4- I J WOENSDAG 20 JUNI 1900. No. 49. Homogeniteit. Buitenlandsch Nieuws. I r- Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7J- cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM »Wat gij niet wilt, dat U geschiedt, Doet dat aan een ander niet!” Betracht die leer, betracht die allemacht hebbers der werelden de onderdanenstem- hebbenden zullen u zegenen, getrouw aan de leuze der oud-Nederlandsche geuzen (die ook eensgezind, homogeen waren) «Want het volk is niet ten behoeve van den vorst, maar deze is, als eerste dienaar, ten behoeve van het volkH. de Europeesche mo- i Ze alle nemen Is het tot een maximum van 1200 man. De Londensche avondbladen bevatten een uit Tientsing, volgens hetwelk de Roomsche hoofdkerk te Peking is afgebrand en een ander uit Sjangbae, meldende dat een spoortrein met allerlei voorraad voor de ont- zettingstroepen is moeten terugkeeren. Het vermoorden van een Japansch ambts- bekleeder door keizerlijke troepen te Peking verwekt opschudding. De Japansche bladen en Langfang [waar het Europeesche expeditie korps zich bevindt] zijn twee spoorwegbruggen door de Boxers onbruikbaar gemaakt, zoodat het voorwaartsrukken der ontzettingstroepen gestremd is. Intusschen is eene Duitsche afdeeling over landwegen verder gemarcheerd naar Peking. Naar men zegt wil het Tsoeng- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. zaak. Maar we willen hooger-op! Homogeniteit, eensgezindheid onder de volke ren der wereld, vooreerst maar onder die van dat begeeren hebben zich homogeen als ze zijn de oud-Chineezen verzet en ze willen daarom de vreemde indringers er buiten hou den. «Boksers” noemt Oud-Chineesche partij. -i we omtrent China weldra nadere inlichtingen. Voor ’t oogenblik evenwel wijzen we er op, ’t Verschil tusschen Afrika en Azië is onder- tusschen groot. Laat men in zijne homogeni teit in ’t zwarte werelddeel den Brit ongestoord zijn veroveringswerk volvoeren tegenover stam- i genootenin Azië daarentegen staan allen op hun post en zijn ze eendrachtig om elk voor zich, te veroveren, wat er te verove ren valt. Elk wat van de stokvisch-vellen zei de schipper, maar de knecht gooide ze over boord. Een knecht kan soms verstandi ger wezen, dan een schipper. Daar komt nu China, het rijk van oudheid, het rijk van meer dan vier honderd millioen zielen. Het heeft eene eeuwenheugende ge schiedenis, zooals geen land ter wereld. Maar daar komen we later op terug. Voor ’t oogen blik gelde alleen de verklaring, dat de Euro peesche mogendheden zoo nagenoeg eenstem mig zijn in christelijken zin om China te ont- om ’t hoogste geluk aan te bren gen, maar tevens om in te pakken, wat er te pakken viel. De beschaafde Europeesche mogendheden waren homogeen op ’t stuk van de Cbina-rooverij. Elk wat. Deze streek voor DUITSCHLAND. De Bondsraad heeft op enkele artikels na aangenomen de vlootwet en de wetsontwerpen tot wijziging van de Rijks- zegelbelasting en van de invoerrechten, overeen komstig de besluiten van den Rijksdag. In het Pruisische Heerenhuis is goedgekeurd het ontwerp tot invoering van eene afzonderlijke belasting op de groote magazijnen en wel in den vorm dien de commissie ad hoe er aan had gegeven. Het oorspronkelijke Regeeringsontwerp stelde voor de belasting te heffen van winkels, die een omzet van ten minste 500.000 mark hadden het Huis van Afgevaardigden verlaagde dit minimum tot 300.000 mark, maar het Heerenhuis verhoogde het weer tot 400.000 mark. Het wetsontwerp is nu naar het Huis van Afgevaardigden teruggezonden. De Nederlandsche gepantserde kruiser Noord- Brabant, uit noordelijke streken komende, is te Kiel aangekomen en zal eenige dagen daar vertoeven. FRANKRIJK. In de Kamer had een inter pellatie plaats naar aanleiding van ongeregeld heden, die eenigen tijd geleden ten gevolge van een werkstaking te Chalons hadden plaats gehad. Bij deze gelegenheid werden er drie werklieden door de politie gedood en eenige anderen gewond. De afgevaardigde Simyan maakte er de gendarmen een verwijt van dat ze hadden geschoten zonder getart te zijn. De minister-president verklaarde de verant woordelijkheid van de politie op