Bericht! Dertigste Jaargang. No. 44. I ZATERDAG 2 JUNI 1900. -i N ieu wsti j dingen Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. DE UITGEVER. By de ii graaf De Scliz aan H. M. verzonden- 1 I UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM ï'i rechtstandig naar benedenwaarts. Te Ovar in Portugal daalde de thermometer vier graden. WORKUM. een bedrag van de wetenschap.” zegt een Pry’s per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de pry's belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Iemand die in Algiers de zonsverduistering waarnam, beschrijft dit verschijnsel als onzeg baar griezelig. Naarmate de maan voor de zon schoof, kroop de duisternis over de aarde. De zee verloor haar diep blauwe tint en werd ascbgrauw en het levendige groen der boomen en planten kreeg een wonderiyk purperen weerschijn. Op het oogenblik dat de laatste zonnestraal verdween, vertoonde de Corona zich de vlammenschietende lichtkrans rond om de maanschyf buitengewoon groot en en zoo ver als de planeet Mercu- I rius, die omstreeks twee graden van de zonne schijf met fel witten glans flikkerde. De Corona zag er ongeveer juist zoo uit als by de verduistering van 1878, gelijk deze in de Ver. Staten werd waargenomen met waarvan de een bijna boven schoot en de ander By het gister te Leeuwarden i voor acte lager onderwas is o. a. geslaagd onze stadgenoote Mej. Ida Lantinga, kweekelinge van den heer B. Jonk mans. SNEEK30 Mei. Zelden was hier een paardenmarkt zoo Hauw gestemd als die van gisteren. Aangevoerd werden 243 paarden en 3 veulens. Voor prima werkpaarden betaalde men van zijn doel beantwoorden, dan zijn nog steeds f 275 tot 550, voor 2e soort f 150 tot f 275, 3e (slachtsoort) f 40 tot f 70. In de beste Staalman werpen overige. Kamerverkiezing te Deventer. Dinsdag gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Deven- Daar van kreeg de heer mr. S. van Houten (cons.- H. P. ninger hoogleeraar Mr. W. Modderman, beiden vSljucht in de kracht des levens bezweken. De thans in hoogen ouderdom overleden deken der Gro- ningsche advocaten heeft zijn beroemden naam waardig gedragen. In de provincie en de stad zijner inwoning genoot hij jaren lang een groot en wel verdiend vertrouwen als rechtsgeleerd raadsman. Als pleiter werd hij door weinigen, zooal door iemand overtroffen. Zijn naam zal by de Groningsche burgerij en by de Groning- sche balie nog lang in dankbare herinnering blijven.” De Gemeenteraad van ’s-Gravenhage verleende in zijn zitting van Dinsdag aan B. en W. een crediet van pl. m. f 380,000, dat besteed zal worden aan werken, die in ver band staan met den aanleg van de haven te Scheveningen. Te Akkersloot (N.-H.) heeft zich een commissie gevormd met het doel een onder zoek in stellen naar de mogelijkheid van droogmaking van het Alkmaarder Meer. Zij heeft zich daartoe in verbinding gesteld met den opzichter van »de Hondsbossche”. Van de 3| pets, geldleening van 12 millioen, waartoe bij Raadsbesluit van 8 Maart 1899 door den gemeenteraad van Amsterdam werd besloten, is tot dusverre slechts een be drag van f 3,000,000 uitgegeven. De ver dere uitvoering van verschillende openbare wer ken, waarvoor deze leening werd bestemd, en de intrekking der concessie, aan de Amster- damsche Omnibus-Maatschappy verleend, maken het, in verband met den stand der kasmid delen der gemeente, noodig voor het ver krijgen van verdere leeningsgelden zorg te dra gen. De uitgifte van het overige gedeelte der bovengemelde leening achten B. en W. echter niet wenschelijk, aangezien toch in ver band met den tegenwoordigen rentestand voor eene 3£ pets, leening slechts een koers zou kunnen worden bedongen zoo ver onder den pari-koers, dat het de voorkeur verdient tot het aangaan eener geldleening van een booger rentetype te besluiten. Zij stellen daarom voor te besluiten tot het aangaan van een 4 pets, geldleening tot een bedrag van f 10,000,000. Te Leeuwarden zyn Vrijdag de eerste nieuwe aardappelen ter markt aangevoerd door den schipper en gaardenier D. J. Kuperus, te Berlikum, drie mandjes met muisjes die mooi j schitterend van