ZATERDAG 7 JULI 1900. No. 54. Dertigste Jaargang. t N ieu wsti j dingen I Dit Blad versohünt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Vrijdag morgens vóór 12 uur. De Stoompont EnkhuizenStavoren. Uit vele gebouwen woei Het onderwijs. H. i Het fanfarecorps «Crescendo” te Baarn, is uitgenoodigd Woensdag bij het dejeuner van HH. MM. op Soestdijk eenige nummers te spelen. UITGEVER: Y. KUIPERS, firma h. brandenburgh en zoon, te workum I landsche schappij van East Londen is vertrokken per hebben verlaten, waarvan omtrent 900 perso- _____e nog nen kan medegedeeld dat zij eene goede betrek- sprong toen te water met de kris in de hand Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent PRIJS der ADVERTENTIEN van 1—5 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. i I stoomschip Arundel Castte als passagiers, voor rekening van het Engelsche Gouvernement. De heer E. Jansen te Witmarsum, die Dinsdag zijn 25-jarig jubilé als secretaris van Wonseradeel mocht vieren, ondervond dien dag veel belangstelling. U" de driekleur, velen boden hem zijn gelukwen- schen aan en het gemeentebestuur schonk hem een zichtbaar blijk van waardeering voor wat hij steeds voor de gemeente en de ingezete nen heeft gedaan. Ook van den kant der ingezetenen werd den jubilaris, bij monde van mr. J. Klaassesz de Boer, een prachtig geschenk aangeboden. Amok. Dinsdagavond had te Amsterdam aan de Handelskade een bloedig voorval plaats. In een aanval van waanzin stak in de loods, bestemd voor het verblijf der emigranten, een Javaansch landverhuizer met een Indisch mes, een soort kris, in het wild om zich heen. Nadat twee personen door hem waren gestoken en pogingen werden aangewend hem onscha delijk te maken, rende de man f naar het plankier. Daar stiet de razende nog een drietal personen zijn mes in het lijf. Hij Wie belang stelt in de ontwikkeling der verkeersmiddelen van ons aloud gewest ver- zuime niet een kijkje te nemen aan de haven te Stavoren. Daar nadert zoo ongeveer tegen den namiddag een kolossaal gevaarte van uit zee. ’t Is de stoompont EnkhuizenStavoren. Met flinke snelheid vaart ze. Men heeft haar een kwartier uurs meer tijd gegeven dan de bekende veerbooten. Van verre lijkt de pont te bestaan uit eene samenkoppeling van twee booten, ook dewijl zij twee schoorsteenen heeft, die nevens elkanderen schijnen te staan. Dit is evenwel gezichtsbedrog en wordt veroorzaakt door den zeer breeden kop, ’t blijkt nader, dat de schoorsteenpijpen niet naast, maar achter elkander zijn geplaatst. Op de pont vindt men twee paren rails met wissel op den kop. J.l. Donderdagmorgen stonden daarop dertien wag gons, zeven ter eenre en zes ter andere zijde. De boot komt stadig aan. Zij schiet met den kop tusschen twee rijen palen, beide weder door anderen gesteund en tusschen deze zijn overal buffers aangebracht. Bruggen zijn over de palen gelegd. De spoorwegrails loopen on- middelijk tot den havenmuur toe. Daar staat een ijzeren toestel, dat dient om eene ook van rails voorziene ijzeren brug neer te laten. Heel moeielijk gaat dit werkje blijkbaar niet. Eén man slechts staat te draaien en de ijzeren brug daalt. Daaraan zit een zware ijzeren of stalen pen, die precies sluit in een groot oog aan de pont. Tot zoo lang draait de man en de aansluiting is verkregen. Middelerwijl schijnen de palen tegen de pont te knellen, althans deze ligt zoo vast als een muur. Alles is zoo bedaard in zijn werk toegegaan, dat er geen ei onder kon breken. Daar komt de locomo tief, die reeds aan den wal had staan te wach ten, achteruitstoomen over de brug op de pont. De eene rij wagens wordt aangehaakt en voor uitgetrokken, den wal op. Maar ook de an dere rij moet mee. De trein stoomt opnieuw achteruit een wissel is inmiddels verplaatst en ook de tweede rij wordt aangehaakt en mars daar gaat het heen, Friesland in. De laatste waggon, dien we Donderdag zagen was geheel beladen met bloemkool, ’t Was de eerste, die zulk eene vracht op die wijze naar ’t noorden overbracht. Opmerkelijk mag het beeten, hoe men haast niet kon zien, dat de pont eenigzins rees na de aflossing van hare vracht. De pont bezit prachtige kajuiten. De brug voor den kapitein en den