PINKSTEREN. WOENSDAG 30 MEI 1900. No. 43. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. V Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. H. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUIÏI En toch wolk heeft Een Minister van ’t christelijk Engeland, van het Engeland dat ook Pinksteren zal de donkere, dik-donkere-zwarte een lichtende rand. De enkele machthebbers der wereld mogen nog een te sterke toon aanslaan, het gemeenschapsgevoel der volkeren ontwaakt meer en meer en praat Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7£ cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. en duidelijk door eene De politiek van het er aan het bedreiging dat indien iemand Lantech of zijne het jubelfeest, ’t vernieuwings- familie of zijn volk of zelfs ’t geringste stukje jeven_ van zjjn vee kwam beleedigen, hij, Lantech, - synoniemen zich zoude wreken tot wel zeventig maal zeven- Parrega, wijlen ds. malen toe. ’t Toppunt der wrake alzoo, blijk- i wang slaat, Enz. enz. En als zijne leerlingen vroegen tot hoever de vergeving zich moest uitstrekken, antwoordde de groote Meester tot zeventig malen zeven malen toeziet daar, het toppunt der verge vingsgezindheid In drie trekken wraak in optimaforma, ge lijk op, vergeving tot in 't oneindige, pas deze geschiedenis nu eens toe op de tegenwoordige samenleving en het onzalig oorlogsbedrijf. En jubel dan op ’t Pinksterfeest»och, ziet o Heer wij zijn allen als broederen eendrachtig bijeen Kan er ooit grooter leugen, grooter officieele leugen geconstateerd worden ’t Staat met die broederschap op een win derig hoekje Precies een half honderdtal dagen na Paaschfeest feest, ’t feest der opstanding, enz dig herinneren we ons hier den aan i zoo rijken prediker van Parrega, wijlen ds. malen toe. ’t Toppunt der wrake alzoo, blijk- Harders) komt het Pinksterfeest, dat ons baar ingenomen of aangenomen door den Mi- dus weldra wachtende is. Hoe zullen we ’t vieren, dat is eene vraag van aanbelang. Waardig, dat spreekt van zelf, maar met waardigheid is niet alles gezegd. Ziet, wij leven in eene christelijke maat schappij, hoewel we naar verschillende kerken gaan, de kerken van ons geloof, eene erfenis ook van ouders en voorouders, behoudens som mige uitzonderingen. En zoo gebeurt er i al veel in de sleur, alleen door de kracht der gewoonte en die van het voorbeeld. Wij vie ren Pinksteren eenvoudig omdat het Pinksteren is, zonder verder veel na te denken. Dit nu is minder goed. Men moet zich van alles wat men doet voldoende rekenschap kun nen geven, ook van zijn feestvieren. Het Pinksterfeest der ouden heeft voor ons nog in geen enkel opzicht zijne waarde ver loren. Integendeel. Van harte zouden we wenschen, dat het de oude degelijkheid opnieuw erlangde. Eendrachtig als broederen bijeen zijn. Allen vervuld van den goeden, den heiligen geest. Alle goederen gemeen hebben Daar hebben we een drietal punten rijk ge noeg om stof tot bespreking te geven voor een aantal artikelendoch tevens rijk ge noeg om betrachting te vinden in geheel de wereld en genezing aan te brengen voor vele zoo niet alle sociale nooden en gebre ken. Waarlijk, zoo de geest van den verheven Stichter van het Christendom in werkelijkheid gestalte had aangenomen in en onder de zich naar hem noemende volgelingen, de menschen- wereld zou er heel wat beter uitzien dan tegen woordig. Er zijn er, zelfs onder de deftigste soorten nog al te veel naam-christenen. Helsche machten woelen en vernietigen, de duivel spookt in ’t rond. Een feest, een broe derfeest, ’t klinkt al te bespottelijkde moord lust is ontbrand, de gouddorst valt niet te les- schen. Naast Mars staat daar de Mammon. 