J 4 ZATERDAG 23 JUNI 1900. No. 50. N ieu wsti j dingen Dertigste Jaargang. Dit Blad versohjjnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. jaren ook van Bij gemeld besluit is Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM f 2700. terdam Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. dan de gewichtigste tijdingen geheimzinnige onzichtbaar het luchtruim naar alle richtingen zullen doorzweven. Reuter seint uit St. Petersburg «De stand van wintergranen was aan het einde van Mei in het grootste deel van Rus* land gunstig, in de middendistricten goed, in de zuidelijke en noordwestelijke vrij gunstig en in de zuidwestelijke ongunstig. De zomer granen stonden eveneens gunstig, in Zuid-Rus- land en verschillende deelen van Polen slechts matig gunstig, in het zuidwesten ongunstig. De jongste regens hebben den stand in het zuiden en zuidwesten verbeterd.” Zonderlinge weddingschap. Twee Weeners hebben om 5000 kronen gewed, dat zij een groote ton van Weenen naar Parijs zullen rollen, binnen een tijd van vijftig dagen. Zij hebben Vrijdag dien zonderlingen tocht aanvaard. Zulke menschen zullen wel vreemde hersens hebben. Te Moskou wordt nu, ingevolge een beroepen en I bestaan opgeleid en geven redenen tot groote tevredenheid. In dit tijdvak overleden 26 en keerden 28 naar de verplichte verzorgers terug, terwijl op 1 Januari 1900 in verzorging bleven 203tot dezen datum werden dus 628 weezen in de verzorging opgenomen. Van de 203 verpleegden genieten 115 mid delbaar-, uitgebreid lager-, lager- (openbaar of bijzonder) of huisonderwijs, zijn 8 voor onder wijs nog te jong, worden 78 opgeleid tot 31 verschillende betrekkingen en kunnen 2 (broe ders) tengevolge van zeer meewarige lichaams gebreken niets presteeren. Alleen aan verpleeggelden werd in 1899 uitgekeerd f 33545.70® hiervan door particu lieren, corporatiën en het Rijk gerestitueerd f22903.81, zoodat door de kas der Maatschappij niet minder dan f 10641.89® moest worden bij betaald. Dit inderdaad zeer beduidende cijfer geeft te denken en is het beste bewijs, dat deze nuttige vereeniging bij voortduring meer deren steun noodig heeft. Wel wordt het be langrijke nadeelige saldo door legaten gedekt, maar het Bestuur zou zoo gaarne voortbouwen op hechte fundamenten, te verkrijgen door ver meerdering van de vaste jaarlijksche inkomsten. Verblijdt daarom den heer J. Woudstra, Dir.- Secretaris op «Zandbergen” bij Amersfoort met vele toetredingen tot het lidmaatschap Na afloop der vergadering brachten de aan wezigen gezamenlijk een bezoek aan Zandbergen ter bezichtiging van het Nieuwe Doorgangshuis, het tijdelijk verblijf van de nieuw opgenomenen. Slechts één roep ging op over de nette, prac- tische, eenvoudige inrichtingJammer dat door de geringe opkomst niet meerdere leden overtuigd konden worden, om daardoor anderen te overtuigendat in den eersten tijd van de opneming bij de Maatschappij het ouderlooze kind indrukken moet ontvangen, die hun heil- zamen invloed in de toekomst niet zullen mis sen. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post8S cent PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. versierde terrein geest, terwijl de orde voorbeeldig schatting waren Naar vernomen wordt is de nieuw in gediende Ongevallenwet reeds van den Raad van State terug ontvangen. De Ministers van Marine en van Oorlog hebben aan de Tweede Kamer, uitsluitend ter kennisneming voor de ledendoen toekomen het in een vroeger Kabinetsschrijven bedoelde «alg. plan van de defensie aan de zeezijde.” Het Gerechtshof te ’s Gravenhage Don derdag uitspraak doende in de zaak van H. Ph. Haas, sprak den beklaagde vrij van het hem ten laste gelegde. Op verzoek is eervol ontslagen jhr. mr. T. van Beijma thoe Kingma als schoolopziener in het arrondissement Lemmer. De met vrucht werkzame Amsterdamsche Volksbank, sedert 4893, op aanstichting van het Amsterdamsche Nutsdepartement, bestaande met het doel «industriëelen en neringdoenden uit de volksklasse door het verschaffen van kapitaal in hun bedrijf te steunen”, wil uit breiding geven aan haar grondkapitaal. Dat kapitaal, bij de oprichting gevormd en f 40,000 bedragend, blijkt te klein voor den toenemenden omvang der zaken. Het bestuur wenscbt het uitgebreid te zien met ongeveer een gelijk bedrag (dus ongev. f 40,000, door uitgifte van aandeelen van f 100) en licht dit verzoek toe in een circulaire waarin het de tot dusver ver kregen uitkomsten nader uiteen zet en doet uitkomen «dat hier de gelegenheid geboden wordt om een nuttige sociale onderneming zon der noemenswaard risico te steunen”. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de wets ontwerpen betreffende wijziging der Indische comptabiliteits-wetde heeren van Kolvan Limburg Stirum, Pijnacker Hordijk (voorzitter), Willinge en Geertsemaherziening der wet van 28 Juni 1881 houdende wettelijke bepa lingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank enz., de heeren Rink, de Visser, Truyen, Kerdijk /Voorzitter) en Tydeman. De tractementen van de hoofdcommiezen der posterijen en van de onderdirecteuren der telegrafie zijn thans vastgesteld op f 2400 tot Voor hendie te AmsterdamRot en ’s Gravenhage optreden als plaats vervangende directeuren worden deze bepaald op hoogstens 3200, 3000 en 2800 gulden. Voor de zesde seriegroot f 200,000 van de 3| pets, leening der gemeente Gronin gen (van f 1,300,000 in het geheel) is slechts f19,000 ingeschreven, tegen koersen van 94 tot f 96^| pet. (waarvan f 10,000 tegen 94 pet.). B. en W. hebben besloten geen der inschrij vingen toe te wijzen en aan den raad voor stellen te doen ter voorziening van noodige kasmiddelen. Weezen in het huisgezin. Woensdag 13 dezer, hield de Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin haar 26ste Al- gemeene Vergadering te Amersfoort. Het door den Directeur-Secretaris uitgebrachte I jaarverslag over 1899 geeft een overzicht van de resultaten der verpleging in huisgezinnen in de eerste 25 jaren van het bestaan der Maat schappij. Meer dan 95 pCt. der 371 ouder- loozen werden in 46 verschillende ambachten, De oefeningen van den militairen ge neeskundigen dienst der landmacht in den verplegingsdienst te velde, zullen dit jaar den 19en Juli plaats hebben op een terrein onder Wassenaar, in plaats van, zooals tot nu toe in den omtrek van Amersfoort. De manoeuvres zullen zooveel mogelijk een beeld moeten geven van den hospitaaldienst in tijd van oorlog, waartoe het regiment gre nadiers en jagers, de cavalerie en de veldar tillerie aan de oefeningen zullen deelnemen. Op het terrein voor de oefeningen zullen veldhospitalen, operatiegebouwen en andere lokalen ten gebruike bij de verpleging te velde worden opgericht. De oefeningen staan onder leiding van ko lonel De Bock commandant van het reg. gre nadiers en jagers, en majoor Quanjer, dirig. off. van gez. 3e klasse. Leger des Heils. Het Leger des Heils hield eergister zijn velddag, geleid door den ge neraal Booth op het buiten «Waterland” van den burgemeester van Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. De bijeen komst was druk bezocht en er heerschte op het kwistig versierde terrein een prettige was. Naar schatting waren er 7000 a 8000 personen aanwezig. De 72-jarige generaal, wien door zijn volgelingen geestdriftige ovaties werden bevel van De Villiers en Hermanns Steijn, een broeder van den presidentdie op het oogen- blik ook te Bethlehem is, nu de hoofdstad van den Vrijstaat. Het hoofdleger werd verlegd vijf mijlen dichter naar Ficksburg. De Boeren beschoten het kamp te Ficksburg met kanon nen de Yeomanry was op den linkervleugel en in het front den heelen dag met tusschen- poozen in het vuur. Een strijdmacht Trans valere die voor Buller terugtrektvereenigt zich met de Vrijstaters. De redacteur van de Echo de Paris Lepelletier is wegens beleediging van luitenant- kolonel Picquart door de Parijsche rechtbank veroordeeld tot eene geldboete van 2000 frs. en 100,000 frs. schadeloosstelling. Marconi’s uitvinding in toepassing. In Berl. Lokal. Anzeiger vond men gisteren een telegram, dat voor het eerst door middel van draadlooze telegraphie van uit Kiel naar Ber lijn was gezonden. Dit zal waarschijnlijk het begin zijn van een langzamerhand in gebruik komen van Marconi’s uitvinding, die steeds verbeterd en telkens voor