stuurman is uit den aard der zaak zeer hoog, immers geheel over de waggons heen. Vrees, dat de waggons op zee zich in beweging zouden stellen, behoeft niet te bestaan, zij zitten goed vastgesjord. Vooral bij avond, als al de lichten branden, levert de aankomst zoowel als ’t vertrek een trotsch gezicht op. Niemand verzuime dan ook eens een kijkje te nemen. pij van Weldadigheid. De Maatschappij van Weldadigheid in de eerste plaats hare zorgen wijdend aan verarmde maar tot arbeid bekwame gezinnen, welke daar een bescheiden bestaan en voor hunne kinderen eene uitstekende opleiding vinden heeft zich bovendien, vooral in de laatste jaren, het lot der weezen aangetrokken, die, als bestedelingen in voornoemde gezinnen opgenomenonder toezicht van het bestuur eene opvoeding ver krijgen, waardoor zij in staat worden gesteld later hun brood te verdienen. Deze pogingen zijn tot dusverre zeer naar wensch geslaagd. In het laatste jaarverslag der Maatschappij, 1899 bladz. 10, lezen wij daaromtrent het volgende «Gaarne willen wij nog eens de aandacht vestigen op de schoone gelegenheid, die de Maatschappij van Weldadigheid aanbiedt, om kinderen in gezinnen te verplegen, hetgeen zeer gunstig werkt. Bij de plaatsing wordt er streng op gelet, dat de kinderen worden ge plaatst bij gezinnen van dezelfde Godsdienstge- zindte waartoe zij behooren, en die goed staan aangeschreven. Vervolgens wordt goed toegezien op het gedrag der verpleegden en kunnen zij gebruik maken van al de in de Maatschappij bestaande middelen om zich te ontwikkelen en een ambacht te leeren, zoodat zij op den leeftijd van 18 a 20 jaren als bruikbare menschen de groote Maatschappij knnnen binnentreden. Een staat, aanwijzende dat in de laatste 25 jaren ruim 1200 personen de Maatschappij Bij de opening der Statenzitting van Dinsdag hield de Commissaris der Koningin eene rede, waarin hij tevens handelde over den algemeenen toestand van Friesland. Het jaar, dat afgeloopen was, was in menig opzicht voor de provincie een goed jaar geweest. Een, over het algemeen, welgeslaagde oogst en hooger prijzen van zuivelproducten en vee lieten niet na, een gunstigen invloed op den economischen toestand der provincie uit te oefenen. Handel en scheepvaart ondervonden hiervan den gunstigen terugslag, al had laatstgenoemd bedrijf gedurende enkele maanden te kampen met de bezwaren, die voor haar voortvloeiden uit den, tengevolge van de heerschende droogte, buitengewoon lagen waterstand op de kanalen, die belangrijk beneden zomerpeil daalde. Ofschoon alles zich alzoo wat gunstiger laat aanzien, blijft evenwel nog een van Frieslands hoofdbedrijven kwijnen, nl. de verveningen. Doch ook hier is in den laatsten tijd eenige verbetering ingetredendaar veel oude turf tegen iets hoogere prijzen is opgeruimd. De nog steeds toenemende emigratie van arbeiders naar Duitschland blijft, sprak verder de Commissaris, al is zij voor velen slechts van tijdelijken aard, een ernstig verschijnsel, dat alle aandacht verdient. Aan haar is het weliswaar mede te danken, dat in den laatsten tijd veel minder over werk loosheid wordt geklaagd, doch, blijft zij toe nemen, dan zou de tijd kunnen aanbreken, dat in de drukke tijden des jaars, vooral bij het landbouwbedrijf, handen gingen tekort schieten voor de noodzakelijkste werkzaamheden, die in den regel geen uitstel kunnen lijden. Ook op den loonstandaard begint die emi gratie een niet onbelangrijken invloed uit te oefe nen. Tot zekere hoogte een gunstig gevolg. Bij te sterke rijzing der loonen zouden evenwel de productiekosten onzer voortbrengselen te veel kunnen rijzen, om op de wereldmarkt de con currentie met die van andere landen te kunnen volhouden, hetgeen een verlammenden invloed op het bedrijf zelf zou kunnen uitoefenen. Gebrek aan tegen billijk loon beschikbare arbeidskrach- ten zou tot eene, vooral voor de arbeiders, schadelijke inkrimping der werkzaamheden kunnen leiden en op achteruitgang der pas herlevende volkswelvaart uitloopen. Over de ontvangst van prof. Nicolaas Beets op Paushuize vernam het Utr. Dgbl. nog eene bijzonderheid. H. M. was aanvan kelijk voornemens geweest den eerwaardigen grijsaard zelve te bezoeken. Maar de 86-ja- rige