I De kasteleins in de weer. Voorpostengevechten. Dertigste Jaargang. WOENSDAG 13 JUNI 1900. No. 47. Buitenlandsch Nieuws. Zuid-Afrika. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. De tweede lezing gehate liberalen te verslaan. II. in den toestand, die i Mei 1901 ontstaan zal. n.l. aldiegene, die sedert 1881 verleend of in nen vieren, -4 U I T G E V E Bt Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM voor men En Afrika is immers en zou tevens vol- aan duizenden, die dat gebruik den Zondag Pry’s per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. meenschappelijk optreden van vóór tien jaren, ®n„llnQ’ blijkbaar zeven jaren later voor Tietjerkstera- deel herhaald, heeft derhalve vruchten gedra gen, waarom we de kerkelijke partijen in over- AT - hun te doen staat. JNaar wn vernemen hebben weging geven zich tevens te verstaan met de J socialistische partij, om zoo met volle kracht de I i ze daarbij den steun gevraagd van bekwame mannen. H. van het vergunningsrecht een wets-ontwerp ingediend tot herziening van de Drankwet. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. worden beperkt, zoo zou aan vele zwakkeren een weldaad zijn bewezen doening geschonken worden door de gevolgen van ontheiligd achten. schriften om vergunning is dan te wachten veel grooter dan art. 2 al. 1 der Drankwet toestaat in te willigen. In het ontwerp wor den regelen gesteld, naar welke de vergunnin gen verleend kunnen worden zonder het maxi mum te overschrijden. Bovendien wordt de clandestiene verkoop bestreden. Ook worden voorschriften gegeven omtrent sluiting van vergunningen en tijdelijke staking van drankverkoop bij gelegenheid van de loting voor de militie. Kon, zegt de Regeering verder, de gelegen- Meer en meer wint de overtuiging, dat de taktiek der Boeren er eentje is, slim overlegd en groot in zijne gevolgen. Men had bom men verwacht en vernieling der Johannesburger mijnen a la Van Speijk niets van dat alles, ’t Komt ons voor, dat de Boer weet wat hij doet en dat de Brit zich hier in een leelijk wespennet heeft gestoken. ’t Einde zal leeren. Als daar de Brit ten slotte zijn verdubbeld aanslagbiljet in de belastingen ziet, en hij vol ledige opgaven erlangt van het aantal gesneu velden of verminkten, van wie hij nu nog droomt, dat ze in glorie leven en als helden hun plicht doen, dan zal bij uit zijn droomen ontwaken en, evenals wij dit reeds heden doen, dezen door niets te rechtvaardigen oorlog vloe ken. Het Engelsch bewind van heden speelt hoog spel! En China en Coömassie enz. De herinnering hieraan doet griezelen. De Brit heeft meer dan zijn handen vol in Zuid-Afrika. En dan durft men ook nog in overmoed beweren, dat het eene fout der Engelschen is geweest, om Nederland zijne Oost Indische bezittingen terug te geven Kaapstad, Ceylon en ten minste half Gibraltar hadden er bij moeten zijn. Die ’t onderst uit de kan wil hebben, enz. H. De Banier heeft een achttal artikelen ge plaatst over samenwerking bij de verkiezingen van het volgende jaar. Die samenwerking moet dan plaats hebben tusschen de christelijk histo rische partij aan den eenen en de antirev. - roomsche aan den anderen kant. Het terrein van den gemeenschappehjken arbeid is ons gewest in de eerste plaats. De samen werking kan op tweeerlei wijze plaats hebben. 1°. Men stelle eigen candidaten, zonder die heid tot drankverbruik öp Zondag aanzienlijk der vrienden te bestrijden. Bij herstemming >- i-u™.- trede men dan gezamenlijk op. 2°. Men houde provinciaal overleg over de vier sterkere districten Dokkum, Tietjerksteradeel, Sneek en Harlingen teneinde rechtsherstel te bekomen in den zin van billijke vertegenwoordiging, ook over de vier zwakkere districten Franeker, Leeuwarden, West-Stellingwerf en Schoterland, ter ontplooiing van de volle kracht en ter voorkoming van omslachtige, onverkwikkelijke en dure herstemmingen. Wij maken hierbij de opmerking dat Tietjerk- steradeel tot de sterkere (antirev. of chr. his torische) districten gerekend wordt. Ligt hierin ’t bewijs niet opgesloten, dat het dan ook deze partijen zijn geweest, die de verkiezing van Mr. Troelstra hebben bevorderd? De Banier herinnert, dat de acht Friesche districten (bij de laatste verkiezing allen in liberale, radicale of socialistische banden ge vallen), ruim 10 jaren geleden voor het meeren- deel aan de toenmaals nog gecombineerde christel.