J s ■■I 1 I 1 No. 52. ZATERDAG 30 JUNI 1900. s Dertigste Jaargang. Dit Blad verschuilt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. In Mei zijn in onze pro- en Het scheepje, dat niet alleen reddingboot, R Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7( cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM Finmarken gelegen stad luidend: een Nadere verklaring en be- j 200 invloedrijke Philippino’s te Manilla zouden de volgende voorwaarden zijn aangenomen, 1 en die ook de goed keuring van Aguinaldo moeten wegdragen 1. Algemeene amnestie. 2. Herstel van geconfisqueerde eigendommen. 3. De voornaam ste officieren moeten commando’s ontvangen over de nieuwe militie. 4. Een deel der ont vangsten moet besteed worden aan ondersteu ning der afgezette officieren. 5. De individu- eele rechten moeten gewaarborgd worden over eenkomstig de Amerikaansche grondwet. 6. Oprichting van een burgelijk bestuur te Ma nilla en in de provincie. 7. Verwijdering der godsdienstige orden. Ons dunkt, dat de Philippijnen, al is het dan geen onafhankelijkheid, toch een vrij goed resultaat verkregen op hun heldhaftigen tegen in ieder geval zijn het Amerikaansche bestuur en de gedeeltelijke autonomie verre te kiezen boven het Spaansche wanbeheer. De Times verneemt uit Honkong dat opruiende plakkaten het volk oproepen tot verdelging van de vreemdelingen. peesche faktorij wordt bewaakt. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. A. Kruger’s leiding onttrokken zijn. Het gezag was nu zuiver militair. De boodschapper bracht dat aan de Pretorianen, ook aan mevrouw Kruger over. De Engelschen hebben te Pretoria een grooten voorraad gevonden, dien de Boeren indertijd te Dundee vermeesterden. Ofschoon die levensmiddelen onbruikbaar zijn geoordeeld, krijgt het Engelsche leger ze thans toch te eten. Prins Leo Galitzin, groot grondeigenaar in de Krim en vice-voorzitter van de groep van wijnbouw ter wereldtentoonstelling te Parijs beeft een groote zilveren krans in het Trans- vaalsche paviljoen laten neerleggen als hulde aan president Kruger. De krans is 70 cM. hoog en draagt een breed lint, waarop de woorden»Au représentant d’un petit peuple et d’une grande idéé” en: Hommage d’admiration du prince Galitzin”. Zij is vast- i gehecht op een kussen met de groen-rood-wit blauwe kleuren. Op de Philippijnen. Het schijnt dat er voor de Philippijnen vrede in uitzicht is. Door 4 controle op de apotheken was N ieu wsti j dingen De bevolking der provincie Zeeland be droeg op 1 Januari dezes jaars 107.693 m. en 109.636 vr., alzoo samen 217.329. Van deze woonden in Middelburg 18.882, Vlissingen 19.036, Goes 6.919, Ter Neuzen 8165, Zierik- zee 6.823, Tolen 3.062, lerseke 4333, enz. Het bouwen van een stoomzuivelfabriek te Heeg is aangenomen door den heer K. Kroon, te Witmarsum, voor f 49.447. Er waren 15 biljetten ingekomen. Te Leeuwarden is benoemd tot organist in de Groote Kerk de heer J. T. Bos, thans organist te Arum. Uit De Streek in Noord-Holland bericht men, dat de gevreesde ziekte in de aardappelen zich hier en daar vertoont. De prijzen der groote Muizen liepen van f 1,70 tot f 2,10, die der kleine van f 1,tot f 1.40 per H.L., dat is dus per korf. In houd van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht." 30 Juni 1900. Óp in tsjustere moarn folget faek in Ijochte dei, J. P. A. In gêstige Skinke, W. D. Ut Ijeafde, J. v. d. Tol. Tuberculose, Ut Tsjalbert. De hope, Ut Tsjalbert. Koartswyl. Is ’t net slim? (mei plaetsje), D. H. Z. Scheepsbrand. Aan boord van het te Rotterdam in de Rijnhaven liggende Engelsche stoomschip Phoenicia, brak Maandagavond, om streeks 11 uur brand uit. in de lading, die uit hout en graan bestond, voornamelijk tusschendeks. Eerst werden po gingen aangewend om met eigen middelen den brand te blusschen. Toen dit niet gelukte werd de hulp der drijvende stoomspuiten inge roepen, welke, drie in aantal, om twee uur aan het werk gingen en om vijf uur het vuur meester waren. De lading in het tusschendek is geheel verbrand, terwijl een