wilde ’t zich niet laten ontnemen aan de Koningin zijn hulde te komen brengen. Hij verscheen met zijne dochter, die mede werd toegelaten, bij H. M. Ook de Koningin moe- der kwam van hare zitkamer naar beneden, om prof. Beets te begroeten. Bij het afscheid gaf Koningin Wilhelmina hem Haar portret, voorzien van het eigenhandige onderschrift «Hulde aan professor Beets”. De visschersvloot-revue op de Zuiderzee belooft, naar men meldt, een groot succes te worden. Het aantal vaartuigen, dat er aan zal deelnemen wordt op 1000 en meer ge schat. Te Apeldoorn is een particulier telegram ontvangen, dat het personeel van de Neder- Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaat- Jacht van poging tot moord en roof, gepleegd 3e. Het onderwijs. Er bestaan 5 lagere scholen, waar, op uitmuntende wijze, lager en f voor zoo ver noodig, ook voortgezet onderwijs wordt gegeven. Daarbij sluiten zich aan teeken- en nuttige handwerkscholenopleiding voor onderwijzers en onderwijzeressen, apothekersbe dienden, commiezen, spoorweg-, post- en tele graafambtenaren voor het legervoor de zeevaartvoor letterzetters en boekhandelsbe- dienden. Verder drie middelbare scholen voor landbouw-, tuinbouw- en boschbouw-vakonder wijs terwijl bovendien allerlei handwerk of ambacht kan worden geleerd in de fabrieken en werkplaatsen door de Maatschappij opzettelijk daartoe ingericht, en die dus ook als leer- of vakscholen kunnen worden beschouwd. en die voor hen de beste voorbereiding is voor een later gelukkig leven. 3e. j king vonden, pleit voldoende voor onze bewe ring”. Inderdaad mag weezenverpleging in de Maatschappij van Weldadigheid krachtig worden aanbevolen, met het oog op le. De gezondheid. Voor vele kinderen is het landleven, met het oog op hunne gezond heid, verre verkieslijk boven het leven in steden en groote gestichten. Bij de kinderen die in de bosebrijke zandstreken van de Maatschappij van Weldadigheid worden verpleegd, ziet men spoedig de gunstige uitwerking van het verblijf in eene gezonde streek. ’t Ware te wenschen dat duizenden arme kinderen uit de steden dien zegen mochten ondervinden. 2e. Het Familieleven. Gestichten bestaan hier niet en worden ook niet begeerd. De pleegouders vervangen zoo goed mogelijk eigen vader en moeder, de kleinen zijn er als kinderen in huis en worden met de eigen kinderen geheel op dezelfde wijze opgevoed. Deze opvoeding is uit den aard der zaak eenvoudig, maar daarbij ordelijkUithuizigheid bestaat hier niet, het slenteren langs de straat is hier vreemd, kortom er komen hier geene onregelma tigheden voor die uit ledigheid ontstaan en die op de vorming van het kind zulke verderfelijke invloe den kunnen oefenen. Hier is regelmatige en verdween in de diepte. Eerst na een minuut of zeven te hebben gedregd, gelukte het aan eenige agenten en werklieden den man in bewusteloozen toestand op het droge j te brengen. Pogingen door hen in het werk gesteld om de levensgeesten op te wekken i waren vruchteloos. De inmiddels verschenen geneesheer constateerde den dood. De vijf gewonden, allen Javanen, werden naar het Burgerziekenhuis vervoerd. Een hunner over leed kort na aankomst aldaar. De man had een steek in de hartstreek. Nog een ander j is levensgevaarlijk gewondhij heeft een steek I in de linkerzijde. Ook deze zal vermoedelijk het leven er niet afbrengen. De wonden der drie anderen geven voor het oogenblik geen reden tot bezorgdheid. INHOUD van het Friesche Tijdschrift •nSljucht en Rjucht”, de 7 Juli 1900. Ut IjeafdeJ. v. d. Tol. Ut it Ameri- kaansk, C. H. De eibert, Th. v. d. S. Nacht en moarn, Th. v. d. S. Fen in lyts doarpke, Fen Madzy. It tsjerkje, Th. v. d. 8. Foarjiers-joun, Th. v. d. 8. Koarts- wijl. Lansljue. Us A. B. (mei plaetsje), D. H. Z. Uitgeleverd. Aan de Duitsche justitie i is overgeleverd de 26-jarige koopman H. P. arbeid in en buitenshuis, waaraan de kinderen uit Berlijn, in Mei jl. door de recherche in het vroeg worden gewend postkantoor te Rotterdam aangehouden als ver- i d 1 op een wielrijder in een bosch nabij Berlijn en wiens uitlevering was aangevraagd. Weezenverpleging in de Maatschap- ■ns- h mi ui n:\in HUI lllllll I lil IMtVl FRISO

Friso nl | 1900 | | pagina 1