levering van hout in 1900 voor de gemeente Bolsward. Twee inschrijvers H. G. Schoonhoff te Bolsward f 853. firma D. v/d Werf id. 842. Geleverd moeten worden 25 stuks walpalen 45 100 90 Tweede Kamer. Dinsdag was het eerst aan de orde de behandeling van het wetsont werp houdende nadere verhooging van hoofd stuk VIII der staatsbegrooting voor 1900, de zoogenaamde Gewerenwet. De verhooging die door de regeering wordt gevraagdbedraagt f 1,550,000 voor de bewapening met nieuw model geweren en karabijnen. Deze gelden zijn bestemd voor het aanschaffen van 20,000 karabijnen voor de vestingartillerie en 50,000 verwisselstukken voor gewerenwaarna nog 6700 karabijnen en 43000 geweren zullen zijn aan te maken. Nadat de Minister het ontwerp nader had verdedigd werd het met 53 tegen 13 stemmen aangenomen. Bij de verdere behandeling van het ontwerp- ouderlijke macht en voogdij werd bij art. 405 aangenomenmet 35 tegen 26 stemmeneen amendement der Commissie van voorbereiding om te doen vervallen de voorgestelde bevesti ging in voogdij bij tweede huwelijk van den langstlevende der ouders. De Minister van Waterstaat heeft be paald, dat van 1 Juni1 Juli mede zullen bevoegd zijnin de 2e arbeidsinspectie de in specteur van den arbeid E. H. Ekker, wien als standplaats wordt aangewezen de gemeente Rotterdam in de 4e arbeidsinspectie de inspec teur van den arbeid S. R. Smit, wien als stand plaats wordt aangewezen de gemeento Amster dam in de 6e arbeidsinspectie de inspecteur van den arbeid D. Blanson Henkemanswien als standplaats wordt aangewezen de gemeente Groningen. Het Nederl. Jongelings- Verbond hield Woensdag en Donderdag, te Leeuwarden, onder voorzitterschap van den heer B. J. Gerretzon Jr., zijne 47ste jaarlijksche algemeene verga dering. Woensdagmiddag werden in de lokalen van de Vrije Evangelische Zendingsgemeenten de verschillende afgevaardigden ontvangen, waarna het werk der sectie-vergaderingen werd aan gevangen. Ongeveer gelijktijdig hadden ver gaderingen plaats van de Knapenvereeniging van de Zondagsschoolonderwijzersenz. Des avonds werden in eene vergadering in de con certzaal van den heer Visser, de voorstellen behandeld die den volgenden dag op de alge meene vergadering aan de orde zouden worden gesteld. Na afloop bidstond, onder leiding van I Ds. K. W. M. Hupkespred. te Menaldumuitgesloten, op de keizers!ijsten kunnen welke bijeenkomst ook voor het publiek toe gankelijk was. Donderdagmorgen had in de groote zaal van het Harmonie-gebouw eene zeer verdienstelijke uitvoering plaats van gewijde muziek door het fanfarekorps «Hallelujah” te Menaldum, direc teur de heer S. Bartlema. Daarna werd de algemeene vergadering voortgezet met eene openingsrede van den Voorzitter en werden merking komen. In hoeverre dit stelsel aan nemelijk en goed uitgewerkt is, zal nader zijn te onderzoeken; het voorstel echter, op zich zelf, is zeker een opmerkelijke poging om het bestaande kiesrecht belangrijk te verbeteren.” Te Groningen is op 80-jarigen leeftijd overleden mr. 8. M. S. Modderman, oud- bur gemeester dier gemeente. De overledene was ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. In De Standaard is de wenschelijkheid uitgesproken van het zenden van een predi kant naar de gevangenen op St.- Helena. Thans deelt de heer Bijleveld, voorzitter van het Chr. Boerencomité, mede, dat vanwege het comité reeds is besloten tot uitzending van een predikant, dat het met een predikant in onderhandeling is en dat het hoopt, spoe dig te kunnen berichten, dat hij gaat. Tot secretaris-penningmeester van het partijbestuur der Sociaal-democratische Arbei derspartij is benoemd de heer J. G. van Kuykhof te Rotterdam. De Minister Hay te Washington heeft na het bezoek der Vredesdeputatie den Engelschen ambassadeur Pauncefote ontvangen. «Dief en diefjesmaat!” merkt de Petit Bleu oneerbiedig aan. De woningvraag. Te Hamburg is een belangrijke woningvraag aan de orde, namelijk het voorstel eener gemengde commissie uit den Senaat en de Burgerschap om 7 miljoen mark te bestemmen voor de onteigening van het havenkwartier, ten einde aldaar een rui mere en gezondere wijk te doen verrijzen. Volgens het plan zal de vergoeding der eige naars geschieden op den grondslag van de bewoonbaarheid der te onteigene gebouwen, waaronder een aantal krotten. De eigenaars I beweren echter recht te hebben op vergoeding naar den maatstaf der genoten huren, die vaak veel te hoog zijn. Daar de grondeigenaars een vierde deel van de leden der Burgerschap kiezen, hebben zij een groote macht en is het de vraag of het voorstel zal worden aange nomen. Belasting. In Bremen is de vrijdom van inkomstenbelasting van 600 mark tot 900 mark verhoogd, evenals in Hamburg. Tevens is bepaald, dat van de dividenden zoowel de venootschappen als de aandeelhou ders te betalen hebben, de laatsten echter van wat de uitkeeringen boven 3J pet. bedragen. De New- York World publiceert een telegram van Kruger, waarin deze categorisch tegenspreekt, dat hij om gevraagd. FRIS nun linn: mimi.nii. mi» o tuil ui i.mii V’

Friso nl | 1900 | | pagina 1