4 1 1 5, i I I ZATERDAG 9 JUNI 1900. No. 46. Dertigste Jaargang. vF 1 N ieu wsti j dingen nn| Dit Blad vorsohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. een deta- f 2.50. Bij het Donderdag te Leeu- 7206 en 7475. Men schrijft uit U I T G E V E Bi Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM J 1 Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prjjs per kwartaal 70 cent franco per poat 85 cent PRIJS der ADVERTENTIÊN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. kan de vkenner” zijn hart ophalen aan de vele prachtige slagen, die er geslagen werden. Geen sprake van sparten en deelen” bij zoo’n wed strijd. Elk spant zijn beste krachten in, om de eer van de plaats, of liever van de vereeni- ging, waarvoor hij strijdt, hoog te houden. Ditmaal kon Jan Reitsma c. a., die in de drie voorgaande Bondswedstrijden steeds de koning was geweest, bagagewagen en een deel van een le klasse rijtuig ineengeschoven zonder dat echter een der vele passagiers gewond werd. Alleen de conducteur Vink werd slachtoffer bij dit on geval bij hem werd een ernstige beenkneuzing en andere verwondingen geconstateerd. Het gevolg van deze ontsporing was, dat de aansluiting HoornEnkhuizen werd gemist. Overigens ondervond de treinenloop weinig ver traging, daar één spoor geheel vrij bleef. I n h o u d van iSljucht en Rjucht”, 9de Juni 1900. UitlatingenPaleis voor Volksvlijt. 1863. 1 Juni. Seriën 486 2025 2448 2957 3055 3066 3582 3591 4097 4803 5106 6016 6123 6146 6323 6407 6923 7004 Nederlanders, woonachtig te Huil, daarom las tig moesten maken, begrijp ik niet. Ziehier wat gebeurde. Zaterdag kwamen duizenden en nogmaals duizenden voor onze winkels met vlaggen en banieren, schreeuwende en zingende. *t Was een woeste hoop, die zich niet ontzag allerlei vuile streken uit te halen. Mijn oom had, om moeilijkheden te voorkomen, de Engelsche vlag uitgestoken. Blijkbaar begreep de bende, dat dit niet echt gemeend was, tenminste de vlag werd neergehaald. Vervolgens besmeer den ze de ramen met teer en wierpen den winkel vol met bedorven eieren en andere vie zigheden. Van zaken doen was geen sprake. Bij een ander familielid stonden Zaterdag nacht tusschen 11 en 2 uur ruim zesduizend personen voor den winkel te schreeuwen en te tieren. Twaalf agenten van politie hadden zich voor het huis geposteerd om de orde te handhaven, maar het gaf niets. Tegenover de opgewonden menigte waren ze volkomen machte loos. De eene ruit na de andere werd inge gooid. Geen enkele bleef heel. Het was éen groot schandaal. Mijn oom was genoodzaakt met vrouw en kinderen het huis te ontvluch ten. Het publiek maakt het ons bijna onmoge lijk onze zaken uit te oefenen. Als men op straat loopt, roepen de menschen je allerlei onaangename woorden achterna. Ja! zelfs is ’t niet veilig, om ’s avonds buitenshuis te komen, daar zij zich niet ontzien om tot handtastelijk heden over te gaan. Het doel van mijn schrij ven is, om mijne landgenooten eens te laten zien hoe wij Nederlanders hier behandeld wor den door hen, die, als een Engelschman in Amsterdom of Rotterdam bijv, beleedigd wordt, er de kranten vol van schrijven en ach en wee roepen. WORKUM. Bij het Donderdag te Leeu warden gehouden examen, acte lager onderwijs, is o. a. geslaagd onze stadgenoote mej. A. L. de Walle, kweekeling van den heer B. Jonk mans. WORKUM. Bij de verkiezing van een di recteur van de coöperatieve boterfabriek alhier is in de heden gehouden vergadering van aan deelhouders benoemdde heer Feikema thans in gelijke betrekking aan de fabriek te Kou- dum. WITMARSUM. De vierde Bondswedstrijd op Pinkster-Maandag alhier gehouden, is uit muntend geslaagd. Het aantal bezoekers wordt op ruim 5000 geschat. Velen onzer plaatsge- nooten hebben dien dag goede zaken gedaan. Zij kunnen er dus, evenals de Regelingscom- missie, met voldoening op terugzien. Ja, deze commissie heeft alle eer van haar werk gehad. Dat alles zoo vlot van stapel liep, was een gevolg van de voorzorgsmaatregelen door haar genomen. En de liefhebbers van het kaatsspel hebben bepaald genoten. Als 24 parturen samengesteld uit Frieslands beste kaatsers elkaar vinnig de overwinning