I No. 53. WOENSDAG 4 JULI 1900. I De I I in China. Officieel gedeelte. „Boksers” Dertigste Jaargang. 0 1 Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 2 Koudutn, 3 Juli 1900. We V «Het is, zoo besluit de N. Rolt. Ct., volstrekt H. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 4e. 2e. leden van het College Zetters. H. M. TROMP, Burgemeester. 1 behoud en woningwet I I geopperd. Daarover ons hier uit te laten, zou ons te ver voeren. Wij hebben het alleen nuttig geacht op de feiten de aandacht te Som mige der genoemde ontwerpen zijn zoo kort geleden ingekomen, dat het onderzoek in de Afdeelingen nog niet heeft kunnen plaats heb ben van andere is dit onderzoek reeds geschied, maar heeft voor het gereedmaken der verslagen de tijd ontbrokenvoor enkele is eene commis sie van voorbereiding in functie, welke, tegelijk met haar verslag, het antwoord der ministers heeft te redigeeren. Denkbeelden tot bespoediging van den parle- Prye per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent PRIJS der ADVERTENTIEN van 15 gewone regels 40 oents. Voor eiken regel meer 7J cent. By abonnement is de prys belangryk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. afgesneden van de communicatie met de schepen te Tientsin en te Takoe. En toch hoort men nog niet veel van een krachtig optreden der mogendheden, ofschoon er wel iets gedaan moet worden. De hoofdzaak isdat de mogendheden niet eensgezind en zeer naijverig op elkander zijnzij gunnen als ’t ware elkander het licht niet in de oogen. Maar wat dan? Niemand wil aan den ander vrijheid laten om de zaak op te knappen, en een gezamenlijk optreden is niet naar den wensch van sommigen. Nog is de aard van dezen opstand niet zóó, dat een algemeene verwoesting te wachten zou zijn ten eerste omdat de Boksers meer in het bijzonder eigendommen van Christenen aanvallen, ten tweede omdat de regeering geen verdelging te vuur en te zwaard zal beproeven van haar goede vrienden, doch slechts in schijn tegen hen optreden. Overigens is het feit alleen dat buitenlandsche eigendommen worden aangetast en dat de Chineesche regeering weinig krachtig optreedt, voldoende reden om een krachtig optreden der mogendheden noodzakelijk te maken. VERGADERING van den RAAD der Ge meente Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde, op Zaterdag den 7 Juli 1900, des voormiddags te 9}- ure. Punten van behandeling Ingekomen stukken. Behandeling der armvoogdijrekeningen over 1899. Aanbieding der gemeenterekening over 1899. Benoeming van 2 leden der Commissie voor het plaatselijk toezicht op het Lager onderwys. Opmaken voordracht ter benoeming van TWEEDE KAMER. De N. Rott. Ct. geeft een terugblik op het zittingjaar. Het aantal der door de Tweede Kamer in dit zittingjaar gehouden vergaderingen bedraagt 90. Dit is, zegt zij, een hoog cijfer, wanneer men het vergelijkt met dat der voorafgegane vijf jaren: 61, 62, 66, 77 en 75. Het cijfer der openbare vergaderingen is echter, voegt zij er bij, op zichzelf een onvolledige maatstaf voor het verrichtte werk. Om dit te begrooten, zouden de sectie-vergaderingen mede in aanmer king moeten komen. Maar ook deze zijn in het tegenwoordige zittinjaar, ofschoon minder talrijk dan in het laatstvorige, niet klein in aantal geweest. Overgaande tot een overzicht der belangrijkste werkzaamheden, releveert de N. R. Ct., dat de Kamer, den 19en September van het vorige jaar bijeengekomen, in één vergadering haar adres van antwoord vaststelde en terstond overging tot het sectie-onderzoek der Indische en der Staatsbegrooting. Den 24en October overgaande tot openbare behandeling der onge- Sinds eenige weken verkeert China in een staat van gisting en ongebondenheid die terecht wel geschikt is om bekommering te baren en de toekomst met bezorgdheid tegemoet te doen zien. Men weet, welke rampen en tegenspoeden de Chineezen in de laatste jaren getroffen heb ben. Japan, op welk rijk zij met verwaande minachting neerzagen, overwon hen in een oor log, die geheel ten nadeele van China uitliep. Later kwamen de Europeesche groote mogend- naren werden niet gespaard, heden en verlangden afstand van kustgebied Rusland, Pruisen, Frankrijk, Italië. Deze ge beurtenissen kweekten algemeen groote onte vredenheid. Pogingen om het uitgestrekte