grooter afstanden geschikt gemaakt, voorzeker eindigen zal met de telegraaf-lijnen te doen verdwijnen, terwijl bestaat. Ten gevolge van de onlusten in China heerscht in de Fransche oorlogsbaven Toulon groote bedrijvigheid om voor alle gebeurte lijkheden gereed te zijntot nu toe hebben echter nog slechts de commandanten van twee kruisers bevel gekregen zich gereed te houden. Er zal waarschijnlijk ook een divisie van lichte kruisers worden uitgezonden. De 4e brigade der marine-infanterie wordt mede voor even- tueele versterking der koloniale contingenten gereed gehouden. Koning Humbert van Italië heeft den voorzitter van den Senaat Saracco met de vorming van een nieuw Kabinet belast. De oorzaak van het aftreden van ’t mini sterie-Pelloux, dat door de nieuwe verkiezingen niet versterkt is, moet gezocht worden in het mislukken van onderhandelingen met de oppo sitie omtrent het reglement van orde der Kamer. Volgens de bladen zouden minister i en twee anderen van een betrekkingen tot een zelfstandig gebracht, voerde twee malen het woord, daarin bijgestaan door zijn officieren. Schaarschheid en overvloed. De Ned. Herv. kerk telt pl. m. 1600 predikanten. On geveer 975 bebooren tot de orthodoxe richtin gen, 625 tot de vrijzinnige. De laatsten onder scheiden zich in modernen en evangelischen terwijl zich ook bij de eersten verschillende richtingen openbaren. Er zijn nog zoo’n derde- half-honderd vacante plaatsen, zoodat er voor de aankomende godsdienstleeraren een schoone kans bestaat op een beroep. Zoo was het voor tal van jaren ook voor de onderwijzers, maar thans is dat anders. Ofschoon de examens voor onderwijzer nog niet overal zijn afgeloopen, kan men nu al bereke nen, dat bij het einde meer dan 60 pqjcent zijn geslaagd, zoodat er minstens een 1500 nieuw gediplomeerde onderwijzers bij zullen komen, de «essen” daaronder begrepen, die een aanzienlijk contingent leveren. Die allen plaats zoeken, maar zelfs met het oog op de leerplichtwet acht men de plaatsing van allen niet mogelijk. Daarom is beperking van den aanfok raad zaam. Er bestaat dan ook een plan om een verzoek in dien zin tot den betrokken minister te richten. Fran. Cl. Zonderlinge collectanten. Men meldt uit den Haag: De collectanten voor de zoogenaamde oud- gereformeerde gemeente, waarvan de meermalen wegens openbare dronkenschap opgepakte dominé Wessels zich predikant noemt, gaan steeds voort met hunne inzamelingen voor de armen dier gemeente. Laastelijk voegden zij bij het aanbieden der schaal, dat die gemeente niets meer met dominé Wessels had uit te staan, daar deze sinds lang uit zijn ambt was ontzet, en dat in allen ge val de armen niet hieronder mochten lijden 1 Door dit weldadigsheidberoep liet menigeen, die anders met het oog op de herhaalde waar schuwingen voornemens was er niet meer aan te doen, zich vermurven om weer wat geld op de schaal te leggen. Het trok echter de bijzondere aandacht, dat de collectanten als op een wachtwoord na af loop van kroeg samen kwamen, om daar de opbrengst der collecte te tellen enz. Nu is tegen dominé Wessels voor de tweede gemaakt. Nog eenmaal, en hij ontvangt een beroep naar Hoorn, waarvoor het hem moeie- j lijk zal vallen te bedanken. Ingevolge Kon. besluit van 18 dezer wordt Hr. Ms. fregat Koningin Emma der Nederlanden, den 23en Juni a. s. te Willems oord uit dienst gesteld. de kapt.-luit. ter zee J. Bollaan, met dien datum eervol van het bevel over gemelden bodem ontheven. I n h o u d van het Friesche Tijdschrift »Sljucht en Rjucht”, de 23 Juni 1900. Op in tsjustere moarn folget faek in Ijochte dei, J. P. A. De Saksers te Arum, W. P. In fekansje-utflechtsje nei ’t südenfen Dreves Uitterdyk. Formöge Fryslan, Dreves Uitterdyk. In krümel (mei plaetsjes). Een groote Boerenmacht is bijeen tegen over Rundle’s troepen met de bedoeling naar het Zuiden door te breken. Zij staat onder Visconti Venosta hun «liefdewerk” geregeld in een Keizerlijk decreet, een hoogeschool voor vrouwen gesticht, zooals er reeds een te St. Petersburg maal proces-verbaal wegens dronkenschap op- IIM8- IA Uil I li 11.\I IC III,III HIM HIKUNIL i UITGEVER:

Friso nl | 1900 | | pagina 1