-historische antirev. partij toekwamen. De toen gekozen leden der Tweede Kamer waren de heeren: Mr. Huber voor Dokkum, L. W. de Vries voor Bergum (Tietjerkstera deel), Mr. Brantsen van de Zijpp voor Sneek, W. M. Oppedijk voor Harlingen en R. Okma, voor Wolvega (West-Stellingwerf). Leeuwar den en Franeker bleven liberaal en Schoterland vaardigde den socialist D. Nieuwenhuis af. Laat ons hieraan toevoegen, dat juist de heeren Okma en Domela Nieuwenhuis hunne zetels in de Tweede Kamer veroverden door samenwerking en wel door samenwerking van de oude christ. historische antirevolutionaire partij met die der socialisten. Dat ge- Een uit Kaapstad ontvangen telegram deelt mede, dat de Boeren den spoorweg naar Pre- Bij de Tweede Kamer is door de Regeering torja fljnk vernield hebben en dat Roberts dus wel aardig is ingesloten. De Engelschen hebben feestgevierd, omdat Voornamelijk beoogt dit ontwerp voorziening hun opperbevelhebber Pretoria, de hoofdstad van de Zuid-Afrikaansche Republiek, had bezet. Dan komen vele vergunningen te vervallen’t Kan voorkomen, dat zij nog eens feest kun- n.l. aldiegene, die sedert 1881 verleend of in nen vieren, wanneer ze vernemen dat lord andere handen overgegaan zijn. Alleen die Roberts, de aanstaande hertog van Zuid-Afri- den len Mei 1881 het bedrijf reeds uitoefen-1 ka wellicht, goed en wel uit Pretoria is ver- den, hebben dan nog recht. Op 1 Mei 1901 zal dus in de meeste ge- Bij dit wetsontwerp wordt daartoe een poging beproefd door den Zondag te stellen buiten den gewonen tijd, waarop sterke drank wordt ver kocht. Wie op Zondag wil tappen, moet zich de betaling van een met 25 pCt. verhoogd vergunningsrecht getroosten. Ditzelfde geldt ook tot op zekere hoogte voor het tappen en verkoopen op late avonduren en vroege ochtend uren. Als regel wordt aangenomen, dat niet wordt getapt na tien uur ’s avonds en vóór zeven uur des morgens. Verkoop in het klein en op Zondag èn in de late avond- of vroege morgenurenbrengt dus eene verhooging van 50 pCt. mede. Nog wordt onder verdere bepalingen voor- Als men ziet, bestaat er wel aanleiding voor de kasteleins om in de weer te zijn, ’t Geldt de tap niet alleen, maar ook de hap. En dit laatste beteekent zoo iets. Om een voorbeeld te noemen. Te Leeuwar den bestaan meer den 200 vergunningen. Daarvan kunnen slechts tachtig blijven bestaan, zoodat er een klein anderhalf honderd opge ruimd moeten worden. Opmerking verdient nog het feit, dat er onder al die vergunningen slechts 3 a 5 gevonden worden vóór 1881 reeds bestaande en niet in andere handen over- Te Groningen moet de toestand nog ongunstiger zijn. Geen wonder, dat kasteleins en tappers her haaldelijk vergaderen om te overwegenwat vastgesteld van indeeling van het koloniale leger bij het departement van oorlog. Paul de Cassagnac heeft een artikel geschre ven in de Autorité waarin hij Europa en vooral ook Frankrijk verwijt niet tusschenbeide te zijn getreden in dezen onrechtvaardigen en onge- lijken strijd. Dan verwijt hij aan Engeland zijn schandelijke wreedheid waarmee het steelt en de hoeven verbrandt, waarop zich slechts vrouwen en kinderen bevinden. Dat is laag hartig, afschuwelijk, roept hij uit. Wilde volken zouden geen ellendiger wraak bedacht hebben. En dan vervolgt hij Als de Engelschen er nog maar genoegen mede namen met een tienmaal sterkere macht tegenover den vijand te staan, een verhouding die hun alle eer van een overwinning ontneemt, als het hun nog maar voldoende was het ge- heele rijk en al zijn schatten er bij te pas te brengen om een ongelukkig klein volk te be strijden, dat tegen drie-honderd-duizend aanval lers nauwelijks twintig-duizend verdedigers kan stellen, grijsaards, kinderen en zwakken, die ternauwernood een geweer kunnen dragen, inbe grepen. Reeds dan zou de oorlog onteerend zijn. Maar zij laten het niet bij het misbruik maken van zulk een wanverhouding van krach ten het is hun niet genoeg dezen oorlog begonnen te zijn om een