stuk zyn. Door het aanhoudend koude en schrale weer is het gewas achterlijk maar, dank zij de droogte, belooft de qualiteit goed te zyn. Het comité van advies omtrent emigra tie naar de Zuid-Afrikaansche Republieken ver- twee groote vleugels, zoekt ons mede te deelen, dat sedert de jongste opgave door den penningmeester Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland (62 Koninginnegracht, den Haag) de volgende bydragen werden ont vangen: f 60. door tusschenkomst van Jhr. v. A gehouden examen W., f 50. van J. D. f 20. van Jhr. J, B. B., f 1000. door tusschenkomst van dr. L., f 60. van C. K. v. S., f 2. door tusschen komst van J. K., f 200. van dr. J. W. M. en f 260. van den correspondent te Enschedé I (derde zending). Hartehjk dank wordt aan de gevers ge bracht wil echter het comité in alle opzichten aan belangryke bydragen noodig. Ongevallenwet. De Ongevallenwet, die in de Tweede Kamer met overgroote meerder- I heid (79 stemmen voor en 14 tegen) werd aangenomen, ondervindt in onzen Senaat krach tige bestrijding. Van de zeven eerste sprekers waren er slechts twee die vóór de aanneming der wet waren, nl. de heeren Prinzen en Van Nierop. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. gramdoor de Conferentieop voorstel van rust te bespreken. Het telegraphisch antwoord in ’t Fransch j door H. M. uit Schwarzburg aan den voorzit- j ter gezonden, luidde: »Wil aan de derde Conferentie van het Internationaal Privaatrecht mijn oprechten dank betuigen voor haar hulde-betuigingon en daarbij myn beste wenschen voegen voor het welslagen van haar arbeid. Wilhelmina.” Voor het Gerechtshof te Leeuwarden heeft Donderdag in hooger beroep terecht gestaan Dirk Pieters van der Meer, 28 jaar, arbeider te Bergum, die door de Rechtbank te Leeuwarden wegens doodslag en strafbare poging tot doodslag is veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf. Men zal zich herinneren, dat in den nacht van 19 op 20 Dec. 1899 op den Zomerweg, onder Bergumtwee partijen muddenjagers elkaar ontmoettenbeklaagde en Bijlsma eener- Wegens de PINKSTERDAGEN zal het a.s. nummer van FRISO ©CD dag later verschijnen. ter waren 3678 stemmen uitgebracht. Een beroemd advocaat. Onder dit op schrift lezen wy in het Weekblad van het Recht »Te Groningen is in zyn tachtigste levens jaar overleden de heer mr. S. M. S. Modder man, oud-wethouder en oud-Burgemeester dezer gemeente en tot voor korten tijd deken der orde van advocaten aldaar. De naam Modder man is van zeer goeden klank op rechtsgeleerd gebied. Men denke slechts aan den auteur der in 1810 te Groningen verdedigde hoogst verdienstelijke dissertatie de substitutionibus fideicommissariis een onderwerp by de in voering der Fransche wetgeving om de vele moeilyke vragen van transitoir recht bij het verbod der fideiconamissen rijzende van zeer groot belang in later jaren lid van ons hoogste rechterlijk college, aan diens zoon Mr. A. E. J. Modderman, den beroemden Leidschen hoogleeraar in het strafrecht, aan den niet lib.) 818 stemmen en de heer mr. Marchant (vooruitstr. lib.), wiens candidatuur door de a.-r. en de R.-K. Kiesvereenigingen werd gesteund, 2860 stemmen. Mitsdien is gekozen de heer Marchant. H. M. de Koningin heeft aan de Con ferentie voor Internationaal Privaatrecht een telegram gezondenin antwoord op een tele- organisatielandweer en militaire pensioenen zyn door de afdeelingen der Tweede Kamer benoemd de heeren Van VlijmenVerhey, Kuyper, Van Karnebeek en Tydeman. Uit de Tweede Kamer. Vier der Af deelingen van de Tweede Kamer hebben be noemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen betreffendeVerhooging van Hoofdstuk Marine der Staatsbegrooting voor 1900; beschikbaar stelling van gelden wegens verstrekkingen door het departement van Marine voor 1900; onteigening ten behoeve van een stations-em- placement voor den Westlandschen stoomtram weg te Loosduinenonteigening voor een visschershaven te Scheveningenwyziging der grens tusschen ’s-Gravenhage en Rijswijk, de heeren De Waal, Malefyt, Fokker, Krap, Goe- koop. De 5e Afdeeling benoemde den heer voor de beide eerstgenoemde