partij van circa 90 last rogge in ruim twee door water geheel bedorven is. Ook het schip zelf leed niet ge ringe schade, daar onder meer twee gaten in het dek moesten worden gehakt om bij het vuur te komen. Verschillende buitenplaten van den romp zullen vernieuwd moeten worden. De weduwe Sluiter te Nieuwerschans, heeft Zondag onder vele blijken van belang stelling, haar lOOen verjaardag gevierd. Uit tal van gebouwen wapperde, haar ter eere, de driekleur. Het krasse oudje deed een kleinen rijtoer door het dorp. De Staatsarm. ’t Is een eigenaardig verschijnsel in onzen tijd, zegt de Stand., dat men in allerlei kringen almeer behoefte gevoelt aan den steun van den machtigen Staatsarm. En dat juist het meest, waar men ’t het minst zou wachten. Zoo weer in de zomervergadering van den Geneeskundigen Raad voor Friesland en Gro ningen, waar lang en breed geredeneerd is om Staatsapotbeken op te richten. Zelfs was de conclusie van een rapport, dat Staatsapotheken vooralsnog in de steden onnoo dig waren, maar ten platte lande, waar geen apotheek isachtte men Staatsapotheken gewenscbt. De oude garde der leden was het echter met die conclusie niet eenszij wilde door het par ticulier initiatief den toestand verbeteren, alleen van 1| jaar heeft vermoord, werd door de i rechtbank te Roermond tot 8 jaren gevangenis- j straf veroordeeld. Een goed sportman. Een fietsrijder te Oudewater had dezer dagen het ongeluk van j den IJsseldijk af regelrecht de rivier in te rijden. Gelukkig was hij een goed zwemmer, I en liep zijn leven dus geen gevaarmaar niet tevreden met zijn eigen redding, dook hij ook naar zijn getrouw staalros, haalde het stan<^- boven water, zwom naar den wal en reed eenige oogenblikken later, een nat spoor na- I latende, naar huis. In de nieuwe wereld. de N. R. Cl. het volgende, aan een particu lier schrijven ontleend, mede: Aan Mej. Lillian Augusta Braam, studente aan de hoogeschool te Cincinnatie (V. S. van N.-Amerika) is de gouden medalje toegekend voor haar algemeene kennis. De jonge dame, een Amerikaansche van geboorte, is de dochter van een indertijd naar Amerika vertrokken eenvoudigen arbeider uit Nieuwerkerk bij Zierikzee. De correspondent van de A’. R. Ct. te Berlijn seint Volgens een bericht uit Kopenhagen aan de Perl. Lokal-Anzeiger, bevat een klein Noorsch blad, welks plaats van verschijning verminkt is weergegeven, een telegram uit de in het uiterste oosten van Vardöe, in het Finsch gesteld sAndrèe gered”. T’ vestiging mag afgewacht worden Volgens Laffan's correspondent hebben de bewoners van Pretoria een bloedverwant van Kruger naar Macbadodorp gezonden om Kruger over te halen te Pretoria terug te i doch ook pleziervaartuig is, zal te Parijs mede dingen in den Anthony Pollokprijs, door een Amerikaan uitgeschreven dat niet kan omslaan. Het moet nl. aan beide zijden van aan I slaan onmogelijk is. J. K., te Venlo, die onlangs zijn kind TTrt TT A 1 T n n L» zx j-v a u A - A A - A - een betere noodig. Over de conclusion is dan ook niet gestemd, maar de rapporten over deze zaak met de resumé’s zullen opgezonden worden aan de regeering. Zoo langzamerhand letterlijk een ieder zet baas van den Staat I Overal een kantoor, waar men maar heeft aan te kloppen. Zelf zorgen, ouderwetsche overlast. Maar dat alzoo alle geest wordt uitgebluscht in uw volk deert den heeren niet, naar ’t schijnt. En echter, het is wel deerlijk. Tot rector magnificus van de universiteit te Amsterdam is voor het jaar 19001901 door B. en W. benoemd prof. mr. D. Josephus Jitta. Revue Visschersvloot. Naar men ver neemt, is aan de heeren Calkoen en Korff, onderscheidenlijk burgemeesters van Edam en Wieringen, namens H. M. de Koningin opge dragen een vlootrevue van visschersvaartuigen te organiseeren. Deze zal plaats hebben 3 Aug. a. s. op Pampus, waar de schepen den 2en Aug. wor den opgesteld. Men hoopt 800 a 900 vaar tuigen daaraan te doen deelnemen. De marine zal voor de handhaving der orde zorg dragen. Het is een gelukkig denkbeeld en onze vis- schers zullen naar wij vertrouwen als één man opkomen om H. M. op hun eigen- Wenschelijk vooral is het dat de vrouwen van de visschers zich aan boord bevinden en voorhanden zij. vincie overleden 545 personen, waaronder 36 levenloos geborenen. Niet minder dan 101 daarvan waren nog geen jaar oud, 157 waren tusscben 1 en 50 iaar 123 van 6580 en 59 boven 80 jaar. Slechts één persoon stierf aan typhus. Leeuwarden had een zeer hoog sterftecijfer, n. 1. 