Iets over liet land ee 1 volk fier lanostaarten. WOENSDAG 27 JUNI 1900. No. 51. Buitenlandsch Nieuws. Officiëel gedeelte. Dertigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Hoofdelijken tea dragen of krullen of kort-gekapt zijn. H. geval houdt zich Nieuw-Zeeland Toen werden de boeren echter nog meer I ’t zelfde gevoelen Dobritsch hem moest komen helpen. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUIÏI. L DUITSCHLAND. aan wanneer de jury een bezig is hetzelfde te doen, wij laten die vragen blad vrijspreekt, vanzelf ook de civiele actie open. Toch wijzen we, omdat we tamelijk wel vervalt. Ten aanzien van personen is dit niet een stuk geschiedenis behandelen, op de historie het geval en ’t ware voldoende, meent de der veelvermogende Italiaanscbe republieken Temps, indien de Pers onder ’t gemeene recht schuldig hebben gemaakt en schijnt te spelen tegenover ’t af- en rende Hemelsche rijk. wezen der dingen niets af. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prys per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. spraak der gezworenen te onttrekken en vrijheid in gevaar te brengen, door haar zoo de Blauwe en Gele rivier en de oude Chinee- zen hebben dit zelve met moeite aan de zee ontwoekerd. Zoo lang zij met dit werk en later met dat van bemesting, bebouwing enz. bezig waren, ging het volk vooruit, want arbeid adelt en door arbeid ontstaat kennis, wetenschap. We lezen er dan ook al van, dat de bewoners in die grijze oudheid reeds bekend waren met de zijdeteelt, ja zelfs de boekdrukkunsttenminste de plaatdrukkunst was hun bekend. Want losse letters, als wij, hadden de Chineezen niet en hebben ze nu ook nog niet. Hun schrift is een teekenschrift, waarover straks nader. Zoo lekker en wel hun nestje gebouwd en welvaart en weelde kennende, besloten de hee- ren te houdenwat ze met zooveel moeite hadden verkregen, immers ten noorden en ten westen woonden begeerige buren Mongolen en Tartaren en anderen. Om tegen hunne invallen beveiligd te wezen, bouwden ze den bekenden reusachtigen Chineezen muur van zoovele mijlen lang en zoovele meters hoog en breed, met eenige honderden torens er op. Toch kon die muur hen niet voldoende beschermen. De Mongolen wisten het oude China in te palmen en zij hebben door verdere veroveringen het rijk uitgebreid. Het heeft thans reusachtige afmetingen en vruchtbare en minder vruchtbare gedeelten. De vruchtbare liggen aan zee, dit weten de Europeesche mogendheden opperbest en Japan niet minder. De Chinees is van een ander menschenras dan de meeste Europeanen. Hij heeft eene Getrouw aan onze belofte in een vorig opstel afgelegd, geven we thans iets over China en de Chineezen. Wij herinnerden er reeds aan, dat dit land eene eeuwenheugende geschiedenis heeft. Men weet er te vertellen van gebeurtenissen wel 3000 a 4000 jaren voor Christus geboorte. In den beginne was het Chineesche rijk bij lange na zoo groot niet als tegenwoordig, ’t i heeft in Zuid-Afrika. Ja, men zijne berekeningen bedriegen. Maar over geheel geredeneerd, wilden we doen uitkomen de wenschelijkheid, neen de noodzakelijkheid dat in het welbegrepen belang van beschaving en welvaart beide de handel, het wereldverkeer door niets of niemand moet worden belemmerd. te zeggen over te leveren aan eene rech- I botsingen. terlijke macht, welke hare benoeming dankt grenzen, Durau-Kulak, maakten de boeren het andere gelaatskleur (geelachtig), zijne oogen staan anders, meer ter zijde en haar heeft hij meer uitsluitend aan het achterhoofd, evenwel niet zwaar, op dit haar is hij bijzonder gesteld. Hij laat het groeien liefst lang, heel lang en vlecht het dan als een staart langs den rug. Is de vlecht niet lang genoeg, dan bindt hij er liefst nog een paar zijden lintjes aan. Over ’t algemeen is de Chinees, vooral in den vreemde met weinig tevreden. De over bevolking van zijn rijk, noopte menig staart- mensch naar elders te vertrekken en zoo wordt hij dan ook in massa in onze koloniën en ook in Amerika aangetroffen. Met zwervers in den vreemde gaat het, als de vroegere Israëlieten ze krijgen een bepaalde gevatheid, vandaar het spreekwoord één Chinees tegen drie Joden en één Jood tegen drie Christenen, zoodat dan de gevatheid tot elkander zou staan als 9:3:1. Deze laatste bijzonderheid deelen we echter als aardigheid mee. De