oneerlijke, schelmachtige reden, een waanzinnige roofzucht, een gewoonte om te stelen. Neen, zij gaan verder en be dienen zich van weerzinwekkende, verachtelijke middelen, waarvoor ieder ander volk zou terug deinzen. Bovendien roepen zij de hulp der zwarten in, wapenen de Kaffers en tienduizend van deze vreemde bondgenooten worden gebruikt om de spoorlijnen te bewakenterwijl de Boeren zich met bewonderenswaardig plichtbe sef onthouden hebben een enkel geweer aan de Basoeto’s te geven en dezen op rechtschapen en ridderlijke wijze buiten den strijd hebben gehouden. ENGELAND. De hertog van Wellington overleed Vrijdag op zijn landgoed in Berks hire, in den ouderdom van 54 jaren. Hij was de derde hertog en erfde den titel in 1884. Als bijkomende titels had hij recht op die van prins van Waterloo in België, hertog Ciudad Rodrigo in Spanje en hertog van Vic toria, markies van Torres Vedras en graaf van Vimeria in Portugal. Zijn drie jaren jongere broeder, lord Arthur Charles Wellesley, volgt hem in die titels op. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Wat in het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden is af gespeeld is met geen pen te beschrijven. De Afgevaardigden hebben zich aangesteld als een troep huilende Derwischen. De Regeering was van plan de zitting aan één stuk voort te doen duren, om zoodoende de obstructie te verlammen en de voorloopige begrooting er door te krijgen. Toen om zes uur de voorzit ter dr. Fluchs de zitting wilde sluiten, kwam een der Afgevaardigden met het voorstel om terstond de nijverbeidswet in behandeling te nemen. Dit veroorzaakte een heidensch leven, waarbij, zooals de verslaggever zegt, zes ban ken werden stukgeslagen. Uit een kinder- speelgoedwinkel hadden verscheiden Afgevaar digden rateltjes, fluitjes, trompetten en andere dingen meegebrachtanderen hadden instru menten uit hunne keukens meegenomen en zoo vereenigden zij zich tot groepjes die het volkslied enz. bliezen, floten en zongen. lost. Men moet de huid niet verkoopen meenten het aantal vergunningen beneden het den beer geschoten heeft. maximum dalen. Een stroom van verzoek-i het land der «wilde beesten”. I DUITSCHLAND. De tweede lezing van ziening beproefd tegen het groote kwaadhet vlootwetontwerp is in den Duitschen Rijks- j zeer spoedig afgeloopen. Donderdag begonnen, werd zij Vrijdag reeds ten einde gebracht. Zij begon met het uit brengen van het rapport der commissie ad hoe, waarin verdubbeling der slagvloot wordt toege staan, maar de nieuwe schepen voor den dienst in het buitenland geschrapt zijn en bepaald wordt, dat de wetten, die middelen voor de uitbreiding moeten aangeven, tegelijk met de wet zelve in werking zullen treden. De Minister van Marineadmiraal Von Tirpitz, die het natuurlijk wel jammer vond, dat de schepen voor den dienst in het buiten land waren geschrapt, zeide, dat de oorlogs vloot,^ die in de Duitsche wateren moest optre den, toch het belangrijkste van de zaak was en dat de Verbonden Regeeringen daarom vermoedelijk wel genoegen zouden nemen met de beperkingen, die de commissie in de aange vraagde kredieten had gemaakt. De beer Bebel kon niet nalaten even te zeggen, dat het Centrum binnen de zes jaren ook wel die gelden zou toestaan, die het nu had geschrapt. Daarom zal de Regeering dan ook wel tevreden zijn met hetgeen nu wordt toegestaan. En als de Regeering er zich bij neerlegt, verklaarde uit naam der conservatieven graaf Stolberg, zullen dezen het ook doen. Uit naam der nationaal-liberalen sprak de heer Bassermann voor het ontwerp. Hij meende, dat het voor andere natiën een bewijs zou zijn, dat Duitschland niet geneigd is, zijn eer te laten aanranden in de concurrentie op de wereldmarkt. Het Centrum was er natuurlijk voor, en zoo werd art. 1 van het ontwerp dan ook aange nomen met 153 tegen 79 stemmen. FRANKRIJK. In den Franscben Senaat zijn de 4 eerste artikelen van het regeerings- ontwerp aangenomen, waarin het beginsel wordt - 111.111 iiiim rii ii:si. nu. MttWS FA HUM® FRISO. I l Zieuiug ucpivciu icgcu uci givuic nnaau -- - gelegen in de uitbetaling van loonen aan werk- dag lieden in vergunningen.

Friso nl | 1900 | | pagina 1