85, tegen slechts 54 in april en 71 geboorten vooreen deel het gevolg van de sterfte van vele kinderen aan mazelen of de gevolgen daarvan. Een 68-jarig man diende in maaien. te Frieschepalen ver- drie weken tijds nog f 50 met Zijn 78-jarige broeder ging in ’t afgeloopen voorjaar nog in den baggerbak. Bij Hoorn is in het veld gevonden eene onbekende krankzinnige vrouw, van omstreeks 20-jarigen leeftijd, die zich poogde van het leven te berooven. Door den burgemeester is hare voorloopige inbewaringstelling bevolen. Zaterdag vertrekt uit Vlissingen de door den heer W. P. Mulié te Leiden uitge vonden reddingboot, met bestemming naar Parijs. Het vaartuig is op de waterlijn 7 M. langbet is voorzien van 5 hangmatten en proviand voor een maand. Het draagt den naam 'Wilhelmina Kon. der Nederlanden. De bemanning bestaat uit vijf personen, nl. de heer Mulié uit Leiden, de heer Goelst, hoofd inspecteur van politie te Dordrecht, benevens een loods en 2 matrozen. Bij gunstigen wind denkt men de reis in 6, anders in 12 a 14 dagen te doen. Men deelt aan - - verdelging van de vreemdelingen. De Euro- peesche faktorij wordt bewaakt. Vele vage bonden zijn het Engelsche grondgebied in Kou- I loen binnengegaan. Er is daarom een politie macht met geschut heen gezonden. Volgens berichten uit de provincie Tsjili, zijn er daar in het Zuiden honderd inlandsche christenen alsook een paar zendelingen vermoord. De bezetting van de forten van Woesoeng blijkt pogingen te doen om binnen Shanghai Chineesche soldaten te werven. Eenige Chi- neezen, bezig schansen aan te leggen rondom de Europeesche wijk te Shanghai, zijn gear resteerd. De Japansche regeering heeft besloten 20.000 man naar China te zenden. Evenals Amsterdam, krijgt ook Parijs politiekorps op rijwielen. Een spoortrein door een orkaan opgeno men. Van de geweldige kracht van den Tor nados, die iederen zomer de wijde prairiën van den staat Kansas bezoekt, getuigt het lot van een personen trein van den St. Louis _ro. j keeren, maar Botba weigerde den boodschapper Oswego, in Kansas, door een dergelijken or kaan geteisterd werd. De machinist zette den 1 trein in vliegende vaart, om den storm te ontgaan. Maar de orkaan was sneller. Hij bereikte den trein, tilde een wagen van ’t spoor en wierp twee bagagewagens over een sloot heen in een korenveld, terwijl de perso nenwagens allen op hun kant werden gelegd. Gedood werden drie beambteneen groot aantal passagiers werd gewond. De locomo- tief, van ’t overige deel van den trein losge rukt, rende nog verscheidende honderden meters verder en ontspoorde toen ook. WORKUM, 29 Juni 1900. gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd benoemd tot stadstimmerman A. Abma en afwijzend beschikt op de adressen van de Werklieden-Vereeniging »Helpt Elkan der” alhier, om wijziging der verordening tot heffing van schoolgeld aan de o. 1. scholen en verplaatsing van de lantaarns bij E. Feenstra en C. Tjebbes. WORKUM. Dinsdag j.l. is aan het Semi narium der Doopsgezinden te Amsterdam geslaagd voor het Proponents-examen (tweede gedeelte) o. a. onze stadgenoot de heer B. H. Rudolphi. dingen in den Anthony Pollokprijs, door i voor het beste schip door Amerika voorgesteld den heer Mulié gelukt zijn het scheepje een toestel te brengen, waardoor zelfs bij averij om- en St. Francisco spoorweg, die onlangs bij door te latenzeggend dat 's lands zaken aan Het vuur woedde aardig terrein te ontmoeten. al het vischtuig dan FRI vu iu n mi EiimiiE- BIJII lllllll FIIIKSLHII. I In de gister rHlj.il,UilritVy,;/.' I Sterftecijfers. 1 t

Friso nl | 1900 | | pagina 1