ont- en de heer v. d. Velde voor de vier In houd van het Friesche Tijdschrift en Rjucht” 2de Juni 1900. Op in tsjustere moarn folget faek in Ijochte dei, J. P. A. Oan myn freon by de berte fen syn earste bern D. H. Z. Sjoerd syn jasW. P. In fekansje-utflechtsje nei ’t süden, fen Dreves Uitterdyk. Foetteskiednis (mei plaetsjes). De verkiezingen in België onder het nieuwe kiesrechtj.l. Zondag gehoudenheb ben de regeerings-meerderheid gehandhaafd in dien zin, dat partyen nu zullen staan als 85 tegen 67, terwijl tot dusver de verhouding was 112 tegen 40. Abbé Daens, de bekende leider der christelijke democratieis niet ge kozen. De zonsverduistering is niet alleen in Spanje, maar ook te Algiers met den besten uitslag waargenomen, waar vele vreemde ster renkundigen waren, uit Londen, Berlijn, Kopen hagen, Zwitserland enz. Mercurius en Venus waren er niet zeer helder, maar te Madrid zag men Mercurius, Sirius en Mars in al hun luister. Daar was tijdens de verduistering niemand op straat, alles was op balkons enz. verzameld. Te Santa Pola, Argamasilla enz., namen alle toeschouwers den hoed af toen de verdui stering volledig was en borsten in toejuichingen los, nter eere telegram. Naar men uit Plasenscia en Atlanta (V. S.) meldt, was de duur van het verschijnsel kor ter dan berekend was. Er zyn allerwegen tal van photographieën (ook voor cinematografen) genomen. Zelfs te Parijs waar de lucht nogal bewolkt was, heeft men er eenige kunnen nemen. Op meer dan ééne plaats daalde de tempe ratuur tijdens de verduistering verscheidene graden. Iemand die in Algiers de zonsverduistering Izijds; A. Wagenaar en de Westra’s, vader en minder gunstig bekenden romanist, den Gro- zoon, anderzijds en dat de wederzijdsche hon- den begonnen te vechten, wat aanleiding gaf tot een twist tusschen de mannen, die elkaar niet kenden. Beklaagde en Bijlsma vluchtten, beklaagde haalde zijn tweeloopsjachtgeweer, schoot eerst in de lucht, toen op Wagenaar, laadde zijn geweer opnieuw en schoot toen op Anne Westra, de zoon, met het gevolg dat Wagenaar eenige oogenblikken later overleed en Westra, levensgevaaarlijk in het onderlijf gewond, naar het Diaconessenhuis te Leeuwar den werd vervoerd waar hij, dank zij de zorg vuldige geneeskundige behandeling en verple ging, in zooverre hersteld is dat hij het leven behouden heeft, maar toch levenslang last van de gevolgen zal hebben. Had beklaagde aanvankelijk alles ontkend: - Tot rapporteurs over de wetten op leger- Zom geweest wa8> de Westra s ontmoet en twist met hen gekregen had, zelfs dat hij een geweer had gehad toen hij dit niet langer kon volhouden na de verklaring van Bijlsma, heette hetdat hij een schot in de lucht gelost had en toen vluchtende het geweer had laten vallen. Na zijne veroordeeling door de Rechtbank beeft hij een brief aan het Hof geschreven, waarin hij, evenals heden, bekende drie schoten te hebben gelost en het mogelijk is, dat de beide laatste schoten Wagenaar en Westra hebben getroffendoch het zoo voorstelt, dat hij door de anderen aangevallen zijn geweer in de rondte zwaaide en het zoo bij ongeluk afgeschoten heeft. De Proc. Generaal mr. G. A. Visscher acht die voorstelling onaannemelijk, betoogt dat be klaagde zijn geweer halende toen reeds het voornemen had opgevat zijne tegenstanders te dooden en vorderde, dat hij wegens moord en poging tot moord zal veroordeeld worden tot 15 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. A. D. H. Fockema An- dreae trachtte de voorstelling van beklaagde aannemelijk en die der getuigen onbetrouwbaar te maken en bepleitte vrijspraak, althans ont slag van rechtsvervolging. Uitspraak 9 Juni a.s. De Rijnschippers binnenschippers, Rijn sleepers en bootwerkers, zoo ook machinisten j en stokerste Rotterdam maakten Woensdag bij manifest bekenddat zij zich hebben ver bonden tot een federatie van het watertransport. Donderdagavond zou een meeting plaats heb ben om de kwestiën van nacht- en Zondags- WWS- N IIIVIIUIVÏIE 1 i. WW V. V. I FRIS HUI) 10(111 FIIIESLIM). TftniflAtiA InnnwAAr «n militaira npnsinpnpn r x i

Friso nl | 1900 | | pagina 1