Rijk de zegeningen van de Westersche beschaving deelachtig te doen worden, mislukten; den nog jongen keizer werden de teugels van het be wind uit handen genomen, omdat hij niet af- keerig was van de hervormingen, en overge geven aan zijne tantede tegenwoordige keizerin-weduwe, die zeer behoudende neigingen heeft. Vooral zijn de zendelingen den Chineezen ook den Mandarijnen een doorn in het oog, want zij meenen dat zij in de kaart spelen van, en propaganda maken voor de mogendheden, die Chineesch grondgebied ingepalmd hebben. Eensklaps hoorde men van de gruweldaden van de secte der Boksers”, die te vuur en te zwaard door het land trokken, de christen- zendingsposten aanvielen en vernielden, de zendelingen met de hunnen vermoordden en andere gruweldaden pleegden. Deze sekte der «Boksers”, onbeschaafde, ruwe, roofzieke en niets ontziende kerels, heb ben het vooral op den vreemden invloed in China gemuntal de nationale rampen, die het Hemelsche Rijk in de laatste jaren getroffen hebben, waren, volgens die lieden, het gevolg van de verbastering der Chineesche zeden, ten gevolge van de lankmoedigheid, waarmede de Westerlingen in het land werden toegelaten. Waar de naam «Boksers” vandaan komt, is eigenlijk onzeker, ofschoon zij zelf beweren te zijn: «Bond van vereenigde Patriotten.” Het Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Ten vervolge op onze beide vorige artikelen en om deze als ’t ware te completeeren meenen we wel te doen met het onderstaande artikel over te nemen uit de Wereldkroniek. merken evenwel op, dat het reeds voorkwam in ’t no. van 16 Juni j.l. vallen wet, kwam zij in 49 werkdagen daarmede gereed, ging toen terstond over tot de begroe tingen, en bracht die in haar 42e vergadering, op den 22en December, tot een einde. De 43e bijeenkomst, op den 20en Februari jl. was de voorlooper van het sectie-onderzoek van een aantal Regeeringsontwerpen, waaronder de belangrijkste waren die tot wijziging van mijn-ontginningen. het Oost-Indische Regeeringsreglement in ver- --- band met de ontbinding van het Hooggerechtshof, niet onze bedoeling, door deze lijst de Kamer die tot herziening der West-Indische Regeerings-i in eenig opzicht in gebreke te stellen, reglementen, de wetten op de vicariegoederen en bet notarisambt, en de bepalingen op de directe gemeentebelastingen. Na dezen arbeid werd in de 45e openbare vergadering, den 27en Februari, de wet op den leerplicht ter hand genomen, welke de Kamer bezighield tot in hare 60e bijeenkomst en terstond gevolgd werd door het sectieonder- zoek van de woning- en de gezondheidswet, i In openbare behandeling werden daarna nog I afgedaan de wijziging der tabellen voor de mentairen arbeid ten onzent zijn meermalen personeele belasting, de bekrachtiging van het Vredesconferentie-tractaat, het ontwerp op de spoorwegen met beperkte snelheid, de wijziging in de vergelding van tijdelijke diensten met pensioen en de algemeene regels voor het Waterstaatsbestuur. Toen ging de Kamer, na haar 66e vergadering, den 5en April uiteen. Vijf weken later bijeengekomen, behandelde zij in 24 bijeenkomsten de boterwet, de drie ontwerpen van den minister van Justitie betref fende minderjarigen, de aanvulling der wet op het hooger onderwijs ten behoeve van uit het buitenland afkomstige studeerenden en de wijziging van de artikelen 240 en 243 der gemeentewet. In deze opsomming zijn niet opgenomen de ontwerpen betreffende tramsubsidiën en andere werken van openbaar nut, de motiën en inter pellation de beschikkingen op adressen en andere zaken, die men als «loopend werk” beschouwen mag, maar toch ook haar aandeel vorderen ter voorbereiding en afdoening. Ten slotte de aandacht vestigende op de «enorme” massa stukken, die onafgedaan zijn blijven liggen, dan acht zij niet onjuist de bewering, dat er in dit zittingjaar, waarin de Kamer, naar bet zich laat aanzien, tot aan de grens barer werkkracht gegaan isin den wetgevenden arbeid een achterstand gekomen is, welke bestendigd dreigt te worden. Ter afdoening geheel gereed dat wil zeggen dat er óf reeds eindverslag over is uitgebracht, óf de Regeering door het indienen van eene Memorie van antwoord van haren kant de laatste band aan de schriftelijke be raadslaging heeft gelegd zijn de volgende ontwerpenopleiding en toelating van schippers, stuurlieden en machinisten ter koopvaardij wijzigingen in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorderingveiligheid van het verkeer op openbare wegenerkenning van natuurlijke kinderenwijziging der wet op de vermogens belasting; herziening der West-Indische Re- geeringsreglementenreorganisatie van het Hooggerechtshof en in verband daarmede wijziging van het N.