1900, des voormiddag» te gn toch, tot de ouden is gezegd»Gij zult geene andere góden dienen!” Tot de ouden, maar geldt dit woord ook niet voor de jon geren? Een Minister van ’t christelijk Engeland, een woordje mee. En al openbaart het zich op ’t moment niet in een vorm als we dien wel wenschten, er zal een tijd komen dat het opgeld doet, dat het zal gedijen en de geheele duisternis zal overwinnen. Dat is ons vast ge loof. En is bet eenmaal zoover gekomen, dat de wraak tot het verledene behoort, dat die eenvoudig als onmannelijk, ja zelfs lafhartig wordt beschouwd, dan zal ongetwijfeld de da- het En reeds zeven en een halve-ja bijna acht maanden duurt die wraakneming en tegen den Hoofdelijken wraak. Zij heeft tamelijk wel haar aanvangspunt bij i den bekenden Lamech uit den ouden tijd. De man kreeg een zwaard, zeker van pri- i mitieve soort, en was er erg blij mee. Hij j gevoelde zich sterk in zijn bezit en deed kond aan zijne wijven, dienstbaren en slaven met de geraad aanbreken van den gelukkigen tijd, waarvan getuigd kan worden, dat men, zelfs bij alle geloofs- en ook Staatkundig verschil als broederen bijeen kan zijn. Oorlog, moord, diefstal, foei hoe schandelijk 1 De hand, die er zich aan schuldig maakte, vouwe zich niet ten gebede bij ’t aanstaande Pinksterfeest. De vele weldoenden in de wereld, de stillen van de menschen ongezien, volvoeren hun werk en breiden de broederschap uit, ’t lawaai aan ’t kanon overlatende. Er zijn Goddank! nog Christenen in de wereld al vindt men ze niet direct waar deze gepubliceerd worden. Met deze wetenschap wenschen we onzen lezers eene waardige Pinksterviering, met be lofte over de andere aangehaalde punten eene nabetrachting te houden. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft in derde lezing aangenomen een «Gewerbeord- nungnovelle”, waarbij met ingang van 1 Octo ber de winkelsluiting op negen uur wordt zoowel den Khedive als den Schach van Perzië vastgesteld. De tegestanders vestigden er nog eens de aandacht op, dat men volgens hen, door een gelijktijdig sluitingsuur voor winkels voor te stellen, aan de eigenaars van winkels, die zonder bedienden werken, en dit is de groote meerderheid een beperking heeft opgelegd in de vrije uitoefening van hun bedrijf, enkel met het doel om hun meer bemiddelde collega’s onder voldoend toezicht te stellen. In het Pruisische Huis van Afgevaardigden is in derde lezing behandeld het wetsontwerp tot het heffen eener belasting van de groote magazijnen. De Regeering heeft daarbij voor- loopig een échec geleden. De commissie ad hoe had in het eerste artikel van het ontwerp, waarbij bepaald werd, dat de belasting zou aanvangen bij een jaarlijkschen omzet van 500,000 mark, eene belangrijke verandering gebracht en voorgesteld, dat de minimum-som zou worden gesteld op 300,000 mark. De minister Von Miquel mocht al verklaren, dat er dan te veel kleinere zaken, die niet het karakter van magazijnen droegen, in kleine steden zouden worden getroffenhij mocht er de aandacht op vestigen, dat de gemeenten het toch in haar macht hielden, om zaken met een omzet van minder dan 500,000 mark op andere wijze, door afzonderlijke belastingen te heffen, het gaf alles nietshij kon alleen de nationaal-liberalen en de vrijzinnigen tot zijne meening overhalen, en de wijziging der com missie werd aangenomen. Men mag nü benieuwd zijn naar hetgeen bet Heerenhuis in dezen zal doen. FRANKRIJK. In de drukte der tentoon stelling heeft de heropening der Kamerzittingen, verleden Dinsdag, geen groote belangstelling 1 en ook niets bijzonders opgeleverd. De kermis- Eendrachtig als broederen bijeen zijn Hoe somber nadert ’t Pinksterfeest. Rouw floers overal. Dooden, ontijdig weggerukten door het moordend staal van god Mars. We duwen en weezen over geheel de aarde. (die dezen zomer respectievelijk in het eind van Juni en het begin van Augustus Engeland denken te bezoeken) een calligraphischen wel komstgroet in een gouden doos aan te bieden en ter eere van deze vorstelijke gasten boven dien een feestmaal te geven. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De politieke toestand in Oostenrijk is op dit oogenblik nog verre van gunstig. Wij hebben heden den 29en Meiden 6en Juni komt de Rijksraad weer bijeen en tot nu toe is niemand in staat om zich duidelijk voor te stellen hoe men uit den warboel moet geraken. Het oude spelletje zal worden hernieuwd de parlementaire commissie der rechterzijde zal weer beraadslagingen houden, zij zullen de Czechen nogmaals vaderlijke vermaningen toe dienen en zoo zal het voortgaan tot de Regee ring eindelijk haar toevlucht neemt tot art. 14 der Grondwet. De rechterzijde is geheel insolvent; zij be roemt zich nog op eene majoriteit, maar fei telijk heeft zij geen macht meer om het Huis te leiden. De Czechen hebben zich van haar losgescheurd en de Zuid-Slaven gehoorzamen haar niet meer. De schepping van graaf Taaffe is ineengestortzelfs de foedalen voelen zich meer tot de Czechen aangetrokken, dan tot de andere partijen der rechterzijde. Er zijn echter enkelen die nog hopen, dat het den Polen en de Katholieke Volkspartij, niettegenstaande hunne tot nu toe vergeefsche pogingen, gelukken zal om de Czechen van obstructie af te doen zien. De Regeering zet vooral de Polen hiertoe aan, en heeft bun beloofd hunne landsfinanciën te zullen regelen, voor het geval hun pogen mocht gelukken. CURAQAO. Op 1 Mei is op Curagao met de Prins Willem III aangekomen mr. J. A. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. nister van het christelijk Engeland van heden. Donker Pinksterfeest, zwart als de nacht. Mozes deed beter. In zijn tijd sprak hij »oog om oog en tand om tand, dat is gelijk op. Doe je mij kwaad, dan heb ik ’t recht je ’t terug te betalen op dezelfde manier. Dat was dus het spelletje van gelijk op, zooals we dat nog dikwijls in ’t dagelijksch leven ont moeten. Meer dan negentig procent der chris- nog tenen staan nog op ’t zelfde standpunt en tal van joden doen er niet aan mede en toonen zich daardoor christelijker dan velen van dien naam. ’t Zit hem in de namen niet alleen. Maar nu komt Jezus. En wat leeraarde hij Hebt uwe vijanden lief, zegent hen, die U vervloeken, doet wel dengenen, die U haten, bid voor ze, die U geweld aandoen, men leze tegen ’t aanstaande Pinksterfeest de Bergrede in de zoogenaamde proto mark (in Markus). Indien uw vijand u op de rechter- keert hem ook den linkor toe. VERGADERING van den RAAD der gemeente Hbmelümer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag, den 2 Juni 9J ure. Punten van behandeling; 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Aanbieding der armvoogdijrekeningen over 1899. 3. Benoeming van twee leden van lijk Armbestuur te Oudega c.a. 4. Behandeling van verzoeken om afschrijving van Hoofdelijken Omslag. 5. Idem van reclames Omslag. Koudum, den 28 Mei 1900. De Burgemeester, H. M. TROMP. drukte heeft zelfs die van het Paleis Bourbon overstemd. Eéne leering valt er echter te trekken uit die eerste zitting in één opzicht ten minste vindt ’s lands wensch weerklank in de Volksvertegenwoordigingook zij wenscht, en zulks onvoorwaardelijk, dat het met de Dreyfus-zaak gedurende en na de tentoonstel ling voor goed gedaan zij. Op gevaar af van t Kabinet-Waldeck-Rousseauwaaraan zij vooralsnog hecht, onaangenaam te zijn, verkon digde zij dat stellig overgroote meerderheid. ministerie, de socialistische tint, die verweten wordt liet zij daar, voor het oogen blik althans, met eene meerderheid van vijftig stemmen, welke men, naar gelang van zijn gezindheid, mager of welgedaan kan vinden, maar die volstaat om het ministerie in het leven te houden. Toen het op de Dreyfus-zaak i aankwam, gebood zij met een gansch andere meerderheid, vierhonderd vijftig stemmen tegen vijftig: «Genoeg!” ENGELAND. Eene tusschentijdsche ver kiezing voor het Lagerhuis op het eiland Wight heeft eene meerderheid van 1062 stemmen opgeleverd voor den conservatieven candidaat op een cijfer van 11,800 uitgebrachte stemmen. Zijn liberale tegenstander verkreeg ongeveer evenveel stemmen als vijf jaren geleden, maar het aantal conservatieve stemmen was in die jaren toegenomen. De gekozene is kapitein Seely, die op het oogenblik in Zuid-Afrika dient en dus persoonlijk niet in het verkiezings- strijdperk treden kon. Het Citybestuur van Londen is voornemens het Burger- vieren, verklaart dat Majuba gebroken moet worden. ze wordt er telkens heviger op. Herinneren we hier aan de geschiedenis der huh mini fiilüsiiin. Mins- h mi ij; 11:\i ii -

Friso nl | 1900 | | pagina 1