betwisten, dan van A. D. te Groningen en M. H. te IJlst. Dit echtpaar woont dus op verren afstand van elkaar, wat onwillekeurig doet denken aan een 30-jarige vec/itveree- niging Zooals gewoonlijk met Pinksteren, heeft het beklimmen der bergen ook nu weer eenige offers gekost. Met het prachtige weder waren vele toeristen uit Weenen de bergen ingetrok ken. Twee jongelieden stortten echter in een afgrond, terwijl twee anderen, een heer en een dame worden vermist. Een telegram uit Innsbruck meldt dat op den Treffaurspitz in het keizersgebergte even eens een jonge man, een professorszoon, Scherer genaamd, naar beneden gestort is en terstond een lijk was. De eerste toepassing der telegrafie zonder draad in ons land, zoo lezen wij in het Vad., is thans begonnen door het beproeven van een verbinding op die wijze tusschen een lichtschip en de kust. De tot dat doel destijds door de Minister van marine en van waterstaat benoemde commissie, bestaande uit de heeren Engelbregt, inspecteur van posterijen en telegrafieDe Vriese, inspecteur van het loodswezen Ramaer, ingenieur van den waterstaat en dr. L. Bleek rode, leeraar aan de H. B. S. te ’s-Gravenhage, is thans met de voorbereidende werkzaamheden gereed gekomen en de vereischte toestellen zijn gedeeltelijk opgesteld aan boord van het lichtschip Maas, liggende aan den Hoek van Holland in de haven en gedeeltelijk in het verder voorbij het dorp aanwezige waterstaats gebouw. Aanvankelijk zijn de proeven zeer goed geslaagd en de wederzijds gewisselde tele grammen kwamen zeer duidelijk leesbaar over. Brandnetels. Ieder plantenliefhebber heeft wel eens kennis gemaakt met de fijne haren der brandnetels- Urtica-urens en weet dus bij ondervinding, welk eene ontzettende jeukte deze aanraking veroorzaakt. Dat althans in den voorzomer het geneesmiddel dikwijls in de onmiddellijke nabijheid is weten de menschen nietdit is namelijk de bijna overal voorkomende kamille. Wanneer men daarmede de huid wrijft, zal de ontsteking, door den brandnetel veroorzaakt, spoedig be daren. Het recept is dus even gemakkelijk als goedkoop. Te Londen heeft men evenals na het ontzet van Kimberley, Ladysmith en Mafeking ook nu weer gejubelddoch men was lang niet zoo blij uitgelaten als bij de vorige ge legenheden. Was het toen een spontane uiting van geestdrift en vreugde, thans zag men des avonds op straat, zegt de correspondent van de New York Herald, een woeste, ruwe, hos sende menigte, die er behagen in schepte, niet om met onschuldige confetti, zooals bij vorige gelegenheden, maar met allerhande vuil te werpen en die het vrouwen op straat lastig maakte. Men schrijft aan de N. R. Ct. De heer F. M., vroeger wonende te Joure, thans te Huil, schrijft aan zijne familie het volgende, dd. 22 Mei: Vrijdagavond kwam hier het nieuws van het ontzet van Mafeking en dientengevolge was het hier Zaterdag, Zondag en Maandag feest. Dat de Engelschen blij waren met het nieuws kan ik mij best begrijpen maar dat zij het ons, Bovenstaande 20 seriën elk a 50 nummers, elk no. met f 3. Dinxperlo in beroering. dit vreedzame plaatsje aan de Amh. Ct. Onze anders zoo kalme bevolking, die zich ook niet licht opwindt, verkeert sedert den Eersten Pinksterdag in groote opgewondenheid. Op dien dag liep de dienstbode Konings, die nende bij den gemeente veldwachter Kuyl, ter wijl haar heer met zijn familie aan het wan delen was en zij dus over het huis toezicht hadschreeuwende en klagende de deur uit zoodatwat daar bij het huis voorvieldoor verschillende voorbijgangers en personen in I Suderwick is gehoord en gezien. Zij klaagde en schreeuwdeomdatnaar ze beweerdezij Een nieuwe Ongevallenwet. Bij den aan vang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de Minister van Financiën de volgende mededeeling gedaan Na de in hooge mate door haar betreurde beslissing van de Eerste Kamer der Staten- Generaal betreffende het ontwerp der ongevallen wet heeft de Regeering met ernst overwogen wat haar in ’s lands belang te doen stond. Zij is eenparig tot de overtuiging gekomen, dat het haar plicht is alsnog eene poging te doen om onverwijld eene wettelijke voorziening in de geldelijke gevolgen van