zich te nemen, de regeering had den prefect haar orders ge geven en daarnaar had hij gehandeld. Er was een gerechtelijk onderzoek ingesteld en de regeering zou haar plicht doen, zoodra zij wist hoe te moeten handelen. De afgevaardigde Zevaès stelde daarop voor een parlementaire commissie te benoemen, ten einde de zaak te onderzoeken, hetwelk de regeering afwees. Het voorstel werd dan ook met 270 tegen 250 stemmen verworpen. Ten slotte werd een motie van orde, luidende »De Kamer rekent op de regeering, dat zij de verantwoordelijke personen zal weten aan te wijzen, aangenomen met 299 tegen 231 stem men. Uit deze laatste stemming mag men wel licht opmaken, dat de linkerzijde tot bezinning li-Yamen vreemde troepen in Peking toelaten gekomen is, in welk geval de heer Méline met zijn beproefde verrassing de Regeering een dienst zou hebben bewezen tegen dat de amnestie- bericht zaak in de Kamer aan de orde komt; want dan zal het centrum wederom een bedenkelij- ken aanval doendoor voor te stellen de amnestie tot Déroulède c. s. uit te breiden, wat de heer Waldeck-Rousseau, indien hij zich gelijk wil blijven, zich niet zal kunnen laten aanleu nen. tamelijk wel zal verplaatsten van het Zuiden naar het Oosten (Azië). A!s daar te Peking de woningen der ver- 1 en de Duitsche gezant is vermoorddan lijdt het geen twijfel of geheel Europa moet zich aan gorden tot herstel van recht(!) in China, maar het mag dan Afrika niet voorbij zien. Het sdaghet uit den Oosten!” Brittanniëwat zij t ge begonnen De eerste voorwaarde voor homogeen zijn is deze; men de lieden der Maar, als we zeiden en zijne bewoners ’t Is een verschrikkelijk vreemd woord, dat we hier boven dit opstel plaatsen en toch in het wezen der zaak kan het zeer goed zijn. Homogeen wil zooveel zeggen als eensgezind, één in willen en bedoelen. En ziet, waar dat willen, dat bedoelen eenvoudig goed, beter of best is, daar zal niemand er iets tegen hebbenI - zoodra die eensgezindheid het terrein Christelijk? ten minste dat verwachtten de eene deugd van elk kabinet, elk bestuur, dat een i nu zijn daar naar (Afrika) XX.O U4C4C4A VU JL UUlUg UV IIVUIU^ schillende gezanten zijn verbrand Zij zijn homogeen, j Laat men maar i en minderen kost het de kraag, niet waar daar I is bevordering bij vacatures en daar is goud maar van het booze betreedt, deugt ze niet. Homogeniteit is eene deugd van eik Kamnet, van elk bestuur, dat een regeer in handen heeft. Het weet dan, wat het wil en ieder kan over de vierkant uitgesproken meeningI oordeelen, die aannemen of verwerpen. Homogeniteit is ook de leuze van de volge lingen van Marx, als ze zich vereenigen tot eene groote arbeidsparty tegenover het kapitaal. Zoolang die vereeniging het goede spoor be treedt, niet dat van willekeur of dwinge- I landij verdient ze waardeering en mede- En of ze bestaat?! Ziet, daar laat men een paar Boeren-repu- j blieken in Zuid-Afrika worstelen tegenover ’t overmachtig Engeland en de Europeesche mo- hem, die voor den buur, enz. gendheden zeggen er niets van. Zo al'- eene «strikte” onzijdigheid in acht, niet, alsof ’t afgesproken werk is? Transvaal en de Oranje-Vrijstaat niet toe gelaten tot de Vredes-conferentie, omdat tot de annexatie besloten was? De Paus tevens uitgesloten, wil men ook zijn Persoon inlijven? Over landen toch heeft Z. H. niet te beschik ken. Toch gaat het werk van de overmacht maar steeds door zijn ongestoorden gang. En als daar met tien a vijftien tegen één overwinnin gen worden behaald jubelt het christelijk Albion, om na den jubel te weenen. De grootste verliezer is Engeland. De overwinnaars zijn de beide republieken in Zuid-Afrika. Zij hebben dapperheid betoond op en top en als ze daar allen gingen staan met Botha aan ’t hoofd tegenover lord Roberts met zijne legioenen met de bedeoch, als je blieft, schiet ons nu maar zoo gemeenschappelijk I nemen de beste, de schoonste gedeelten. Tegen j even dood en pakt dan maar in, wat je be- geert, dan nog zullen ze sterven als helden en i zal de overwinnaar geen overwinnaar zijn. Welk eene dwaasheid halen de Engelschen j uit. Een Chamberlain, een Cecil Rhodes, een Jameson moeten wel menschen van belang zijn, geven om Engelands homogeniteit met deze lieden te verklaren. 