Chineezen belijden den godsdienst van Confoetse, een wijsgeer, die ongeveer zes eeuwen vóór Christus leefde. Confoetse begreep, dat er orde moest bestaan en hij wees zijne volge lingen naar boven, naar den hemel. Zooals zon, maan en sterren daar hun ouderlingen, vasten sloop” hebben, zoo geregeld moest het in den staat op aarde ook gaan. Wegens het belijden dezer leer wordt China bet Hemelsche Rijk genoemd en voert de Keizer den titel van Zoon des Hemels. Of het tegenwoordig in dit rijk wel zoo hemels toegaat, zal wel geene vraag wezen. In verband met dezen godsdienst bestaat er in dit uitgestrekte wereldrijk geene eigenlijk gezegde adel geene adel van geboorte. De adelstand is op leerplicht gegrond. Iedere Chinees moet leeren. Hij moet zijne taal ken nen. Maar nu bestaat die taal uit teekens. Eigenlijke China omvatte ’t kustland tusschen Voor elk ander woord is een ander teeken. Waar wij met slechts zes-en-twintig letters al onze duizenden woorden vormen en tamelijk vlug, zoodat een twaalf-jarig kind geacht wordt de geheele leeskunst al flink en ferm te ver staan, daar heeft de svolleerde” Chinees eenige duizenden woordenteekens te onthouden, om hetzelfde te kunnen doen. Nu behoeft men van die uitgebreide kennis niet in eens te getuigen. Alles gaat per examen, ’t Eerste omvat ongeveer Zevenhonderd teekens. De candidaat, die slaagt, staat daarmede op den eersten sport van den ladder van adel. Een tweede voldoende examen brengt weder hooger, ’t eind-examen brengt het tot mandarijn. Al naar mate van de afgelegde examens is men benoem baar voor de verschillende betrekkingen in het rijk. Ofschoon nu in dit stelsel op zich zelve heel wat goeds is gelegen, verdient de toepassing on voorwaardelijk afkeuring, omdat ze nog ge baseerd is op een zeer verouderd begrip. Gingen de Chineezen mede met de spelling bv. van de Europeanen, richten ze hunne scho len meer en meer in op den leest der Wester- sche beschaving, dan zouden ze ’t tamelijk ver gebracht hebben. En nu is ’t muizen. Waardoor is dat gekomen? Door hoogmoedswaanzin, door de ellendige meening, dat men beter is, dan alle anderen. Die meening heeft ’t Assyrische rijk zoowel als dat van Babylon en Medië, ’t Grieksch-Mace- donische zoowel als ’t Romeinsche, en zoovele anderen ten gronde gericht. Of wij zelve, toen we de wereld beheerscbten, er ons niet aan Deze meent thans zeker van de instemming der Australische Te St. Petersburg verkeert van het plotseling over lijden van den minister Murawief. In den avond van den 21 en was de graaf nog zeer opgewekt en des nainiddags had hij nog op de gewone wijze het corps diplomatique ontvangen. Den avond bracht hij door bij den minister van Fi nanciën Witte op diens buiten te Jelugin. Des morgens van den 22en zat hij reeds vroeg aan zijn schrijftafeleen kop koffie stond op een tafeltje naast hem. Hij gaf zijn kamerdienaar bevel om iets te halen en toen deze terug kwam, was het koffietafeltje omgevallen en i graaf Murawief lag op den grond. Een geneesheerdie in allerijl ontboden werd, kon slechts den dood constateeren. De Tsaar moet diep geschokt zijn geweest, toen men hem het bericht van den dood zijns mi- beschadigd. De hou- nieters bracht. Dit is nu reeds de derde maal in zijn nog korte regeering, dat hij een minister van Buitenlandsche Zaken moet kiezen. De telegraaf heeft reeds het bericht gebracht, dat hij tijdelijk met de waarneming van dat ambt, graaf Lamsdorff heeft belast, die tot nu toe de adjunct van graaf Murawief was. Wie definitief tot diens opvolger zal worden benoemd valt nog niet uit te maken. Met graaf Lamsdorff schijnen daarvoor ook in aan merking te komen de heer Von Iswolski, die kort geleden als gezant naar Tokio is vertrok ken de Russische gezant in Berlijn, baron Osten-Sacken en graaf Kapnist. De uit de dagen der Vredes-conferentie welbekende gezant, Portugal, alle op zich zelve toongevers in hunnen tijd. Opmerkelijk vinden we wijlen Czaar Peter den Groote met zooveel j Kamer moeite en strijd van den weg der afzondering heeft i bekeerde Russische rijk thans de eerste viool men, uitzonde- noodigen Engeland slaat een ten einde ook op de door het Hooggerechtshof lageren toon aan, omdat het de handen vol veroordeelde personen, Déroulède enz., gezegde kan zich in amnestie toe te passen. Er is weinig twijfel ’t