ongevallen tot stand te brengen. Een ontwerp wordt in gereedheid gebracht, gebouwd op dezelfde grondslagen als het door de Tweede Kamer met zeer groote meerderheid aangenomene, doch zekere bevoegd heden toekennende aan de werkgevers met betrekking tot de wijze waarop zij aan hunne geldelijke verplichtingen jegens de Rijks-ver- zekeringsbank kunnen voldoen. De Regeering is voornemens ten deze met bijzonderen spoed te handelen. Zij wenscht alles te doen wat in haar vermogen ligt om de totstandkoming eener wet, waarbij de belangen van duizenden onzer medeburgers zoozeer betrokken zijnkrachtig te bevorderen. Het Hdbld. bevat een particulier telegram d.d. 6 Juni uit Batavia, luidendeDe contro leur van Moko-Moko meldt dat de Djambinee- zen een inval hebben gedaan in de residentie Benkoelen. De gewapende politie uit Benkoe- len is ter adsistentie vertrokken. Het blad merkt hierbij op Moko-Moko is de noordelijkste afdeeling van de res. Benkoelen zij strekt zich zuidwaarts tot de rivier Oerè uit. De in den laatsten tijd voorgekomen woelingen in Djambi schenen meer naar de Oostkust te zijn gericht waar Djambi dan ook ligt. Thans zijn de onrustige elementen blijkbaar uit het gebergte afgedaald in het Noorden van de residentie Benkoelen, die op de Westkust van Sumatra ligt. De gewapende politie uit Benkoelen heeft zich vermoedelijk over zee naar Moko Moko begeven (de hoofdplaats van de gelijkname afdeeling) dat een vrij belangrijke handelsplaats is. HH. MM. de Koninginnen zijn Dinsdag avond op den bepaalden tijd met een extra- trein uit Thüringen op Haar buitenverblijf te Soestdijk teruggekeerd. Woensdagmorgen had bij het binnenrijden van het station Uitgeest een ongeval plaats dat gelukkig geen zeer ernstige gevolgen had. De machine van trein 155 liep uit de rails en viel op zijde. De machinist en de stoker, die ongedeerd blevenwisten door het blus- schen van het vuur erger onheil te voorkomen, onverwacht bezoek van den burgemeester onzer Van de volgende wagens werden een gedeelte L - - pak ransel had gegeven. Op in tsjustere moarn folget faek in Ijochte echtvereeniging deiJ. P. A. Twa minsken Th. v/d. S. In fekansje-ütflechtsje nei 't südenfen Dreves Uitterdyk. Koartswyl. Briefwik- selW. D. It sjitten is in great plezier, en jowt de minsken rjue fortier (mei plaetsje), D. H. Z. Pinksterdrukte. De Hollandsche Ijzeren Spoor vervoerde op den 2 en Pinksterdag van Amsterdam naar Haarlem 22,000 personen, waarvan 4000 doorgingen tot Zandvoort. Dat dorp werd op twee Pinksterdagen be zocht door plm. 80,000 personen. Op de lijn Haarlem Amsterdam liepen 122 personentreinen, waaronder 28 extra. Badseizoen. Zondag a. s., ’s morgens 7 uur zullen de zee- en binnnenbaden te Scheveningen worden opengesteld. De compagnieën van het 2e regiment vesting artillerie te Amsterdam zijn in de leger plaats bij Oldebroek aangekomen tot het hou den van practische oefeningen, onder luit.-kolo- nel A. H. van Breda. Het korps genietroepen zal, tot het hou den van practische oefeningen, gedurende een gedeelte van dit jaar in de legerplaats bij Zeist en op het werkterrein in de Biltsche duinen kampeeren. De legerplaats bij Zeist zal door genoemd korps, met uitzondering van de spoorweg-com- pagnie, de telegraaf-compagnie en een deta chement tot regeling van de transporten uit Utrecht, op 18 Juni betrokken en op 21 Juli verlaten worden. Op het werkterrein in de Biltsche duinen zal gedurende bet genoemde tijdvak een kamp worden betrokken door de spoorweg-compagnie van genoemd korps. gemeente had gekregendie haar een Bink Van het gebeurde is bij de rijkspolitie aangifte gedaan. Te Bolsward stierven dit jaar, dus in 5 maanden tijde, reeds evenveel personen als in 1899 over het geheele jaar. Ook uit Haskerland meldt men een buitengewoon hoog sterftecijfer. In die gemeente overleden in 1899 in ’t geheel 107 personen en dit jaar is in vijf maanden reeds het cijfer van 86 bereikt. het Friesche Tijdschrift In het N. v. ’t N. wordt door de sdank- bare” kinderen aangekondigd de 30» jarige 7 siws- m iiiiebteïïie- m.iii i mui nu lm. nu. »l BKHM i pomnonfo had (Tmlrrocran niA nnar AAn Mm Ir

Friso nl | 1900 | | pagina 1