7™ ,.v_r, Een volk, dat vrij wil zijn, kan nooit over- dat het groote Europeesche staatsbelang zich wonnen worden. Wereldrijken konden er in de oudheid bestaan, voor het tegenwoordige hebben ze, bij verschillende behoeften, geen enkel stevig fundament. En desalniettemin en ofschoon en nochtans zou vader Cats zeggen, houden de groote mo gendheden zich stille. Groote bazen bijten elkander niet, daar ginds in Zuid-Afrika maar doen, schieten dat ’t raak is: generaals, officieren De Senaat heeft Donderdag met 223 tegen 22 stemmen het vroeger door de Kamer aan genomen wetsontwerp, regelende het koloniale leger, bekrachtigd, in hoofdzaak onveranderd, alleen op ondergeschikte punten wijzigingen aanbrengende, welke even zoovele verbeteringen geacht worden, zoodat de Kamer er zich wel mede vereenigen zal en men zeggen kan, dat deze sedert ruim twintig jaren hangende zaak eindelijk haar beslag heeft gekregen. De Schach van Persie is met talrijk gevolg Woensdagavond op de badplaats Contrexéville (Vogeezen), aangekomen en werd door den prefect, den onderprefect, den maire met toe spraken en voorts met militaire eerbewijzen ontvangen. De stad was met vlaggen versierd en feestelijk verlicht en de toegestroomde menigte juichte den Oosterschen potentaat levendig toe. ITALIË. De Koning, omringd van de leden van het Koninklijk Huis, heeft de zitting der nieuw verkozen Kamer geopend met eene rede, waar in hij zijn vertrouwen uitspraak in de wijsheid en de vaderlandsliefde der Vertegenwoordiging en verklaarde dat de betrekkingen met alle buitenlandsche mogendheden uitmuntend waren. Italië, ging Z. M. voort, heeft sedert vijftig jaren groote vorderingen gemaakt, maar heeft nog een langen weg af te leggen om de hooge plaats te bereiken welke het onder de beschaaf de natiën toekomt. De Koning noodigde de Kamer uit om zich vooral te wijden aan verbetering van den toe stand der werklieden, bescherming van de voortbrengselen van landbouw en industrie en verzachting van het fiscale stelsel. CHINA. De bezorgdheid jegens de gezant schappen in Peking neemt gestadig toe, nu het bekend geworden is dat de verbindingslijn Tientsing-Peking ook bij Yangtsun, in den rug van de naar Peking oprukkende internation ale expeditie, is verbroken. Ook het verbreken der Russische telegrafische verbindingslijn over Kiachta geldt voor een enstig teeken. Zooals men weet is een afdeeling interna tionale troepen ter sterkte van 2044 man den lOen Juni van Tientsin vertrokken en totnutoe is niet bekend geworden of zij in Peking zijn gearriveerd. Een correspondent der Times be vindt zieb bij deze expeditie en deze geeft tot den Hen een beschrijving van haar vorderin gen. De te Tientsin gevestigde buitenlanders worden voldoende beschermd. In de Chineesche stad treden benden Boxers op, welke drie kapellen hebben verbrand. Tusschen die plaats I Chineezen. Zij hadden al zoo veel gehoord van den geest der dienende liefde, dat sommige zonen van het Hemelsche Rijk (zoo noemt men China) er eens een proef mee wilden nemen, overreden als ze waren door de beweeg gronden van zoovele Christen-zendelingen. Enfin: het Christendom had dan bij aanvang gestalte aangenomen onder de inwoners van het Hemelsche Rijk. Vol verwachting loerde men op de toekomst. Nu weten we uit de geschiedenis van ons eigen Vaderland dat men de Christen-zendelin- werking, trouwens dit is eene uitgemaakte gen a] bitter weinig vertrouwen schonk. Men verdacht die heeren van bijbedoelingenspeci- aal van inpakkerij. En China een massa personen gegaan van allerlei j natiën Europa, het land der witte of blanke menschen. I om te betalen en en nogmaals ende 1 mogendheden zijn homogeen Men laat stilzwijgend den grooten broeder moord toe en den onwettigen roof begrepen onder den titel van het oorlogsrecht, het recht van den sterkste, een recht behoorende voor ’t minst tot de middeleeuwen, tot het gebied der roofridders. Maar onze maatschappij is j immers christelijk UDMHIMI). lims- ffl lllMli11A Hl I i S

Friso nl | 1900 | | pagina 1