-I. Regeerings-reglement. Van de zijde der Kamer moet de schrifte lijke behandeling nog begonnen worden van de ontwerpenmilitair strafrecht en krijgstucht verzekering der vicariegoederen gezondheidswetsamenstelling landmacht, militie, landweer en schutterijen bevordering en pensionnneering officieren muntwezen wijziging Indische comptabiliteits wet paardenfokkerijphosphorlucifersfabricage; wijziging kieswetherziening drankwetgewij zigde ongevallenwet. De Regeering heeft alleen nog 4e beantwoorden de voorloopige verslagen betreffende de bevoegdheden van water-, polder en veenschapsbesturen arbeids- en rusttijden is mogelijk dat de naam «Boksers” hun door het volk is gegeven, wegens het gewicht dat de leden aan lichaamsoefening hechten, of omdat «tsjoean”, het laatste gedeelte van hun naam, ook vuisten beteekent. Hun doel is«Hand haaf de dynastie, jaag de vreemdelingen weg.” Oorspronkelijk niets anders dan roovers, die dorpen plunderden en reizigers vermoordden begonnen zij later een politieke rol te spelen, wist de nationale partij in China hun stout moedigheid en vermetelheid dienstbaar te maken aan een politiek doel, en werden zij georgani seerd tot gymnastiekvereenigingen, met statuten en geregelde bijeenkomsten. In het noorden van China zijn ze zeer populairhunne leiders verstaan de kunst om op de verbeelding van de onwetende menigte te werken en haar in geestdrift te doen ontvlammen. Toen de beweging tegen de vreemdelingen onrustbarend toenam en aangemoedigd werd door de regeering te Pekingtoen er tusschen Peking en Paotengoe een ernstig oproer heerschte tegen de christenen, er veel eigendommen werden verwoest en 73 Chineesche christenen, waaronder vrouwen en kinderen, werden ver moord, zond het corps diplomatique der groote mogendheden aan het tsjoeng-li-yamen een gemeenschappelijke nota, waarin de Chi neesche regeering aangemaand werd, de be weging tegen de christenen en de Europeanen te onderdrukken. De regeering beloofde het beste, maar, daar zij in ’t geheim op de hand der opstandelingen is, kan men nagaan, wat er van bare maatregelen terecht kwam. In de ontmoetingen, die de regeeringstroepen met de Boksers hadden, behielden de laatsten dan ook de overhand, en gingen zij voort met de spoorwegen te vernielen in den omtrek van Tientsin en Peking; zelfs Chineesche ambte- Overal doen zij schrik en ontzetting ontstaan. De medewerking, die de mogendheden van de regeering ontvingen is zoo luttel, dat de onderkoning van Tientsin weigerde, vergun ning te verleenen aan de Engelsche, Ameri- kaansche, Japansche, Duitsche, Italiaansche, Franscbe en Russische soldaten, die ontscheept waren om de consulaten te beschermen, om met den trein naar Peking te reizen, voordat de tsoeng-li-yamen daartoe verlof gegeven had. En wat deden de groote mogendheden om aan dien toestand een einde te maken, hunne landgenooten te beschermen en China tot rust te brengen? Niet zeer veel. Aan pogingen daartoe ont breekt het niet. Er liggen heel wat oorlogs schepen ruim 40 in de Chineesche haven Takoe, de Russen zonden kozakken, maar deze moesten weer terugtrekken. Toch bedreigt de beweging der Boksers niet den invloed van ééne mogendheid, maar die van alle mogendheden. De schade door de laatsten aangericht, bedraagt reeds over de 12 millioen gulden, nog daargelaten het verlies van men- schenlevens, terwijl de belangen der mogend heden in China groot zijn. Veel Europeesch kapitaal is vastgelegd in Chineesche ondernemingen en in Chineesche staatsschuld, waarvoor de rente uit de tollen op buitenlandschen invoer wordt gevonden. Zij hebben er dus belang bij, bet buitenlandsch verkeer met China te beveiligen, en te zorgen dat de koopkracht van het land niet vermin dert. De buitenlandsche posten te Peking zijn Jt JHLJL&Cr JIMS- ES 111111111® m.iii mii m ii:sl i\n. 5e. 3e. Ie. i -1

Friso nl | 1900 | | pagina 1