aan, of de Regeering zal weigeren aan dit ver langen te voldoen. Dan zal de commssie of zullen anderen het voorstel evenwel indienen en de beslissing der Kamer ware hoogst on zeker. ENGELAND. De Australische Federatie- En in aansluiting met ons vorig artikel zeggen wet is jl. Donderdag in het Lagerhuis artikels- thans naderwereldrijken, neende ge- gewijze afgehandeld en aangenomen overeen- VERGADERING van den RAAD der ge meente WORKUM, op Donderdag den 28 Juni 1900, ’s namiddags te 7J ure, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. I. Notulen der vorige vergadering. II. Mededeeling van ingekomen stukken. III. Adressen om afschrijving van omslag, dienst 1900. IV. Vaststelling der staten van oninbare posten wegens den Hoofdelijken omslag, de hondenbelas ting en het schoolgeld over 1899. V. Adressen van de Werklieden-Vereeniging „Helpt Elkander” alhier a. om wijziging der verordening tot heffing van schoolgeld aan de openbare lagere scholen, en b. om verplaatsing van lantaarns bij E. Feen- stra en C. Tjebbes VI. Benoeming van een’ stads-timmerman. VIL Bezwaarschriften tegen aanslagen in het primitief kohier van Hoofdelijken omslag over 1900. VIII. Bezwaarschrift tegen een aanslag in het schoolgeld-kohier over het 1ste kwartaal 1900. we 1 heele wereld één rijk, ’t zij de menschen staar- komstig de wenschen en voorstellen van den ten dragen of krullen of kort-gekapt zijn. Al minister Chamberlain. die bijkomende omstandigheden doen tot het te zijn „r koloniën met deze wet, doch daaraan wordt door velen nog getwijfeld. In elk geval houdt zich Nieuw-Zeeland I voorshands buiten de federatie. RUSLAND. 2 De Duitsche consul te alles onder den indruk Tsjifoe telegrapheert dat de verliezen der Utis bedragen zeven dooden, waaronder luitenant I Hellemann, en veertien gewonden, waaronder de commandant, die zwaar gewond is. Het schip heeft dagelijks verbinding met Takoe. De chef van het Duitsche kruisers-eskader meldt aangaande den slag te Takoe nader, dat de forten des nachts 10 minuten vóór één het vuur openden op zeven kanonneer- booten in de rivier en na een hevig gevecht van zes uren werden bezet. De commandant der Utis was de ziel der onderneming en onderscheidde zich schitterend in het gevecht. De machine, de ketel, de romp en de kanon nen van 8 centimeter der Utis bleven onbe schadigd, maar het geschut van 3,7 en de bovenbouw zijn zwaar ding der bemanning was uitmuntend. De Chineesche gezant te Berlijn deelde het ministerie van Buitenlandsche Zaken mede, dat de Duitsche gezant in Peking zich in vei ligheid bevindt en gezond is. FRANKRIJK. De Senaat heeft een wets voorstel aangenomen van den heer Fabre be treffende de drukpers, strekkende om het Hoofd van Staat tegen hoon en laster te be schermen eenerzijds, en anderzijds om staats lieden en ambtenaren de bevoegdheid te geven i beleediging in verband met hunne functiën, in plaats van gelijk thans alleen strafrechtelijk naar welgevallen strafrechtelijk of civiel te vervolgen. Een zeventigtal leden stemden baron De Staal, schijnt te oud te zijn om nog tegen dit laatste, oordeelende, dat het niet aan- in aanmerking te kunnen komen. ging aldus de Pers aan de natuurlijke rechts- BULGARIJE. De tienden, waartegen de hare Bulgaarsche boeren zich zoo heftig verzetten, hebben alweer aanleiding gegeven tot bloedige In een dorp bij de Romaansche Dol.__ L aan de Regeering. den controleur zoo lastig, dat cavalerie uit Do Temps toont zich van Ka«^aa UaIaam en zou ’t verkieselijk achten de zaken op dit I punt bij *t oude te laten, maar i vilege der Pers te doen ophouden, krachtens of Engeland niet hetwelk tegenwoordig, bezig is hetzelfde te doen, wij laten die vragen I blad vrijspreekt, «non. Toch wijzen we, omdat we tamelijk wel vervalt. Ten aanzien stuk geschiedenis behandelen, op de historie het geval en ’t Genua, Venetië en anderen en op ’t koninkrijk kwam. Een ministerieele crisis begint weer waar- ’t, dat het door schijnlijker te worden, want de commissie der voor het bekende amnestie-ontwerp na lange discussie eene motie aangeno- strekkende om de Regeering uit te een nieuw vooorstel in te dienen, vuil' n unimuiii min mini imi'iiiii 1 do yfililn nn dit I Tnon wordpn dft hnArAn AA.hfAr alleen het pri- verbitterd en, gewapend met geweren, schoten om

Friso nl | 1900 | | pagina 1